Maandag den 15 November G O E SSCHE COÜEANt. M WkmSSZ&J&V m WAT HET HEIL HES VOLKS EISCHT. Berlijn den 8 N^vèhiber. In brieven hit Rome van den 28 der vorige maand, leest men het volgende Londen den 10 NovembcrWDya 9 dezer,'des voormiddags, 12 minuten vóór elf ure, is de Konin- 1 gin Victoria in het Buckin,ghamsche paleis te Lon den in tegenwoordigheid van haren gemaal en van de personen, die haar geneeskundige hulp moesten toebrengen, van eenen zoon bevallen, die den titel van Prins van Wales voeren zal. Dien ochtend ten 7 ur^ hadden zich de eerste kenteekenen vertoond, dat men deze voor geheel Engeland heugelijke gebeur tenis binnen weinige uren verwachten mogt. De le den van den geheimen raad waren dien tengevolge da delijk naar het paleis geroepen, Op het oogenblik der bevalling bevonden /rich in het vertrek, dat aan de kamer der Koningin grenst, Harer Majesteits moeder de Hertogin van Kentde Hertog yan Wellington Sir Robert Veel, de Bisschop van Londen en eenige andere hooge staats- of hofbeambten. Daar de gun stige toestand der Koningin dit niet verboodis' het geschut van het Park en van den Tower gelost, de klokken zijn 'geluid en op onderscheidene wijz.e heeft de bevolking van hare vreugde over de geboorte van eenen troonsopvolger doen blijken, 's Namiddags ten twee ure is eene vergadering van den geheimen raad gehoudenwaarin de vorm is bepaald van de gebeden die den iqden November in alle kerken ter zake van deze gebeurtenis ten Piemel zullen worden opgezon den. De Aartsbisschop van Canterbury heeftnaar oud gebruik, deze gebeden opgesteld. Gedurende den loop van den dag zijn berigten uitgegevendie allen den gezondheidstoestand der Koninklijke moeder en van baar kind als gunstig voorstellen. Parijs den 6 November. Men verwacht wederom den Koning der Belgen te Parijs. Zijne réis heeft N°. 98. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en'Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is /"l,75 franco per Post/cpoi ■c mi jj? &§S?w Gewone Advertentiëu wordy u a 20 cl», de e.gel geplaatst Geboor- S?!lJlr te-. Huwelijks en Doodherieïen van /S p».u.l« - - te-, Huwelijks en Doodheriglen van -6 re >els a 1,20, .De dwaze twiste of zwoege om ''t beste staatsbewind Dat best gehandhaafd wordtis immer ,t meest bemind. Het hei!des volks zie daar het kenmerk van zijn waarde Maar zinloos, die dat heil volmaakt verlangt op aarde." Bilderdijk naar Pope. Wanneer men in de dagbladen zekere magtspreuken aantreft over onze staatsregeling, b. v. „onze rege- ringsvorm is onzinen nimmer zullen \yij weten wat wij willen zoolang de grondwet blijft zoo als zij is wanneer men zoogenaamde staatkundige be- schouwingen leestwelker uitvallen tegen personen blijkbaar geene andere strekking hebben, dan om po gingen ter hunner verwijdering uit het bestuur aan te wenden; wanneer men meent den volke te doen geloo- 4 ven, dat het heil van den staat en het geluk der in gezetenen grootelijks zal bevorderd worden door voor- gestelde veranderingen maarwanneer dan ook menig een de ondervinding hebbende geraadpleegdheeft kun nen opmerken, dat al het veranderen geene verbetering aanbrengt; en dat de vrienden van nieuwigheden, en van navolging van hetgene elders bestaatvaak teleur stelling voor verwezenlijking van verwacht geluk heb» beu aangebragt, dan zal men zich niet verwonderen de hierboven geplaatste dichtregelen als grondslag van eeae tegenovergestelde beschouwing te zien aange voerd. Ter goeder trouw moge er hier en daar een enkel persoon gevonden worden, die vermeent, dat men door dergelijke veranderingen den geest des tijds zou- volgenmaar er zijn ook andere voorstanders van zoo danig steisel, die hunne bijzondere inzigten daarmede beoogen,, geenszins het heil van den staat. Neen het volksgeluk zal door navolging van vreemdsoortige in stellingen niet bevorderd worden: en al dat ijveren voor en in naam van het volkhet zijn woorden zon der beteekenis in den waren zindaar het volkver standiger dan zijdie voorgeven in deszelfs naam te schrijven, zich door zijne nijvere werkzaamheid on derscheidende, de