N\ 06. Maandag den SO November. GOESSCHE C'Ö eBfi N T. XX WIEU WSTIJDI 3VG E N Het eigenlijke Engeland 7,321,875 7,673,633 14,995,508 PrinsdomWallis 447i533 463i788 Eilanden in de Britsche zeezoo ais Jersey, Guern sey Manenz. Personen die ge- Turende den nacht van den 6 Junij zich inEngeland op spoor wegenen kanalen bevonden 57,598 66,481 154.079 4)°°3 S93 Geheele bevolking van Groot-Britt. 9,077,436 9,587,32518,664,761 De volgende opgave duidt de aanzienlijke vermeer dering der bevolking van Groot-Brittannie gedurende de laatste veertig jaren aan Geheele bevolking in 180110,472,048 zielen, Om de geheele bevolking der Britsche Eilanden te kennénmoet bij het laatste getalnog dat der ge zamenlijke bewoners van Ierland worden gesteldwaai de bevolking thans zeker 8 a 9 millioen zielen bedraagt, Men verkrijgt zoo doende een totaal van 26 a 27 mil lioen. JfVatifet'wfc.. deze redeneringenDe Gazette en de Quotidienne schijnen omtrent de ontdekkingen ter gelegenheid van het regtsgeding tegen Quénisset verwonderlijk gerust gesteld. Het gekit hier, zeggen zij, slechts eene za- menspanning van eenige beschonkerie werklieden. Maar wij wilden wel eens weten, hoeveel hertogen en pairs zich onder het wreedaardige graauw bevonden,dat de vertrekken van Maria Antioneua "binnenstormdeof hoe groot het aantal edellieden was onder het gepeu pel dat Lodewjk' XVI tot liet drinken van een glas wijn dwong en hem de roode Jacobijnen-muts op het hoofd zette. De zamenzweringen gelijken de dolken, waarvan de deelgenootcn zich bedienen. Het heft is van goud of fluweel én het lemmet van ijzer. En nu ziet men nooit het heft. Indien éénmaal de beschon- kene lieden hun doel bereikenzult gij weldra de ge- zetene deftige lieden te voorschijn zien komen. Maar, zegt gijal mogten die ellendelingen slagenzouden zij er toch niet aan kunnen denkenom het gezag te beldeeden. Stelt u gerust. Er zal altijd wel iemand zijn, om de teugels van het bewind aan te grijpen, zoodra deze slechts beschikbaar zijn. De troonen blijven niet onbezet. Het is middagklaar, dat Dar- més toen hij óp den Koning schoot, niet hopen kon, diens plaats te beldeeden maar hij wist, dat hij daar door de zaken eener partij behartigde en dat déze par- ,tij vervolgens ook wél zijne eigene zaken zou behar tigen. De armoedige toestand der staatkundige woel geesten is. geen argument tegen de gevaarlijkheid hun ner woelingen en aanslagen. Die lieden weten zeer goeddat öp de openbare orde en het leven des Konings een prijs staat en zij trachten de uitgeloofde som te- verdienen. Uit Troyes wordt geschreven, dat aldaar inden omtrek een gloed-nieuw middel tot radicale genezing van het zwaartste rhumatismus uitgevonden en met ontegenzeggelijk succes is toegepast geworden. De heer Naudinherbergier in het dorpje van Brat, gemeente Chavanges, een kort, dik, vet mannetje, leed sedert eenigen tijd sterk aan het rhumatismus. Na hem langen tijd, maar te vergeefs, op raad van alle mogelijke buurmannen en buurvrouwen, een magazijn van huismiddeltjes te hebben doen verbruikenkomen zijne vrouw en een bij hem inwonend nichtje op het snuggere denkbeelddat de kwaal op eene meer for- sche wijze aangetast moet worden. Zij ontkleeden hemwikkelen hem het ligchaam in plataanbladen die zij met touwetjes om hem heen binden zoodat hij een ware god Vertumnus scheendaarna steken zij hem in eenen zakmaar slechts tot aan den halsom hem het hoofd en de ademhaling vrij te laten. Dit alles was zoo berekend,' dat men juist gereed zoüde wezen tegen dat het brood, hetwelk In den huis-oven lag te bakken, gaar zou zijn. Nu wordt het brood weggenomenen de beide vrouwen schuiven hunnen op eene plank uitgestrekteh man en oom zachtjes 111 den nog gloeijenden oven. Het duurt niet lang of de man zet het vervaarlijk op een- gillenen bidt en smeekt dat men hem toch uit die hei terug zal halen maar