N°. 105. Donderdag den 30 December. 1841. GOESSCHE COURANT. Het Jaar 1841 MENGELINGEN. DE TEGENWOORDIGE EN TOE KOMENDE TOESTAND DER ISRAELITEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds- De l'rrjsper Kwartaal is /"l,75 franco per Post/" 1.90. Gewone Advertentie» worden a 20 ets deregel geplaatst. Gehoor- «e-Huwelijks- en.Doodberigien van t 6 regel* a f f,20. hetwelk weldra onder de verledene jaren zal gesteld worden is in vele opzitten voor ons Vaderland in 't bijzöfiderbelangn jk, en in hetzelve zal de nadenkende steeds wel veel stof tot opmerken vinden. Wij gewa gen niet van hetgeen daarin voor - een iegelijk in liet bijzonder merkwaardig washem dit jaar onvergetelijk maakteen het voorwerp zijn moet van stille en een zame of gezamenlijke godsdienstige overpeinzingmaar datgenewaarbij allen belang hebbenmag wel in 't algemeen worden opgemerkt en behartigd. Vlet vreezc werd bet door velen begonnen. Vooreerst de spanning in het godsdienstige en staatkundige leven boezemde vreeze in voor schokken en beroeringendie echter" zijn afgewend. Het was een proefjaar voor ons volk. Menig ander volk zou die proef niet alzoo hebben door gestaan. Er was verschil van mceningen wrijving v" van gevoelens, men kwam vrij openlijk er voor uit, en toch is de vrede bewaard en de hatelijkheid geweerd. Dit zou als een bewijs van vooruitgang in beschaving kunnen geldendaar het in vroegere tijden onder soortgelijke omstandigheden anders toeging. Nog is men wel tot gcene resultaten gekomen. Er is nog veel in de verwachting, maar de Regering heeft het volk en deszelfs belang lecren kennenen er is hope dat dit op de" best mogelijke wijze zal worden bevor derd. Mep moge onder de afwachting hiervan de Re- gering van temporiseren beschuldigenmaar daartoe gaven de omstandigheden aanleiding, en de bedaarde, rustige' en ernstige houding des opgewekten volks of van velen onder hetzelvegeeft vertrouwen dat de Regering daarom temporiseerdeom ook na bedaard overleg tot het beste resultaat te komen, en niet ge-, noodzaakt te zijn ouvaan eischen van enkele opgewon- dene drijvers toetegeven, maar dien hartstogt te laten bedaren en dan zelfstandig het nationaal belang krach tig en afdoend te bevorderen. Het jaar 1841, als voor bereiding daartoeis dus hoogst belangrijk. Maar ook van eene andere zijde is het onvergetelijk, van die zijdewaarin de mensch zoo geheel lijdelijk iswaarin hij bovenal een hoogcr bestuur moet eer biedigen. Met welk eene vrees was men bij het begin desjaars 1 bezield voor onze dijken bij den hoogen waterstand en ijsgang, en hoe gelukkig is dit afgeloopen? Wie kent niet de vreeze voor de geheele mislukking van den oogst bij den aanhoudenden regen Men voorspelde zich in zijne angstige verbeelding bijna hongersnood. Maar wie herinnert zich niet dankbaar aan de drie weken van droogte juist ter goeder urewaardoor de bijna verlo ren gerekende oogst voor het grootste gedeelte nogge- lukkig binnenkwam. Wij zouden meer kunnen opnoemendoch dit wei nige zij genoeg ter dankbare herinnering van het oude en tot vertrouwend verbeiden van het nieuwe jaar. - J- 1 NI VVSTIJ Df IYG EN. 29ittfscïifaub. Berlijn, den 25 December. Uit Orenburg," in Rusland, wordt gehield, dat in de laatste dagen van October en het begin van November eene karavaan van 709 kameelenbeladen met onderscheidene koop waren, van daar den togt naar diiwa heeft aangeno men. Uit deze gebeurtenis mag men opmakendat het vroeger gemelde herstel, der vriendschappelijke be trekkingen tusschen Rusland en Chiwa volkomen be vestigd is geworden. {Smgcïanb. 