kapitaal werkelijke schuld te zien overgaan aan de daaraan"deelnemenden de gelegenheid aan te bieden om door .middel van oploopende rente welke alleen bij aan zienlijke kapitalen doenlijk isin den kortst moge lijken tijd s voor elk kansbiljet en f iooo uitgestel de schuld terug te ontvangen f ioöo" werkelijke schuld. Dezer dagen is op de fransche kust -opgevischt eene welverzegelde fleschwaarin gevonden werd het onderstaande berigt van de officieren van liet nederlandsch schip Catharina Johannakapitein Jaskivan Am sterdam naat BataviaAan boord van de Catharina Johannakapitein F. C. Jaskivan Amsterdam naar Batavia, zeilende op 44 gr. noorderbreedte en 12 gr. westerlengte van Greenwich. De officieren van ge noemden bodemals mede geheele equipage bevin» den zich allen welen verzoeken den vinder dezes dit te rapporteren, ai september 1841." Goes den 10 Januarij. Moge het nog al steeds onzeker zijn welke veranderingen er ten opzigte van het Lager Onderwijs gemaakt zullen worden verblij dend is" het nogtans gedurig -in het oog vallende blijken te ontwaren dat niet alleen het onderwijs zelve op den duur dcnzelfden stillen doch heilzamen gang gaat, maar dat het ook, door hooger en lager Bestuur, op aller lei wijze wordt bevorderd en aangemoedigd. Git Heinkenszand wordt ons berigt, dat de aldaar, op den 22 December 1S41 plaats gehad hebbende aan» besteding der ontworpene schöoivergrootingis goed gekeurd gewordenen dat alzoo deze aanzienlijke ge meente en Kantonshoofdplaats in het bezit zal komen van een fraai schoolvertrek van 18 ellen lengte, bij 8,50 breedte en eehe aan deze geëvenredigde hoogte, hetgeen zij grootendeels aan de zoo edelmoedige als krachtige ondersteuning van Hun Ed. Gr. Achtb. Hceren Gede puteerde Staten der Provincie zal te danken hebben. Uit Biezelingen (gemeente Kapelle c. a.waarden 2 Januarij 1829 reeds .een nieuw schoolgebouw lang 6breed 8hoog 4 ellen op het dorp Kapelle werd ingewijd) meldt men ons dat aldaar op den 5 Januarij jh onder "deelneming eener talrijke scharezoo van elders als uit die Gemeente te zamengevloeidde oude som bere school door de kinderschare al juichende Werd verlaten en een zeer smaakvol nieuw schoolgebouw lang 13 en breed 7,50 ellen, plegtig werd ingewijd door den Districts-Schoolopzienerdïe hierbij dankbaar hulde bragt, en aan het Plaatselijk Bestuur dat niet ge schroomd had om in het belang der bevolking en vooral van het aankomend geslachtook dit offer te vragen cn te brengen, en aan Zeelands Provinciale Staten, die ook hier met milde handen hulp hadden betoonden er als het ware vertegenwoordigdwerden door den Ed. Gr. Achtb. PI eer Mr F. N. van der BiltPre sident der Arrondissements Regtbank, dien de Gemeente Kapelle c. a. zoo wel als de Stad Goes onder hare Raden mag tellen, en die zich daar zoo wel als ter dezer stede de belangen van het onderwijs ijverig aan trekt. Eindelijk wordt ons uit Kloetinge medegedeeld, dat de schooljeugd aldaar op den 6 Januarij jl. aangenaam werd verrast door de komst ter schóle van den Ed. Achtb. Heer Burgemeester II. M. van der Bilt van Kloetingen vergezeld van den Predikant en den Dis- tricts-Scboolopziener die den braven hoogbejaarden doch nog altijd ijverig met onderwijzen bezigen hoofd onderwijzer Izaak de 'Wilde hartelijk geluk wenschren met zijn 5sjarig hoofdonderwijzerschap en zijne 5ojarige dienst in de Gemeente Kloetingevoorts den ganschen schooltijd aanwezig bleven cq_ het onderwijszoo van den grijsaard als van zijne beide ondermeesters, met belang selling en goedkeuring, bijwoonden terwijl de lesuren, vermits de ondermeesters er tevoren van ver wittigd waren door afwisselend gezang als van zelve een feestelijk voorkomen verkregencn zulks te meer omdat zij besloten werden met de uitdeeling door den Burgemeester van 52 prijzen in de verschillende klas sen aan de bekwaamsten en ijverigsten van de. 100 school gangers. In eenige Nederlandsche dagbladen is uit een - Duitsch nieuwspapier overgenomen een berigtgedag- tcekend Weltevreden (Java), den 3 September 1841 houdende dat eindelijk weder verblijdende tijdingen uit Decima (Japan) voor de Hollanders waren ontvan gendat, in stede van twee kleinevoortaan jaar lijks twee groote Nederlandsche schepen aldaar zullen worden toegelaten, dat de Gonverneui-Generaal van den Keizer van Japan ten geschenke