N°. 14. Donderdag den-If Februarij. 1843; GOESSCHE CO.ÜR A N T. KIEUWSTIJDINGEN» Jfrattfevgfc». Parijs den 10 February. De boekdrukkers be ginnen eenige zwarigheid te makenom alles te druk ken wat de schrijvers hun opdragen. Een der hef tigste' voorstanders van de partij der legitimistenhet dagblad la Quotidicnneis eergisteren met twee ko- Idfhmen in blanco in 't licht verschenen omdat de 1 rukker had 'geweigerd het opgegevene ter perse tc De uitgave dezer Courant geschiedt Maaudags namiddags en Don derdags avonds. De Prijsper Kwartaal is 1,75 franco per Post/1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. de regel geplaatstGaboor- te- tiuwèlijlcs- en Doodberigten van t 6 regels a 1,20, 1■- -IPuitsdiïaiife. Berlijn den 6 February. Een onderwerp van groot gewigt houdt sedert kort de algemeene aandacht wtdcr bezighet betrek de openbaarheid en monde linge voordragt in strafzaken. Wij bevinden ons in dit opzigt inderdaad in eelre zeer zonderlinge stelling; on ze beide ministers van justitie staan in deze aangele genheid lijnregt tegenover elkander, en beide leggen hunne inzigten en hunne gronden voor den troon en tevens door de pers bloot. De minister Miïhler ver dedigt de openbaarheid en moiidelijke voordragt met een publiek ministerie in zijn berigt, dat hij' aan den koning heeft voorgelegd, en tevens in de jaarboeken voor het regtsvvezen is afgedrukt. Onmiddelijk daarop laat de minister Kamptz een ontwerp van strafvorde ring voor de Pruissische staten gereed makenwaarin h j zich bepaaldelijk tegen eene openbare en mondelij- ke voordragt verklaart, en zich geheel bij het stelsel van een geheim schriftelijk onderzoek houdt. Ook de minister Kamptz reikte zijn ontwerp i aan den I19- riing overen gelijktijdig deelt de Staats Courant den "inhoud van zijn berigt mede, en onze overige dag bladen namen het van de' Staats Courant over. Wat z il het gevolg zijn van dit verschil van meening der beide hoofden van onze regtspleging AmhCourant.') (Indien dit zoo isdan kan men niet meer zeggen dat Nederland in een exceptionelen toestand is.) Frankfort, den 10 February. Te Weenen ver nieuwt z-ich het -gerucht, dat Z. H. de Paus in den aanstaanden corner de Oostenrijksche Staten bezoeken zalom de zoutbaden te Ischi te gebruikenwelke door de artsen als bijzonder geschikt tot volkomen herstelling zijner gezondheid verklaard zouden zijn. enz. enz. enz. Bij gelegenheid der lijkplegtigheid bij de begra fenis van wijlen de koningin Carolina van Beijeren is het volgende senrijven, motu propria uitgevaardigd Z. M. de koning heeft bevolen, te doen opmer ken aan heeren Aartsbisschoppen en Bisschoppen, zonder uitzonderingdal overdrevenheid in allesook in geestelijke zaken de zaden des doods in zich zelve ómdraagtdat te ver gedreven ijver de vijand is van het goedeen dat da jonge geestelijken in den geest van wijlen den Bisschop Sailer, (deze Sailer heeft vele geschriften in 'tlicht gegevendie de Protestantsche Nederlanders met vrucht en stichting lezenin den echt apostolischen geest, moeten onderwezen én op gevoed worden. Keulen, den 13 February. Z. M. de Koning is eergisteren namiddag alhier aangekomen en met veel luister en "geestdrift ontvangen. Na de onderscheidene overheden teji gchoore toegelaten te hebben, isZ. M. uitgeredenom de vestingwerken te bezig'tigen. De stad was des avonds geiljumineerd. Omstreeks 7. ure werd aan Z. M. door ongeveer 150 zangers eene fraai je serenade gegeven, welke den Koning zoo zeer trof, dat eene commissie bij Tloogstdenzelven werd toegela ten om de tevredenheid van Z. M. te vernemen. Daarna had er een prachtige fakkeltogt van de voor naamste beroepen dezer stad plaatswelke mede met muzijk besloten werd. Ook van deze werd eene com missie bij den Koning toegelaten. Gisteren morgen ten 10 ure was er groot cour, waarbij de meeste autoriteiten en aanzienlijke