Groningen den 13 Januari'j. Het Departement Groningen der MaatschappijTot Nut van V Alge- meenvierde gisteren deszelfs vijftigjarig bestaan op eene allezins waardige wijze. Feith en Ltelnfs de re denaar en de dichterdie beide bij het vijfentwintig jarig feest van dit Departement hadden gesprokenen nu weder de feestvierende schare voorgingenhand haafden hunnen reeds zoo lang gevestigden roera en bewezendat het hen bezielend vuur voor alleswat edel en goed isnog met der jaren loop niet is ver koeld. De voortreffelijke uitvoering der Koren, waartoe zoo vele liefhebbers der toonkunst het hunne- bijbragtengetuigde én van de hoogtewaarop die kunst binnen deze stad zich bevindt, én van de be reidwillige medewerking van allen tot opluistering van het feest. Goes den 19 January. De heer I. G. J. van den Bosch te Wilhelminadorp, is benoemd tot lid van de commissie van landbouw in Zeeland, en zulks in plaats van de heer J. Kakebeekeop verzoek eervol ontslagen. Goes, den 20 Januarij. Gisteren is alhier de 47ste verjaardag van H. K. K. H. Mevrouwe de Groot- Vorstin Anna Paulowna van RuslandKoningin der Nederlandenop de gewone wijze gevierd. ALLERLEI. Te Goes bij F. Kleeuwens Zoo?;, gelieele Frans'che ambassade Spanje zou verlatenen dat het wapen aan het hótel weggenomen zou wor den zoodat 'Frankrijk volstrekt' geen vertegenwoordi ger meer in Spanje hebben zou. Hier (te Parijs) schijnt men nog aan deze ongunstige berigten geen"geloof re hechten. Men verzekert, dat het Engelsch kabinet het Fransch bewind verwittigd heeftdat lord Burgherschals bemiddelaar in het geschil, naar Madrid zou gezonden worden. f&Ubcrlattbiin Het komt ons voordat in het besluit betrekkelijk het onderwijs al het mogelijke is toegegeven aan de godsdienstige of kerkelijke, bezwaren, tegen het lager onderwijs ingebragtmaar tevens het beginseldat liet onderwijs eene instelling van den Staat is, volkomen is vastgehouden dat alle bestaande wettelijke bepalin gen zijn behouden, maar ook in alle opzigten is ge waakt dat de verschillende gevoelenswaarvan de Vrijheid bij de Grondwet is verzekerd, niet worden gekrenkt. (Gron. Cour.') 's Gravenhagé den 16 Januarij. Z. M. de Koning-Groothertog heeftbij besluit van den 1 de zer tot ridder grootkruis der orde van de Eiken Kroon benoemd Z. D. H. Prins Frederik Willem van Hes sen luitenant-generaal in pruissische dienst en mili taire gouverneur der vestihg Luxemburgtot ridders 10et de star van diezelfde ordede baron Blochausen honorair kamerheer en kanselier ad interim voor de juxemburgscjie zakenen de heeren de la Fontaine en Gelidgouverneur ad interim en lid van den raad van bestuur des Groot-hertogdomsen tot comman deurs dier ordeden heer Jurionburgemeester van DiekirchT. Pescatorelid van den gnuvernements- raadWillmarprocureur-generaal Witry notaris te Echternach; Servaisadvocaat te Luxemburg, en Damseigenaar te Reckingerhoff. Op den 9 dezer heeft te Sedan de aangekondig de overbrenging der lijken van de voormalige Souve- reinen dier stadmet groote plegtigheid plaats gehad. Dezelve is bijgewoond door den heer Gelidlid van den raad van bestuur des Groothertogdoms van Luxem burg, die tot dat einde door Z. M. den Koning der Nederlanden derwaarts was gezonden, om Hoogstden- Zflven bij die plegtigheid te vertegenwoordigen; ge lijk mede door den heer Charles Cuninzoon van den Franschen minister van landbouw en