N". 6. Donderdag den 20 Jamiarij. 842. GOESSCHE COUR A NI E WSTIJDING EN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is 0,75 franco per Post/" 1,90 Gewone Advertentien-worden a 20 ets. de regel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks- en Doodberigten van T 6 re .'els a 1,10, SsiitscIUnnb. Berlijn, den 12 January. In de Pruissische Staats-Courant wordt eene circulaire medegedeelddie aan de provinciale besturen gezonden is, ten einde dezelven bekend te maken met de bedoelingen des Konings nopens de uitoefening der censuur. (Wij ne men hieruit het volgende over Alles wat tegen de Christelijke godsdienst in het al gemeen of tegen eene bepaalde leerstelling op eene ligt- vaardige of vijandige wijze gerigt ismag niet geduld wordenen evenmin datgene waardoor de goede zeden en de uiterlijke voegzaamheid beleedigd worden. Beleedigende uitdrukkingen en oordeelvellingen over bijzondere personen zijn niet voor den druk ge schikt. Hetzelfde geldt omtrent al hetgeen de denk wijze van bijzondere personen of van geheele standen verdacht zou kunnen makenomtrent het gebruik van partijnamen en andere personaliteiten. Wanneer de censuurnaar deze aanwijzingenin den geest van het edikt van 1819 uitgeoefend wordt, dan wordt voor eene vrijmoedige en oirbare openbaar heid genoegzame speelruimte gegevenen het is te verwachtendat daardoor eene grootere deelneming aan vaderlandsche belangen opgewekt en dus het nationale gevoel verhoogd zal worden. Langs dien weg mag men hopendat ook de staatkundige literatuur en de dagbladen hunne bestemming beter inzien met de aan winst van ruimere stof ook eenen meer waardigen toon aannemen, en het voortaan versmaden zal-, om, door mededeeling van nietsbeduidendeuit vreemde dagbla den ontleende, van kwalijkgezinde of slecht onderrigte correspondenten afkomstige nieuwstijdingendoor ach terklap en personaliteiten, op de nieuwsgierigheid dei- lezers te speculereneene strekking waartegen de censuur ongetwijfeld geroepen is te waken. Dusseldorp den 14 Jamiarij. Het dagblad van Koblenz spreekt, in een berigt van de Elbe, van het ontwerp eener door protestansche geestelijken in het noorden van Duitschland te stichten vereeniging, die ten doel zou hebbenom bij de Duitsche vorsten aan te dringen op het op nieuw openlijk en uitdrukkelijk erkennen en bekrachtigen van den Westfaalschen vrede, als eerste volksverdrag in Europa. Men zou daarin een middel zienom den kerkelijken vrede onder de verschillende geloofsbelijdenissen te bevestigen en men spreekt tevens van het ontwerp van een' afzondelijken brief aan Z. M. den Koning van Pruissen, waarin deze Monarch verzocht zou wordenom als be schermer van godsdienst, vrede en regtvaardigheid in deze gewigtige aangelegenheid zijnen invloed bij de Duitsche Bondvergadering te doen gelden. De Allgemeine Prcussische Staats-Zeitung en andere Duitsche bladen, nemen van tijd tot tijd in hunne kolommen opmededeelingen van eenen Bata- viaschen correspondentdieware hij vermakelijker en geestiger, onwillekeurig zoude doen denken aan Münchhauscnleugenaclrtiger gedachtenis! Dat de Duitsche dagbladen zulke berigtenzonder voorafgaan de schifting van het kafovernemen baart eenige verwonderingwant men behoeft geene koloniën "te bezitten om te weten, dat de apen geene meisjes schaken en geene nesten in de boomen hebbenwelke zij aan die geschaakte prinsessen tot rustplaatsen kun nen aanbiedendat de tijgers niet in geheele kud den te velde trekken tegen de soldatenen dat op Java de vrouwen niet kunnen gedood worden door wilde Eber ivelche Hörner habenom de een voudige reden dat de zoölogie van Java zulke dieren (waarmede de schrijver waarschijnlijk bedoeld den babi-rocssa van den Molukschen Archipef) niet bezit. Maar die verwondering verdwijnten de ligtgeloovige Duitsche redacteurs worden verschoonbaar, wanneer j men onze eigene dagbladen zulke ongerijmdheden, zonder eenige commentariënziet overnemen. Onvergeeflijker nog is het echter, dat die