GOESSCHE N°. 91. Donderdag den 11 November. COURANT. GRONDWETTIG ONDERSCHEID TUS- SCHEN WETTEN, BESLUITEN PROVINCIALE EN PLAATSE LIJKE REGLEMENTEN. Er iszoo zegt de Graaf van Hogendorp een bè- voegd uitlegger dér grondwet (bijdragen D.VIIIbl. 121) in de gelieele grondwet gecne aanleiding hoegenaamd te vindenom maatregelen van bestuur te verheffen tot reglementen van wetgeving.Er is eene plaat- selijke wetgeving.eene provinciale wetgeving. De nationale zaken worden geregeld door de wetten en deze wetten worden gemaakt met overleg van den Koning en de Staten-Generaal. Ziedaar de ge- heele wetgevende magtzoo als zij ingesteld en ver- deeld is bij de grondwet. Niets ontbreekt er aan de 1 klaarheid en duidelijkheid van hare instellingen. Nooit worden wetgeving en bestuur vermengd, en het bestuur dient altijd, om de wet uit te voeren. Wanneer deze echte beginselen van een' vrijen regeringsvorm in het algemeenen van onze grond- wet inzonderheidworden over het hoofd gezien om maatregelen van bestuur te verheffen tot maat- regelen van wetgevingzoo is de grondslag onzer burgerlijke vrijheid ondermijnd, en het gebouw loopt gevaar om in te storten. Dan gaat er een deel van de wetgevende magt tot de uitvoerende magt over, en alzoo deze uitvoerende magt reeds de helft van de wetgevende magt tot haar aandeel bekomen had zoo verkrijgt'zij zoo veel boven hare helft, als wordt toegelegd onder den naam van maatregel van bestuur, Evenj zoo veel als er toegelegd wordt aan de uit- voerende- magteven zoo veel wordt er gevol- gelijk afgenomen aan de nationale Vertegenwoor- diging, en al wat de Kroon heeft gewonnen, hebben de Staten-Generaal verloren. Het evenwigt tusschen de Kroon en de nationale Vertegenwoordig ging, uit een gelijk aandeel in de wetgeving gebo-. renis derhalve ten eenemale verbrokende ziel van eenen vertegenwoordigenden regeringsvorm be- staat niet meer het wezen der grondwet is van aard veranderd. Niets heeft meer toegebragt om eene leer, zoo strijdig met de grondwetin te voeren(wij zou- den liever zeggenuit te breiden) dan de wet van 6 Maart 1818 Bij deze wet zijn de maatre- gelen van bestuur gelijk gesteld met de reglementen en verordeningen van wetgeving. Het veld van al dc dwalingentot welke deze eerste dwaling kan leiden is onoverzienbaar. Wanneer eens de grens- lijn is overschredenwelke de grondwet overal zoo duidelijk en krachtig getrokken heeft tusschen de wetgevende en uitvoerende magt, tusschen de wet en het bestuurzoo is het niet te berekenenhoe verre men gaan zal." Maar wij mogen van Hogendorp niet verder af schrijven. Het zoude ons te ver heenleidenzoo wij hem volgden in de'aanwijzing van menig Besluit, en daaronder het bekende conflictenbesluitwaarin bestuur en wetgeving verward zijn. Er was een tijd, dat de stem van van Hogendorp niet werd verhoord; de ondervinding heefthelaasgeleerd hoe verre de Wetgeving zich door Besluiten heeft uitgebreid. Mis schien dat thans zijne stem meer gehoor vindt. Mogt dit opstel medewerken om de overtuiging al gemeen te maken, dat de beschouwing der Grondwet in -hare geschiedkundige wording en. in den zamenhang van hare artikelen geen' twijfel overlaatdat de Grond- wetbij algemeene belangengeene andere voor de burgers verpligtende regeling kent dan de wet. De wet en de wet alleenbeslist wat voor de burgers regt zal z jnde weten de wit alleen regelt de algemeene verpligtingen der ingezetenen. De Koninklijke beslui ten kunnen aan de ingezetenen noch regten geven noch verpligtingen opleggenzij zijn alleen bestaanbaar als bevelen en voorschriften voor de ambtenarenals maat regelen ter uitvoering van eene wetaan welke zij niets mogen ontnemen niets toevoegendan hetgeen door de Wet zelve daaromtrent bepaald is. De grenslijn tusschen Uitvoerende en Wetgevende Magt is door de Grondwet getrokkenén dc Minis ters én de Staten-Generaalén de