NV 10. Bonderdag den 3 Februarij. GOESSCHE COURANT. BE VACCINE. NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijsper Kwartaal is 11,75 franco per Post/" 1.90 GeWóne Adveïlentieü worden a 20 ets, de regel geplaatst Geboor te-Huwelijks- e'n Doodberigten van f— régels a f 1,20. (ingezonden.) Onlangs behelsde de Goessche Courant eene Adver» tentie van de Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland, onder meer, ook dit berigtende, dat: Burgemeesters enz.aan de Heeren Leden dier Com missie in de verschillende districten woonachtigde Jaarlijksche Staten van gedane Vaccinatien en der aail Kinderziekte behandelde personen te willen toezenden. Toen ons oog daarop vielrees onwillekeurig de vraag bij ons opop welke wijze mag die commissie zich er wel van verzekeren dat de geneesheeren in het vac cineren doelmatig te werk gaandat door hen altijd goede stof wordt gebruikt, althans geene zoodanige die door tijdsverloop de regte kracht verloren heeft. Wij weten er is bij1 haar altijd versche stof voorhanden cn voor de geneesheeren op hunne aanvrage verkrijg baar; maar slaat men er nü ook acht op bij het ont vangen van de lijsten der gcvaccineerden of de inzen der zich om deugdelijke stof bij haar heeft aangemeld zoo niet of hij die van eldersvan eenen zijner kunst broederen heeft kunnen bekomen Men vaccineert toch niet ten allen tijdegelijk de- overige practijk da gelijks wordt uitgeoefend. Slechts nu en dan is daartoe gelegenheid. Op sommige plaatsen maakt het gemeente bestuur door aangeplakte advertentien bekend wanneer de bevoegde kunstoefenaren van stof voorzien zijn met ernstige opwekking dit heilzame middel tot voor koming der zoo gevreesde kinderziekte toch niet te ver- ■waarloozen. Of zoo misschien het bovengenoemde onderzoek niet noodig is, daar bij de aangifte van het getal der gevaccineerden bij de besturentevens eene verklaring moet worden gevoegd dat de onderscheidene tijdperken waarin zich de werking der koepokstof open baart met gepaste zorgvuldigheid zijn waargenomen en dus in gemoede getüigd kan worden dat de aange wende pogingen, al of niet zijn geslaagd. Zoo dit van den geneesheer gevorderd wordtzorgt men dan ook dat dien eisch worde voldaan Dit een en ander komt ons althans voor wel eenige aandacht te verdienen. Gesteld toch het vermoeden dat p wel eens stof gebruikt wordtvan welke het te betwijfelen is dat zij ecnig effect zal doen, of van welke men met zekerheid weet, dat er zulks niet, van te verwachten is (en dat zullen immers de genees heeren wel weten dit vermoeden ware eens niet ongegronddan loopt degeen die op die wijze ingeënt is gevaarzoo zich de kinderziekte voordoetmede van dezelve te worden aangetasten wel in gelijken hevigen graad als dezulken bij wie de vaccine niet is beproefd. Geeft dit voor het algemeen, dat er ner gens sterk vóór is gcene gegronde aanleiding om de doelmatigheid van dit behoedmiddel te betwijfelen en moet het daardoor niet in deszelfs afkeerig gevoelen gestijfd worden En welk een wapen zal dit wezen m de hand van hen, die het uit stijfzinnigheidover- drevene godsdienst-begrippen of 0111 welke reden dan ookmet kracht blijven bestrijden 1 Misschien zegt nugeen geneesheer zal stof gebruiken waarvan hij ,te voren weet dat zij geen werking z5l doen. Wij durven het ook niet bcweerenalthans wij hopen dat allen te veel achting zullen hebben voor hun vak om zich tot zoo iets te laten bewegen door gunst van men- schen die om zich zeiven bij hunne consorten te regt- vaardigen de te baat genomene kunstgreep al spoedig aan anderen mededeelen. Of wil men nog de bedenking opperen dat niemand die tegen de vaccine is op die wijze den schijn bij zich zal willen dulden haar eenig Cicdiet te schenken? Maar zou dan eene bijzondere drang der omstandigheden daartoe wel niet eens kunnen leiden Kinderen b. v. die niet gevaccineerd zijn moe ten van de scholen geweerd worden. Nu