ijdcle bespiegelingen van verbete ring gaarne overlaat aan anderen. Juist drukt zich de y I loogleeraar Vorsselman de Heer hieromtrent uit, in zijne redevoering- over de voordeden ecner wetenschappelijke beoefening van handwerken en kunstenals hij zegt Die enkele woorden van vrijheid en volkssouyerei- nitcithoe vele rampen hebben zij onder het mensch- dora gebragtwant het zijn letters en woordenwaar mede welmeenende of baatzuchtige lieden goochelen voor de oogen en ooren van het bedrogene volk, dat in zijne ziel geen denkbeeld vindtom den zin van dien wejluidenden klank te .begrijpen. Was het niet in het oordeel van sommigenals of ons gelukonze welvaart, onze gansche toekomst op het spél stonden, toen men eenige letters ging veranderen in het blad papierdat men Grondwet noemt Maar ongelukkig de natiedie gcenen anderen waarborg van hare vrij heid en zelfstandige ontwikkeling kent, dan een stuk papier, dat met de handen verscheurd en met den voet kan vertreden worden Wee der regeringdie door geene andere banden, dan die van wetten, besluiten en reglementeKdoor lettersgeschreven of gedrukt op papiermet hare onderdanen verbonden is." Dat schermen met de woorden de natie en het volkwaar van zoo menig schrijver zich bedient als een masker voor zijne eigenbaat, of als een schoonschijnend vernis voor drogredenen deed onlangs ook een Fransch schrijver de aanmerking makendat hij en vele 'an deren vermeenden mede tot het volk te behoor enmaar Riet wilden gehouden worden met den zoogenaamden schrijver van de meening des volks in te stemmen." Het heil des volks zal wel het beste bevorderd worden wanneer het bejag van sommigenom zoogenaamde volmaaktheidvoor 'tgeen gehandhaafd behoord te worden in de plaats te stellennaar deszelfs waarde geschatdat isvolgens des Dichters gezegde voor zinloos worde gehouden. Maar daarom veiklaren wij ons niet tegen veranderingendie het l\eil des volks vordert. Deze worden als van zelve aangewezen. Heil der regering, die daarvoor niet blind is. Zij opene thans slechts hare oogen. is m u wsTumUG en. Shtiisdil&MÖ; De zending van Mgr. Cappacini te 's Gravenhage betrekkelijk de kerkelijke aangelegenheden met Holland is gelukkig ten einde gebragt. Ofschoon voor het oogen- blik nog niet in staat de punten der getroffene over eenkomst bepaald mede te deelen zoo is toch zoo veel met zekerheid te zeggendat de onderhandelingen gro'o- tendeels door den Koning zeiven met den prelaat ge voerd en tot beider tevredenheid uitgevallen zijn. Ook met Rusland zijn de onderhandelingenno pens de Ivatholijke geestelijkheid in dat Rijk, tot eene hoogte, gebragtwelke eene gelukkige beëindiging der- zelve niet meer doet betwijfelen." Reeds is met een enkel woord gewaagd van de aardbeving, die Konstantinopel den 6 October geteis terd heeft. De Oitomannische Moniteitr deelt deswege de volgende bijzonderheden mede De rustige bevolking van Konstantinopel lag in den slaap gedompeld, alom heerschte de diepste stilte; de ligtelijk geappelde lucht, betwistte den doortogt aan het bleeke schijnsel der maan de schelle stem van den 'Bektscie (nachtwacht) had acht ure, op zijn Turkseh (2 ure 25 minuten op zijn Frankisch) geroepen, toen eensklaps die 700,000 zielendie nog zoo even het liefelijke van den slaap genoten op de onzachtste wijs aan hunne rust werden ontrukt. Een iéder ontwaakte onder den indruk van een onaangenaam gevoelwaar van hij zich het eerste oogenblik geene reden wist te gevenofschoon die oorzaak zich weldra en bijna ge lijktijdig met 'het uitwerksel openbaarde. Er heerschte een dof en woest gemurmel in de lucht; de beweeg baar gewordene aarde schudde en de geweldige schok ken die zij aan de voorwerpen mededeeldeging over tot de van schrik bevangen gemoederen. De schokken hielden op, maar de schrik bleef aanhouden. Het ge dierte stónd te rillen en de menschen beefden onder de schokken die zij ondervonden hadden. De gemoe deren, waarvan de verbeelding niet minder hevig dan de grond'zélf geschokt was, verkeerden in de grootste onrust. De dwecpzuchtigen waandendat het einde der wereld