N°. 99. Donderdag den 9 December. GOESSCHE COUR AN T. NIEUWSTIJDINGEN. OPMERKINGEN. De Arnhcmscfie Courant heeft een zeer somber en tevens zonderling artikel geleverd over de oude en nieuwe Regering't welk onzes inzien eene hoogst gevaarlijke strekking heeft. Zoo herstelt men nietzoo wekt men geen moed op Na vijfentwintig jaren zou het moge lijk zijn dat een- Pruissische Koning ons land regeerde Moet die vrees in de tegenwoordige omstandigheden aangewend wordenom 't volk zelsrandig te maken Maty dan moet men het uit andere gezigtspunten de tegenwoordige Regering doen gadeslaan, en wil men dit al niet, men wijze 'tvolk ook op datgene, wat Nederland wel vooreerst voor Duirsche overheering be hoeden zal. Of zou Engeland dit onverschillig aanzien Het doet het nu reeds niet. De ligging van ons land, en het belang van het evenwigt van Europa, zal ons vrienden of'beschermers geven als er vijanden komen, om Nederland te vernietigen. In een ingezonden stuk geplaatst in hef Handelsblad van 27 November wordt met ophef gewag gemaaktdat ecnige Leden der jStaten Generaal van het pensioen dat zij trokken, van de 2500 voor verblijfkosten, en van de betrekkingendie zij buiten het lidmaatschap der Staten-Generaal bekleedden, afstand hebben gedaan. Voorzeker verdienen die opofferingen in den tegen- woordigen tijd van eigenbelang en baatzucht, op hoo- gen prijs gesteld te wordenen het is verre van ons iets te onttrekken aan die 'edelmoedige belangeloosheid en echter kunnen wij niet nalaten op de keerzijde van die edelmoedigheid het oog te vestigen. Ons Land heeft nog vele overblijfels van aristocratische heersch- zucht. Neemt men de bezoldiging, der Staten-Generaal geheel wèg: het kan niet uitblijvendat langzamerhand het lidmaatschap der Staten-Generaal uitsluitend het deel wordt van rijke en aanzienlijke geslachten. Het bedanken voor vaste betrekkingenwanneer men tot Lid der StatenGeneraal gekozen wordtmaakt het niet weder inkiezen van zulk een Lid moeijelijken be lemmert daardoor de vrije keuze. Dat iemand, die niet behoeftig is, weigert een pensioen te ontvangen, niets is billijker dan dit: doch gevaarlijk zoude het zijn, zoo eens het weigeren van geldelijke belooning later als eene aanspraak op de bevordering wierd voor gedragen. Men vergete nimmer dat de meest werk zame en kundige lieden gevonden worden onder hen die door de fortuin niet begunstigd zijnen dat men alle die personen uit de Staten-Generaal weert, wan neer het beginsel algemeen ingang vindtdat men voor zijne vaste betrekking moet bedanken, wanneer men in de Staten-Generaal zitting neemt (die niet ad vit am is.) •Men zie toe, dat men niet onnadenkend de Aristocratie in de hand vverke. 'Tijdgenoot Kiezerskiezersziet toe zelfs nu is er bij de bestaan de inrigting der verkiezing nog veel goeds te doen en kan veel kwaads voorkomen worden. Het ultramontaansche dagblad van Wurzburg be helst een bcrigt ujt Rome, van 23 November, inhou- riende^ dat de onderhandelingen over het sluiten van een concordaat met Nederland niet tot het treffen van zoodanige overeenkomst geleid hebbendat alles bij het oude blijft, namelijk, dat de' apostolische vicarissen en aartspriesters de gehecle missie zullen besturen even als vroeger onder de leiding van den vice-superior. Volgens geruchtendie de Tijdgenoot mededeelt, maar tevens betwijfelt, zou er een Concordaat gesloten zijn waarbij de Katholieke Kerk hier te lande aan alle srantstoezigt zou onttrokken zijn. Wij herinneren' hierbijdat de Katholieke Stemmen vroeger een Con cordaat voor de vrijheid van onderwijs hebben willen opofferen. En nu loopt er tevens een geruchtwaar bij nun aan het laatste ecnig gewigt zou moeten hech ten. Doch een en ander is onzeker, en hét beste is r ans op de wijsheid der Regering welke van alles is i igclicht, te vertrouwen en te hopendat het beste voor ahen _mag worden daargesteld. Frankfort den 4 December. Hij een decreet der Pauselijke inquisitie, van den 15 November, is weder eene reeks van 16 verschillende boekwerken voor de Katholijke Christenheid