Regtbankenén de Natie moeten die grenslijn eerbiedigen. De Ministers door strengelijk toe te ziendat zij geene Besluiten teekehendie iets meer zijn dan maat regelen van bestuurdan uitvoering van hetgeen in de, Wet bepaald is elke regelelke vcrpligtingdie aan de burgers in het algemeen wordt voorgeschrevenbe hoort het onderwerp eener Wet uit te maken. Elk Ministerdie èen Besluit tot stand brengthetwelk meer inhoudt, dan waartoe de Wet, tot welker uit voering het Besluit diendeden burger verpligttehan delt ongrondwettig. De Staten-Generaal door gestand te doen aan de verpligting om de Grondwet te bewaken, en door geene wetten te maken, die eene zoo ongrondwettige bepaling inhouden als Art. 1 van de Wet van 6 Maart 1818. - De Regtbanken dooreven als in Frankrijk elk Koninklijk Besluit, hetwelk verpligtingen oplegt, die bij de Wet onbekend warenvoor niet geldig te verklaren. De Natie door met oplettendheid elk Koninklijk Besluit te toetsen aan het grondwettig onderscheid hetwelk tusschen Wet en Besluit bestaat. 27 Oer. (Slot van een belangrijk artikel in den Tijdgenoot.') II T iMiL.1 - 1 NIEUWSTIJDINGEN* üfttgcla: tj&. Woensdag heeft de hertog van Wellingtonslechts door een' lakei vergezeld, zich te paard naar den To. wer begeven, en zich door den waarnemenden gou verneur majoor Elringtonoveral doen rondleiden. De grijze held was zigtbaar aangedaan bij den aanblik van zoo groote verwoesting. Na zijn vertrek heeft hij eene dagorder uitgevaardigd om de bezetting van het kasteel zijne tèvredenheid over haar gehouden ge drag te betuigen. Donderdag avond verspreidde zich eene algemeene ontsteltenis onder het garnizoen van den Tower, op het gerucht, dat op nieuw brand binnen de muren van dat kasteel was ontstaanen wel bij een' kleederma ker, op geringen afstand der plaats, waar het kruid was geborgen. Weldra werd men echter dezen brand die in een' schoorsteen was begonnenmeester. 33cföi*. De Messager de Gand verhaaltdat men in de stra ten van Gent een aantal in het Vlaamsch geschreven biljetten gevonden beeft,.van den volgendén inhoud: Aan de slagt offers van die ons regeren. Maan dag 8 November ten 5 ure des avondszal er op de Vrijdagmarkt gevochten worden tegen degenen die ons armoede doen lijdenterwijl zij zich rijk stelen Het gezegde blad beweert, dat deze biljetten dooi de agenten van het bewind met voordacht zouden ver spreid zijnom het werkvolk een strik te spannen en zich dan op de getrouwheid der troepen te be roepen. Het zeer uitgebreide rapport van de commissie welke den toestand van de linnen-weverij heeft onder zocht zoo wel als de middelenom het verder ver val van dit bedrijf te verhoeden ziet thans het licht. Men neemt in dit rapport ten grondregel aandat in Belgieten gunste van de linnen-weverij en den linnenhandel, het verbod van den uitvoer van vlas steeds de regel, en de min of meer vrije uitvoer de uitzondering is geweest. De meerderheid der com missie heeft begrepeneen verhoogd regt op het on bewerkte vlas, als het beste middel te moeten aanra den, ten einde het verder verval te verhoeden, be houdens het regt van het bewind, om, bij een alle zins gunstigen oogstdit regt te wijzigen. Velen ech ter twijfelen grootelijksof dit middel tot een grondig en duurzaam herstel zal kunnen leiden. lUbgrlftttbitf. 's Gravenhage den 9 November. Behalve het boekwerk over de uitvinding der Boekdrukkunst, ziet nog hier ter stede een ander werkje het licht, en wel bij den boekhandelaar J. L. C. Jacob. Het draagt den titel van Cluyswerck dichtstuk van Const an tij n Huygensvoor het eerst uitgegeven door Dr. W. I. A. Jonckbloet, Lid der Maatschappij van Neder- landsche Letterkunde te Leiden. Uit de voor eenigen tijd door den heer Schinkel in druk gegeven en den letterminnaren ten geschenke aan geboden Opgave der Handschriften van Constant jn en Christiaan Huygens wist men dat niet alle let