koophandel als vertegenwoordiger van den hertog de la Rochefou- eault Liancourt. De heer Gelid heeft, bij die gele genheid eene toepasselijke aanspraak gedaan /en, namens Z. M. den Koning der Nederlandenaan den maire van Sedan de versierselen der orde van den Ne- derlandschen Leeuw ter hand gesteld. De gemelde lijken, zeven in getal, waaronder dat van de Prinses Maria Elisabeth van Nassaudoch ter van Willem Ien moeder van den beroemden Turtnnezijn thans te zamen onder een gepast mo- nument in de Protcstantsche kérk bijgezet, zijnde de zelve tot het jaar 1692 in de hoofdkerk van Sedan be waard geweestin welk jaar genoemde kerkop be vel van Lodcwijk XIVaan de Protestanten afgenomen eji aan de Roomsch-Katholijken gegeven werd. Het i? te dier tijde geweest, dat de kisten, waarin deze lijken besloten warenzoo als thans is geblekenop eene vrij ruwe wijs, uit de kerk in een nabij gelegen gebouw onder de aarde op en door elkander gelegd zijn waar zij in het verloopen jaar door den maire toevallig ontdektvan daar tijdelijk naar het burgerlijk gasthuisen thans eindelijkzoowel door de Katho- lijke als Protestantsche bevolking, met eerbied naar de Hervormde kerk overgebragt zijn. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche. Zaken heeft aan de heeren Gouverneurs der provinciën inede- dceling gedaan, dat het uit een ingesteld onderzoek, ter zake van het op 23 december jl. te Zwolle voor gevallen ongeluk met eene diligence, voorhands met genoegzame zekerheid is op te makendat de eenige oorzaak van de bedoelde ramp is gelegen geweest in den zwakken en bouwvalligen staat van de brug te Zwolle. Het ishaar aanleiding van dienen ten ■i-T.ds dergelijke onheilen zoo veel mogelijk tc verhoe - dendat Z. Exc. de Gouverneurs der onderscheiden gewesten heeft uitgenoodigdde plaatselijke besturen aan te schrijven, om onafgebroken toe te zien, dat al de in hunne stad of gemeente aanwezige bruggen steeds in eenen goeden staat worden gehouden, en om te dien einde de bestaande verordeningen nopens het onderhoud der bruggen ten zorgvuldigste 11a te leven. Eene bevoegde hand schrijft het volgendeuit Arnhem-: r Nadat reeds vroeger verscheidene aangiften wegens aanrandingen op openbare wegen in de provincie Gel derland' bij ambtenaren van regterlijke politie in die pro vincie gedaan en ten cencnmale leugenachtig bevonden waren, is weder voor eenige weken éene dergelijke aangifte wegens eenen zoo het scheen bijzonder geweld- dadigen aanslag tegen de openbare veiligheid, waarvan zekere voermansknecht op den weg tusschen Heerde en Hattem het slagtoffer zou zijn geweest bij diezelfde ambtenaren ingediend. Plet is echter al spoedig geble ken dat al het daaromtrent opgegevrne door den per soon die het voorwerp der misdaad zou geweest zijn verzonnen wasmet het doel om zich wegens het wan gedrag waaraan hij zich onder weg schuldig had ge maakt, bij zijnen meester te verschoonen. In de laatste dagen heeft alweder eene soortgelijke misleiding der justitie plaats gevonden, door eene aan gifte, welke zekere vleeschhouwer uit Amsterdam bij- de ambtenaren Van regterlijke politie in het arrondisse ment Arnhem gedaan heeftwegens eene geweldadige beroovingwaaraan hij op den Weg tusschen Rens- woude en Ede zou hebben ten doel gestaan. Na een onderzoek, dat veéY moeite heeft gekost, is ook nu weder bevonden dat deze aangifte geheel verdicht was