N\ 87. Donderdag den 28 October. GOESSCHE COÏIE wm éiè 83E2 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/ I,po, nn. - ,0i '-avbe! Ge'woitè Advertentie») worden a 20 clSjderegéi geplaatstGehoor- Huwelijks- en Doodberigten van -6 régels a I,2o. NIEUWSTIJDINGEN. SBtnilseManö. Berlijn den 23 October. In bijzondere berigten nit Keulen wordt gemelddot (je openbare viering der verjaring van den Koning van Pruissenop den 15 dezerte Deutz op eene ergerlijke wijs verstoord is geworden. Toen namelijk het op den Vorst toepasse lijke volkslied 111 een gezelschap van verscheidene of ficieren gespeeld en gezongen werd, hebben eenige jongelieden uit eerstgenoemde stadwelkenaar men meldt, min of meer beschonken waren, doch geenszins tot de lagere volksklasse behoorden, bij herhaling het voordragen van dat lied verhinderden zelfs eene sma delijke parodie van hetzelve aangeheven. Dit heeft aan leiding gegeven tot eene. heftige woordenwisselingen vervolgens tot dadelijkhedenvvaaraan echter door de tusschenkomst van éenige gendarmes ze,er spoedig een einde is gemaakt. De berigtgever voegt er bijdat het onbetamelijk gedrag der bedoelde jongelieden bij alle aanwezigen èène scherpe afkeuring heeft gevonden en in het minst riièt van'eenig staatkundig belang kan geacht worden'. De alhier over Triest ontvangen berigten uit Syrië luiden over den staat van zaken aldaar gunstig in bót gcheele land was de rust volkomen hersteld 9 en werd de handel daardoor oók dagelijks levendiger, terwijl vele warendie vroeger van Konstantinopel naar Trapezunt met karavanen vervoerd werden, thans langs den veel korteren en nu ook veiligen weg over Beyriith werden Verzonden. Men hooptedat -weldra de regelmatige stoomb'optvaavt van Konstantinopel naar de Syrische kust tot aan Eatakia zou uitgebreid wor den, Daardoor zóu de vervoer van reizigers en goe deren van Adana, Tarsus, AntiochiaAleppo Di- arbckir en Mossul ongemeen bevorderd en buitendien de weg voor de karavanen uit Perzië over Aleppo naar Konstantinopel meer dan 50 mijlen verkort worden. Koppeniiage den 11 October, Gisteren heeft het hof- en stadgeregt weder eene dubbele veroordeeling wegens eene persovertredi'ng uitgesprokén. Ten gevolge van een artikel in' Foedrelandetgetiteld de constitution ncle geest en zijne vorderingenwerdnamelijkzoo wel de schrijver des aytrkclskandidaat Barfoedals ook de verantwoordelijke redacteurprocureur Baltha- sar Christensenaangeklaagd,, en beide zijn thans tot eene boete van 100 rijksdaalders en een jaar censuur veroordeeld. Al onze bladen verklaren zich onbepaald, en som mige zeer sterk tegen elke nadere verbintenis met den Duitschen bond en het Duitsche tolverbond. Foedre landet behelst eene uitvoerige toelichting van het onder werp, waarin hetzelve in plaats van eene verbintenis met Duitschkmdeen verbond met de Scandinavische rijken aanbeveelt. Keulen, den 14 October. De bezorgdheid dat het handelsverdrag tussclien Frankrijk ?ir de Nederlan-- den nadeelig werken zou op de rcederij der tolstaten bevestigt zich. Leopolds!laven en .Mainz wier beurt- vaarten bijna uitsluitend met inlaudsche schippers be zet warenhebben op 'gunstiger voorwaarden Holland- sche schippers weten aan te trekkenenvolgens be rigten uit Amsterdam trachten onderscheidene schip pers die Pruissische onderdanen zijneen Nederlandsch patent te krijgenom naar Straatsburg te kunnen va ren. Of eene .overlading onder weg geoorloofd is kan, alhoewel zij tè Maiiiz daadzakelijk plaats heeft, jiog twijfelachtig heeteh. De directeur van het Fran- sclie tolkantoor heeft verklaarddat de overladingen nuttig schijnen en dat het ministerie van financiën met de ministeriën van koophandel en buitenlandsche za ken beraadslagen zal of zij wettig veroorloofd kunnen worden en hoe men de misbruiken zou kunnen tegen gaan. H&ngtlmb. Londen, den 23 October des avondsDe zoo verlangend te gemoet geziene "Noord-Amerikaansche stoomboot Caledonia is Woensdag te Liverpool aange komen. Ilarc reis' w.is' door