MENGELINGEN. ALLERLEI. s Art. 5. De Districts-Commissarissen zullen van de door hen verleende vergunning maandelijks aan den Gouverneur der Provincie berigt geven, met opgave van het aantalden ouderdom het geslachtde her komst en de bestemming der ingebragte runderenals mede van den door hentot voorkoming van gemeen schap of aanraking met ander veegenomene beschik kingen. Art. 6. Op de bestemmings-plaats zal het veetot nadere voorzieningonder speciaal toezigt van de po- licie worden gestelden steedsop de wijze door het Plaatselijk Bestuur te bepalen, afgezonderd worden gestald of geweid, met dadelijke afscheiding van zieken en gezondenen zonder speciale vergunning als boven niet verder mogen worden vervoerd of gesiagt. Voor zoo ver dit vee ter consumtie mogt worden gesiagt, zal daaromtrent worden opgevolgd het geen hieronder bij art. 12 is bepaald. Art. 7. Het toezigt en de behandeling, bij het vorige artikel bedoeld, zal overal in acht worden .ge nomen waar het vee binnen deze provincie verder wordt overgebragt. Art. 8. Zij, aan wie vergunning tot in of vervoer van vee invoege voorschrevenis verleendzullen verpligt zijn hetzelve ter plaatsein de vergunning opgegeven, tè houden, en hetzelve aldaar te allen tijde op aanvrage van het Hoofd van het Plaatselijk Bestuurvan den Commissaris van policie of van -den met die fuctien belasten ambtenaar te vertoonenhet alzoo vervoerde of ingevoerde vee zal zonder voorken nis van het Plaatselijk Bestuur niet mogen worden ge siagt, en ingeval van afsterven zal daarvan j aan het Plaatselijk Bestuur moeten worden kennis gegeven alvorens tot de begraving zal mogen worden over gegaan. (Vervolg hierna.') De Duitsche dagbladen deelen de navolgende mel denswaardige bijzonderheid mede, nopens den krijgs man van Lingg onlangs te Mannheim overleden De stad Hersfeldaan de Fuldaeene plaats van 5000 inwonersmet veel fabrijken van laken en wol len stoffenbaddoor de aldaar gebeurde vermoording van een' Fransch officier, zich de gramschap van kei zer Napoleon in zulk cene hooge mate op den hals gehaalddat hij bevel gegeven had (in navolging van het voorbeeld van Lodèwijk XIV)- de stad te doen plunderen en vier huizen in dezelve af te branden. Het was in Februarij 1807. De Badensche luitenant- kolonel van Lingg bevond zich juist met zijne jagers als kommandant te Hersfeld.en derhalve werd het volvoeren der straf aan hem opgedragen. Een zeer onaangename last voor zijn hart. Hij wenscht'e vurig de arme rieden te reddenen niettemin gebood hem de pligr als soldaat te gehoorzamen. Om nu beide te vereenigen, zocht hij naar een en" uitweg eji schroomde niet het volgende waagstuk te ondernemen. Toenna- 2$£frenbmaJsiti0. BURGEMEESTER en WETHOUDERS .der stad GOES en ressorte van dienbrengen ter ken nis van een ieder die het aangaat Dat het tweede suppletoir kohier van Stedelijke Be lasting op de Hondenover het dienstjaar 1841 ge arresteerd den 22 Januarij1842 enden 2 Februarij daaraanvolgendedoor Zijne Excellentie den Staats raad Gouverneur dezer Provincie executoir verklaard aan den Ontvanger der Stedelijke Belastingen ter in vordering is toegezondenmitsdien ieder Belasting schuldige vermanendeom bet deswegens verschuldig de ten kantore van voornoemden Ontvanger te voldoen. Zullende aan deze de gewone publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 12 Februarij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris L. DE FOUW, Jz. JpttMtjcafis- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dien Gezien de Besluiten van Zijne Excellentie, den Staatsraad Gouverneur dezer Provincievan den 9 Fe bruarij ,1835, A. No. 1320, '6de Afdeeling (Provin ciaal Bi ad No. 18) en van den 5 Mei 1836, A.No. 5257, 6de Afdeeling (Provinciaal Blad No. 49.) Noodigen dien overeenkomstig de Grondeigenaren lütom in de loopende maand Februarijter Stedelij ke Secretarie aangifte te doen, van alle ontstane ver anderingen ten aanziet! hunner Grondeigendommen bin nen deze Gemeente, hetzij door Splitsing of vereeni- ging van PerceelenStichting of Slooping van Gebou wen aan-bij- of herbouw als anderzins