hebbende men ontdektdat een zilveren zakhorologie hetwelk volgens de aangifte onder de ontroofde goede ren behoordedoor den aangever zeiven in eene her berg te Scherpenzeel tot onderpand voor verteringen was achtergelaten. Daar dusdanige bij herhaling gepleegde bedreigin gen niet alleen strekkenom noodelooze ongerustheid bij de ingezetenen te verwekken maar bovendien niet zelden kosten van onderzoek aan 's lands schatkist en nutteloozen arbeid aan de ambtenaren der justitie op leggen zou het wqnschelijk zijn het algemeen door eene eenvoudige mededeeling van het bovenstaande, op deze aangelegenheid opmerkzaam te maken en daar omtrent Voor te lichten." Latere berigten omtrent het stranden van het koopvaardijschip Overijsselnabij Pantei-timor op de kust Van Balibevestigen, dat van het schip en de lading niets is kunnen gered wordenen dat de. equi page en de passagiers daarin door de inboorlingen zijn verhinderd gewordenonder bedreiging dat zijdie zich tot redding van een en ander naar het wrak zou. den begeven, zulks met hun leven zouden boeten. Als reden van dat verbod werd door de Balinezen op gegeven een bij hen bestaand gebruik, bekend onder den naam van klipregt (tawan-karang)volgens het welk zij bevoegd zouden zijn.om alle schepenwel ke op hunne kusten strandente plunderenmet ter zijdestelling van het regt der wettige eigenaren. Zr. Ms. brik Koerier en de schoener Sylphwaren naar de plaats, alwaar het ongeluk was voorgevallen, ge stevend doch te laat gekomenom iets tot redding van goederen te kunnen yerrigten. Intusschen had dit voorvai aanleiding gegeven tot ernstige onderhandelin gen met den vorst van Bal't-Badongdie waarschijn lijk zullen leiden tot een voor de veiligheid van handel en scheepvaart bevredigend einde. Volgens berigten van Java van den 5 October jl. genoot dar eiland eene volkomene rust. In 1840 heeft de Schatkist van de Suiker-belasting zonder aftrek van perceptiekosten en dienstloonen voor toezigt op sluikerij 48,000 getrokken. Voor 1841 is de opbrengst van regeringswege op 324,000 geraamd. Het zal moeten blijken, in boe verre de opbrengst aan de raming beantwoord heeft. Wel on- derrigte en goed cijferende lieden berekenen dat de belasting op de effectieve comsumptie moet bedragen 2,331,200. Het is waarlijk te wenschen dat die enorme som niet langer aan de Schatkist onttrokken worde, om den buitenlander over 'talgemeenen en kele inlanders in 't bijzonder te bevoordeelendoch vele eerlijke ingezetenen zeer te bezwaren, waaronder vooral de Koekbakkers. Terwijl de Arnh. Courant in haar No. 13 liet be sluit van Koning Leopold over de secretarissen van legatie hoogclijk geprezen en onze Regering op dit punt weder gegispt beeft, zou men bet er meer en meer voor kunnen houdendat het berigthet eerst door liet Handelsblad medegedeeldhoudende benoeming van één der Redacteuren der Arnh. Ct.- tot legatie se cretaris onwaar is. Doch van waar dan zulk berigt Waartoe het geplaatst? Ook hier kan men gissen. Volgens de Arnh. Courant van den 18 No. 13 heb ben de Belgen, sedert hum\e glorieuse revolutie in het staatkundige reuzenstappen gedaan, en zijn zij in het wetenschappelijke (waar zij vroeger in het achterste der- achterhoede stonden) zoo verre vooruitgestoomd dat Oud-Nederland bij eenen wedstrijd ten dezengevaar- zou loopenom onbekroond uit den strijd te vertrek ken. Dit moet wel waarheid