ontvangen had een zeer kostbaar uit massief goud sierlijk be werkt schaakspelrijk met edelgesteenten versierd- - en dat dit geschenk werd verheimelijkt, ten einde de bepaling te ontduikenwelke medebrengt dat al zulke geschenkenwelke den Gouverneur-Generaaldoor bijzondere personenof door Vorsten bewesten de Kaap de Goede Hoop worden aangeboden, aan den Staat toebehooren. In dit berigt vercenigt zich belagciielijke onkunde met verachtelijke lasterzucht. Het is onmogelijk dat in September jongstleden tij dingen uit Japan kunnen zijn ontvangenvermits het eenige schip, hetwelk de gemeenschap onderhoudt, en jaarlijks slechts cénereize doet, eerst In Julij 1841 derwaarts vertrokken is, en niet voor het'laatst van December kan worden terugverwachtook dan wan neer hetzelve in tijds Decima bereikt, hetgeen twijfel achtig isvermits dat schip met zeeschade in Macao is binnengëloopen. Het is onwaar dat dusverre jaarlijks twee kleine sche pen naar Japan gingen. Sedert veie jaren gaat er jaar lijks slechts één schip derwaarts. De laatste tijdingen uit Japan zijn te Batavia ont vangen den '4 December 1840 en zijn hier bekend Sedert April 1841. Het is onwaar dat daarin rede is van eene uitbreiding van handelsverkeer. Het is onwaar dat de Gouverneurs-Generaal een gouden schaakspel ten geschénke heeft ontvangen. Het jaarlijksche geschenk des Keizers van Japan be staat, sedert het vroegste verkeer, uit eenige zijden kabaaijenen men is in dat land te vèel gehecht aan bestaande zaken en vormen hiervan af te wijken. Het isbij de op Java bestaande administrative in- rigtingen onmogelijkdat de Gouverneur-Generaal ge schenken kan verheimelijken, en het is lasteF dat hier toe pogingen zouden zijn aangewend door den eerlij ken manthans tijdelijk aan het hoofd des Indischen Bestuurs geplaatst. Het verraadt eindelijk diepe onkundete spreken van geschenken van Vorsten bewesten de Kaap de Goede IIoopDe Gouverneur-Generaal onderhoudt geene regtstrecksche gemeenschap met andere Vorsten, dan die van het Oostelijk halfrpnd. (Getdoet ons in vele opzigten genoegen dit aUoo in onze Sraats-Cou- rant te vinden en rekenen het pligt het daaruit ovcr- tenemen.) IIET EENE SCHIP OP STRANDIS TANDER EEN BAAK IN ZEE. Cats. Dit kan men toepassen op het voorgevallen ongeluk van de zwaar geladene diligence over de zwakke brug te Zwolle; maar dat is voorbij. Waar zal nu wederom het eerstvolgende ongeluk plaats hebben Dat weet zeker niemandmaar als vele menschen wisten hoe zwak de brug over 't water nabij ten noorden van Helpman naar Groningen isdan zouden de respective passagiers en voer lieden er met'hunne wagens niet over durven rijden; waarom deze dient tot ernstige waarschuwing van een' ieder*die er belang bij heeften die het niet wil ge- loovenmag het onderzoeken. Ook te Zwatnmerdam schijnt de brug zwaken waar niet al meer JOURNALISTIEK. De Tolk der Vrijheid heeft eene halvering onder gaan de oude uitgever de heer Bolt geeft zijn blad uit onder den nieuwen titel van Algemeen Groninger Nieuwsbladterwijl de redacteur Dr. Eekma onder den ouden maar meer omschreven titeleen nieuw blad ter bevordering van godsdienstverdraagzaamheid vaderlandsliefde en al wat schoon en edel luidt heeft aangekondigd. Het is als of men een nieuw, veel belovend uit hangbord plaatst voor eene 011de niet meer gezochte herberg, welke echter niet van kastelein verandert. De Arnh. Courant van 8 Januarijzegt in een ar tikel getiteldde Constitutionele Koning. ILj heeft het schoone regt van gratiewaartegen dezelve echter nog onlangs heftig uitvoer. Is dit nu inconsequentie of overtuiging en bekeering? Het eerste zou met be ginselloosheid best 'overeenkomenmaar het laatste kan ook mogelijk zijn bij de opmerking, dat sedert dien tijd somwijlen de gratie aan dep wensch der Arnh. Courant voldeed. In beide gevallen is er niet veel waarde te hechten aan zulke meebingent Het volgende ons ter plaatsing toegezonden zijnde vermeenen wij niet achter wege te mogen laten te meer daar de schrijver zich met zijn naam bij ons opgege ven, verantwoordelijk stelt. AAN HOUDERS VAN OORSPRONKE LIJKE MULLEN. Lezende in de 'Middelburgse/ie Courant van 1 Januarij 1842, dat, de heer C. L. (P.) Soutendam bij vonnis van de Arrondissements Regtbank te Goes is verwezenin eene boete van f 500en verbeurd verklaring van 38 Vaten