tervruchten van eerstgenoemden .schrijver in het licht waren verschenen. Op die lijst evenwel kwam het bovenvermelde dichtstuk, Cluyswerckimmers niet bij name yoorzoodat de heer Jonckbloet aangenaam verrast werdtoen hij hetzelve bij den 'boekhandelaar Jacob leerde kennenwelke het te Amsterdam op eene veiling gekocht had. Het dichtstuk dat ongetwijfeld van Constantyn Huy gens isals zijnde kennelijk met zijne eigene hand ge - schrevenwerd door denzelven op zijn vier en tach tigste jaar vervaardigd, en bevat hoofdzakelijk de be schrijving van zijn leven. Het is een waardige tegen hanger van zijne beide andere bekende gedichtenHof- wyck en de Zeestraaten behelst hoogstbclangrijlu? en nog onbekende bijzonderheden omtrent den vermaar den Man. Wij houden ons overtuigddat dit Dichtstuk aan alle voorstanders en beoefenaren der Nederlandsche Lcr- terkunde zeer welkom zal zijn geweesten meenen i hunne tolk te zijn, wanneer wij den heer Jonckbloet die zich reeds zoozeer verdienstelijk gemaakt heeft De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijsper Kwartaal is fl,7S franco per Post/1,90, Gewone Ahvertenlien worden a 20 ets. <ir regel geplaatst Get»uur- ie-Huwelijks en Doodberigien van I6 rebels T.20 Londen, den 6 November. De benoeming van den heer O' Council tot lord-mayor van Dublin heeft gelijk te verwachten was, in Ierland bij de R.'Katho- lijke partij de levendigste vreugde verwekt. In de ge noemde stad zelve is het nieuwe hoofd van het stede lijk bestuurbij de aanvaarding zijner waardigheid door de volksmenigte met de uitbundigste eerbewijzen ontvangen. Welken invloed deze verheffing van den heer O' Connell op zijne staatkundige houding zal hebbenis nog onzeker. Terwijl sommigen eene meer krachtige tegenkanting tegen het Engelsche be wind van hem duchtenmeenen anderendat zijne tegenwoordige betrekking hem allezins welkom zal wezen, om op eene gevoegelijke wijze een einde aan zijne tot dus verre gespeelde rol te makenen wel te meer, omdat het hetnzelven niet kan ontgaan zijn dat zijn invloed op de Iersche bevolking in de laatste tijden aanmerkelijk is verminderd. Het bewind van den nieuwen lord-luitenant van Ierland wordt van ver schillende kanten zeer geroemd. Van het herleven der heerschappij van de zoogenaamde Oranje-partij in Ier land, 'tweïk O' Connell voorspeld had in geval we- der een Tory-ministerie aan het roer mogt komen, verneemt men dan ook niets. Londen, den 7 November. Het onderzoek naar de bijzonderhedentot den noodlottigen brand in den Tower -betrekkelijkwordt met ijver en tevens met de stiptste geheimhouding voortgezet. Maar al te zeer blijkt hetdat de begrooting der schade door het ge rucht niet overdreven is, en dat men, onder anderen, het aantal der vernielde geweren gerust op veel meer dan tweemaal honderd en vijftig duizend kan berekenen. Eene groote menigte anderein de bomvrije kelders verborgenschijnt echter bewaard te zijn gebleven. Brussel den 8 November. Hoe meer licht door de instructie over de zaak der jongste woelingen ver spreid wordt, des te meer blijkt het, dat het land aan een groot gevaar ontkomen is. De oproermakers schij nen hun gansche plan van aanval in navolging van Pa- rys beraamd te hebben. De aanvallers waren in sec tien verdeeldelk had zijn' aangewezen post en in- structien. -- De gevangenen blijven volstrekt buiten eenigen toegang. Zelfsin bijzijn van den regter van instructiemag niemand dezelve naderenom over bijzondere belangen te spreken. Zaturdag morgen heeft de politie in een beurtschipkomende van Ant werpen, een vaatje buskruid in beslag genomenwaar van de schipper zeide de bestemming niet te kennen. Men blijft des avonds springbussen afschieten, waar schijnlijk met het doel, om de politie in beweging te houden. Het is dezelve nog niet 'gelukt, de daders op te .sporen.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1