4 Eonden den 25 December. Te Portsmouth wor den verscheidene schepen uitgerust-, om den Koning van Pruissen en zijn gevolg af te halèn en herwaarts over te brengenten einde als doopgetuige van den Prins van Wallis tegenwoordig te zijn. De War spite van vijftig stukkenzou bepaaldelijk bestemd zijn om Z. M. te ontvangenen wordt met de grootste zorg en den meesten sriiaak ingerigtom tot tijdelijke ver blijfplaats van den hoogen Gast te kunnen verstrek ken. (Z. M. de Koni.ig zouvolgens de Duitsche bergten, den 10 Januarij, Berlijn verlaten, en den weg over België en Calais nemen). Op den Great-western spoorweg is eergisteren een zeer droevig ongeluk gebeurd. Door het afschui ven van eene hoeveelheid aarde op de ijzeren baien zijn de stoomtrekker en geheele verdere trein, bestaan de uit 14 wagens, uit de rails'geraakt en vervolgens omvergeslagen. Van de 37 reizigers hebben 8 het le ven verlorenen 20 zware wonden bekomen. Te Liverpool is dezer dagen, met groote pleg- tigheideen nieuw orgel ingewijdnaar bet plan van het wereldberoemde orgel te Haarlem daargestclden het eerste in Engeland dat geacht wordt daarmede gelijk te staan. Parijs den 25 December. Een beroemd letter kundige ook om zijne gierigheid vermaardliet zich onlangs door eenen der eerste schilders van Parijs por- traiteren. Deze werd gewaarschuwd, dat men hem chicanes maken zoudeom den. vastgestelden prijs te verminderen. De kunstenaar voltooide het portrait en ontving, daar de hoed niet naar behooren geteekend washet aanbod van de helfr van den bedongen prijs. De schilder was er mede tevreden en zeideik be ken dat het zwart van den hoed niat donker genoeg ismaar goede kleuren hebben dit eigenaardigsdat zij den regten tint eerst na langen tijd verkrijgen. Gij kunt dit bespoedigenzoo gij den hoed dagelijks een paar malen met eene spons bestrijktdie in azijn ge doopt is. De letterkundige begint terstond volgens het voorschrift te doen; maar den volgenfen morgen was de met waterverw geschilderde hoed verdwenen en werden een paar ezelsooren zigtbaarmet eene ka toenen muts versierd. Uit deze scherts ontstaat eene procedure voor het politicgeregt. - De politie alhier verbiedt het verkoopen van porceleinen pijpekoppenwelke rottelcruid en gecon centreerde zoutzuren bevattendie gedeeltelijk aan hun ne bleekgele kleur, gedeeltelijk daaraan herkend wor den, dat zij, in het vuur of op kolen verhitzure dampen van scherpen stinkenden reuk ontwikkelen, waarbij op de verhitte plaats de gele kleur in eene van graauw violet verandert. Parijs den 26 December. De opening der ka mers. zal overmorgen door den Koning in persoon p1aats hebben. Z. M. zal tot dat einde de Tuilerien ten een ure verlaten.De opperbevelhebber der eerste militaire divisie heeft aan de- hoofdstad bevinden ver wittigd, dat het Z. M. aangenaam zou zijn, dat zij zich bij den Koninklijken stoet voegen. Men zegt, dat de minister voor de openbare wer ken daags na de openingtwee belangrijke ontwer pen van wet aan de kamer zal voordragenalseen betrekkelijk de indijking der rivierenhet andère om trent een nieuw stelsel van gemeenschap voor de groote wegenen wel door middel van ijzeren spoorwegen. In een groote aantal koffijhuizen en andere open bare plaatsen is heden-morgëh-eene brochure rondge deeld, ten titel voerende 'acte van beschuldiging legen de ministers. Het geheele kabinet wordt-daarin schul dig verklaard aan hoog verraad jegens den Koning en jegens. Frankrijk Het blijkt echterdat de schrijver van het geschrift waanzinnig ;is; Ddgtc. Brussel den 25 December. Vrijdag 11. heeft de raadkamer van de regtbank van eersten aanleg over het regtsgeding ter zake van "hét complotgeraadpleegd. Van het verhandelde is niets uitgelekt. Dezer dagen zijn nog verscheidene militairenwelke op de eene of andere wijs in de zaak betrokken zijn géhoord. Men wil, dat men personen op het spoor is gekomen, welke militairenzoowel onderofficieren als soldatenhebben pogen te verleidenom deel aan den aanslag te nemen. flcbcvlaubctt. Goes den 29 December. Tot groote vreugde van de kolonie Suriname heeft ons gouvernement aldaar vnagtiging verleend, om de sedert 1831 gedrukte ope ratien van de particuliere W. Indische bankmet be trekking tot het afgeven van Wisselste herstellen. Die bekend is met de ongelegenhedenwaardoor men aldaar