stormachtig weder ver-' traagd geworden gedurende hetwelk zij hare booten had verloren en verscheidene manschappen der eqnipa- gie gekwetst wareii. Het nieuws' dat zij medebrengt is niet beslissend, zoo als men vermoed had. De f6gt- zaak van M. Leod heeft wel den a7 September ge diend, maar de voortzetting van het onderzoek was tot den 4 October uitgestelddewijl men de terugkomst van een' zijner verdedigers wilde afwachtendie naar Canada gegaan was0111 belangrijke bewijsstukken in het voordeel van den aangeklaagde op te zamelenmet welke hij bij liet vertrek der sfoomboot nü ook bereids was wedergekomen. Men scheen zich nog al met de vrijspraak Van M. Leod te vleijen, hoewel de gisting- tegen hem en de Engelschen zeer sterk wasen geene middelen gespaard werden om getuigen op te sporen die bewijzen moesten dat hij wel degelijk bij liet ver- branden van de stoomboot Caroline tegenwoordig is ge weest en den heer Diirfee aan boord daarvan ter dood heeft gebragt. Het berigt der opljgting en wegvoering van den kolonel Grogan had de. verbittering op de grenzen sterk doen toenemen. Van regeringswege wa ren ophelderingen dienaangaande aan den Engelschen gezant Fox gevraagd. Eergisteren is ook nog de pakketboot Monongahale van Philadelphia te Liverpool aangekomenen wel in - zestien en een' halven dagzijnde de kortsten tijd waarin die overtogt nog ooit door een pakketboot ge« maakt is. Zij brengt geen nader nieuws mede. Parijs den 23 October. De laatste telegrafische berigten van Bayonne en Perpignan luiden hoogst on gunstig voor de aanhangers van Maria Christina. De generaal Radii schijnt in het dempen van den opstand volkomen te slagen. Des morgens van den 21 is hij te Vittoria binnengerukt en heeft D. Mon- tes de Ocaden uitvaardiger der bewuste próclama- tiendoen fusilerèn. Bilbao heeft den 20 hare onder werping aan Rodil toegezondenen dien zelfden dag is door CConnell last- gegeven de door hem bezette citadel van Pampeluna te ontruimen. Urbistondo twee andere generaals der Christinos en eene menigte olfieren van minderen rang hebben de wijk op fransch grondgebied genomenen in den nacht van den 22 Sarre bereikt; Intusschen heeft de Regering den 18 'te Madrid een besluit doen afkondigen, waarbij de kust van Cantabrie van Castro de Urdiales tot Fonta- rabie,,inet uitzondering dezer beide havens en van die van Geutaria, St. Sebastiaan en Passage, in staat van blokkade worden verklaard. Ofschoon zij den opstand als geëindigd beschouwen, houden de dagbladen die deze depêches mededeelen de spaansche zaken echter nog voor ver van vereffend en schijnen, ernstige oneenigheden met Frankrijk te vree- zen. Volgens het verhaal van een reiziger heeft het Spaansch Gouvernement eene ligting van honderd ei\, vijftigduizend man uitgeschrevenen Espartero zich met groore hevigheid uitgelaten dat hij niets ontzien zou om den opstand, wiens hoofdbewerkers hij kende, met wortel en talr uit te roeijen. Tc Saragossa zijn de aldaar woonachtige Franschen hun leven niet zeker, en overal elders wordt sterke verbittering tegen de le den dier natie opgemerkt. Hieraan is het welligt on der anderen toe te schrijven, dat de heer de Sa handy' zich nog niet als gezant naar Madrid heeft begeven en dat zelfs, naar verzekerd wordt, zijn vertrek voor onbepaalden tijd is uitgesteld. Volgens berigt uit Toulon heeft onze scheeps bevelhebber Casij van den minister order, met' zijne scheepsmagtbestaande uit, 6 schepen uit de MiJ- dellahdsclie zee naar Brest terug te komen. Zonderlinge geruchten zijn in .omloop aangaande de -ontvreemding van aanmerkelijke sommen, die doof Maria. Christina aan hare vrienden in Spanje gezon den zouden z jn, maar niet in de regte handen geko men wezen. Hieraan wordt het zoo spoedig misluk ken van de pogingen barer voorstanders toegeschreven. Intusschen blijft het nog altijd onzeker- of de opstand al dan niet op haren last is uitgebroken. De gezant Olazaga had in een naar Madrid gezonden brief, uit naam .'er genoemde Koningin verklaar 