N«. 2. Donderdag den 6 Januarij, GOESSCHE COURANT. Berlijn den x January. Den 28 November heeft de plegtige inwijding plaats gehad van het monu ment, 'twelk Z. M. de Koniug van Beijeren nabij Napoli-di-Romania gesticht heeftter gedachtenis van de officieren en manschappen der Beijersche hulptroe pendie in 1833 en 1834 in Griekschen dienst over leden zijn. Dat gedenkteeken 't welk geheel in rot sen is' uitgehouwen, béstaat in een 22 voet langen en li voet hoogen leeuw, welks voetstuk zich 38 voet boven den weg naar Aria verheft. De leeuw, die op een' afstand van verscheidene uren zigtbaar is, heeft de oogen gevestigd op de plek, waar Koning Otto in 1833 het eerst den Griekschen bodem betrad. Een in de rots gebouwen opschrift vermeldt het doel van het gedenkteeken. Parijs den 1 Januarij. Hét Koninklijk geregts- hof heeft het correctionele vonnis bevestigd, waarbij zekere Mignottieen schoenmakersgezel van ambacht, tot eene gevangenisstraf van 13 maanden, 50 franken, boete en 3000 frauken schade en interessen veroor deeld is, als door reglementen en andere bij hem ge vonden papieren overtuigddat hij deelgenoot was van de maatschappij der Communisten en als te hebben in zijn bezit gehad kogelshagel en kruidop eene ge heime wijs vervaardigd. De advocaat-generaal Brcssc.it heeftbij de behandeling dezer zaakherinnerddal: Mignotti de onderteekenaar was van eenen brief, door hem aan Dupolyredacteur van het Journal du Peupla gezonden, waarbij hij verklaarde, dat d.e Communist eik zich afscheidden van de te weinig liberale gevoelens; van dat blad. Verder is uit de instructie gebleken dat Mignotti een lui werksman wasdie zijnen arbeicf verwaarloosde, om bij alle gelegenheden de gemeen schap der eigendommen te" verkondigenen dat hij tal rijke bezoeken kreeg, niet slechts van met blouses ge- kleede lieden; maat ook van fatsoenlijk gekleede hee- rendie na hunne rijtuigen of cabriolets voor zijne; deur te hebben doen ophoudennaar het door hent bewoonde vertrek op de vijfde verdieping klommen. V De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Postf 1,90, Gewone Adverlentien worden a 20 ets. de regel geplaatstGeboor te-, Huwelijks- en Doodberigten van 1— 6 reeels a 1,20, HERINNERING. Ons kunstminnend publiek werd in deze week twee malen vergast door het genot van die echte muziek welke niet alleen de zinnen streeltmaar den geest verheft. Het was voor velen in deze ©ogenblikken eene heerlijke afwisseling, eene levende stem, die als 't ware nieuw leven wekte. De HH. Botgorschek en Bclckc op hunne kunstreize ook onze stad bezoekendegaven op Maandag een Con- certwaarop zoo Wel de keuze der stukkenals de uitvoering derzelve getuigenis opleverden van edelen smaak en hooge virtuositeit. De heer Botgorschek door het meesterschap zijner kunst op het liefelijke in strument dat hij bespeeltbij ons publiek op prijs gesteld], bewees dat stilstand ook voor den waren be« oefenaar der toonkunst niet mogelijk isdat volharding tot volmaking leidt. In alle de doc-r hem uitgevoerde stukken heerschte bij het eenvoudige en zacht gevoelige kracht- vol leven, zelfs bij de langzaam wegstervende toonen die zijn adem als of die altijd zich uitstortteuit zijn instrument lokteen waarbij wij soms een geluid hoor den dat wij in dat speeltuig niet zouden vermoed heb ben. Dit laatste bleek vooral bij het heerlijk Duo der Preciosa van IVebtrwaarin hij zoo wel als de heer Bclckc op zijnen tenorhoorn bewezendat de kunste naar zijn instrument bezielt en alzoo uitdrukt en over stortwat de componist heeft gevoeld. Dit trof ons zoo dikwijls de laatstgenoemde dien avond de Bazuin bespeel de en wijjwartn getuigen van de openbaring van een kunst talent, 'twelk tot die hoogte gevoerd, de vrucht van bewonderenswaardige oefening moet zijn. Daarbij trof ons te midden der kracht,- waarmede de altijd wellui dende toon domineerdehet zangerige en zoetvloeien de dat ons als de menschelijke stem hooren deed zoo als ook bij het geliefde en altijd schoone volkslied. Maar nog heerlijker kwam dit alles uit, toen wij de bazuin in haar ware