N°. 88. Maandag den GOESSCHE W COUR A N T. .Nweim& sg WËh^ HERINNERING. Toen ten jare 1517, de morgen van den Allerheili gen dag was aangebrokenzagen de inwoners van Wittenberg in Saxen met verbazing aan de Slotkerk vijf en negentig Stellingen aangeslagenwelke een even zoo geleerd als stoutmoedig man aan het onder zoek der geletterden onderwierpmet aanbod van ze te verdedigen tegen alle bedenkingenwelke men mogt nieenen tegen dezelve te kunnen inbrengen. De man, diè dezelve op den 31 October,.of den Allerheiligen avond aan genoemde Kerk had laten aan slaan, was Maarten Luther, den 10 November 1483 te Êisleben geborenop dien tijd ja Augustijner monnik, maar tevens ook Leeraar in de Godgeleerd heid en Hoogleeraar in' de Redeneer -en Natuurkunde aan de nieuw opgerigte Hoogeschool aldaar. De stel- lingen waren wel niet dadelijk tegen de Heiligheid des Pausen gerigt, maar tastten nogtans regtstreeks do er gerlijke smettende schandelijke misbruiken en de verregaande bijgeloovigheden aan, welke in de Chris telijke Kerk Jheerschende waren geworden. Zij werden daarenboven gedrukt rondgedeeld; waren, als door een wonder in die tijden- binnen 14 dagen door geheel Duitschland verspreid, en verbazende is de uitwerking geweest, welke zij hebben te weeggebragt. Het uur, waarop die Stellingen werden aangeslagen, kan be schouwd worden als het uur der geboorte dier Kerk hervorming welke wij beschouwen moeten als de ze- genrijkste gebeurtenis in de laatste eeuwen. De uit komsten toch hebben reeds gedurende 324 jaren het werk dier Hervorming geregtvaardigdwant de gods* dienstige verlichting- van den menschelijken geest, de staatkundige vrijheid der volken, en de uitbreiding van j wetenschap en beschaving in de wereld zijn van haar uitgegaan, en zijn tevens weldaden, welke ook geno ten"'worden in die landen, welker regeringen eertijds, hare beginselen fel bestredenja zelfs nog niet aange nomen hebben. Die weldaden worden door alle onpar. tijdigen erkend, zelfs van hen die eene andere Gods dienstige belijdenis zijn toegedaan. Zij zijn onlosmake lijk ingeweven in het bestaanden regeringsvorm en de onderlinge betrekkingen van Europa. Zij zijn dus - zegeningen, waardig Vermeld, waardig gedurig in de gedachtenis teruggeroepen te worden vooral in Neder land dat door haren invloed aan eene dubbele slavernij werd onttogen en in meer dan één opzigt verheven tot de kweekhof der schoone plant, die het sieraad is van het Christendom en van de menschheid. Wij hebben cr onze lezers uit dien hoofde ook met een woord aan willen herinneren, opdat zij op den Allerheiligendag die groote mannen niet vergetenwelke de Opperheer heeft willen bezorgen als werktuigenom de volken tot verlichting en vrijheid te brengen. VOLKSSTEM. Hierover is onlangs in onze Staatsvergadering sprake geweest, doch bet doet hem die het wel met het volk meent, leed, dat er door een vertegenwoordiger der regering alzoo over gehandeld iseven als of er geene volksstem bestond of dat er niet' dc minste waarde aan te hechten was. Daarin heeft zich zeker'de Minister va-) marine en koloniën bedrogen. Wij erkennen wel dat er op volksgeschrecuvv .niet te hechten is, dat het gemeen hier wel niet in aanmerking komt; maar er zijn vele burgersburgers met een gezond verstand en eer lijk hartdie de kern des volks uitmakenaan wie 's lands welzijn ter harte gaaten die wel niet willen beslissen over 's lands aangelegenheden of de regering de wet stellen, maar toch oordeelenhunne wenschen en begeerten hebben en hierover hunne stem uitbren gen. Dit doen zij vooral thans bij meerdere openbaar heid der Staatszaken, en bij het zien van de gevolgen van vroeger lijdelijk berusten. Daaropdunkt ons mag eene verstandige regering wel hechten en zoo die volksstem verkeerd' isdie tèregt Wijzen en leiden. Maar hoe die stem te leeren kennen? Men deed het voorkomenals of die alleen in de dagbladen sprak en daarom hechte men er niet