1dat ",o;"h ran C Donned lp noch aan iemand anders,- éci'iig geza'v heef opgedragen. Terstond daarop hebben de fran sch ministeriële bladen verzekerddat de Vorstin ont kende zulks gezegd te hebbenrriaa.1 thans heet hoc weder dat deze ontkenning alleen de juiste bewoordin gen, niet de hoofdzaakbetreften dat het weldra blij ken zal hoe zoo min de Koningin Weduwe als de Fransche Regering deel aan de jongste gebeurtenissen in Spanje heeft genomen. De observatie-linie- aan de grenzen der Pyreneën schijnt met eemge regeinenten versterkt te zullen wor den ook blijft men verzekeren dat drie fransche fre gatten op de kusten van Spanje moeten gaan kruisen. Naar men berekent, zal het mislukken der poging van O'Donnell ongeveer tienduizend nieuwe spaansche uitgewekenen naar Frankrijk voerenhetwelkbij de veertienduizend uitgeweken Cavlisten gevoegd, die zich aldaar bevindeneen getal van vier en twintigduizend Spanjaarden uitmaaktwier onderhoud voor fransche rekening zou koinen. Borso di Carminati een ander hoofd der beweging is te Boya door eenlid der nationale garde gearres teerd naar Sarragossa gevoerd en aldaar ter dood ge- bragt, België. Brussel, den 20 October. Men weet, dat de heer Carterdie zich hier met zijne menagerie bevindt, ons publiek tegenwoordig vergast op tooneel-voorstel- lingcn in onzen schouwburg, waarbij de hoofdrol'cn door Leeuwen, Tijgers en verder soortgelijk aanmin nig personeel worden vervuld. Zoodanig eene voor stelling heeft ook onlangs plaats gehadtegen eene ontvangst van 3000 frankenen is opgevrolijkt gewor den dooV het volgend naspel. Tegen het eindigen van de vertooning verschijnt dc heer Carter met zijnen Tijger op het tooneel. Eene mand met raauw vleesch is op ongeveer drie pas van den soufleurin het midden van het tooneel geplaatst. De heer Carter geleidt den Tijger tot voor de mand, het dier wil zich op het vleesch werpen; de heer Carter houdt hem terug; de Tijger blijft aanhouden; de heer Carter laat hem allengs eenigzins lós, zoodat het den Tijger eindelijk gelukt een klomp vleesch te bemagtigennu gooit de heer Carter den ganschen Tijger over zijnen schouder en vertrekt er mede van het tooneel. Bij eene vroegere voorstelling was dit alles voikomen wel geluktmaar woensdag ging dit niet zoo vlot. De Tijger het brok vleesch gegrepen hebbende, wierp zich links af, de heer Carter loopt hem na en wil hem grijpenmaar de Tijger ontsnapt hem de heer Carter grijpt hem op nieuwmaar de voet glipt hem uit, en beide rollen tegen het voetlicht, waarvan de lampen-glazen in duizend stukken spatten; de Tij ger is nog maar èen stap van hetorchestde ver schrikte muzijkanten werpen zich over elkander heen en zetten het'op een vlugten; een vreoselijk gegil ver heft zich in dé zaalal de aanschouwers rijzen op en maken zich gereed het voorbeeld van het orchest te volgen. Eensklaps springtide tijger weder overeind, en zich van het voetlicht verwijderendewerpt hij zich in het midden van een groep figuranten en dan sers loopt hun tusschen de beencn door en verdwijnt in de regtef coulissen waar zijne onverwachte ver schijning, niet weinig schrik verspreidt, doch waarde heer Carter hem andermaal grijptom hem niet we der los te laten. Men kan zich Iigtelijk verbeelden, welk een schrik en welk eene verwarring dit voorvalhetwelk overigens ter naauwernoód eenige seconden geduurd heeft, op het tooneel en in de zaal verwekt beeft. De "dames van het corps de ballet gilden zonder adem te balen. Het publiek heeft door een wakker fluiten wraak ge nomen over den schrik, dien men het had aangejaagd maar is evenwel geëindigd met den lieer Carter terug te- roepen die dan ookmet den Tijger over den. regter schouder, eene hulde is komen ontvangen, waarbij het evenwel hier en daar niet aan cenig gemor ontbrak. l-i.-t sch'jnt, dat .dit ontvktgten en wegloopen van den Tijger m de coulissen een der toeren is, op wel ke '.'c heer V :rtér zijne'getemde dieren geleerd aeeit f

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1