daar wasen dat het laatste oordeel stond geblazen te worden; 'de vreesselijke angst en cene koorts van schrik hadden een ieder .overmand. Na verloop van een half uur kwam de tegenschok den angst ten top jagennog heviger dan den eersten duurde deze ook nog langer en veroorzaakte zij eene rillingwaar van het sterkste zenuwgestel niet verschoond bleef. Eene vrouw bezweek na verloop van eenige uren aan hevige door den schrik berokkende zenuwtrekkingen. Een groot gedeelte der in voners liep ten huize uit, om onder den blooten heibel eene wijkplaats te zoeken en waagde hét eerst na verloop van eenige uren, weder onder het verlaten dak terug te keeren. Met welk cene vreugde en welk eene blijdschap werd de morgenzon niet begroet door die beangstigde bevolkingdie zich zoo kort" geleden op het oogenblik waandevan door, de puihen overstelpt of in deingewanden der aarde verzwolgen te zullen geraken." Het was een feest- en dankdag. Een ieder begaf zich naar zijne kerk otn zijne dankgebeden aan den Allerhoogste te brengeneiij&ij het' storten daarvan eenige kalmte te hervinden. De eerste schokken volgden eene horizontale rigting die van het noordwesten naar liet zuidwesten scheen te loopenterwijl de schuddende beweging van den tweeden schok eene tegenovergestelde rigting scheen te volgen. De stuipachtige en gejaagde bewegingdie ongeveer twee minuten na den tweeden schok heeft aangehouden, getuigde van de pogingen der aarde, om hare natuurlijke stelling te hernemen. Volgens de van buiten af ontvangen berigten, moet de aardbeving- zich slechts in eenen zeer beperkten kring hebben doen gevoelen. Te Smyrna en te Andria- nopel heeft men er niets van bespeurd; aan de Da Ma ndiën daarentegen is de schok zeer hevig geweest Gelukkig is de schade niet even re M geweest aan den schrik. Men heeft te Konstantinopel^ geene' zwaïe rampen te ..betreurende muren van onderscheidene steenen gebouwen hebben evenwel scheuren bekomen eene moskee heeft zwaar geledeneen groot brok muur van net Seraskiraateen aantal schoorsteencn een gedeelte van het Yol-Guetchen-Khan fhebben den schok niet kunnen weerstaan "en zijn ingestort; twee menschen zijn onder de puinen bedolven geraakt en eenige anderen zijn gewond. __1 Uit Wcenen wordt, van den 1 .dezer gemeld, dat de hertog van Bordeaux zijne woning nog niet heeft kunnen verlaten en genoodzaakt 'was, nog voor eenige dagen het bed te houden. Zijn toestand ver wekte echter geene bezorgdheid. Uit Triest schreef -men, dat de Grieksche stoomboot Ottoaan wier, boord zich H. M. de Koninginop hare terugreis naar Griekenlandbevondwegens de hooge zee en den hevigen storm, nabij Curzula heeft moeten bin- nenloopen om tl. M. die hevig door de zeeziekte aangetast waseenige rust tc verleenen. Wngcl&iibf Toevallig moest jiïist den 9 de nieuwe lord-maijor van Londen in dienst treden. Op het groote gastmaal te dier gelegenheid, naar jaarlijksche gewoonte, op het raadhuis gehoudenheeft natuurlijk de gebeurtenis van den dag in de uitgebragte toasten eene voorname plaats bekleed. Een der genoodigden, lord Ilill, "de opperbevelhebber van het legerheeft gezegddat hijals ooggetuigeverzekeren kondat de pasgebo ren troonsopvolger een bijzonder fiksche jongen was" welk gezegde een levendig gejuich heeft opgewekt. De lord-maijor van Londen wordt gewoonlijk, bij eene gelegenheid als deze tot den adelstand verhevenop dat echter dc lord-maijor Johnsondie slechts weinige uren was afgetreden, zich niet zou kunnen beklage, 1, meent men dat aan dezen zoowel als aan zijnen op volger Pirie de bedoelde onderscheiding te beurt zal vallen. Mocijelijker zal het zeker aan het tegenwoor dig ministerie vallenom ook de voordragt tor liet toekennen van den titel van baronnet aan den .tegen woordige^ lord-maijor van Dublin tc doen; hetgeen anders mede met het oude gebruik zou overeenkomen. Die lord-maijor toch is sedert weinige dagen niemand anders dan de befaamde Daniel O' Connell. De tijdingen wegens de gezondheid der Koningin- weduwe, zijn een \veinig gunstiger.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1