vrouw en nichtje,.die aan den mond van den oven de wacht staan te houdenvermaanden hem bij herhaling, nog een weipig geduld te hebben,' daar de pijn, over welke hij klaagde, juist het voorteeken zijner genezing was. Weldra echter laat zijn gelaat geen' twijfel meer of hij besterft het-, en nu halen zij hém uit zijhen brandenden kerker. De toestand van Naudin was verschrikkelijkde hitte had hem het vet doen smeltenwater koud water is al wat hij roept. Zijn nichtje vliegt naar den naast bij zijnde putkeert met eenen vollen emmer terug en giet het ijskille water over haren halfgebakken oom. Het bloéd vliegt den lijder naar de borst en binnen weinige dagen geeft hij, onder de hevigste pijnenden geest. Pai'ijs den 25 November. Volgens berigten uit Algiers van den 16 Nevember, beschouwde men daar toen den herfstvcldtogt als geëindigd. De vruchten van dien veldtogt bestaan in een paar nederlagen van eenig belang, die men aan de volgelingen van Abd- el-Kader heeft toegebragt; in het provianderen der stedendie de Franschen thans in het binnenland be- zitten vin Tlcthecenen in het overhalen van eenige biniicnlandsche volksstammen- 0111 zich aan. het gezag der Franschen te onderwerpen. Intusschen moeten zelfs degenendie het gunstigst .over den loop der z .ken in Algiers denkenerkennendat er nog dan een gelukkige veldtogt der Franschen noodig zal zijn eer men de raagt van Abd-el-Kader geheel zal kunnen knotten. Ook beweert men, dat de thans geëindigde veldtogt, die. op eén'e groote schaal was aangelegd, veie millioencn meerheeft gekost, dan oor spronkelijk was -geraamd, zoodat de ministers feit mét opzigt tot de verantwoording dezer'geldsommen tegenover de kamers in eenige verlegenheid bevon-h-e.. De generaal Bugcaud wilde het thans ingetreden tij 1- perk van rust te baat nemen, om druk aan de gracht, die een deel der vlakte van Metidjahnabij Algiers, moet omringen en dus de aldaar te vestigen volkpbh- ters tegen de strooptogten der Arabieren beveiligen te laten arbeiden. Niet minder dan 15 bataillons zou den daarmede gedurende de wintermaanden bezig zijn. De handels-scheepvaart der stad Algiers was bij 'het afzenden der laatste berigten zeer levendig. Men beweert thans, dat de openbare regis- pleging voor het hof der pairs in de zaak van Que, - nis setvan den isten tot den 5den December is uit gesteld. jSIghgrlftnbim, 's Gravenhage den 26 November. In het Dag blad van sGravenhage van heden vindt men de beitse volgende berigten Men verneemt dat Z. K. FI. de Prins van Oran je, door tusschenkomst van Hoogstdeszelfs Secretaris,- den heer Bronkhorsteene zeer vleijende missive aan de vereenigde- commissien van Amsterdam en 's Gra venhage tot oprigting van een standbeeld voor Ra brandt'''' heeft gezondenstrekkendeom aan dezc'- ven te-kennen te geven, dat dit ontwerp de meeste goedkeuringen toejuiching bij Z. K. H. vindt, voor al ook, omdat de uitvoering, een geheel-nationaal ka rakter dragendeevenzeer het Vaderlandals de kunsr vereeren zal. liet heeft Z. K. FI. tevens behaagd, als een bewijs van Hoogstdeszelfs ernstige belangstel ling in deze onderneming, de aanmerkelijke som ven vijf honderd gulden ter beschikking der commissie te stellen." Daar in het Instituut voor blinden te Amsterdam slechts ongeveer een veertigtal blinden wordt opgeno men 'een -getalnaauwelijks noemenswaardig in ver gelijking met dat dier ongelukkigenwelke onder de behoeftigen gevonden worden en onverzorgd blijven, zoo isuit dien hooidebij eenige menschenvrienden het denkbeeld gerezenom zich liet lot dier bekla - genswa.ardige personen aan te trekken en de oprigting te beproeven van cell werk- of industrieel Instituut-, waarin blinden van beiderlei hunnetot aanleerihg en voortzetting van eenig handwerk, zouden worden op genomen, tot zoolang zij zich in de maatschappij door eigen vlijt, een genoegzaam onderhoud