3. Maandag den ID Janua-i'B.^ijf® G OE SSCHE COURAN T. P süffl 4» Jo y -- ■4 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags nainiddags en Dou- derdags avonds. De Trijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/"1,90. «rap. - - Gewone Advet teutieu worden a 2o ets. de regel geplaatst. Gtbour- 'C!<' ,e" Huwelijks- en Doodberigf en van t 6 e.-els a f 1,2a. DE KAMPER-COURANT heeft in haar No. 476 onder den titei het jaar 1841 het volgende geplaatst Dc:Goessche Courant zegt dat het doorstaan van zulk een proefjaar; een jaar van voorbereiding, als 'een bewijs van vooruitgang en beschaving zou kun nen gelden. Genoemde Courant besluit dit proefjaar met eene beschouwing v'att het Jodendom. De Israëlie ten lezen wijzijn in een voorbeeldeloozen graad in het bezir van zilver en goud. Ook doen zij veel in effecten en aan den wisselhandel; de tijd kan dus nier ver af zijndat zij als eene baniere onder de volken zullen verheven worden (Jes. XI: 12.) Zij zijn ge reed om naar het land hunner vaderen te vliegenals du ven naar hun til. Dus verre de Gotische Courantdie in haar No. 1 louter waarhejd beloofde en dus Wel crediet verdient vooral in verband beschouwd met het verschiet hier boven." Gij bemerkt geachte lezer! dat de Kamper-Courant de Goessche parodieert en ten voorwerp stelt van i-iare satire (parodiëren en satirisereri is toch thans eene modekwaal), zoo als gij uit de vergelijking van het door haar geciteerde en het door de Goessche in No. 105 van 1841 gestelde, als mede uit het slot of de pero ratie der 'Kamper gemakkelijk opmaken kunt. Doch Wij zullen udie de Kamp er-Courant niet leest, op den weg helpenom het nog duidelijker te vatten. Want dar verschiet hierboven is u uit het aange haalde zeker niet duidelijk. Daarbij willen wij u inlichten, als gij soms vragen mogtwaarom de Kamper dit toch wel gedaan heeft, beproevende ééne h .rer zusters zoo openbaar aan de kaak te stellen. Bedenk dan dat de Kamper mede opgegeven is onder dat uitgezochte i2tal door den Tolk der Vrij heid en zich dat heeft laten aanleunen: dat.de Gaes- schi onder den titel Union Catholique liberale tegen het gevaarlijk doel dier veréeniging '(welke op geene begin selen steunde) is te velde getrokkenof dat ontmas kerd heeft. De ITaagsche Nieuwsbode die er voor ujtkwam met den Tolk intcstemmen, ('twellc zoo wij tneenen ook de Noord-Brabander deed) heeft met een enkel woord de.Goessche zijne bitterheid doen gevoelen doch niet weerlegd. Het was een uitvalwaaruit de Tijdgenoot aanleiding rfamom het publiek de oogen te openen voor de strekking van dat en andere soortgelijke b1aden;ende Goessche -achtte zich vereerd door dat ar tikel des Tijdgenoot-sdie. reeds vroeger zijn bijval had geschonken aan het geschrevene tegen de Union Catho lique liberale. Gij verwondert u dus niet., dat de Kamper, die hierop zweeg, echter eeri weinig uit haar humeur is geraakt en hoewel den schijn aannemende zich boven eene Goessche Courant te verheffenkon zij zich echter soms in- hare gemengde berigten niet geheel verbergen of inhouden. Daarin kwam wel eens iets voor met citatie der Goessche Courant't welk uit zijn verband gerukt ten doel scheen te hebben de laatste in een helagchelijk lichttesrellcn. De Kamper noodigde zelfs hare correspondenten uitom eenezoo als zij zeide door de 'Goessche Cot;rant geopperde questie te beslis sen toen de laatstedie voor en tegen altijd gaarne onpartijdig opneemt a's er de waarheid door gezocht wo,-.it, reeds een artikel geplaatst had. dat tot regt verstand van de gehcelc zaak strekken konhoezeer -het door de Kamper opgegevene niet als questie gemo veerd was. -- Dit tusschen beide. Toen 1111 de Goessche Courant in No. 103 tegen de gemengde berigtendie sommige bladen verkort en*. in hare kolommen opnemen in 't algemeen beden kingen inbragt, heeft waarschijnlijk de Kamper zich dat aangetrokkenmaar er niets tegen aangevoerd noch hare gemengde berigten beter ingerigt. Doch zij heeft zich toch in het bovenstaande zoeken te wreken ('twelk wij echter niet voor hatelijkheid hou