N\ 4. Donderdag den 13 Januarij. GÖESSCHE COUBA N. i ti Aangemoedigd door de ondersteuningdie vele wel» gezinden aan dit tijdschrift hebben willen schenken, zoo schrijft de Tijdgenoot in zijn r No. van dit jaar heeft men besloten hetzelve te vervolgen. De alge- meene strekkingzoo als die uit de verschenen bladen is bekend geworden, zal blijven bestaan. De redac tie zoekt niets dan waarheid en regt te handhaven,en zooveel in haar vermogen is tot heil van het Vader land mede te werken. Zonder angstvalligheid zal zij de gebreken der Regering aanwijzen, niet alleen om dat zij van de Regering niets te vreezen of te hopen heeftmaar ook omdatbnder het yvelwillend bestuur van Willem IIvoor de vrijheid van drukpers geene belemmering te vreezen is. Zij wordt in hare vrij moedige beoordeeling van de daden der Regering door niets gebonden dan. alleen door den angst, dat hare gezegden door kwalijkgezinden verkeerd zullen toege. past of begrepen worden-- en dat die 'angst niet ge heel ijdel isheeft zijhelaasreeds meermalen on dervonden. Met vrijmoedigheid in het berispen van hetgeen haar verkeerd voorkomt, wenscht zij tevens de ruim ste ondersteuning aan de Regering te schenken, waar die ondersteuning met regt van de wclgezinden kan gevorderd worden. -- Wij beschouwen ons oordeel geenszins als onfeilbaar, en na eene afkeurende be schouwing van iets medegedeeld te hebbenzullen onze kolommen altijd voor eene wederlegging geopend zijnmits daarin geene beginselen voorkpmenwier verspreiding ons gevaarlijk toeschijnt voor de rust des Vaderlands. In alles zullen wij het welzijn van het dierbaar Va derland en de zekerheid van het Stamhuis van Oranje voor oogen hebben. Wij begeeren noch den triomf van onze meeningen noch de verheffing van deze of gene partij. Wat ons na rijp beraad als waar voor komtzuïlen wij/trachten voor te dragen op dien zelfstandigen maar tevens bedaarden toon die het sie raad van den vrijen Nederlander is. Mogten wij dwa len wij zullen de aanwijzing daarvanais bijdrage tot de waarheid, in onze kolommen opnemen. Bevordering van hef goede is onze eenige bedoeling. Ieder welgezinde is daartoe bijstand verschuldigd-- ondersteuningzoo hij met ons instemt teregtwij- zingwanneer hij meent dat wij dwalen. (De Tijdgenoot verdient bij deze aankondiging en belofte voor de toekomst, welalgemeene belangstelling en dit te meerdewijl bet reeds geleverdedat op beginselen steunt, aanspraak heeft gemaakt op vertrou wen. Wij vereenigen ons volgaarne met het doel des Tijd gemots en zullen naar vermogen daaraan trachten m'edetewerkengelijk wij vermeenen reeds gedaan te hebben voor het bestaan des Tijdgenoots en zoo wij ons niet geheel en al in den tegenwoordigen toestand der zaken bedriegenniet zonder gewenschte gevolgen. Maatschappelijke orde en Godsdienstigen vrede te be vorderen zal ons steeds voor oogen blijvenen hoewel Wij daarbij niet blind zijn voor gebrekenwillen wij bet kwaad niet voorstellen op eene wijzewaardoor men het verergertmaar zoo mogelijkverbetert often minste onschadelijk maakt. Ook wij schrijven onaf hankelijk en vrij zonder eenige andere bedoeling, dan bevordering van Volksgeluk.) meldtdat in 'j Gravenhagc sedert eenige dagen het gerucht loopt, dat het ontslag der Ministers van Maanen en van Doorn zou geteekend zijn. Dezelfde Courant heeft veel vrede met de benoeming van den nieuwen Directeur-Generaal van Marine. Dezelve zegt, dat men wildat het besluit van Z. M. houdende eenige verandering in de bestaande verorde ningen betrekkelijk het Onderwijs', onderscheidene milde bepalingen bevat. Dezelve dringt ten sterksre op de invoering van het Concordaat aan vindt de bezwaren daartegen allezins ongegrond en ongepast, noemt het verbindend, en zegt dat de Regering verpligt is het intevoeren. Men verneemt dat de heer Roest van Limburg bekend als