N°. 89. Donderdag dén 4 November. GOESSCHE C O.U RAN T. OVER DE BETREKKING VAN OPEN BARE AMBTENAREN TOT DE REGERING. - NIEUWSTIJDINGEN. A, 4> c. V1 - T.„ CJ PE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is F 1,75 franco per Post/* 1,90, Gewone Advertentien worden a 20 ets, uè regel geplaatst G ehoo te-, Huwelijlts- en Doodberigten van 1 --- 6 'regels a f 1,20. Tot de kracht der Regering wordt inzonderheid ver- eischt éénheid in het Bestuur. Eene magtdie in zich zelve Verdeeld iskan niet blijven bestaan. Een Gouvernement, dat de Ambtenaren aanstelt, niet om dat zij de kundigste zijnmaar om de oppositie te winnendat Ambtenaren behoudtdie Onbekwaam zijn om tot de groote doeleinden der Regering mede re werkendat gcene middelen aanwendt om tusschen alle Ambtenarendie aan hetzelve ondergeschikt zijn den geest van éénheid te brengen ondermijnt zich zelf. De benoeming van kundige Ambtenaren is zeker eene gewigrige handeling, maar nog meer is de kracht der Regering, zoowel als het welzijn van het Vaderland, gelegen in de betrekking, waarin de ambtenaren tot de Regering en tot'den staat geplaatst zijn. Dat het. algemeen Bestuur zijne beginselen aan de Ambtenaren mededeelt, dat het de Ambtenaren in der» zeiver werkkring gadeslaat, hen ondersteunt en be schermt, waar zij tot heil van het Vaderland werk zaam zijn, doch tevens streng berispt, of wel afzet, wanneer zij eenen vijandelijken geest jegens de Rege ring aan den dag leggenof door verkeerden ambts ijver het Bestuur nadeelig zijn, is noodzakelijk om de éénheid in het algemeen Bestuur te bewaren en des- zelfs kracht te bevorderen. Ondergeschiktheid in de verschillende rangen der Ambtenarendoor éénheid van beginselen en éénheid van handelen bevestigd, behoort overal te bestaan waar geregeerd wordt. Maar die ondergeschiktheid behoort geene slaafsche onderworpenheid, geen bloot uitvoeren der gegevene bevelen te zijn. Naast de ondergeschiktheid moet zelf standigheid gehandhaafd worden. De Ambtenaren zelfs de minderemoeten geene werktuigen zijndie slechts'door hoogere ambtenaren in beweging worden gebragtmaar zelfstandige krachten. Rij eene strenge afkeuring van het kwade en eene ruime aanmoediging voor aanhoudende pligtsbetrachting moet aan eiken Ambtenaar veel worden overgelatendit ontwikkelt zijne vermogensdit verschaft hem meer en meer ont zag en langzamerhand bij de bevolking eenen zedelij ken invloedwaardoor hij klagten kan dooven en 'val- sche'geruchten of beschuldigingen wederleggen: tot dit alles toch' is een goéd Ambtenaar evenzeer verpligtals tot het naauwgézet waarnemen van de betrekking, welke hem is opgedragen. Zijn de verpligtingen van eenen Ambtenaar gewigtig in betrekking tot de Regering niet .minder zijn zij dit in betrekking tót de Natie. Men houdt niet op bur ger te zijn;, wanneer men* Ambtenaar wordtintegen deel, in vele opzigten worden de burgerpligten nog grooteren de gelegenheid 0111 het welzijn des Vader lands cn de belangen van de ingczctcneh te bevorderen wordt nog uitgebreider dan zij bij den gewonen bur ger is. §treng tegen het kwaad te waken, verschoo nd nd voor de dwaling te zijnen inzonderheid jegens de wclgczinden door welwillendheid cn ijverig voorstaan v un dezelver belangen zich te onderscheidenvordert zoo wel hunne betrekking tot dc Regering als hun bur- gerpligt. Waar zij door hunne betrekking de gelegen heid hebben om de ongenoegzaamheid van verordenin gen te zien, behooren zij zulks aan de Regering eer biedig kenbaar te maken, op- hervorming van het ge brekkige aan te dringenen zooveel in hun vermogen is de middelen tot herstel aan te wijzen. Vaderlandsliefde is het voornamelijk, die eenen amb tenaar bezielen moet. Hij behoort zich niet slechts tot het volstrekt noodzakelijke van zijne betrekking te be palen maar moet tot haren zedelijken omvang door dringen; den publieken geest moet hij zoeken te