N°. 12. Donderdag den 10 Februarij. G O E 8 S C H E COURANT. 0 HET TIJDSCHRIFT DE KATHOLIEK. V h sèé 'ïf De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en don derdags avonds Oe i'rijsper Kwartaal is f 1,75 franco per Post/ 1 yo ÏJ «GT?» Gewone Advertentie» worden a 20 ets. deregel geplaatst. Geboor- te-, Huwelijks- en lfoodherigten van 1 6 regels a f I,2o. Op den 1 Februarij dezes jaars beeft de Nederland» sche reeds met verscheiden spruiten gezegende periodieke drukpers zijne telgen vermeerderd mogen zien met eenen zoonde Katholiek geheetendiemet de eerste teekenen van stoffelijk en geestelijk leven, ook reeds dadelijk de bewijzen heeft geleverddat zijn levens loop bestaan zal in eenen onafgebroken kamp met zijnen broeder de Ev. Kerkbode die pas drie maanden geleden met zijne wandelingen door Nederland eenen aanvang maakte. Dit spijt ons want wij houden niet van' broedertwisten. Desniettegenstaande wenschen wij den jonggeborenedie 27 peters heeftgeluk met zijne ver schijning en wij mogen aan onze lezers verklarendat hij er voor het oog goed uitziet en waarlijk reeds.vele teekenen van geest verraadt, hoe jong hij ook zijn moge, Is, gelijk men zegt, de man reeds in den knaap verborgendan zal het ook wel waarheid zijn dat de knaap reeds in het kind verborgen is. Het kan dus voorzeker geen kwaaddat wij de eerstelingen van den Katholiek eenigzins verder kenbaar doen worden, dan zonder dit wel het geval zoude zijn. Hij begint met het geven van een overziet, getiteld: de toestand van h.t Protestantisme hl, 1—27, hetwelk vervolgd zal wórdengeeft voorts hl. 27—39 'let koninkl. be sluit van 2 Januarij 1842, met de circulaire des Mi nisters, zonder er zich nog bepaaldelijk over uit té laten: deelt alverder, ter beantwoording der vraag: hvedanigen indruk maakt de Evangelische Kerkbode op de Katholieken een brief mede van den Directeur van hét Instituut ie KatwijkF. J. van Vree: en besluit met, onder de rubriek verscheidenheden te behandelen ad) redekunstige vragenb.) het Con cordaat; cd) éerbevvijzingen aan Bisschoppen dd) waar de vijanden der Jesnitcn al toe kunnen komen; ed) kan men staat maken op de berigten van den Kerkbode een brief van "den Eerw. Heer. C- van ICints, die zijne medewerking had beloofddoch nu deze be lofte moet terugnemen vermits de Vice-Superior der Nederlandsche zendingen Z.Ew. heeft benoemd tot zijnen secretaris. Dat onze jeugdige Katholiek zich eenen leeuwen welp zal toonen is uit de nagels, welke bij toont, gemakkelijk optemaken. De Kerkbode zal derhalve wel op zijne hoede mogen zijnwant er schijnt tiisscJien deze beiden eene bijzondere antipathie te hestaan. De jonge Katholiek begint met bet Protestantisme te noe men: een puinhoop van puinen, die over puinen storten." en van den Bode te zeggendat hij is, een mager dingetjeNijd, gramschap, venijn, nicer dan-een Christenmensen past; maar iets degelijks? Neen!" Natuurlijk maakt hij zelf aanspraak op de tegenovergestelde hoedanigheden. In hoe ver hij toont ze te bezittenmoge uit het volgende blijken waarbij wij gebruik maken van het regtdat hij zich» zei ven toeeigentom enkele zinsneden uit meerde ren uit te ligten. •- Waarom zoü men het ook altijd zoo naauw nemen met den zamenhang? Van de hoog.e kerk van Engeland" zegt de jonge Katholiekdat: „terwijl hare uitwendige steunsels in de beweging der maatschappij worden losgemaakt de grondslagen verzinken, op vvelkc alleenzij zich inde bloeijendste tijden niet kon s'aande houden." Van Duitschland wordt gezegdUit dit landwaar men onophoudelijk bezig is, met godsdiensten-, bijbels en' werelden te maken." (Wij buigen ons voor het land, waaraan de Almagt hare scheppende kracht heeft medegedeeld) waar de boeken vliegen als de bladen der Sibil dikwerf even onverstaanbaar als deze" (dit verstaan wijniet, want van vliegende bladen der Slbyllijnsch." boeken, wisten wij totnog toe nietswel van verbrandede Katholiek zal van zijne moeder er welligt iets naders van gehoord hebbencn gelieve dit niet terug te houden) „van die jaarmarkt der Protestantsche Godgeleerdheid, koopt en ont- biedt men van overal zijne stelsels en