welke eene meetkundige opneming vereischenen van alle zooda nige splitsingen en vereenigingenals welke zij ten hunnen koste mogten verlangen te doen bewerkstelli gen 0111 daarop eenige akte hunne grondeigendommen betreffende, optcmaken of te doen opmaken. En vermits van alle de alzoo aangegevenc verande ringen in den staat der Grondeigendommen, op den laatsten dezer maand opgave moet geschieden' aan den bijzonderen Bewaarder van het Kadaster, wórden de belanghebbenden vermaandom zich den bepaalden tijd te nutte te maken. En opdat niemand onwetendheid voorwendezal de ze worden gepubliceerdgeaffigeerd en geinsereerd in dezer Stads-Courant. Gedaan ten Stadhuize van Goesden 12 Februarij 1842, 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd j. H. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris, L. DE FOUW, Jz. het gevreesde uur daar was "en "het roeren der trom aan de beangstigde inwoners de nabijheid van hun ongeluk verkondigde snelden de Badensche jagers naar hunne loopplaatsterwijl door geheel de stad het klaag geschrei der radeloozen en vlugtenden gehoord werd. De edele kommandant echter trad voor het front zijner soldaten, en stelde hun in de aandóeriïijkste woordeif het rampzalig lot van Hersfeld levendig voer oogen tot dat hij dacht hun genoegzaam het hart geroerd te hebben. „Soldaten (zeide hij toen) het verlof om te plunderen is u gegevengij kunt beginnen. Die er lust toe heeft trede uit het gelid!" Eene ernstige stilte bleef iieerschen niet een eenig man trad voor. De kommandant herhaalde dc oproeping, maar geen voet bewoog zich in de gelederen der soldaten. Allen voelden zich te grootom zich aan het goed der on- gelukkigen te vergrijpen. Een duidelijk bewijshoe ook te midden van den oorlog menschelijk gevoel het hart der soldaten blijft vervullenwanneer hun aan voerder hen met een edel voorbeeld daarin voorgaat. Maar bij de redding der onnoozelen viel misschien de edelmoedige redder als het slagtofferen genoot hij hier niet het loon zijner daad? Iiij is als Generaal gestorven. Eenige zoogenaamde liberalen zijn zeer hoog inge nomen met alles wat in Be/gie geschiedt, (Zoo als de Tijdgenoot in hetzelfde nummer, waaruit wij deze korte aanmerking overnemenovertuigend heeft aangetoond betrekkelijk het Journal de Limbourg en "de Arnh. Courant en waarbij wij in ons volgend Nummer den Gids zullen voegen.) Zullen zij dit ook zijn met de jongste besluiten, welke door de Gemeente Eesturen te, Mechtlen Tirlemont en Leuven genomen zijn Bij die be sluiten zijn de scholenwelke' onder toezigt der Ste delijke Regering en door subsidien uit de stedelijke kas bestondenopgeheven terwijl besloten is het onder wijs aan de R. K. Geestelijkheid over re latenen aan dezelve de subsidien te geven, welke voor het onderwijs werden afgezonderd. ,In het besluit van den Gemeente Raad te Mechelen staat onder anderenLa direction pleine et en'ièrc de etablissementtant sous le rapport de la nomination et revocations des professeursadmission et le renvoi des éllyes que sous tout autre sera laissét a S. Em. le cardinal on son délégué. (Leopold' schijnt dus re moeten toegeven, wat Koning Willem I tegenhield, maar waarbij hij Be'gie verloor.) Zoude men bij deze be sluiten nog aan den triomf der Ultramontaansche partij over de liberalen in Belgie kunnen twijfelen (Hier vereenigen zij zich nogdaar zij nog niet op de gren zen der scheiding zijn.) Opmerkenswaardig is het, hoe dezelfde" belgische dagbladendie thans vurige pijlen tegen Rartels afschie ten dienzelfden Bartels een feniks van vaderlandsliefde en moed, een roemwaardig slagtoffer der dwingelandij noemdentoen de Belgische regtbanken hem tot ver banning veroordeeldenwegens zijne lastertaal en zijne opruijing tot opstand tegen de regering van Koning Willem. lijk hier zoo volmondig niet nazeggenvooreerst om de dubbelzinnigheid van hel Handelsblad en ten twc'cde 0111 de zonderlinge uitdrukking van deszelfs lofredenaar.] De Kölnische Zcitung vervolgtMaar wat baat dit ons Duitschers De Hollanders mogen in Holland de vooroordeelèri bestrijden en verbeteren [daarin is nog al