personen werden toegelaten. Na ook nog den Dom bekocht te hebbenheeft Z. M. deze stad omstreeks 12 ure ver laten, ten einde Hoogstdeszelfs reis over Elberfeld naar Berlijn voort te zetten. gevenals in 't minst geen lust gevoelendeómter zake van aangelegenheden, die hem, in zijn bedrijf, onverschillig waren, achter de grendels te geraken. De uitgever van la Mode heeft insgelijks moeilijkhe den met zijnen drukker gekregenen denzelven en référó voor den president de Bellcyme doen dagvaar den ten einde te worden veroordeeldom ter perse te geven al hetgeenwaartoe hijonder verantwoor delijkheid des schrijvers, en volgens overeenkomst, gehouden was. Men is zeer benieuwdwelke hóu- ding de genoemden president, die in 1830,., en "voor dat het gebleken wasvoor welke partij zich de overwinning zoude verklarenbewijzen heeft gegeven ^an onafhankelijkheidthans zal aannemen. Te Algiers heeft men uit Oran berigt ontvangen dat de gouverneut-generaal door het slechte weder eerst met de laatste dagen van Januarij naar Tlemeccn was vertrokken. De volksstammen van het meest weste lijk gedeelte van Oran waren bijna alle met de onzen in betrekking. Zij rigten dagelijks brieven aan den Mustaphaten einde door zijne bemiddeling hunne 'onderwerping aan Frankrijk te doen, en deszelfs be scherming tegen Abd-el-Kader in te roepen. JSeïgte. Brussel den 14 February. Tot dus ver bevat het officiële dagblad geene wederlegging van de door het dagblad van Barlhels den minister Buzen te laste gelegde daadzakenen is ook de heer Gérarcl nog niet voor den dag gekomen met de beloofde beschei denzoodat vele lieden beginnen te geloovendat, zoo niet alles, dan toch eenige beschuldigingen van genoemd dagblad bezwaarlijk zullen kunnen worden tegengesproken. In eene der eerste ophanden zijnde zittingen der kamer zullen waarschijnlijk levendige dis- cussien gevoerd worden over het'door eenige leden der kamer bij den minister afgelegde bezoek. Intusscben bevat de Patriote Beigedie bet eerst de beschuldi gingen tegen den generaal Buzen heeft in het midden gebragtop nieuw een hevig artikel omtrent dien ge neraal waarin dat blad den heer Gerard uittartte wederleggen wat het omtrent den gewezen minister van oorlog heeft bekend gemaaktbepaaldelijk dat hij niet tot deserteur zou verklaard zijnen het legioen van eer niet te onregt zou hebben aangematigd. De Pa triote zegt op nieuw, de gegrondheid van zijne be schuldigingen met echte stukken te kunnen bewijzen maar daarmede te zullen wachtentot dat de heer Ge rard zijne wederlegging aan het licht zal hebben ge bragt terwijl hij inmiddels die stukken bij een' No taris ter bewaring zal nederleggen. van suiker op twee nieuwe fabrijken, die onder bij zondere béscherming van onzen Koning staan. Te Zierikzee zal eerlang de kiel gelegd worden van een schip van gelijke grootte en naamals het zoo droevig verongelukte, dat naar die stad genoemd was. Z. M. 'Koning Willem Frederik Graaf van Nassau wordt onder de reeders geteld. Die volharding vinde belooning. Tot veler genoegen- en zeker in 't belang van 't Vaderland, is de Hoogleeraar A. den Textot lid der Staten van Noord-Holland verkozen. ilcbcrïattbcsï. 's Gravenhage den 15 February. Z. M. Koning Willem Frederik Graaf van Nassau heeft op nieuw een bewijs gegeven van zijne zucht - tot bevordering van al wat schoon en goed is. Gelijk bekend is worden er door den hoogleeraar Blume twee pracht werken over de plantvoortbrengsclen der Nederland- sche koloniën uitgegeven. Daaromtrent verneemt men dat het Z. M. Koning Willem Frederik behaagd heeft voor 25 exemplaren dier beide werken in te teekenen tot een bedrag van 17,450 gulden, waardoor de heer Blume zal in staat gesteld worden deze beide belang rijke werken te voltooijen. Voorts wil mendat ge noemde Vorst voornemens isdeze exemplaren ten geschenke te geven aan die hoogeschoól en