kundigheden." (Waarom, zou men bijna vragen, zendt Home er dan n et wat betere fabrikaten heen en in genoegzame hoe veelheid Of kunnen deze de mededinging der van elders gezondene niet doorstaan Van Zwitserland wordt gezegddat het steeds vol gisting cn stoutmoedig uit zwakheidmet Düitsch- land gelijken tred houdt". En van Nederland Het is er erger dan ergens elders. De Heer Groen van Prinsterer die Nederland weder tot eene Joodsche Theocratie wenscht te maken," gaat evenmin vrij als de Heer van der Willigen over wien in Verontwaardiging wordt uitgeroepen„Vloek! eeuwigen yioek aan den vcrlhochcnaar van onzen Redder en God!" Men kan dus het verdere wel raden. Wij hopen intusschen dat- de jonge Katholiek bij het opgroc.ijen zal leeren de Toeken geheel te lezen en tevens den zamenhang van het geschrevene bij te houden. Beide genoemden en meer anderen hebben thans aanleiding om zich oyer zijne vlugheid te bekla gen. Wij hopen al verder, dat er onder zijne 27 Peters wel iemand zal zijn die beterdan de Eerw. van Vree geschikt is tot type van Christelijke liefde want ZE-w. spreekt wel van „nijd, gramschap en venijn meer dan een Christeninensch past," maar hij ver klaart toch tevens (waar voor wij hem danken) dat zijne verontwaardiging Jigte'lijk wat al te hoog stijgt en waarlijk wij twijfelen niet aan zijne opvegtheid ten dezen nadat wij zijnen brief gelezen hebben in wel ken het niet ontbreekt aan woorden die niet malsch klinken. Het antwoord er op gelijk ook op het ove rige, blijve den Kerkbode aanbevolen, die persoonlijk is aangevallen en wiens zaak het is zijne eigene stoep te schuren. Op eene enkele uitdrukking willen wij nog hechten. Zij komt voor bladz.. 64 waar de Katholiek aan de nieuwe Redactie van den Noord-Brabander het welkom toeroeptterwijl deze ook reeds van den Kerkbode een compliment heeft ontvangen bladz. 20. Wie is die nieuwe Redacteur? vraagt gij. Volgens 1' Organe en het Journal de la Belgiqueniemand an ders dan de voormalige Haagsche Advokaat van der. Horst, die vroeger in de briefwisseling van de Potter betrokken wasdaarna de betrekking bekleedde van Secretaris-Generaal bij het Departement der Katholieke Eerdienst, en onlangs uit die betrekking werd ontsla gen, omdat hij', naar de geruchten, Mgr. Capaccini Pausselijken nuntius bij onze Regering, tijdens diens verblijf te 'sHage, zou gediend hebben met raad en stukkendoor welke het Roomsche Hof meer beguns tigd werd dan het onze. Zeg mij (zeide een wijs man) zeg mij met wien gij verkeertcn ik zal u zeggen wie gij zijf." Moeten wij deze spreuk op den Katholiek toepassen NIEUWSTIJDINGEN. ödaic. Brussel den 6 Februarij. Onze minister van oorlog de generaal. Buzendie zich in de Belgische revolutie of opstand tegen het toen bestaande gouver nement heeft onderscheidenheeft zich gisteren voor het hoofd geschoten! Men weet dc reden van dit noodlottig of wanhopend gedrag niet. De dagbladen hadden hem gehoond en verweten dat hij een deser teur was (in 1817 was hij van de Franschen overge loopen) en dar hij geen ridder van het legioen van eer wasofschoon hij die orde durfde dragen. Wij weten niet wat er waar of verdicht is in .hetgeen de dagbladen ten aanzien des Generaals heb ben openbaar gemaakt, maar zouden voor geen goud ons zelve het verwijt willen bewust zijn dat wij aan de- openbaarmaking de band hadden geleend. De Ge neraal Buzen was een braaf soldaat, die sedert de re volutie groote diensten aan Belgie bewezen heeft. Flet Journal du Commerce van Antwerpenbevat aangaande dit gebeurde nog het navolgende Indien deze gebeurtenisgelijk zeer waarschijnlijk is, ten gevolge van ontdekkingen welke de volharden de nasporingen van des Generaals vijanden hebben aan 'tlicht gebragt, heeft plaats gehad, is het dan niet te i betreuren dat hij door de onverbiddelijks te vervolgzucht die vijanden zelve 'tot het uiterste gebragt heeft waar- toe zij gekomen zijn? De herinneringen die de Ge neraal te Antwerpen achtergelaten heeftwettigen in zekere mate den lof die eenige dagbladen aan zijne na gedachtenis toewijden. Wij voor ons werpen den sluijer des mededoogens over zijn graf, dat hij