behelzenvermits de Arnh. onderscheidingstactten gevolge van gedurige oefeningreeds zóó verfijnd is gewordendar hij het beginsel in regtcn audi et alteram partem (Hoor ooit de wederpartij) niet meer behoeftom ex caths dra (gelijk Z. H. de Paus) te beslissen hetgeen voor komt. Men vindt het bewijs voor het laatste in No. 12 van 16 Jan. Gaat de Arnh. Courant voortom voort aan wanneer het in hare kraam te pas komt., zwart wit te noemen, en somwijlen opzettelijk te liegen en te lasterenmen zou besluiten moeten om hare taktiek te volgen-; dat is ten einde het blad voortaan ongelezen te latenbehooren te besluiten, het niet meer te zullen ontvangen. Het smart ons dat wij bet zeggen moe ten maar waarheid boven alonze Arnhemsche zus ter is valseh en leugenachtig. Ieder wachte zich dus voor schade. Een' Grmingsch Hoogleeraar heeft onlangs in eenen openbaren wedstrijd van geleerden te Brussel den eere- palm weggedragendie onze Minister Falck hem overhandigde'en onze Immerzeel en P. Mocns zijn in 1839 op het Rubbensfeest te Antwerpen voor lof rede en gedicht op Rubbensdat geen Belg naar waar de leverde bekroond. De Arnh. Courantwelke deze berigten mede plaatste, schijnt hierom ongedach tig te zijn. sr...~ir-TT-r1 r~~~ - Qlbsjcvtcuticn. V DE PROVINCIALE GENEESKUNDIGE COMMISSIE in ZEELAND,, verzoekt bij deze de Heeren Art. Obst. Doctores, Vroedmeesters en Vroedvrouwen in deze Provincievoor zoo verre dezelve niet in liet iste District of in plaatsen woon achtig zijn waar eene Stedelijke Commissie is geves tigd of niet alreeds hunne VERLOSKUNDIGE TABELLEN over liet Jaar 1841 hebben ingezonden, om dezelve, voor bet einde der maand Januarij 1842, te doen toekomen aan de Heeren Leden dezer Com missie, in hun District woonachtig, en bij gevolg die van het 2de District aan den l ieer Dr. R. C. ERME- RINS, te Zierikzeevan het 3de District, aan den Heer T. PIETERSE te Goes van liet 4de District aan den Heer Dr. P. J. HENNEQUIN, te Sluis en die van het 5de Districtaan den Heer Dr. J. J JANSEN, te Axel; welke Heeren tot het ontvangen dier Tabellen gemagtigd zijn. Wordende wijders bij deze Heeren Burgemeesters en Wethouders der Steden-, en Burgemeesters en Wet houders of Assessoren der Steden en Gemeenten ten platten landein gezegde Districten uitgenoodigdom van nu voortaan aan bovengemelde Heerenin welker District zij woonachtig zijnwel te willen toezenden de JAARLIfKSCHE STATEN betrekkelijk het per soneel der GENEESKUNSTOEFENAREN in hunne Gemeenten, alsmede die der gedane VACCINATIEN en der aan KINDERZIEKTE behandelde Personen waarvan de toezending rot heden regtstreeks aan deze Commissie elk kwartaal is geschied. Middelburg den n Januarij 1842. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland Namens dezelve B. de JONGE Voorzitter Js. de MANJz. Secretaris. De eerstondergeteekende F. WALRAVE zijne TIMMERMANS-AFFAIRES hebbende overgedaan aan de tweede Ondergeteekende WILLEM DEN BOERBz. bedankt eerstgemelden bij dezen, alle zijne Begunstigers voor de gedurende een aantal jaren genotene gunst, en beveelt de tweede Ondergeteeken de, onder belofte eener prompte bediening zich in derzelver aandenken en in de gunst van zijne Stadge- nooten. Goesden 18 Januarij 1842. F. WALRAVE. W. den BOER, Bz. Tegen Februarij aanstaande, een Apothekers LEERLING benoodigd bij de wed. C. Oversluijs.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2