verbodenofzoo bet heet op den Index geplaatst. Naast cenïgé hart- en zedebe- dervende voortbrengselen der nieuwe Franscbe roman literatuur, vindt men daarónder ook het beroemde werk van den Berlijnschen hoogleeraar Leopold Ranke over de geschiedenis der Pausen in de 16de en 17de eeuw. Parijs den 4 December. Gisteren is van liet regts- geding van Quénisset c. s. voor het Geregtshof der Pairs geopend. In de nabijheid van het paleis, 111 'twelk het Geregtshof vergadert, zijn onderscheidene maatregelen van voorzorg genomen. Nog bovendien heeft' men buitengewone maatregelen verordend ten einde de rust in stand te houden. Al de winkels der wapensmeden zijn onderzocht geworden, en men heeft zich overtuigd, dat de in dezelve voorhanden zijnde vuurwapenen in zoodanigen staat zijn, dat er geen onmiddelijk gebruik van kan worden gemaaktge lijk bij de onlangs ten aanzien van het bedrijf der wa pensmeden en zwaardvegers uitgevaardigde verordenin-. gen wordt bevolen. De aangeklaagde zijn ten getale van zestien. Allen zijn uit de klasse der werkliedenmet uitzondering van den verantwoordelijken redacteur van het republikein- sclie dagblad, le Journal du Peuplewelke laatste immers naar zijne kleeding te oordelentot eenen hoo- geren stand in de maatschappij schijnt te bchooren. De laatstgenoemde zal door den heer Ledru-RoUindie onlangs, op zijne beurt door de gezworenen van Angers schuldig is verklaard, worden verdedigd-. Men beweert, dat er thans, langs den diploma- tieken wegdruk onderhandeld wordt, ten einde eene soort van handels tractaat met Belgie te sluitenwaar door aan de Belgische voortbrengselentegen wezen lijke of denkbeeldige toegeeflijkheid van den Belgischen kant, voor den invoer in Frankrijkeenig meerder voordeel wordt toegekenddan bij de thans nog be staande bepalingen op dat stuk. Koning Leopold moet stellig verklaard hebben, dat de duurzaamheid van zijn bewind vordert, dat aan Belgie in dat opzigt eenig voordeel worde verzekerd, en dat Frankrijk de ecnige mogendheid isvan welke zulks kan worden veriangd. Koning Philips moet zeer gezind zijn, om aan deze aanvraag, op de eene of andere wijze, te voldoen, in weerwil van den hevigen tegenstand der belangheb bende fabriekanten in de noordelijke departementen. De bewegings-partij schijnt te duchten, dat deze aan gelegenheid weiligt haar beslag zoude kunnen erlangen nog voor de opening der Kamers en verkondigt uit dien hoofde, dat deze aangelegenheid daarom aan de diplomatie is toevertrouwd geworden omdat men als dan vermeent de inlichtingen van de Kamers van koop handel die weiligt niet gunstig zoudenwezente zullen kunnen ontberen. Van dien kant wordt te vens aangemerkt, dat, zoo lang Belgie op zich zelf moet blijven de fransche' fabriekanten voorzeker on genegen zullen zijn zich opofferingen te getroosten die alleen zouden moeten strekken, om dit onafhan kelijk bestaan nog eenige jaren te verlengen maar dat indien Belgie weder geheel enal met Frankrijk mogt worden hercenigdmen zich eene dergelijke opoffering zoude kunnen laten welgevallen. Op dien grond schijnt de bewegings-partij het betoonen van eenige toegeef lijkheid aan Belgie alsnog te zullen tegenwerken. Naar men verneemt, heeft de Duitsche diplomatie zoodra de tijding van het bijcentrckken van Fransche troepen op de Belgische grenzen' bekend werdzich - •re Brussel tot het bewind van Belgie gewend, ten ein de te worden onderrigtop welken gronden om wel ke redenen deze maatregel was genomenen beeft deze diplomatieop bet antwoord van bet Bclgsséhe 1 ministeriedat hetzelve noch van bet eennoch valt bet ander kennis droeg, verklaard, Zoo wel daar te lande, als in Parijs, dat de mogendheden vafl F,ó- ropa en inzonderheid die van bet Duitsch-Véfbonrf geenszins aan Frankrijk ëenig regr.