voor zich zel ve gegraven beeft, en zwijgen. iïicbcvL'nt&sni. Goes den 8 Februarij. Op den 1 dezer maand had het volgende noodlottige voorval binnen de ge meente Hontenisse plaatsMet het vallen van den avond was de dienstmeid van den landman F. Hcije een meisje van omstreeks 20 jaren oud, van de Hot stede vertrokken om hare kameraad een eind wegs tiaar derzelver woning op een nabij gelegen gehucht uitge leide te doen. Niet terugkomende veronderstelde men eerst, dat zij, zooals wel meermalen gebeurd was, bij dezen of genen zich zoude ophoudendoch toen zij den gauschen nacht op zich had laten wachten werd er reeds met het aanbreken van den dag éénder knechts afgezonden om haar te gaan opzoeken.Deze keerde echter al spoedig terug niet het berigtdat zij op korten afstand van de Hofstedeaan een binnenpad in de sloot lag, Bij onderzoek bleek dat de ongelukkige korte 00 '(en- blikken na het verlaten harér kameraadop den ter tg- weg, ge weldadig moet zijn aangevallen en door hevig toegebragte slagen op het hoofd is afgemaaktzij v.ie haar vervolgens de kleederen van hetligchaam gescheurd', de draagband van den rok om den hals geklern len alzoo het lijk in de nabijgelegen sloot geworpen. Ofschoon de plaats waar het lijk gevonden werd, ailc- zins blijken droegdat er eene hevige worsteling had plaats -gehad, was er .niet één getuige aanwezig, die omtrent het gebeurde eenige de minste bijzonderheid of inlichting kon .ie bijbrengen. Ondanks de naauwkeurige onderzoekingen door dc Justitie, die zich op bekomen berigt naar de plaats van bet 'onheil heeft begeven is het nog met mogen gelukken den dader te ontdekken, doch men vleit zicli niet zonder grond daarin alsnog te zullen slagen en bij het voortgezette onderzoek de aanleiding en ware toe- dragt vaiv deze gruweldaad op te sporen en aan den dag te brengen. Het meisje, 't welk aldus van T leven is beroofd, moet zeer schooncn door vele minnaars gezocht ge weest zijn. Volgens gissingen of eerder geruchten zon teleurgestelde liefde of minnewraak tot dezen gruwel hebben gevoerd. Alsdan zou dit voorval menig ;iaal erkende waarheden op eene schrikwekkende wijze, be vestigen dat schoonheid een gevaarlijk goed is en dat, als liefde in haat verandert, ,vctic haat de ergsto is. Goes den 10 Februarij. Gisteren gaf de Heer Labrant zijne aangekondigde soirée musicale. Het talrijk opgekomen publiekde medewerking onzer ver dienstelijke beoefenaars der toonkunst, en de uitvoe ring van eenige Zangstukjes door Leerlingen der Zang school onder leiding van den concertgever gevormd gaven hem een bewijs van belangstelling, waaraan hij van zijne zijde wederom beantwoordde met hethem e-igért talent door de voordragt van meesterstukken, waarin hij bewees hoezeer hij zijne kunst meester is. De lof, hem onlangs in de hoofdstad onzer provin cie gegevenwerd alzoo door zijne stadgenooten naar waarde geschat en door hem gehandhaafd. Regt aan genomen indruk maakte ook het spel van den jongen heer Bekkerdie met vlugheid zijn instrument (du violoncel) hanteerde en met bijna onafleidbaran aan dacht het muziekstukuitvoerde. Dit Was op dezen avond regt gepast, bij liet iiooren van kinderstemmen. De jongen worde bij volhardende oefening een.virtuoos en de jeugdige zangers en zangeressen komen hierdoor tot die hoogte, waarop zij van dc muzijk een duur zaam en echt genot smakenwaardoor zij voor ijdel held ten dezen bewaard worden cn hunne ouders het 'bewijs erlangen, dat niet een enkele avond het bestaan eencr afdeéling van toonkunst in ons midden huldigt of het loon is hunner opofferingen. De Middelburgsche Stoomboot heeft .haren eer sten togt na den dooi slechts tot Dordrecht volbragc wegens het ijs in de Noord, 't welk thans is opge ruimd, zoodat nog deze week waarschijnlijk de gewo. ne beurtschepen in de vaart zullen komen. Bath, den 8 Februarij. Gedurende de maand Januarij jl..zijn aan het kantoor van In- cn Uitkla- ring. Expeditie en Betaling alhier, de navolgende sche pen Ingeklaard; 1 met tarwe, 2 met hardsteen1 met houtwerk, cn 15ledig, alle onder Nederlandrchc vlag;

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1