hoofdredacteur van de Amhemsche Courant door Z. M. benoemd is tot Secretaris bij het Nederl. gezantschap te Weeneneene betrekking behoorende tot dat departement, ook om zoodanige kostbare uit» breidingen door de Arnh. Courant onlangs vinnig be streden,^ Het berigt vereischt echter nadere bevestiginggelijk de toekomst, indien het waar is, meer bevestigen zal, dat hieruit kon werden opgemaakt. (Zie ons vorig 'Nommen) Het goed vertrouwen't welk de Rege ring had en menigmaal door de Arnh. Coura?it ge gispt ismag dan wel door haar gehuldigd worden. JSIEU WSTIJDINGEN. Frankfort, den a Januarij. Ten aanzien van de Turksch-Grieksche aangelegenheden behelst een ge acht Duitsch dagblad een bijzonder berigt uit Weenen bedenkingen waarin onder andere de volgende voor komen De staatkundige kuiperijen in Griekenlanden aan den anderen kant de krijgstoerustingen der Portewel ke kennelijk daartegen gerigt zijnbrengen de drie groote mogendheden welke, de onafhankelijkheid van den genoemden Staat gewaarborgd hebbennaar het schijnt, thans in geene geringe, verlegenheid. Het staat kundige werk van Griekeïilands bevrijdinghoezeer het' over het algemeen van den kant der menschelijkheid werd aanbevolenschijnt ookzoo als in dergelijke zaken doorgaans het. geval isniet geheel vrij te zijn geweest van geheime bedoelingen en bijzondere baat zucht. De tot dus ver onder de oppervlakte verborgen geblevene 'gebreken van dat werk komen nu gaandeweg aan het licht. Oostenrijk" en Pruissen hebben zjch in der tijd onthouden van de bedoelde coalitie, en schij nen thans -- hoezeer ook de eerstgenoemde dezer Staten onmiddelijk belang heeft bij den vrede en bij de inte griteit van liet Ottomanische Rijk geene reden te heb ben om berouw te gevoelen over die staatkundige' zelfverloochening. Naar men verneemt, hebben Rus land, Engeland en Frankrijk zich met aandrang tot de kabinetten van Weenen en Berlijn gewend, dezelve tot eene gemeenschappelijke medewerking iiv. deze gewigtige zaak te bewegen. Hoezeer alles wat strekken kan tot verzekering van den vredede beide genoemde mogendheden na ter harte gaat, zoo moeten zij evenwel even duidelijk hare meening te kennen heb ben gegeven, dat de tractaten, waaraan zij deel heb ben genomengetrouwelijk en naauwgezettot op hef laatste punt toe., vervuld moeten worden. Men heeft mitsdien, gelijk verzekerd wordt, uit Weenen en Ber lijn eenstemmig op het bedoelde voorstel geantwoord, dat men ook de vreedzame vereffening van deze beden kelijke moeijelijkheidwaarin de Porte zonder hare schuld geraakt is, bereid is, maar slechts in geval en onder uitdrukkelijke voorwaarde dat eerst alle pun ten van het tractaat tusschen de mogendheden waar door de onafhankelijkheid van Griekenland gevestigd is volkomen uitgevoerd moeten zijn. Op deze wijze wik kelt men zich wijsselijk niet in moéijeltjkhedenwaar aan men oorspronkelijk geen deel heeft genomen en welker ontknooping ..met het verloop des tijds niet ge makkelijker is geworden. Ongelukkiglijk wordt in bijna alle'brieven uit Grie kenland ook weder Frankrijk aangeduid als de plaats waar deze woelingen en geschillen haren oorsprong heb ben genomen. Men is echter geneigddezelve niet eigenlijk aan de Fransche regeringen nóch aan den heer Thiersnoch aan den heer Guizotte wijten. Eenige sporen en het geldhetwelk in aanzienlijke hoe veelheid, Fransche agenten ten dienst heeft gestaan, moeten veeleer tot nog andere bronnen geleid hebben. Frankrijkin zich zelf zoo oneens en geen oogenblik veilig voor burgeroorlog, schijnt tevens door eeneheil- looze zucht gedreven te wordenom overal naar bui ten eene gelijksoortigcn toestand te begunstigen en te bevorderen Frankfort den 3 Januarij. Naar men verneemt zal met April in Wiesbaden een staatkundig dagblad worden uitgegeven. De overleden hertog van Nassau is in der tijd aangezocht