dagbla den, zelfs dezulken welke zich her voorlichten van den handelsstand ten doel hebben gesteld, berigten plaatsen welker onwaarheid hun bij het minste on derzoek blijkbaar kon wordenen welker verspreiding alleen dienen kan om den handel tè misleiden. Zoo wordtbij voorbeeld.op bet gezag van den Batavi- ascben Munthhausendoor de Preussische Staats- Zeitung van den 12 dezer berigt en door Nedrrland- sche bladen herhaald, dat de schaarschheid der edele metalen op Javaonder anderen moet worden toege schreven aan het verzenden naar Hollandop'last van. het gouvernementvan al het in de koloniale kassen aanwezig goud en zilvergeldl Intusschen heeft juist het tegenovergestelde plaatswant het koloniaal gouvernement ontbiedt jaarlijks 2I millioen aan gouden en zilveren specien uit Nederland. tStigcïaitb. Londen den 15 Jamiarij. Blijkens het uitgegeven programma, zal de plegtigheid van het leggen van den eersten steen aan de nieuwe Koninklijke Beurs, op maandag aanstaandezeer luisterrijk wezen. Het houten gebouwter plaatsing der tot bijwoning daarvan genoodigden opgeslagen, heeft eene hoogte van honderd en acht en een omtrek van driehonderd engelsche voeten. Men berekent dat het amphitheater veertienhonderd toeschouwers zal kunnen bevatten. H. M. en Prins Albert keeren heden naar het kas teel van Windsor terug, waar men zich hunne afwe zigheid ten nutte gemaakt heeft, om onderscheiden vertrekken voor de Doorluchtige Gastenwier komst aanstaande isin orde te brengen. Het getal der aan zienlijke Engelschennamelijk ministers hooge gees telijken en voorname edelliedentot bijwoning der doopplegtigheid uitgenoodigdgaat dat van acht en vijftig niet te boven. Vergevorderde leeftijdziekte en afwezigheid zullen vele leden van het kapittel der orde van den Kousenband verhinderen daarbij tegen woordig te zijn. Van het Corps Diplomatiek zullennaar verzekerd wordt, alleen de Oostenrijksche en Fransche Ambassa deurs en de PruissischeBelgische en Saksische Ministers genoemde plegtigheid bijwonen. Hoewefde Koningin-Weduwe in beterschap en krach ten blijft toenemengelooft men echter niet dat zij getuige van den Doop zal kunnen zijn. H. M. wordt eerstdaags in deze hoofdstad verwacht, en wil daarna besliss'en of zij de reis naar Windsor al dan niet zal ondernemen. De vertrekken van den Koning van Hannover in het paleis van St. James zijn door Hoogstdenzelve tér be schikking van den Pruissischen Monarch gesteld. Het .gerucht wil dat de hertogen van Wellington en van Sutherland laatstgenoemden Vorstgedurende zijn ver blijf te Londen ter maaltijd zullen noodigen. De marquis van Exeterkamerheer van prins Al bert de Pruissische Minister en twee pages der Ko ningin schepen zich maandagaan boord der stoom boot Firebrandtc Woolwich in, om IiH. MM. den Koning van Pruissen en den Koning der Belgen te Ostende op te wachten. De Koninklijke Maatschappij en andere wetenschap- pelijke' inrigtingen zijn voornemensden Koning van j Pruissen het patronaatof althans het lidmaatschap aan te bieden. Ook zien zij met belangstelling de overkomst van den beroemden geleerdebaron A. von Humboldtre gemoet, die Z. M. denkelijk herwaarts zal vergezellen. Men zegt dat in den laatstleden dingsdag gehouden Kabinetsraad de bijzonderheden der maatregelen, wel ke aan het Parlement voorgeslagen moeten worden voor het eerst door de gezamenlijke Ministers overwo- j gen zijn. i Sir R. Peel heeft aan al de conservative leden van het Lagerhuis eene circulaire gezondenom hunne tegenwoordigheid bij den aanvang der Zitting, op den 3 Februarijte verzoekennaardien al dadelijk tot bezigheden van groot en algemeen belang zal worden overgegaan. Volgens de bladen der Behoudende Partij, betoonen de naaste betrekkingen van lord Morpethdie nog in Noord-Amerika iszich zeer ontevredendat men hemin zijne afwezigheid, en vermoedelijk buiten zijne voorkennis tot candi iaat voor de vertegenwoor diging van Dublin heeft benoemd. I Te New-York wordt een stoomvaartuig gebouwd