ver edelen tot het goede te stemmencnwanneer! som- t'jds de Regering naar zijn inzien verkeerde beginselen volgtdie naar zijne vaste overtuiging' tot haar eigen nadeel werkenbehoort geene laffe inschikkelijkheid hem het spreken tc beletten. Hoop op bevordering, g.neigdheid om aan hoogere Ambtenaren te behagen v rlangen om de Regering in" de.publieke opinie te be schermen ofschoon drijfveren, die op zich zelve geoor loofd en zelfs lofwaardig zijn, moeten echter minder werken dan zijne verpligtingen tót den staat. Beschei den mag hij soms eene afkeurende stem doen hooren en op verbeteringen aandringen. - Een constitutioneel en vrijzinnig Bestuür moet en mag in zijn eigen belang hun dit niet ten kwade dui den en inderdaadwat ook soms de oppositie-bladen van de anti-liberale grondstellingen onzer Regering heb ben zoeken te verspreidenmenigvuldig zijn de voor beelden, dat Ambtenaren in openbare geschriften op verbeteringen hebben aangedrongen en dat hun dit door de Regering niet is ten kwade- geduid, - Zouden dan onder Willem II, den welwillenden Vorst, die ver beteringen wil invoerendie constitutionele beginselen begeert te handhaven, endie verklaart heeft, geen ander belang te kennen dan het belang des Vaderlands de openbare Ambtenaren zich behoeven te onttrekken aan eene bescheidene en gematigde polemiek Wij gelooven zulks niet. Vaderlandsliefde is de. eerste pligt van eiken Ambtenaar. 'De Tijdgenoot F) fiJsiWsdtSanb. Frankfort den 30 October. Het onlangs ver spreide berigt, dat de krijgsmagt in Oostenrijk, en oader anderen, bepaaldelijk de artillerie, eene aanmer kelijke vermindering zou ondergaanwordt nu in brie ven uit Weenenals ongegrond tegengesproken. De berigtgever voegt er bij, dat de verordeningen van het Fransche bewinddie zouden moeten toonendat het zelve eindelijk met de ontwapening een begin wil ma ken door de overige Mogendheden nog "geenszins als voldoende beschouwd kunnen worden. Leipzig, den 13 October. Dc Catalogus der nieu we -boekwerken op onze Michaelis-mis bevat 3977 nummers. Buitenlands in vreemde talen verschenen 25a boekwerkenwaarbij 97 Fransche68 Deensche 30 Poolsche19 Hollandsche16 Italiaansche10 Hongaarsche5 Zvveedsche en 3 Engelsche. Leipzig alleen heeft 552 boekwerken door 69 uitgevers gele verd en behalve deze in Saksen nog 99 boeken door 23 uitgevers; Pruissen 1236 werken door 200 uitge vers Beijerén 369 door 52Wurtemberg 289 werken door 41; Baden 113 werken door 17, Zwitserland 167 werken door 25 uitgevers. De gezamenlijke Oos- tenrijksche Staten hebben 285 werken dqor 41 Wee nen alleen 163 werken door 18 uitgevers geleverd. De overige Duitsche Statert hebben 528 werken door 83 uitgevers gezonden. Berlijn alleen 483 werken door 65 uitgevers; Stuttgart 156 door aoHamburg 115 door 12, enz. Amsterdam beeft gezonden 15, Leiden 9Groningen 8Utrecht 6 en Haarlem boekwerk. Londen, den 31 October. Met de stoomboot Aca dia eergisteren avond te Liverpool aangekomenis het allerbelangrijkst en geruststellend berigt der vrij spraak van den heer Alexander Af' Leod en van het ontslag, van Grogan ontvangen. Het regtsgeding van Af' Leod heeft acht dagen ge duurd, niettegenstaande de .verhooren dagelijks tot laat in den avond .werden voortgezet. De regtbank heeft gewilddat zijne verdedigers zich alleen bepalen zou den bij het bewijzendat de aangeklaagde geen deel aanhet vernielen der Caroline had genomen. Boven dien is het voldoende geblekendat hij-, gedurende die vernieling, zich ten huize van een vriend', op een' afstand van verscheidene mijlen, bevond. In de antwoorden van den procureur-generaal op de redenen der advokaten straalde groote bitterheid door; terwijl de regter Grudley zich daarentegen, gunstig jegens 'den gevangene gestemd toonde, en de jury hem na eene korte beraadslaging niet schuldig verklaard heeft. De berigten -houden weinig in wegens hetgeen na de