wil zekere partijdie aan het oude zoo zeer gehecht isvoorva derlijke opregtheid en eerlijkheid misschien uitgezon derd, zich aan dien ingevoerden maatregel niet onder- f werpen. Hoe eigenaardig komt hun dan het geval,dat j wij stelden in de hand om ja schijnbaar aan wettige ver ordeningen te voldoenmaar dezelve in het wezen der zaak te ontduiken. Zoo worden goede instellingen niet alleen krachteloosmaar men werkt daardoor het kwaad in de hand in plaats van het voorrekomen. Immers kinderen op die wijze niet gevaccineerd kunnen het voer tuig der besmetting worden. Het komt ons voor dat op het eert en ander door ons genoemd, wel mag worden toegezien. Het alge meen belang eischt zulks van de bevoegden. Dat be lang heeft ons schrijven ten doel. Wil men den naam hebben van opregtheid en gemoedelijkheid en everïwel sluiksche wegen betreden of door eene achterdeur Slui pen, dat is in onze dagen niet zoo nieuw dat wij er ons zoo overmatig over zouden ergeren. Nog minder hebben wij de geneesheeren onder eenige verdenking willen brengen. Ieder moet weten hoe hij zijn gedrag met zijn geweten vereffene. Wij wenschen alleen dat zoodanige verordeningen welker ondoelmatigheidhoe luide en verre dan ook uitgekreetennog geenszins be wezen is, gehandhaafd worden. Wij wenschen dit te ijverigernaar mate de geest van tegenkanting zich van alle zijdenin dezen tijdvertoont en in stout moedigheid toeneemt. Frankfort den 28 Januarij. In pruissische dag bladen beklaagt men zichdat de aartsbisschop van Canterbury, bij de met Pruisseri gemaakte bepalingen omtrent het bisdom van Jeruzalem zich het regthècft voorbehouden, om alle benoemingendie doör den bisschop van Jeruzalem gedaan zullen woHerial of niet goedtekeurenen dat alle volgende bisschoppen zullen moeten behooren tot de Engelsche Kerkook zelfs dan, wanneer de Koning van Pruissen dezelve zal te benoemen hebben. 4Tvattfevj>ïi- Parijs den 29 Januarij. Het blijkt nog niet dat er eenige toenadering tusschen dén Regent en het Hof van Rome plaats heeft. Van de zijde van den eerstgenoemden is aan de Cortes eene wet Voorgedra gen waarbij alle gemeenschap met Rometer zake van geestelijke gunsten dispensatien éir concessien op bepaalde straffen stellig wordt verboden; --- waar bij het zoogenaamde agentschap der gebedenzoo te Rome als te Madrid, wordt afgeschaft, en Waarbij wordt geprotesteerd tegen alle voorbehoud van het Hof van Rometen nadeele van het gezag der spaati- sche bisschoppelijke geestelijkheid. Het dagblad van Madrid; 't welk de partij der geestelijkheid voor staat, meent, dat 'net aannemen van eené dergelijke wet gelijk zoude staan met liet proclameren van het protestantism us. De wet wegens de betrekkingen met het Hof van Rome is thans bij de afgevaardigden ingediend» Daarbij worden Straffen bepaald tegen alle briefwisse ling met het Hof van Rome tot het erlangen van gees telijke gunsten, dispensatien, enz., en worden tevens de agentschappen van het Hof van Romedie te Ma drid bestonden opgeheven. Dé Correo naci'onal (een bladdat in den geest van de partij der Christinos pleeg geschreven te worden)noemt dit Wetsontwerp ten hoogste revolutionair en zégt,'dat het niet eene werkelijke verklaring van protestantismus gelijk staat. Ülcbcvlaub*». 's Graveniiage den 31 Januarij. Het Journal du Limbourg van 29 Januarij treedt "op als de tolk 'van het ongeduld waarmede tnen in Limburg het tot i stand brengen vaü een handelstraktaat mét Belgie ver beidt, waaraan het Hertogdom gezegd -wordt eene groore behoefte te-hebben. Het Journal beroept zich daarbij op eene koninklijke beloftedoor Zijne Majes teit tijdens Höo'gstdeszelfs jóngste verblijf in Limburg •gegeven, en gaat zóó ver van te zeggen: Het koninklijke woord- moet heilig zijn!" Maar zoude men cr dan aari twijfelen, dat de rege ling, evenzeer als Limburgyen evenzeer als Belgie, verlangt de grondslagen Van zoodanig traktaat vastge steld te