geleerde maatschappijen zoo hier te lande als buiten dit Rijk, welke deze beide werken niet bezitten. De hooge Raad heeft dezer dagen verworpen het beroep in cassatieingesteld door M. J. Rienks tegen een arrest van het provinciaal hof van Vries land waarbij hijter zake van een in het dagblad de, Tolk der Vrijheid geplaatst artikel, getiteld Iets is veroordeeld. Volgens de berigt'en uit Berlijn van 9 Februarij nam H. K. II. mevrouwde Prinses Albert van P,mis sen gestadig in beterschap toe, en zag men spoedig hoogstderzelve algehcele herstelling te gemoet. De jonggeborene Prinses genoot den besten welstand. Goes, den 16 February. Het Ncderlandsche schip de IJssel is van Havre naar Batavia gestevend met nieuwe werktuigen cn verbeterde tocïrtlen ter fabr'cagie fÜuMicAtic. DE GEDEPUTEERDE STATEN van de Pro vincie Zeeland Brengen bij deze ter kennis van allen die zulks zou den mogen aangaandat door de Staten is vastgesteld en bij Zijner Majesteit's besluit van den 5 Januarij laatstleden, No. 69, ten gevolge der met Gedeputeerde Staten daaromtrent door het Departement van Binnen- landsche Zaken gevoerde briefwisseling, met wijzigin gen is goedgekeurd het navolgende REGLEMENT tot voorkoming van de verspreiding der Long ziekte onder het Rundvee in de Provincie Zeeland. Art. i. Zoo lang de longziekte onder het vee in. het Rijk zal bestaanen tot tijd en wijle de uitvoe ring van dit Reglement bij publicatie van Gedeputeer de Staten zal worden opgeheven zal geen rundvee, het zij oud of jong in de provincie Zeeland mogen wor den ingevoerd', noch van het eene district naar het andereof van het eene eiland naar het andere bin nen dezelve mogen worden vervoerddan onder iu achtneming der volgende bepalingen. Art. 2. De boven bedoelde in- en vervoer van' rundvee te water zal niet andersdan aan de kaaijen der navolgende havens mogen plaats hebben Voorliet iste districtte Middelburg en Vlissingcn rj Voorliet ade district, te Zierikzee en Tholenmits-» gaders aan het veer ter laatstgemclde plaats, ookvocw; het eiland St. Philipsland Voorliet 3de district, te Goes, Bith en Colijnsplaat Voor het 4de districtte Breskeïis Voor het 5de districtte Neuzen. Het is diensvolgens verboden rundvee op andere plaatsen of aan dijken en schorren te lossen of in te voeren. De invoer te lande uit België zal niet dan op eene speciale vergunning van den Gouverneur der Provincie, en onder in achtneming der daarbij te makene bepalin gen mogen plaats hebben. Art. 3. De Plaatselijke Besturen zullen voor de na koming hiervan wakenen in geval des niet tc min hiertegen wiei;d gehandeldhet op eene verbodene wijze ingevoerde run'dvee door de policie doen aanhouden ten koste dér invoerders of eigenaars iu afzonderlijke bewaring doen stellenen deswege de beschikking van den Gouverneur der Provincie vragen. Art. 4. Het in de aangewezene havens ingebragte vee zal als verdacht worden beschouwd en dadelijk 11a de lossing buiten aanraking met alle ander, en voor zoo ver het Plaatselijk Bestuur niet mogt verkiezen daartoe een bijzonder locaal te bestemmenin eenen onder, goedkeuring van hetzelvedoor den eigenaar of vervoerder, aan te wijzen afzonderlijken stal of weide worden geplaatsten zoo spoedig mogelijk door den naast bijzijnclen' gebrevetteerden of erkenden Vee-arts worden gevisiteerd, die deswege verslag zijner bevin ding zal opmaken. Het vee zal in het eerste district niet. verder mogen worden vervoerd, dan op bijzondere vergunning van den Gouverneur der Provincie en in de overige dis tricten niet dan met toestemming van den Districts commissaris, eenen ander te verkenen op schriftelijke aanvrage der belanghebbendeninhoudende opgave van het getalden ouderdom, de soort, het haar en de bestemming der ingebragte runderenmet bijvoeging van het. verslag van den Vee-arts.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1