door het sluiten dier bank gewikkeld waszal in de hérstelling zoowel een bewijs vinden van de zorg onzes gouvernements .voor dezevoor ons Va derland belangrijke kolonieais tevens kunnen "begrij pen dat hiermede als een nieuw tijdperk voor des- zelfs bloei geopend is. - - Den 6 October is in het Indische fort Allahabad een krnidmagazijn gesprongen op eene wijswelke we der toont welke uiterste mate van voorzigtigheid niet zulk eene gevaarlijke brandstof in acht genomen moet worden. Het magazijn was schijnbaar ledig en mep werkte er in om het tot de ontvangst van eenen nieu wen voorraad buskruid gereed, te maken. Onderttisscheu moet, al van jaren her, in en door de reten van deal vloer kruid gestort geweest zijnin genoegzame hoeveel heid om daar hetwaarschijnlijk door vuur uit de pijp van eenen der arbeidersvlam vatte"dief gebouw te' doen springen. Vijftien zoo dooden als gekwetsten zijn van onder het puin opgedolven sommige van welken door cj'e muren heen geslagen werden. In een schrijven uit Batavia van den 21 Augus tus, wordt onder, anderen gemeld, dat het leger in Ncdeifandsch Indie voortaan niet meer met Afrikaa-.:- sche Negers, maar, ten minste voor de buiten-etablis sementen met Javanen zal voltallig gemaakt worden.» daar men de ondervinding bekomen heeft, dat laatstge noemden wanneer men hen buiten Java gebruiktZ'^r goede en dappere soldaten zijn en dat eerstgenocnnctcti geenszins aan de verwachting beantwoorden als znu de dezelve ongeschikte en aan den drank overgegev^. menschen, en als kunnende zij nog minder dan Euro peanen het klimaat verdragen. Onder vele teeltenendat de tijden der Heidenen hunne vervulling' naderen schijnen ook vele zamenloo* pende omstandigheden den weg voor de kinderen Is raels te bereiden. Verstrooiden nog het hen onder scheidend kavaktej" behouden hebbendewcêrspreefcj hunne geheele geschiedenis het denkbeeld, dat zij zich ooit met de volken zullen vermengen. Zij beginnen thansnu eeuwen van vervolging en berooving voor bij zijn gegaan, te' deelen in de weldaden, die uit den veranderden geest der tijden ontspruiten. Daar zijin een' voorbeeldeloozen graad', in het bezit zijn van zilver en gouden van groote aandeelen in de openbaie fondsen van verschillende rijken mag er zelfs thans eepigermate van hen gezegd worden dat zij de rijkdommen der Heidenen beërven(Een hunner wordt zelfs de Jood der Koningen genoemd.) En ge lijk zij in eene groote mate den wisselhandel in Euro* pa be'heerschenhebben zij, uit hoofde van den.Re- genwoordigen invloed van het geld op de veiligheid der regeringen en op de kunst en bet geluk des oor- logs, aanspraak op hooge staatkundige belangstelling en de tijd kan dus welligt niet ver afzijn, dat zij als eene baniere onder devolkeren zullen verheven worden. (Jes. 11: 12.) Noch door eene wetnoch door geneigdheid aan de eilanden der Heidenen verbon den noch aan cenigen grond door het bezit van vaste, goederen verknocht, die niet gemakkelijk vervoerd zou- - den kunnen wordenmaar altijd met onverzwakte ge negenheid bet oog slaande op liet land hunner vade ren zelfs na eene bijkans onverstoorde ballingschap van achttien eeuwenzijn zij gereedwanneer de- tijden vervuld zullen zijnderwaarts te vliegen ah eene wolk.en als duiven tot hare vensters (1. baar slag). (Jes 60: 8.) Doch tot welken graad, en oj> welke wijze de tegenwoordige beroeringen van het Turksche rijk, verbonden met den bijzonderen en, ia vele gevallenhieuwen toestand der Joden in Europop en Amerikahet middel zullen zijn, om hunne her stelling in hun eigen land (hetwelk door Arabieren, verwoest is, en den Turken slechts eene schrale op brengst levert) gemakkelijker te maken kan geen ster veling bepalen. I11 hoe verre de tegenwoordige oogmerken en po gingen van EngelandPruissen en Frankrijk ten cp- zigte van Palestina aan dit doel bevorderlijk zijn durven -wij ook r.iet beslissen. ■m ;u-

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1