gewordenom vergunning te geven tot zoodanige ondernemingmaar nimmer daartoe te bewegen geweest. Het schijnt echter dat menvooral bij gelegenheid van het geschil met Hes- sen-Darmstadtwegens den steenen dam in den Rijn bij Bieberichin Nassau het gemis van een dagblad gevoeld heeft, en dat dit veel heeft bijgedragen tot het besluit der regering, om nu de uitgifte van een dagblad in haar land toé te staan. CUmjdaub. Londen, dena Januarij. Het aantal armen, zoo volwassenen als kinderen, inde onderscheidene werk huizen van Londenbedraagt thans ruim veertigdui zend en alzoo bijna zestienhonderd meer dam op het, einde van 1840. Eene deputatie uit de behoeftige wevers van Spital- fields. heeft de medewerking van den Lord Maire der hoofdstad verzocht en verkregentor het erlangen eener uitdeeling uit het bij inschrijving verzameld fondsten behoeve dier werklieden en hunne gezin nen te zamen vier en twintig honderd personen uit makende. Parijs den 5 Januari). Men heeft op Nieuwe- jaarsdag een twintigtal rijtuigen van voorname Legiti misten óp het plein der Tuilerien opgemerkt, hetwelk ten bewijs der toenadering van vele dezer familien tof de thans regerende dynastie strekt. Parijs den 7 Januarij. Het Journal des Débati heeft thans een artikel over het bekende diplomatische geschil met Rusland opgenomen waarin] het te kennen geeft, wel te gelooven dat de leden van het Russi sche gezantschap te Parijs den 1 Januarij eene onge steldheid hebben moeten voorwenden, doch niet, dat, als wedervergelding voor het terugroepen van den Russischen ambassadeur von Pahlen uit Parijs 4 lier voorwenden eener ongesteldheid faan de leden van het Fransche gezantschap te St.^Petersburg jis voorge schreven. De abt de Lamennaïsdie wegens misbruik van de vrijheid der drukpers eene gevangenisstraf van een jaar heeft doorgestaan, heeft thansna het verloopen >ran dien'termijnzijne vrijheid terug erlangd. Den 6 zag men op de Parijsschc Boulevards, 7 of 800 stu denten, die, onder het zingen der Marseillaise, zich naar de woning van dezen geestelijke begaven om hem geluk te wenschen. C&CVLlubctl. 's Gravenhage den 9 Januarij. Iri de Gronin ger Couranten vindt men eenige bekendmakingen van besturen van zoogenaamde Zijlvestenwaarin aan het publiek, berigt wordtdatten einde het hooge bin nenwater te loozen bij elke gunstige gelegenheid zal worden afgestroomd of gespuid, en bij gevolg gen ie der gewaarschuwd wordt zich op het ijs in de bedoel-» de polders en de omliggende wateren niet te wagen- e:n voorbeeld van prijzenswaardige voorzorg, hetwelk ook elders verdiende nagevolgd te worden /waar door het uitspuijen van het binnenwater het ijs gevaarlijk wordt. (Ook hier in de poel is zulks toepasselijk.) Goes, den ia Januarij. Betrekkelijk het .vonnis, waarbij op den 30 December j!. door de Arrondisse- ments Regtbank alhier uitsprake is gedaan in de zaak van het Openbaar Ministerie tegen Hendrik Berkus David GoedgebuurReinier BurgsCasper Lauras Hemelman en Charles Petrus Soutendamwegens overtredingen der reglementen op het bereiden en'den. handel van Meekrappen en Muilen, vernemen wij, dat de heer C. P. Soutendam hooger beroep heeft aange- teekend tegen dat gedeelte van gemeld vonniswaarbij hij was schuldig verklaard aan medepligtigiieid in het bereiden van verst ampte muilen boven de vijftien per cent met aarddcelen bezvaarden diensvolgens is ver- 0 irdeeld tot eene geldboete van 500 Gulden, met ver beurt verklaring der 38 in beslag genomen vaten eiï in dc kosten van den processe, Ook van de zijde De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is F 1,75 franco per Postf 1,90 Gewone Advertentien worden a 20 ets. deregel geplaatst Geboor te-, Huwelijks- en Doodberigten van 0 repels a 1,20. JOURNALISTIEK. DE ARNHEMSCHE COURANT

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1