verstampte Muilen ter zake van medepligtigheid aan het reeden dier Mullen be. zwaard met Aarddeelen boven de 15 pet; doe ik misschiendie houders van oorspronkelijke Muilen, welke, met de nu roem verdienendeMeestoof Neder- landstaande in den West Craaijertonder 's Heer Arendskerkëonbekend zijn geen ondienst, dezelve door middel der Dagbladen, mede te deelen,dat, in het Voorjaar van 1841 in die Stoof, van nage noeg 10,000 halve Ncdetl. ponden oorspronkelijke Muilenwelke naar enkele verkochte partijenop f 700. waarde konden worden gerekend, zijn gereed, meer dan de helft Verstampte onberoofde Muilen, volgens geruchten, verkocht ad 23. per 100 halve Nederl. ponden of de massa voor 1150. en dus, naar aftrek der kosten van Oversramping ongeveer met eene overwinst van 50 petvoorzeker zal men gêen gunstiger uitkomst verlangen of begeeren, en, hebben riu al enkele deskundigen, het onmogelijke, van zoozeer voordeelige uitkomsten beweerdimmers voor beweringen moeten daadzaken zwichteninzonder heid wanneer die daadzaken, eene volledige goedkeu ring wegdragen van achtingswaardige Lieden die het toezigt tot voorkoming van bedrog is aanver trouwd. Derhal ven houder; van oorspronkel ijke Muilen maakt van dc nieuwe uitvinding in de Meestoof Ne d&rtand gebruiklaat aldaar, uwe Muilen tot verstamp te onberoofde bereiden, die, naar mijn gedachten, in plaats van 10 pet., welligt geen 1 pet aarddeelen zul len bevattendiensvolgensonaf keurbaar zijn en daardoor nog meerdere waarde verkrijgen gij zult er u wel bij bevinden'het crediet van die Stoof is door deze bewonderenswaardige voordeelige uitkomst, hersteld en nu formeel gevestigdwel is waardat men nog onlangs, den eenen Eigenaar B. W. Re- mijn opmerktedat hijvan rotachtige groene Mee- de, zoo veel (onber.) gereed had, als een ander van goede groene Meede, en den tweeden Eigenaar C. B. Rëmijn dat hij, van 39 R. 24 E. gelijksoortige groene Meede te Velde als van een ander reeder om trent of ruim 200 halve Nederl. ponden (onber.) meerder had gereed, doch beschouwd dit alles ten on- regtcen voor onwaarkunnende niet bewezen worden; edoch zoude men kunnen vooronderstellen en misschien waarlijk gebeurd we/endat de klamp en groene Mee de van gemelde Remijnsen hebben gelegen tus schen hoogc klampen groene Meede van anderen', en van die hooge klampenvan tijd tot tijdzoo wat op bun goed is nedergestortmaar, hoe dikwijls leest men niet van deze of geene instorting of aanwassing van bijzondere Eigendommenzonder iemandstoedoen enwaarom dan hier onmogelijk en waarom in dat gevaldan niet ten vollen overtuigddat zulks insge lijks zonder toedoen van Eigenaars of werklieden is als mede waarom de slimme en eerlijke Eigenaars der Stoof Nederlandindien hen onverwacht, eenige aan was van groene Meede te beurt valtdit ni?t van harten gegund? De Schrijver. Honittfelgft* lïebgvïftttbjstfïix £etcv$j>, prijzen van iooo en daarboven. Trekking der Vierde Klasse. 5de Lijst. No. 24645 en 23380, ieder een Prijs van f 1000. 6de Lijst. Geene. 7de Lijst. No. 10751een Prijs van f 2500. No. 3107, een Prijs van 1500. No. 16596 en 23814, ieder een Prijs van f 1000 8ste Lijst. No. 6658, een Prijs van f 65 en eene Premie van f 2500. CïbüCVtCHttCU. Heden beviel van eene DOCHTERP. M. HARINCKEchtgenoot van Goes, G. de JÓNGE, Az. den 10 Januarij 1842. Door eene daartoe bestemde gift, werd het Algemeen Armbestuur op laatstleden Maandag in staat gesteld, deszelfs bedeeiing van TURF te verdubbe len terwijl hetzelve op heden eene Buitengewone uit deeling kan doenvan 270 TAKKEBOSSCHEN. In de nijpende koudeis zoodanige verkwikking den Armen dubbel aangenaam en bunnen dank daarvoor wordt langs dezen weg den milden gevers toegebragt; met bede dat de Algoede hen hunne liefdedoor zij nen zegenbelooneen de harten van andere welge stelde Ingezetenen neigen moge tot het volgen van deze lofwaardige voorbeelden. Goesden 10 Januarij 1842. H. C. PILAAR. Rentm. Amann. Op Vrijdag den 14 Jannarij 1842des voor middags ten 10 uren, zal de Notaris A. IT. VAN DIGGELENresiderende te Axel, op de Hofstede van Mevr. de Wed. GHELDOLFin den Polder Oud VogelschorreGemeente Neuzenpubliek Ver- koopen Ruim 250 Stuks extra zware, gave en regtstammige OLMEN BOOMENgeschikt voor Wagenmakers cn ander Werk. Te Goes, bij F. Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 2