den) want wij erkennen 'bij het ongepaste en onjuiste echter gematigdheid 111 haar schrijven. Daarom wilden wij er op antwoorden. De Kamper Courant haalt dan slechts een gedeelte aan van hetgeen de Goessche hij het einde van 1841 over dat jaar mededeelde en zij laat datgene wegwat hier hoofdzaak wasen juist het ook doen- haar aan- onder de bestaande omstandighedende bewaring van den vrede en de wering van hatelijkheidj welk in vroegere tijden onder soortgelijke omstandigheden an ders was. Ditzeiden wijzou ais een bewijs van Vooruitgang in beschaving kunnen geldenzonder het nog te beslissen. De Kamper vermeldt verder niets van hetgeen indit artikel wordt gezegd cn wel on betwistbare behartigingswaardigc waarheid zal zijn. Wij vcrmcldeden hoe watervloedendijkbreuken en géhec/e mislukking 'van clcn oogst gelukkig eloor de V'oorzienigheid werden afgewendwaarvoor vreeze was.- De Kamper haalt uit de' 'Arnhemsche Courant aan en schijnt zich daarmede meer te vereenigen dat het jaar 1841, een jaar van regen en wind en duurte was. Dit; is alleen hét kwade vermelden en het goede verzwijgen en dus Slechts halve waafheidhet wekt ontevredenheid en doet geheel voorbijziendat het veel erger had kunnen zijn. Doch wij willen hierover thans niet verder uitweiden, vertrouwende dat een iegelijk, die Godsdienstig gevoel bezit, het wel met ons eens zal zijn. De Kamper Ct (in den trant liarer gemengde be rigten) brengt verder met ons artikel over het jaar 1841 een ander, in datzelfde No. voorkomende", in verband over den legcnwoordigen en tockomstigen toestand der Israëliten't welk daarop (ook als van eene geheel andere hand) in 't geheel geene betrekking had en zelfs niet door de plaatsing (wij houden niet van zoo te mengelendaarmede in verband kan gebragf worden. Wij besloten er ook niet medegelijk de Kamper Ct. ons wil toedichten. Ook dit meer uitvoerig artikel is door de Kamper geheel uit zijn verband gerukt» Er werd niets stelligs in gezegd maar slechts bet waar schijnlijke verondersteld als welligt en er werd bijge voegd ('c welk de Kamper weglaar) wanneer de tjden vervuld zullen zijn." Het artikelgij weet het Le zers werd zelfs geëindigd. In hoeverre de tegenwoordige oogmerken en po gingen van EngelandPr nissen en Frankrijk ten op- zigte van Palestinaaan dit doel bevorderlijk zijndur ven wij niet beslissen." Ziet daar den schroom van den waarheidzoekende die eerlijk te werk gaat en wij durven het gerustelijk voor onze rekening nemenals wij bewerendat er waarheid en niets dan waarheid ook in dit artikelin zijn geheel genomen voorkomt. En toch juist onze waar heidsliefde wil de Kamper Courant in verdenking brengen. Zij zegt dat de Goessche Courant in haar No. 1 louter waarheid beloofde. Doch dit stelde toen dezel ve datdaar er in vele bladen nieuws wordt gevonden voor 'welks waarheid geene waarborgen bestaandezelve hoopteals men in haar de oude en nieuwe bevestigde waarheid vond, belangstelling te zullen ondervinden en daaraan beeft het haar niet ontbroken. „.De Kamper Courant eindigt, (blijkbaar ironisch) dat dus de Goessche volgens deze belofte wel crediet verdientvooral in verband, beschouwd met het ver schiet hierboven. Wat is nu dat verschiet P Is het in het aangehaalde uit de G. C. P Spreekt die zich dan soms tegen Neen Het is dat verschiethetwelk de Kamper van de Arnh. Courantuit welke zij veel overneemtontleent en begrepen in deze woor ien Kwjningtoenemende armoede, het staatsbankroet en welligt het uitwisschen van den Nedcrïandschen naam uit de rij der volken. Dat zou dus de toekomst Zijn. Is dat waarheid Wij durven gerustelijk bet oordeel tusschen ons arti kel en dat der Arnh. Courant van 29 December, aan alle weldenkendcn en onpartijdigen overlatenen zoo soms de onzekere toekomst ons bedriege, dan hebben 'Wij liet ten minste niet op ons geweten door overdrij ving van het kwaad het verergerd te hebben. Het doet ons'leed, dat men het doet, en dat men, gelijk de Kamper deeddoor een enkele streek eene tegen overgestelde meening poogt te ontzenuwen. Wij hebben in ons artikel de