element hoordentoen wij op Woensdag in ons verheven Kerkgebouw door de zamen- stemming der bazuin met het Koninklijk instrumenthet voortreffelijk orgel, werden geroerd. Ja dat drong door merg en been: en toen die bazuinklanken langs de verhe vene gewelven rollende en weerkaatsende in her gemoed daalden, verhieven zich de gemoederenhooger dan die gewelven. Eï kwamen (even gelijk bij de melodie van Gez 23) stichtelijke godsdienstige gevoelens in ons op en het was ons goed het 'Was voor onze aandoenin gen goedin den tempel te zijn. Vooral bij de fantai- sie over Thema 's van Handel stond ons die majes- tueuse toekomst voor den geest, die bij het hemelsch bazuingeklank zal aanbreken. Wij gelooven gaarne, dat in Duitschlandhet muzikale Duitschland ook deze muzijk in de Evangelische gemeenten bij de Godsdienstoefeningen is ingevoerd en wij verheugen ons dat wij ze gehoord hebben. Hoe heerlijk moet intusschen zulke muzijk niet zijnals zij ter geleide sh'ekt van een zangkoor! Doch wij zijn reeds te vrede. Bij de herinneringen die.ons publiek aan Schaubert en Remmers heeftvoegt het die aan deze beide kunste naars, die het niet vergeten zal; het wenscht aan de- zeiven overal ook in ons land bij den opgewekten zin voor de toonkunst eene hen waardige ontvangsthet wenscht dat dit strekken mag tot bevordering van het schoone en goede, liet wenscht dat men het alhier niet voor de laatste maal mag gehoord hebben. Ten slotte voegen wij hier nog bij den dank des publieks aan onze welwillende stadgenootendie de t kmkunst beoefenenvoor hunne bereidvaardigheid ter ondersteuning in dezen, waardoor wij alzoo hier iets hadden anders niet mogelijk. BELASTINGEN. Mogt het Volk toch inzien dat het bedrogen wordt door die valscHe leeraarswelke op hbogen toon aan kondigen, dat zij belastingstelsels hebben uitgedacht, die niet drukkend zijn. Mögt het Volk toch inzien dat niet iederdie over zware lasten klaagt en over onregt schrèeuwt, in staat is juist te beoordeelen, wat er gedaan moet worden om die lasten te doen vermin deren Mogt hét volk toch inzien dat, bij al den druk der Belastingen dien wij niet ontkennen in ons Va der and nog veel meer wjI vaart bestaat, dan in de meeste an l 're landen van Europaen dat voor hendie zich eerlijk gedragen'en werken willen, in ons land-nog altijd meer gelegenheid aanwezig is om het dagelijk- sche brood te verdienen dan elders. Qnze Landgenoo- ten behoeven nog niet uit htm Vaderland te verhuizen gelijk in zoo vele Duitsche Staten het geval is, en altijd komen er nog van elders herwaarts, (aan wier zuinigheid en vlijt zich echter velen der onzen wel spiegelen mogen.) En bij dit alles mag het Volk niet vergetendat de druk der Belastingen veel vermeerderd wordt door deszelfs eigen gedrag. Eenige millioenen worden door de behoeftige klassen aan jenever verteerd, bijna over al is een heirleger van kommiesen noodig om de slui- kerij tegen te gaan in plaats van zuinig een' pen ning voor den winter te besparenwordt in brood dronkenschap door het Volk dikwijls de opbrengst der verdiensten van eenige maanden op kermissen als an derzins doorgebragt. (Deze dagen kunnen er weder van getuigenHoezeer zou de algemeene wel vaart vermeerderen, indien er minder geld door de be hoeftige klassen wierd weggeworpen en ieder geneigd ware tot de rigtige opbrengst der Belastingen mede te werken. Daarenboven mag nimmer uit het oog verloren" wor den dat een te karig Bestuur de bron van velerlei verdiensten stopt; dat de Belastingen uitsluitend op rijkèri gelegd deze naar het buitenland doen verhuizen of derzelver verteringen inkrimpen en daardoor de mindere klassen van broodwinning berooven, Bezuini gingen zijn nuttigen echter is het hoogst gevaarlijk dezelve onbezonnen in te voeren. Het uitstel van eene noodige reparatie is geene bezuiniging, wanneer later door dit verzuim het gebouw instort; en zoo is -het met vele Staatsinrigtingen. De Belastingen mogen druk kend zijn nog drukkender is het, wanneer het vertier ophoudtbroodwinningen stilstaanen dit alles zou toch geschiedenwanneer de Maatschappij