kurtn-'u. verschaffen. Ter verwezenlijking van dit edel doe! is bij de Regeringin de eerste plaatsnoodig ge acht dc kennis van bet getal en den toestand der onverzorgde blinden iiFdit Rijkwelke in die welda den moeten worden begrepen; en zijn, uit aanmer king hiervan, de stedelijke en plattelands besturen uitgenoodigdde noodige statistieke opgaven omtrent die ongelukkigen onverwijld mede te deelen. In den avond van den 24 is te Tilburg het luns en lakenfabrijkalsmede de winkel van manufactures! en kruidenierswaren van den heer Adriaan Tuur li res eene prooi der vlammen geworden zijnde door ui: i >1- geval* een veertigtal, huisgezinnen zonder wérk tti brood* winning. ^M^gfysSfSO!<0Ö^tp» De uitguve dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/1,90 mmm'%a -«m*,, Gewone Advertentien worden a zo ets de regel geplaatst Gelvour- te-Huwelijks- en Doodheriglen van T--- 6 renels a f 1,2". Londen r/e« 2.5 November. Dezer dagen is in Engeland de uitslag der laatste volkstelling in geheel Groot-Brittannie openbaar gemaakt. Deze volkstelling heeft met bijzondere zorgvuldigheid plaats gehad. De nacht van den 6 Junij 1841 is als het tijdstip voor den op te maken staat der bevolking aangenomen Kort vóór dat tijdstip is aan ieder huis door geheel Groot- Brittannie een gedrukt formilier gelaten, waarop de namen., ouderdom enz. moesten ingevuld worden van ieder persoonwelke den nacht van den 6 Junij in zoodanig huis doorbragt. Ten gevolge daarvan, ver kreeg men het ware getal der bewoners, natuurlijk met uitzondering der soldaten en zeeliedenin 's rijks dienst of tot de handels-scheepvaart gebruikt wordende die zich den 6 Junij op zee of buiten 's lands bevon den. Deze bijzonderheid moet niet uit het oog wor den verloren bij de beoordeeling der'verhouding in de 11a te melden getalen tusschen het aantal mannelijke en vrouwelijke bewoners. Over het algemeen hebben de ingezetenen met de meeste bereidwilligheid de hun toegezondene lijsteningevuld. Slechts op zeer enkele plaatsen heeft men dwaze geruchten wegens het doel der volkstelling verspreidwaardoor aldaar eenige per sonen geweigerd hebben de opgave te doen. Hun aantal is echter te gering geweestom eenigen merk baren invloed op het algemeen bedrag uit te oefenen- Bij deze volkstelling nu is geblekendat Engeland den 6 Junij het volgend aantal bewoners bevatte: mannelijke, vrouwelijke. totaal. 4,896' totaal. 7,831,009 8,204,795 16,035,804 Schotland1,246,427 1,382,530 2,628,957 33 5. 33 l8 iitl,964,303 31 33 11 33 182I 14,161,839 33 3, 33 33 IS3116,306,001 184118,664,761 Parijs den-i^ November. Niet slechts de bladen Öer revolutionaire partijmaar ook de tolken der legi timisten trachten steeds den indruk van het bij de pairs over den aanslag tot moord van Quénisset uitge- bragt verslag zoo veel mogelijk te verzwakken. Zij zijn er verre af van toe te stemmendat hetgeen om trent de geheime genootschappen der werklieden te Parijs en hunne gevaarlijke plannen tot omverwerping der maatschappelijke orde aan het licht is gekomen werkelijk zoo veel grond tot bezorgdheid geeften willen in het verslag, aan de pairs gedaan, slechts tene poging van de zijde van bet ministerie zien, om schrik in te boezemen en het gezag in handen te hou den. De Parijssche Globe antwoordt thans aldus op 'sGravenhage, den 16 NovemberLaatstleden Donderdag heeft Z. M. Koning Willem Frederik graaf van Nassau met de gravinde terugreis van her Loc naar Berlijn aangenomen. Hoogstdeszelfs gevolg be stond alleen uit den kolonel baran van\Ompha!zijnde Zr. Ms. hofmaarschalkde baron Rengers van ï!ra - menhuyzenreeds eenige dagen vooruit gereisd. Naar men zegtzal Z. M. of met Paschen op het Loo te- rugkeerenom tegenwoordig te'zijn bij de inwijding der nieuwe, op Hoogstdeszelfs kostente Appeldoorn gebouwde Hervormde kerk-

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1