op. Dit is dan ook veelal e ne stem van individu's, doch men zie het in, dat deze ook weder niet op zien zclven staan en dus volks geest in zekere mate kennen en uitdrukken. Mogten zij dit meer doen, dan zou er meer op gehecht kunnen worden. Doch er zijn andere middelen en gelegenhe den om de volksstem te leeren kennen. Toen. er van gewaagd werd in de kamerwas er wel gedachte aan de stem van achtingswaardige burgers. Want een geacht volksvertegenwoordiger bragt ze ter sprake die dus wel niet op het gemeen zal gedoeld hebben. Daarom ver® wonderde ons het repliek van den Minister. De Arnh. Courant heeft hierop scherpe aanmerkin gen gemaakt. Zonder ons met alles te vereenigen, mag het volgende toch niet worden voorbijgezien: Waarlijker bestaat eene volksstem in edelerin ernstiger zin. Wanneer eene overtuiging algemeen veld wint onder de natieeen gevoel haar algemeen doordringteen hartstogt haar algemeen ontvlamtdan doet zich eene stem -, welke men te regt de volksstem kan heeten, hoorenzonder dat er daarom door het volk op straat behoeft te worden geschreeuwd neende volksstem welke wij bedoelen, kan iets anders wezen dan een gegalm van volk op de straten. Het kanzijn wat een iederzoo wel de beschaafder als de min beschaafde burger, gevoelt voor zich zeivenin zijn huisgezin, onder zijne vrienden zegt; Wat men allerwege hoort, wat men overal leest, de uitdrukking eener algemeene overtuiging, eener algemeene neiging, eener algemeene begeerteeener algemeene verkeerdheid soms die wel eens door den wijzer of edeler mensc.h zal worden ge laakt, dat noemen wij de volksstem. De minister die thans de volksstem iets zoo bespot telijks schijnt te vinden, heeft hij vergeten dat het de volksstem was die het hui§ van zijn' koning in ons va derland terugriep Of zou ervolgens den minister slechts eene volks stem bestaanwanneer het er op aan komt om konin gen in te roepen en met vreugde-kreten te bejegenen In de laatste jaren sluimerde de volksgeest in Neder land; hoewel in daden soms krachtig sprekende. Mogt die geest ook in vrede ontwaken zonder onstuimigheid maar het Nederlandsch karakter waardig. De regering z-ou dan eene volksstem hooren, welke door haar niet voorbijgezien verdiende te worden, en alsdan zou ook de volksstem eene Regering huldigendie ten zegen des volks de moeilijke taak haar opgelegdvervulde de volksstem zou billijktoegeeflijk en vertrouwend zijn. DE DAGBLADPERS. Het Journal de Limbourg voorspelt revolutie in ons landhet zegtIn de beweging die rondom ons plaats grijpt, heeft- noch de oppositie in de Kamers noch de regering hare pligten wel begrepen. De op positie is flaauw en zonder -eenheid; de regering, ten einde zich niet van dezelve te laten overvleugelen neemt slechts halve maatregelen en beproeft haar met denkbeeldige concession af te leiden. De taak der onafhankelijke pers wordt grooter door de zwakheid der Kamers, grooter door den onwil der regering. Dc leiding der maatschappelijke beweging, die rondom óns plaats grijpt, behoort tegenwoordig aan de onafhankelijke pers." Zoo heeft men meer ge sproken Qok in Belgiedoch passen wij hierop toe. De opstand in Spanje mag op dit oogenblik als volkomen gedempt beschouwd worden. Al de steden welke zich voor Donnell verklaard haddenhebben zich later weder aan den regent onderworpen; de re» gementenwelke zijne zaak omhelsd haddenhebben hem verlaten; Rodil is te Vitforia binnengerukt; Bil bao heeft zich overgegeven de meeste der in den Opstand betrokkene officieren 'zijn gevlugt eii zelfs O' Donnell is reeds op Fransch grondgebied aangekomen. In Madrid zijn ook 2 dames gevat, die in den nacht van den 7. op den 8. Oct. een'gc officieren der garde hebben helpen ontvlugten. Bij een besluit van den regent van den 17. Oct. wordt aan alle soldaten nationale garden en burgerswelke in dien nacht, de constitutie en den troon van Isabelle hebben helpen verdedigeneerekruisen geschonken. De volles-almanak