wat te doen] dat de Duitschers het in Duitschland doenieder vege voor zijne eigene deur. (Dit is een waar woordmaar het is zulk eene aardige afleiding den bezem op een anders stoep te zetten.) De Kölnische Zcitung eindigt smeekende God schenke ons verstand Dit verstand wordt ech ter niet slechts vereischt in commerciële aangelegenhe den maar het meest in onze hoogste aangelegenheid die des Vaderlandshetwelk geen vuriger gebed kan doendan herstel onzer beide voormuren in Zwitser land en Holland. (Veeleer, een voormuur voor Duitsch- land te zijn, maar als die omver ligt, zoo als men uit het laatste gezegde zou opmaken,, dan is een Couran tengebed sober cement ter opbouwing.) De ArnhCourant van 15 Februarij, heeft de te- regtwijzigingen der Staats-Courantop ééne van de welke zij reeds met sommatie geantwoord had, thans, zoo als zij zegt, op goed vertrouwen en ter liefde der waarheid overgenomen, en schijnt van hare sommatie aftezien, hare oppositie-echter over eenen anderen boeg wendende. Zij spreekt hierin trouwens bij wijze van ge volgtrekkingen betere taaldie zelfs geene afkeuring kan vinden bij een vrijgevig besrutu*. Mogt zij zich alzoo gelijk blijven Dr. Beke sprekende over de slavernij in Abijssinie niet name in het Koningrijk Schoar zegtdat de slaven aldaar over 'talgemeen zacht behandeld worden, doch bij misslagen knevelt men hen aan handen en voeten laat hen honger lijdenof geeft hen slagen. Indien de straf fegtvaardig is berusten zij er niet alleen meest al in, maar worden er door verbeterd ('tgeen men ook elders opmerkt, met name in onze koloniën) zijn zij echter onverbeterlijk,.dan worden zij uit het huis ge worpen en wordt hun de vrijheid gegeven. Dit is de zwaarste straf, die men aldaar den slaven meent te kunnen aandoen. (Dit zal men wel overal niet beproe ven,, hoewel men d&ar, waar men den slaven de vrijheid niet schenkt, omdat men beweert, dat zij er niet rijp voor zijn, zeer consequent'die straf zou kun nen toepassen.) De ruwe ertsuit welke de sieraden van het Ber- lijnsch ijzer worden vervaardigd, kost niet meer dan 90 centen de 100 (50 Nederl.) ponden, maar tot oor ringen verwerkt, wordt de waarde f 32,809.50 het centenaaren tot hemdsknoopjes ongeveer 36,000,00. Het zou niet gemakkelijk zijn eenig metaal uittedenken waarvan de kunst der bewerking de waarde der ruwe grondstof 40,000 malen vergroot. Deze kunst be delt dus wel niet om brood, maar de stof, die zij ge bruikt -behoort ook tot het krachtig materieel bestand deel der beweging dezes tijds en de vormenwaarin zij haar gietzijn mode-artikelen en sieraden. Te Kamerrijk is een nieuw middel van gazverfich- ting uitgevonden. Het is eenen schoorsteenveger waar- j dig. Men gebruikt roet (Bitter) in plaats van steen- kolen. De .door het roetgaz voortgebragte helderheid is schitterender en zuiverder dan die van kolengaz. Hij vraagt natuurlijk octrooi. De Kölnische Zcitung zegt: tiet Handelsblad heeft zoo wel Hollands zonde je gens het buitenland als het onduurzame van vele in wendige nog uit de middeleeuwen voortspruitende in stellingen aangetoondliet kostbare der Holiandsche administratie zamenhangende met liet dure leven van den kunstigen'waterstaat en onderscheidene andere din gen zijn naar verdienste gegispt. [Dit zal een lege- Sfóperiettfien. Goes 17 Februarij. Heden beviel aller voorspoe digst van eene DOCHTER.J. M. DUMONT, ge liefde Echtgenoot van E. B. SWALUE, Op Vrijdag 25 Februarij 1842, zal .Monsr. F. WALRAVEaan zijn Werkwinkel bij de Ganzc- poort te Goesten overstaan van den Notaris DE FOUW publiek Verkoppeneene groöte partij grove TIMMERMANS-GEREEDSCHAPPENbij Bil jetten gespecificeerd; alsmede eenige HUISMÈUBE» LEN, waaronder KABINET LADE- en andere TAFELSKASKLOK en een Nieuwe MANGEL. Verzoekende genoemde Monsr. F. WALRAVE, uit hoofde van zijn vertrek uit deze Stadieder die iets van hem te vorderen heeft of schuldig ishet zelve voor zijn vertrek in het begin van Maart te komen vereffenenen daar nazich te vervoegen ten Kantore van voornoemden Notaris de Fouw. Te Goes', bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2