- van voogdij over Belgie toekenden, en dat het onaangenaam zoude zijn, indien'Belgie of iemandin naam van dicih\Ssac! eene gedeeltelijke hulpbetóoning bad ingeroepen, weike den schijn zoude opleveren als of eene enkele 'mogen t- beid zich het regt van voogdijschap over dat land zon. de willen aanmatigen." -- Men 5 voegt 'er bij, dat dezh bedenkingen van Oostenrijk en Pruisscnj, met welke zich nog eene derde groote mogendheid van Europa h,tel vereenigd dadelijk doel hebben getroffen en dat daaop last is gegevenom het observatie-corps tc doen uit eengaan. Brussel, den 6 December. Men beweert, dat het Huis Rothschild heeft aangebodenom het aandeel van Belgie in de Nederlandsche schuld, derwijze te- kapitaliseren dat hetzelve 95 millioenen in klinkende munt aan Nederland zoude verstrekken waartegen Belgie jegens dien Staat zoude zijn gekwetenterwijl genoemd Huis alsdan voor eene jaarlijksche rente vahi vijf millioenen op het grootboek van Belgie zoudo worden ingeschreven. Dezer dagen zijn hier ter stede weder huiszoe- kingen te werk- gesteldbetreffende liet complot. Ook is de bekende de Potter deswegens ondervraagd alsmede de,kolionel Schcnofskiwelke thans de ve teranen ie Vilvordcn commandeert. 's Gravenhage den 7 December. Gisteren is de verjaardag des Konings in deze- residentie met plegtig- lisid gevierd. Van vele gebouwen en bijzondere Wo ningen wapperden Nederlandsche en Oranje vlaggen, li t klokkenspel heeft zich bij afwisseling doen hoo- r.-n. Des middags was er dejeuner-dinatoir ten bow; doch de groote parade heeft, uit hoofde van het on gunstige weder, geen voortgang kunnen hebben. Ook de voorgenomen illuminatie welke zeer luisterrijk zou geweest zijnheeft door den aanhoudenden regen geen plaats kunnen hebben. Alleen zijn aan eenige weini ge gebouwen en woningen de lichten ontstokenzoo als aan den Schouwburg, de hotels van eenige gezan ten, enz. De gala-comedie in den KoninklijkenFrah- schen Schouwburg, waarvan de zaal prachtig versier! en verlicht was, is door Hunne Majesteiten, de ver dere leden van het Koninklijke geslicht, het corps diplomatique's Konings Ministers en andere aanzien lijke personen bijgewoond. Zoo wel bij het inkomen aks henen gaan zijn de Koning en de Koningin met de luidste toejuichingen door de toeschouwers begroet. Heden avond zal de illuminatie voortgang hebben. Morgen (Woensdag) avond zal er een gróót gala-bal op het paleis in het Noordeinde worden gegeven. In alle andere steden is 'sKonings verjaardag met meer dere of mindere plegtigheid gevierd. Utrecht, den 6 December. Op kosten van hét Stadsbestuur werden op 's Konings verjaardag de'kin deren van de Parochie-, Diaconie-, Waalse he-Lur- hersche-, Roomsche-, Oud-Roomsche-Israëlitische, Tusschen- en Be waar-scholen onthaal .1. Aldaar heersch té ónder de talrijke kinderen groote vreugde, terwijl de respective onderwijzers niet weinig bijdroegeno>u de vreugde bij de kinderen te vermeerderenen ont liefde voor den Koning en verdere bestuurderen in te prenten. Tot deze feestviering was het gebouw der stads-ttfsschenschoöl uit- en inwendig feestelijk opge tooid. Uitwendig door het uitsteken van jj de nationale vlag, terwijl binnen het gebouw zelfs alles was aange wend wat strekken kon om het feest den meest moge lijken luister bij te zetten. Van school meubelen ont daan, bood hetzelve ruimschoots gelegenheid aan rot verlustiging der jeugdige feestelingen. Ten 9I ure traden de reeds verheugde leerlingenfeestelijk uitge dost, het schoolgebouw binnen, terwijl door eenige nuizijkanten vaderlandsche müzijk werd uitgevoerd weinige oogcnl.likken hierna, hieven de 'eerlingcn door de muzijk begeleidhet geliefd JVicn Neiir- De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/1,90. Gewone Adverlentien worden a 20 ets He régel geplaatst. Geiioor- ic-, Huwelijks- en Doodherjgten van I -- f> regels a 1,20, Fftllfc V gÜu Men heeft een begin gerpaakt met het ondervragen der beklaagden. Hunne antwoorden hebben tot dusverre niets opgeleverd't welk niet reeds uit her uitgebragte rapport bekend was. Quénisset erkent volmondigop de prinsen te hebben geschotenen verklaart geen an der doel te hebbendan om de volledige waarheid omtrent alles wat hem ten aanzien der zamenspanning- bekend is'te openbaren.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1