K\ 13. Maandag den 14 Fefomarij. G O CHE COURANT. 5 i 4' l)e uitga\e dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is 1,75 franco per Post/1,90 aa Gewone Advertentien worden a 20 ets. deregel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks- en Doodberigten van 1— 6 regels a I,ï», NIEUWSTIJDINGEN. JlcbcrlMtbcit. '5 Gravenhage den 12 February. Op den 8 ■Febfüafij- is binnen deze residentie Verdrag gesloten houdende toetreding van het-Groot-Hertogdom Luxem burg tot de Duitsclie Tolvereenigingen zijnbij die gelegenheidbepalingen gemaaktten gevolge waar van de bezwaren vervallen zijn, welke den Koning Groot-Hertog hadden wederhouden, het vroeger ver drag van den 8 Augustus 1841 te ratificeren. Deze nieuwe overeenkomst is onderteekend door den Staats-kanselier voor de Luxemburgsche zaken, ter eenre, en door den Pruissischen gezant aan dit Hof, ter andere zijdeen voorts ten .zelfden dage door de beide Souvereinen bekrachtigd geworden. De Allgemeine Preussische Staats-Zeitung van den 1 dezer plaats een artikel, gedagteekend Batavia, 7 Octoberwaarin gehandeld wordt over den staat van zaken op Sumatracn over de verbeteringendie in het bestuur van Nederlandsch Indië worden inge voerd, vooral met opzigt tot het weren der vroeger beslaan hebbende oneerlijke handelingen van de amb tenaren. -- Nimmer zagen wij een zoo zonderling mengsel van eenige waarheidmet eene veel gootere dosis van anachronismenaardrijkskundige feilen en daadzakelijke onwaarheden. Wij zullen ons de moeite- niet gevendat in de bijzonderheden aan te toonen maar er is één punt, dat eene opzettelijke teregtwij- zing verdient. De schrijver roemt de toenemende zuiverheid des hestuiirs op Java. Daarin heeft hij gelijk. Maar hij wekt ecnen geheel verkeerden indrukwanneer hij het doet voorkomenals of die hervorming van late dag- teekening was. De tijdtoen de witte mieren piasters en kanonnen opvratenen de administrateur zich met een beroep op de gulzigheid dier insekten kon verant woorden is niet slechts lang voorbijmaar was reeds voor eene halve eeuw een spookje dat van het toen verledeneaan de nieuw aankomenden werd op- gedischt. Onder de O. I. Compagnie waren de vor men van het administratief bestuur hoogst onvolko men maar men mag met regt in twijfel trekkenof de dieverijen van hare dienaren immer op zulk eene lompe, wijze zijn bemanteld geworden. -- Hoe dit ook z'j, eene strenge rekenpligtigheid is spoedig 6na den val dier maatschappij ingevoerdmaar die val dagtee- kent reeds van het jaar 1795Het verhaal van den Duitschen correspondent heeft derhalve nagenoeg de zelfde waarde, als of iemand nu uit Parijs schreef, dat hij met genoegen het in onbruik raken der lettres de cachet had opgemerkt. (Staats-Courant I) Ten 8-ure nuttigde Z. M. de koning van Pruisscn en gevolg te Arnhem in eene opzettelijk daartoe ge decoreerde zaal, en prijkende met het nieuwe naar den beroemden Ranch vervaardigde horstbeeld des koningseen soupé hetwelk bijzonder veraangenaamd werddoordien zichin een daartoe ingerigt zijver trek de toevallig hier aanwezige kunstenaren de hee- ren B'elckeberoemd trombonist van BerlijnBotgor- schek solo-fluitist van de voormalige hofkapel te 's Gra venhage, in vereeniging met den heer C. R. Marx onzen stadgenoot en gunstig bekenden violistin ver schillende obligate stukken deden hoorenhetwelk de aandacht en goedkeuring van Z. M. dermate opwekte dat H. D. zich bewogen vondhunna afloop van dit kamer-concert, ieder afzonderlijk in persoon zijne hoogste tevredenheid kenbaar te makenen hun later door den opper-hofmaarschalk graaf Stolbergieder eene kostbare en bijzonder fraai bewerkte gouden snuif doos ter hand te doen stellen. Sommige dagbladen vermelden, dat de directeur- generaal van