vrijspraak gebeurd ismaar dewijl er geringe gisting heerschtevooronderstelde mendat Af Leod zou kunnen vertrekkenzonder persoonlijke beleedigingen te ondergaan. Wat Grogan betreftdeze wasop aanzoek vati de regering der Vereeirigdc Staten, door sir Jackson den waarnemenden gouverneur van Canadaonverwijld op vrije voeten gesteld, en den 4 dezer, onder be hoorlijk geleidetot op de grenzen gebragt. Deze gelukkige afloop eener zaakdp onzekerheid en mogelijke gevolgenvan wier uitslag eene zoo al- gemeene bekommering veroorzaakt had, heeft gunstig", op de beurs gewerkt. ÏSelijic. Brussel den 2 November. Het ministeriële dag blad T Indépendant van den 1 dezer behelst de volgende nadere opgave omtrent de in die stad ontdekte zamen- spanning. Tot dus verre is van de volgende daadzaken stellig gebleken i-. Er zijn twee nieuwe metalen kanonnen met per- cussie-slofenbenevens de daartoe behoorende affuiten in beslag genomen, die men niet verwarren moet met twee andere kanonnen, die insgelijks in handen der jus titie gevallen zijn., 2. Een aantal kogels'van het kaliber der twee nieuwe*, kanormen zijn in beslag genomen. 3. Aan de van Parijs komende diligence zijn in be--, slag genomen eenige kisten aan het adres van Crehen^ inhoudende een houwitser, kogels en eenige geweren': 4. In het huis van van der Smissen te Etterbeek, zijn honderd kilogrammen buskruid gevonden. In weerwil van het bestaan dezer vier daadzaken, zullen welligt sommigen blijven beweren dat deze za~ men spanning van eenige slechthoofden een kluchtspel is; maar het is niet te min waar, dat de aanslag bestaan heeft, en dat deze onzinnige poging toereikend-zou geweest zijn om de hoofdstad en het geheele land tes beroeren. Eergisteren heeft genoemd blad bij vergissing der inhechtenisneming aangekondigd'van'de twee gebroeders- van der Smissen slechts één hunnerde koopman is gevat. Nog moeten wij de de inhechtenisneming ver-- melden van mevrouw van der Smissen en haren zoon een jongman van 19 jaren, Zaturdag jl. is de heer Lecharlierte Brussel bekend onder den naam van dea generaal Lecharlierop het station van den ijzeren spoorweg aan de Laekensche poort in verzekerde be waring genomenop her oogenblik dat hij van Luik hier aankwam. Voorts zijn gevat de personen van Cris- peelsbediende-; J. B. Terrier, geërtiploijeerd bij eene kolenmijn te Charleroi; Roazinskyeen Pool,'onder wijzerinde meetkundeBerinkleermaker; vanLaet- hemoud-adjudant van den generaal Lecharlieren mevrouw harent, Een mórtierdoor de politie in beslag genomen was heden morgen (30 Oct.) alhier uit Parijs aangevoerd pér diligenceen geadresseerd aan een der thans gear resteerde personen. (Wat of men al -niet per diligence- verzendt Het Journal de Brttxelles noemt bij het getal der ge arresteerde personen den bekenden kunstvuurwerkcr dc Beaumontalsmede een blikslager, Malaise gehee- ten buiten de Namensche poort wonende, die blikken doozen voor het geschut zóu hebben vervaardigd. (Die naam- van Malaise is zonderling.) 's Gravenhage den 2 November. Hare Majes teit onze geëerbiedigde Koningin heeft op nieuw een treffend bewijs van Hare menschlievendheid en liefda digheid gegeven. Hoogstdezelve heeft door Haren secretarisden heer Schultzaan den heer Ampt directeur van politie in deze residentievoor de onge lukkige nagelatene betrekkingen der zeelieden diein den vroegen morgen £van den 28 dezer, bij het stran den van hun vaartuigje, zijn verongelukt, doen toe komen eene'gift van f 200-, om te worden ter hand gesteld aan de zich te Scheveningen gevestigd hebben de commissie tot inzameling der liefdegiften voor de bedoelde ongelukkigen. Tevens heeft het Harer Majesteit goedgunstig be haagd mevrouw Maaste Scheveningente magti- gen, om van de geldenjaarlijks bestemd voor de be- hocftïgcr. aldaar, de weduwe cn twee dochterjes va

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1