meening geuit, dat het afgèloopeu jaar een voorbereidingsjaar tot eene betere toekomst kon zijn en indien nu de inzender van een artikel in de Arnhemsehe Courant van 8 Januarij, ge titeld: cle. Regeringwel onderrigt isdan is er veel grond voor onze meening. Daarin wordt gezegd. Courant niet gerekend'wil worden in die meening te deelt rj- E: schijnt eene betere toekomst in 't verschiet, er» nier onvoorbedacht heeft de koning, op den nieuw- jaarsmaahtjoin zijnen toast aan het vaderland van het t.icuwc jaar en het nieuwe tijdvak gesproken. Bij tie heropening der kamers zal een ontwerp van wet op het kiesregt worden overgelegdwaarbij aan merkelijke. verbeteringen in ons verkiezingsstelsel voor geslagen zullen worden de invloed der natie op hare ver tegenwoordiging zalneemt de Kamer dit ontwerp aan, a'scjan veel doeltreffender zijn. Ook van wijziging in het ministerie is sprakemen schijnr thans ernstig be dacht op de zamenstelling van een vrijzinnigconstitutio neel en krachtig kabinetgeschikt om vertrouwen on der de natie te vestigen, alle kiemen van burgerlijke twee lragtte verstikkencn Nederland onder de con-' stitutionele staten die plaats te doen innemen, waarop het zoo moreel als- materieel aanspraak maken mag." Bij de verwezenlijking hiervan komen wij welligt nader bijeen. Misschien komen dan die gewone tijden waarvan de 'Arnh. Courant spreekt, en waarin" zij zegt dat de losbandigheid der drukpers zich nimmer ver toom." Dat zou een buitengewone zegen zijn. Maar, zoo a's wij zeiden, O Kamper! dan komen wij wel ligt nader bijeen. 1MEÜ YVSTiJDI NGEi\. aide staaft, namelijk, het gedrag van ons --volk hoezeer het schijnt dat de redactie der Arnhemsehe <£tsgelAttb» Londen den 4 December. Men hoort in Enge land tegenwoordig veel van regtsgedingen wegens breuk van trouwbelofte. In zoodanige gevallen" is echter mcercndcels het vrouwelijke geslacht de klager. Wei nige dagen geleden kwam een geval voor de regtbank waarin een aójarig meisje 'eenen bijna 8ojarigen advo- kaat wegens verbreking van trouwbelofte vervolgde. De lezing der minnebriefjes .verwekte groote vrolijk heid onder de aanwezigen. De epistel" van den min zieken lothario bestonden in eene menigte bijbelplaat senliefdesbetuigingen en verzekeringen, dat hij roet iederen dag steviger op de bcenen werd. De dwaze grijsaard werd tot 1600 p. st. schadevergoeding ver oordeeld. 1 's Gravenhage den 7 Januarij. De Koning Groot-Hertog heeft eené nieuwe ridderorde van her groothertogdom Luxemburg ingesteldde Eiken-Kroon genaamd. Deze bestaat uit vier klassen, als: groot kruisen, ridders met de star, commandeurs en ïïdders. De kunst om in steen te snijdengelijt de ou den deden, was van het jaar 900 tot den tijd van Lo renzo de Medicis verloren toen men dezelve terug vond. Het getal der personen, die zich thans te- Rome met het vervaardigen van oude gemmen of kun stig gesnedene steenen bezig houden, is zeer aanroer, kei ijk, en bet is geene geringe moeite, de echte van de onechte te onderscheiden. Maar.het antieke voorko men moet ook nagevolgd worden en de scherpzinnig heid heeft daartoe eene zonderlinge manier uitgevon den. De versch gesnedene gem me wordt in de keel van eenen kalkoenschen haan gestopt en blijft in den krop van het dier tot het gedood wordt.De steen verkrijgt door de bestendige wrijving in den krop het aanzien van eenen Griekschen steendie tweeduizend jaren lang begraven is geweest. Blijkens een deswege uitgegeven berigt, is te Amsterdam eene vcreeniging van kapitalen 2I percent werkelijke schuld met oploopende rente 'daargesteld, onder directie der heeren Kerkhoven Co. en onder roe- voorzigtderheerenjonkh.mr. F. L. H. J. BoschvanDra- kestcinli. Croockewit en F. Renclorp. Die vcreeniging is goedgekeurd bij koninklijk bes'nit van 24 Dec. jl. Haar doel is om, ter tegemoetkoming van hen,welke zich doorde vervroegde verwisseling der uitgestelde schuld teleurgesteld zien in hunne verwachting van eenmaal hun nominaal kapitaal uitgestelde schuld in een gelijk

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1