Oorlog eene circulaire aan de chefs der korpsen zou hebben gezonden, met bevel, otnbijdag- order aaii hunne ouderhoorige officieren te doen ken den dat zij zich zorgvuldig van alle staatkundige re deneringen zouden hebben te onthoudenja zelfs dat, zoo er op publieke plaatsen in hunne tegenwoor digheid gesprekken van dien aard mogten worden ge voerd zij zich alsdan van daar zouden behooren te verwijderen. Dit is volstrekt onwaar. De directeur-generaal van Oorlog heeft niet alleen zoodanige order niet uitgevaar digd, maar daartoe Evenmin mondelingeenigen lastge geven, vermits daarvoor gecne aanleiding bestond. De Leeuwarder Courant berigt het volgende In den nicht van den 5 op den 6 dezer ten half drie ure, bij. stil weêr.ïs;de! dórpstoreti van het na bij gelegen Boxumdie zich ter hoogte van meer dan 30 Ned. el boven den beganen grond verhief, inge stort en aan de zuidzijde tot zelfs beneden het aan grenzende kerkdak afgebroken. Ofschoon de zwakke staat van den toren wek eene tijdige herstelling of ver nieuwing had vereischt, geschiedde de instorting toch plotseling, zoo dat zelfs den vorigen avond de thans verbrijzelde klokken van dcnzelve zijn geluid geweest zonder dat men eenig dadelijk gevaar vermoedde. Het kerkgebouw heeft merkelijk schade geledendoch men heeft het overige geen ongeluk te betreuren." (Te 's Heer Hendrikskinderen zou hetzelfde kunnen gebeuren.) In de Staats-Courant van den 7 dezer leest men "De Arnhemsche Courant van den 30 Januarij jl. geeft in haar mengelwerk - een gedeelte van eenen mëdegedeelden Indischen brief, waarin men zich be- klaagt over het ongewroken blijven van de plunde- ring van een Nederlandsch schipnadat hetzelve in de nabijheid van Java 's kusten was gestrand. Plet vermoeden, dat de schrijver van dien brief een der ongelukkige schipbreukelingen isdoet ons zijne ongepaste eischen zijne ongegronde beschuldigin- gén, zijne donkere voorspellingenen zijnen snorken- den stijl met stilzwijgen voorbijgaan. Indien hij op het oog heeft de schipbreuk van het schip O'verjjs- sel op dé kust van Bali, dan zal hemzonder eeni- gen twijfel de uitkomst leeren, dat het Nederlandsch bestuur in Indië de veiligheid der scheepvaart door geschikter middelen weet te verzekerendan door eene roemlooze verdelging." Waarop de Arnhem sche Courant antwoordt [De Staats-Courant schijnt sedert eenigen tijdvoor genomen te hebbenom alle berigtenwelke in bin- nen- ofbuitenlandsche dagbladen omtrent onze koloniën mogten voorkomenop hoogen toonmaar zonder het bijvoegen van eenige bewijzentegen ie spreken. Zelve echter vermeldt zij nimmer iets, doet zij geene moeite om den sluijerwelke over onze koloniën hangt op te ligtèn. Wie Was daartoe beter in staat dan het officiële blad De Arnhemsche Courant acht zich ze kerlijk noch geroepen noch verpligt, om op te tredeü voor hetgeen aan haar bekende inzenders, op wier goe de trouw,zij meent zich te kunnen 'verlaten, geschre ven hebben. Zij wenschtc echter van- de Staats-Cou- fdht wel*te vernemen waarom men haar, als ware zij een orakelzou moeten geloove'nzoo lang zij geene gronden voor hare tegenspraak aanvoert? Zij, de Staats-Courantspreekt van geschikter middelen clan eene roemlooze verdelging. Aangenaan ware het ons geweest, die geschikter middelen te leeren kennen. Nu de Stadts-Courant die niet vermeldt, moeten wij het er voor houden dat zij ze óf niet heeft kunnen óf niet heeft durven mededeelen. Of oordeelt de 1 Staats-Courant dat de natie niets te maken heeft met de koloniën? dat men haar daarvan onkundig moet, onkundig mag laten Alleen door het aanwijzen dier geschikter middelen kon de regering zich van de haar aangewreven blaam zuiverennu blijft dezeook na het artikel van de plaats-Courantdaarop kleven]. (Wij