zien Zoude men .dan niet weten dat de meest afdoende voorbereiding tó't zoodanig werkbe staan nioct in eepe ein.Jregeling van zoo. vele nog gan- bangige geschilpunten met Belgie? En indien men nu aan het Journal du Limbourg te gemoet voerde, dat, teri einde de, vrièndnabuurlijkébetrekking met dat rijk te vestigen, aan de afdoening van die geschilpun ten alhier met klem en nadruk gearbeid werd; dat in den laatsten tijd, dezerzijds, zoo veel inschikkelijk heid werd betoond, als met de belangen en de waar digheid des lands slechts eenigzins bestaanbaar isdar. de Belgische commissarissen met de dezerzijds gedane voorstellen en de noodige bescheiden huiswaarts ge keerd zijn, en dat het nader antwoord daarop te ge- moet wordt gezien zouden dan de schrijvers van het genoemde blad niet erkennen moetendat hunne klagt op zijn minst voorbarig was? Het is ïiiet genoeg te klagen over het onvervuld blijven van wenschen. Mén behoort daarbij billijker wijze na te gaanof die vervulling nu reeds tot het rijk der mogelijkheden behoorten dit is uit een staatkundig oogpunt ten deze voor alsnog het geval riiet. [Staats-Courant. (Men ziet hieruit weder met genoegen dat de vege- ring opeillijk voor hare zaak op treed en die alzoo verdedigd.) - - Heden (30 Jan.) werd de bisschop mgr. Laredis te Maastricht verwacht, om het sacrament der confir matie in de 'verschillende Roomsch Katholijke kerken toe te dieneneene plegtigheidwelke in genoem k stad* gedurende de Jaatste twaalf jaren geen plaatsheeft gehad. Goes, den 3 Februarij. Bij onderscheidene von nissen van de Arrondissements Regtbanken te Middel burg en Goes. zijn.in den loop van her jaar 1841 twaalf personen veroordeeldter zake van overtredin gen op het stuk van Maten en Gewigten. - De Kamper Courant aan wier eerlijkheid wij bij dezen hulde doen, schrijft: In een vorig nommer staatde Nichten van den heer van den Berg zijn te Amsterdam bevallen. De Goepche Courant merkt te regt aan, dat dit stuk op het tooneel niet heelt bevallen. Wij waren daarvan zeer wel onderrigt, jammer slechts dat de zetter eene b voor eene g namwant wij schreven gevallen. An dere bladen hebben deze misstelling overgenomen." Laatstleden Donderdag, den 27 dezer, is de minister Rochussen naar Londen vertrokkenmet den lastom Z. M. den koning van Pruissen over te ba len, om hoogstdeszelfs terugreis over Holland te ne men. Zijne bekendheid met dien vorst, door zijn ver blijf te Berlijn, wegens het handelstractaatschijnt daartoe aanleiding gegeven te hebben. Aanstaanden donderdag wordt zijne excellentie terugverwacht." (Zou het ook niet hoogst noodig zijn om een nieuw tractaat te regelen Goes den 3 FebruarijOp heden werd er open baar verslag gedaan van den staat en de werkzaamhe den der Afdecling des Bijbelgenootschaps alhier over 1841. Uit hetzelve bleek dat men niet ongezegend werkzaam was geweest. Er zijn in de verschilfende plaatsen tot deze afdecling behoorende in het afgeloo- pen jaar 10a Bijbels en 62 Gezangboeken'uitgereikt. Op de scholen voor bejaarden te Goes, Krabbendijke Schore, Ellewoutsdijk en 'sHeer Hendrikskinderen ten doel hebbende om Onkundigen tot het leeren lezen en-verstaan des Bijbels te vormenhebben ongeveer 'Too onderwijs ontvangenwaaronder van Verschillende geloofsbelijdenis. De bijdragen tot ondersteuning ge tuigden ook dit jaar van veler belangstelling, om naar Gods woord godsdienstigheid optewekken en te leiden. Het verslag zelvedat den Leden en Begunstigers zal Worden uitgereikt, zal een en ander nader in 't licht stellen. Besturen cit GUuniuistratten, NATIONALE MILITIE. S^aarsefcttmng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der staü GOES en ressorte van dienbrengen bij deze ter kennisse van allen die bet aangaat, dat de Militie- Raad krachtens art. 126 der Wet op de Nationale Militievan 8 Januarij 1817, taats-Blad) 1,0. 1.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1