door een onbezonnen belastingstelsel en door bezuiniging van het noodige in hare grondslageu geschokt wierd. Het is noodig dat het Volk dit alles wete. Men moet verder trachten door gedrag en woord te bewijzen, dat de ware Volksvrienden niet diege nen zijndie met oppervlakkigheid luide klagten aan heffen maar dat de belangen des Volks- de meeste behartiging vinden bij hendie aan alles wat naar on rust zweemtvijandig zijn. Openlijk en met krachtmaar tevens zonder over drijving, de lasten van het Volk te verkondigen; den druk der Belastingen niette verzwijgen, of ligter voor- testellen dan hij werkelijk ismet kracht mede te wer ken datzöo veel zulks met de regelen eener goede Staatshuishoudkunde mogelijk is, de behoeftige klassen ontlast en de hoogere meer bezwaard wordenis de pligtvan elk, die. aan 's Volks belangen gehecht ié en de vervulling van dien pligt is ook daarom nood zakelijk omdat door die pogingen het Volk het best overtuigd yvordtdat zij leugen verkondigendie bewe ren dat de belangen van het Volk verwaarloosd wor- den. NIEU WSTIJDINGEN. I9ttit0cïilattb. In Berlijn worden thans de plaatselijke verorde- deningen voor eene betamelijke viering vail denzondag, die nog voor twintig jaren bestondendoch wélke men in den laatsten fctijdj zoodanig had verzuimddat de ztfcid ag kwalijk van een gewonen werkdag konde wor den onderscheiden, op nieuw gehandhaafd. Zulks baart wel eenige ongelegenheiddoch wordt door ver reweg de groote menigte zeer goedgekeurd, té'meer» daar de vorige orde van zaken met omzigtigheid wordt hersteld. De maatregel treft het meest de belijders van de israclirische godsdienst. Aan den anderen kant wor den ook de belangen dier lieden niet veronachtzaamd terwijl het beheer hunner kerkelijke en scbool-aangele- genheden onlangs aan de zorg van den geheimraad Brag- gemann, is opgedragenwelke tevens met de kerkelijke zaken der kathoiijken is belast. Te Sedan wordt eene plegtigheid voorbereid, die op den pden Januarij aanstaande moet plaats heb ben en zeker zeer veel nieuwsgierigen derwaarts lok ken zal' te weten het overbrengen naar de tegen- 'woordige kerk der.Hervormdenvan de doodkist, op den 24.sten Augustus 1841 bij -toeval gevonden, van Hendrik dc la Tourvader van den "Maarschalk de- Spur enne en Prins van Tedan; van Maria Elisabeth 'van Nassauzijne gemalin; van Juliana Catharina derzelver dochter en echtgenoote van Francois de Roije de la Rochefaucoultvan een zoon en een ach terneef der laatstgenoemdevan een Prins Palalijn tweede zoon 'van F reder ik de Standvastigenonttroond •Koning van Bobemeen van den Graaf van Hanau. De plaatselijke autoriteiten en het consistorie dei- Hervormde Kerk beijveren zich om de lijkplegtighcid te doen beantwoorden aan den hoogen rang der vorste-, lijke personenwier stoffelijk overschot op nieuw zal worden ter aarde besteld. De Prefect yan het Depar tement de plaatselijke Civiele, en Militaire autoriteiten de Nationale garde en de troepen der bezetting zul len den lijkstoet volgenen de Predikant Peyron zal eene lijkrede uitspreken. Een vertegenwoordiger van den Koning der Neder landen tot bijwoning der plegtigheidzal den 6 of 7 dezer te Sedan aankomen. linbsriftttbew. 's Gravenhage den 2 Januarij. Bij koninklijk besluit van den 11 februari] 1831 was bepaald dat een der nederlandsche oorlogschepen steeds den naam zou voeren van van Speyk als een blijvend gedenkteeken van den heldendood diens jeugdigen zee-officiers. De corveti, f welke sedert 1831 met dien onvergetelijk eh naam prijktewas ongeschikt geworden voor de acti ve dienst en werd sedert feenigen tijd gebezigd als wachtschip te' Soerabaya. In aanmerking nemende dat- de haam, door zulk eene daad vereeuwigd, niet moet prijken op eenen' tot havendienst vervvezenen bodem, is door het Departement van Marine en*Kolonien aan den Koning voorgesteld, endoor Zijne Majesteit goed gekeurd, dat een der te Amsterdam op stapel staande en der voltooijing nabij zijnde "oorlogschepenthans genaamd de Medusa, zal worden herdoopt de van "Speyk.

Goessche Courant | 1842 | | pagina 1