dachten dadelijk dat die vragen volgen zouden en hielden het .er voor dat het goede doel der Staats- Courant gevaarlijk was.) Goes den 14 Februari]. Men meldt ons uit het 5de Districtdat niettegenstaande de goede zorg van de policie §n der marechaussées(voor dit district 7 in getal,) cr dezen winter vele diefstallen zijn geschied. Vooral heeft men het op eenzaam gelegene boerenhoe- ven te Hontenisse, Ossenisse.en Hengstdijk voorzien gehad, en somwijlen op eene zeer brutale wijze de boeren van hun kodrn beroofd. Het is te hopen, dat de ijverige pogingen der justitie ter opsporing der schuldigen', gelukken mogen en een ieder, in 'talge- meen belanghiertoe mag medewerken op dat straffe loosheid geene stoutmoedigheid aan wakkere. ^6$tnvm m Q bin 1st u-tvat i c u Bjefeenbmafeittg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. stad GOES, brengen ter kennis van een ieder die het aangaat Dat ten gevolge van verleend ontslag èn opgevolgde be noemingen, thans bij de Stads-Brandspuiten fungeren Bij de Grootè Spuit. Als Brandmeesters, Joh. Goossen. P. I. Somer. Als Onderbrandmeesters, PL C. Pilaar. J. van Ren- tefgem de Fouw. Bij de Keet Spuit, Als Brandmeesters, M. Dekker. J. Tempermah.. Als Onderbrandmeesters, J. de FouwWz. J. G. Risseeuw. Bij de Nieuwe Spuit. Als BrandmeestersC. de Beste. G. Illemkerke Als Onderbrandmeesters, J. Piepers. G. Buijzt. Bij de Voorstads Spuit. Als Brandmeesters, P. Geense. A. Magnin Als Onderbrandmeesters,/. Zandee. J. DekkerLz. Gedaan ten Stadhuize van Goesden 5 Februarij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR, van Nissc Ter ordonnantie van dezelveii, "De Stads-Secretaris-, L. DE FOUW, Jz. INSPECTIE van de VERLOFGANGERS der NATIONALE MILITIE. ^arsdunvittg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. stad GOES en ressorte van dien, gezien het besluit van Zijne Excell. den Heere Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 9 October 1841, A. No. 9497 iste Afdeeling (Provinciaal Blad No. 79 brengen bij deze ter kennisse van degenen die het aan gaat dat de Inspectie der Milicienswelke zich met onbepaald verlof binnen deze Stad bevindenen alzoo niet de zoodanigen welke een tijdelijk of bepaald verlof bezittenop den 26 dezer maand des voormiddags ten 9 uren zal plaats hebbenop de Groote Markt bin nen deze stad. Alle de Verlofgangerswelke zich in deze Gemeente bevinden, (die voor een bepaalden tijd als ook dezul ken welke zich zonder kleedingstukken of wapenen in de Gemeente bevinden of met hun korps hebben afge- rekenduitgezonderdworden mitsdieh ten ernstigsten vermaand en gelast, 0111 op bovengenoemden dag en uurordelijk en net in uniform gekleeden voorzien van de groote en 'kleine Équipement-Stukkenwelke zij van het korps met verlof gaande hebben medegeno menzich aldaar te laten vinden; zullende die genen welke in gebreke mogten blijven daaraan te voldoen ten strengsten worden gestraft. En ten einde niemand deswegens onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden geaffigeerd ter plaatse alhier gebruikelijk en geinsereerd in dezer Stads courant. Aldus gedaan ten Stadhuize van Goes, den 12 Fe bruarij 1842. Burgemeester en Wethouders voornoemd j. H. VERSCHOOR, van Nissc y Mij Bekend De Stads-Secretaris L. DE FOUW, Jz. OPROEPING tot de LOTING voor de NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dienverwittigen de in geschrevenen- voor de Nationale Militie van dezen jare, en bij. derzei ver absentie hunne duders of voog den, behoorende tot deze Gemeente, dat deAlphabe- tische Naamlijst van alle de personendie aan de lig- ting van dit jaar moeten deel nementer visie van elk en een iegelijk zal liggen, op het Stadhuis ter Griffie

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1