f' 1 hetwelk zijne wedergade ter wereld niet zal hebben.. Naar de betekening des bouwmeesters zal het dertig mijlen in het uur moeten afleggen. Het zal ruimte hebben voor 1000 passagiers. De lengte is 325 voet. Dit vaartuig wordt naar een nieuw stelsel gebouwd, In plaats van schepraden zal het door een nieuw uit gevondene beweegkracht worden voortgeduwd. Het zal varen tusschen New-York en Albanij. De kapitein Fellowsdie op dit schip het bevel zal voerenhoudt over den bouw en inrigting het toezigt en niets ge schiedt buiten zijn bevelen. Parijs, den- 10 Januarij. Het Journal de la Haute-Saóne meldt het volgende Den 20 December 1841ten drie ure, werd de houthakker Antide Mi chel van Courboux door een' grootenwoedenden wolf in het bosch van Mailley aangevallen. Her dier op zich ziende aankomen loopt Michel hetzelve te gemoetom het eenen slag met de bijl toe te brengen doch de wolf, op zijde uitgesprongen zijnde, werpt zijne tegenpartij ter aarde, welke hij eenige. wonden aan de hand, het been en de dij toebrengt. Geluk- klglijk kwam Gabriel Huotdie in de nabijheid werk te op het gerucht dezer worstelingtoeschietenhet gelukte hem om zijnen medgezel re verlossen en den wolf te noodzaken te vlugten. Andere houthakkers, Etienne Jo/ivert en Jacques Lamarchedie inmiddels ook op de plaats des gevechts waren aangekomen, bragten den gewonde in eene hunner woningen en be gaven zich vervolgens op weg, om den wolf na te zetten. Twee uren waren reeds verloopen en nog hadden zij het dier niet bereikt, toen Jolivet en La marche. twee inwoners van Mailleyden steenhouwer Due en zijne vrouw, ontmoetten. Verwittigd van hetgeen ér gaande was, wapent zich Due met zijn mes toen eensklaps de wolf verschijnt. In zijne woe de valt het dier op Jolivet aandeze slaat met zijne: bijl in het rondeterwijl zijne makkers hem trachten te beschermendoch hij ontvangt evenwel twee diepe wondeneene in den buikde andere in den arm. De strijd duurt voort. Niettegenstaande den kracht- dadigen tegenstand, dien men van alle zijden biedt valt de wolf met een' sprong op de vrouw van Due aanwerpt haar ter aarde en brengt haar met zijne klaauwen en. tanden verscheidene wonden toe. Zijne vrouw in dien verschrikkelijken toestand ziende, valt Duedie een krachtig gespierd man isop het dier aangrijpt het bij de oorenwerpt het op den rug en houdt het in dien toestand tot dat Jolivet en La marche hetzelve door hunne slagen hebben afgemaakt. Men onderstelde, uit de woede en stoutheid van het dierdat het dol wasdoch de opening van deszeifs lijkdoor een' deskundige verrigtheeft doen blijken dat niets dan onlijdelijke honger het tot zijne aanval len gedreven had." De heer de Chambolle heeft zich bij eenen brief aan den voorzitter van de kamer der pairs, als schrij ver doen kennen van het artikel in het dagblad le Siècle hetwelk aadleiding gegeven heeft,, om den verantwoor delijken uitgever van dat blad voor -de balie dier kamer te roepen. De pairs worden daardoor in moeijelijkhe- den gewikkeld. Indien zij enkel den verantwoordelij ken uitgever (gewoonlijk een gehuurd strooman) wil len veroordeelenis de zaak van geen belangmaar indien zij gelijk vroeger in zulke gevallen gebeurd iStot den eigenlijken en thans bekenden dader van den aangedanen hoon wilden opklimmen, zou de zaak eene onaangename wending nemen. De heerzfe Cham bolle is lid van de kamer der afgevaardigden. Hij kan niet in regten vervolgd worden, zonder toestemming dier kamer. Parijs den 12 Januarij. Men heeft heden aller ongunstigste brieven uit Madrid, tot den 6, ontvan gen. Daarin wordt namelijk geschreven, dat, na de wisseling van onderscheidene nota 's tusschen denFran- schen gezant en den voorzitter van den raadde laat ste antwoorden van dezen aan den gezant geen genoe gen hebben gegeven, en hij zijne paspoorten gevraagd heeft, om den volgenden morgen te vertrekken. Een Madridsch dagblad gaat zelfs vertier, en zegt, dat de

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1