voor 1842 die Zatimlag in Parijs is uitgekomenis Zondag morgen 6 ure bij den uitgever Pagiierre in beslag genomen." Zoo heeft dan België zich beurtelings door Duitsch land en Frankrijk zien terug stooten, de eenige nabu rige landendie het in den bijzonderen toestandwaar in het zich bevindteen' heilzamen steun zouden kun nen verleenen. Wat Engeland betreft, dit kan er niet ernstig aan denkenom van België een' eenigen bond genoot te makenten zij het laatste zich wilde verge noegen met het lot van Portugal, hetwelk thans tot eene Engelsche kolonie vernederd |is. En bij ons heerschtGode zij danknog te veel gezond verstand dan dat wij ons op die wijze zouden laten uitzuigen. Men roept tegen ons het droombeeld inhetwelk de protokollen met den weidschen naam van Belgische neutraliteit hebben betitelden hetwelk ons elke na dere betrekking met de ons omringende volkenzelfs de meest vredelievende handelsbetrekkingen zoude ver bieden en bovendien schrikt men, ons af met allerhan de uitvlugten. Wij beschouwen deze volharding onzer magtige naburen0111 ons terug te stootenniet andersdan het bewijs van een vast genomen besluitom ten on» zen aanzien een stelsel van afzondering door te drij ven - hetwelkzoo zij zich zeker voorstellenonze stoffelijke krachten moet ondermijnen en daardoor al lengs ook onze zedelijke kracht zal doen verloren gaan. En wanneer België tot dien trap van vernedering zal gebragt zijndan zal men welligt het masker afwer penen dan zouden Frankrijk, Duitschland en Enge land eenstemmig handelendewel eens voor de be schaafde wereld eene herhaling kunnen opvoeren van het treurspel der verdeeling ,van Polen tusschen Rus land,- Oostenrijk en Pruissen. Deze vooruitzigtèn zijn zeer zwartwij bekennen het. Geve de hemeldat zij zich nimmer verwezen lijken Dit is onze eenige wensch. Maar het strekt aan degenendie op ons erfgoed een begeerig oog slaanniet tot eerdat hun tegenwoordig gedrag ten aanzien van ons de toekomst zoo duister doet inzien." Het zoogenaamde vlaamsché feest, of d: bijeer® loomst van belgischc geleerden te Gcndstrekkend De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is ƒ1,75 franco per Post/" 1,90, ie-, HUwelqks- en Doodberigten van 1 6 reaeJs ju l,2o'; Gewone Advertentien worden a 20 ets, de.iegél 'geplaatstGeboot Staag klaagt gijdagbladpers 1 vat wordt er veel verkorven De wereld is helaas tot in den grond bedorven En deugt in 't minste niet A Doch klaag vrij zoo gij mfiugt Gij zijt ook een van diedoor wie zij niet en deugt NIEUWSTIJDINGEN. - jfVasif«gis. Parijs den 24 October. De Moniteur deelt de Onderstaande telegraphische depêche mede Bayonne den 2 3 October. O' Donnell is giste ren ten a ure met omtrent 2500 man te Urdax aange komen. Dc generaals Orligoza en Jaureguy bevinden z'ch b j hem. De graaf de Monterron benevens eeni» ge leden der forale deputatie zijn gisteren binnengeko men," La Sentinelle des Pyrenees van den 23. deelt een uitvoerig verslag mede van de komst' der uitgewekene Spanjaards in Frankrijk. Twee 'cornp. van liet 43e reg. waren naar Espelette getrokken0111 twee andere af te lossendie de Spanjaards moeten begeleiden. Twee sloepen met vlugtelingenuit Deva geloopen zijn op zee door vaartuigen uit St. Sebastiaan aange houden eene is genomendoch de andere heeft zich verdedigden is in de haven van Socoa ontkomen. SeÏ0ie. Brussel den 28 October. De Antwerpsche Prc-- curseur geeft sedert eenige dagen blijken van groote. ontmoediging over den loop dien 'de onderhandelingen? met verschillende statenwegens het sluiten van han delsverdragen genomen hebben. Het laatste artikel van genoemd bladover dit onderwerp eindigt met de volgende zinsneden Brussel den 27 October. Het aantal der studen ten aan. de katholijice academie van Leuven is weder aanzienlijk toegenomen; ten koste van de'Rijks uni versiteiten en van de vrije universiteit'van Brussel. t

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1