N°. 86. Maandag den 23 October. GOESSCIIE COURANT, S®^ NIEUWSTIJDINGEN. Londen den ao October. Sedert de laatste 25 jaren heeft in de Engelsche zeehavens en op de wer-; ven geene zoo groote* drukte, als tegenwoordig ge- heerscht. Niet minder dan 30 oorlogsvaartuigen van verschillend kaliber worden tot dadelijke dienst in ge reedheid gebragt, ten gevolge van den onzekeren. staat der betrekkingen met China en de Vereenigde Staten. Een groot bezwaar doet zich echter in de moeijelijk- ,heid op om bekwame zeelieden voor de dienst der marine te vindenuit hoofde de meesten de koopvaar- dijvaart of de dienst der Vereenigde Staten verkiezen waar de soldij hooger en de behandeling minder gestreng is dan in Engeland. De lórds-commissarissen der ad miraliteit hebben in alle zeehaVens oproepingen doen aanplakken, om in dit gebrek te voorzien, daar zij de gedwongen aanwerving zooveel|l mogelijk wenschen te vermijden. t - - De, Caledonian (de stoomboot dje tijdingen uit de Vereenigde Staten moet medebrengen) is gisteren och tend, ten 7 ure, te "Holyheadgeseind. Men wachtte haar in den avond te Liverpoolmet berigten uit Noord- Amerika van den 1 October. Tot narigt van den handel strektdat sedert eenige weken voor thee verkocht wordt een artikeldat dien naam niet verdientzijnde het blad van wilde, beziën of iets dergelijks: Nopens den theehandel verdient [het volgende zeer de aandacht De Courier namelijk zegtBerigten uit Javavan Julij 11.zijn van meer dan gewoon belang, met be trekking tot de theeplant. Sedert de eerste poging ge daan werd om die plant op Java in te voerenis de uitslag zoo'gelukkig geweest, dat men die poging ge stadig hernieuwd heeft. Het daarin geplaatste kapitaal heeft ruim opgeleverden de voortduring van den oorlog met China heeft de onderneming zeer begunstigddaar vele vermogende Chinesche koopliedendie zich in de kolonie bevinden door gemis van hunnen gewonen han delbuiten bestaan waren en daarom .theeplantaadjen hebben aangelegd. De meenig was vrij algemeendat binnen weinige jaren de Hollandsche kolonisten met die van het Hemelsche Rijk" zouden wedijveren in den aanzienlijken aanvoer van thee naar Europadoch wij hopen dat de Britsche .plantaadjen in Assam wel dra eene aanzienlijke mededinging voor beide zullen uitmaken." aanrukken der Constitutionelen tegen Vittoria wofdt niets naders gemeld. Ook te Valencia is den 14 een bewind, 'twelk in zeker opzigt als revolutionair kan worden aangemerkt ingesteld.' De stedelijke regering heeft zich permanent verklaard, en het gebied in handen genomen. Zij heeft zich eene lijfwacht gevormd van daglooners en- kaai werkers en de troepen uitgesloten. Zij vergunt nie mand dan erkende voorstanders van de partij der wa— me constitutionelenof republikeinende stad te ver laten, en heeft de wijkmeesters gelast eene lijst optc- maken van de personen, welke als verdacht moesten worden aangemerkt. Het schijnt den generaal Sco- anne echter gelukt te zijn-, den'14, voor zijn persoon binnen de genoemde stad te komen. Het doodschieten van den generaal Leon heeft den 15 op den middag plaats gehad, en geene aanleiding gegeven tot eenige beweging. Hij was in Huzaren uniformen heeftalvorens zijn lot te ondergaan geroepenL'eye Isabellaleve de Constitutieik ben nooit een verrader geweest., r- Hij heeft zelf het nood lottige woord vuur willen uitsprekenen is terstond doodelijk getroffen. ilcbcvÏAwbcm *s Gravenhage den 22 October. Z. Exc. de minister van Binnenlandscne Zaken heeft aangekondigd datin onderscheidene oorden van het Rijkdoor vol strekt onbedrevene en ook in andere opzigten onbe voegde personen, inwendige geneesmiddelen tegen de longziekte en andere ziekten onder het vee verkocht en toegediend wordendat het gebleken isdat sommige van deze geneesmiddelen als ondoelmatig te beschouwen zijn terwijl andere voor een gedeelte be staan uit vergiftige zelfstandighedenwier aanwending door eene onkundige hand hoogst nadeelige "gevolgen op den toestand van het vee moetof althans kan uit oefenen.' Z. Exc. heeft mitsdien alle eigenaars van vee en verdere belanghebbenden daarop opmerkzaam gemaakt, en hen gewaarschuwd, om hun vertrouwen niet anders te schenken dan aan bevoegde en erkende veeartsenij-kundigen met herinnering nevens dat uit het fonds van den landbouw, schadevergoeding voor vee alleen wordt gegeven op de rapporten der door het gouvernement erkende veeartsen, en dat mitsdien de veehouders het aan zich zeiven te wijten hebben indien zijdoor liever hun vee aan de behandeling van hoefsmeden of andere bevoegde personen toevertrou- wehom die reden naderhand van het genot der scha devergoeding moeten uitgesloten worden. (Of de Mi nister overal zulke ontdekkingen zou doen, is te be twijfelen.) Reeds sedert den jare 1800 was het Instituut in het genot van eene toelage uit 's Lands kasde som van f 6000 werd aan hetzelve verleend door Koning Lode- wijk in den jare 1807, en bleef, tot op dit tijdstip, bij alle, wisseling van bestuur, bestendig tot dat be drag bestaan. Wij twijfelenof onder al de maatrege len van bezuiniging, door de Staten Generaal noodza kelijk geacht", en onder, al dé toelagendie meer of min ter sprake zijn gekomen wel één lid de intrek- 'king zal hebben aanbevolen van deze toelage, aan eene weldad'ge instelling^ waarvan' het nut zich niet tot eene enkele stad bepaalt, tnaa; die inderdaad is eeië Nederlandsc'ne stichting, ten behoeve van al de Dop'jf- stommen in het geheele rijk. Overigens kan deze maatregel strekkenom de voor zigtigheid van de hoofddirectie in het licht te stellen wier pogingen sedert geruimen tijd steeds daarheen wa ren gerigt, om de deelneming in deze stichting te be vorderen, niet slechts tér voldoening aan de behoeften van het oogenblikmaar om dezelve door een lang zaam toenemend eigen fondsop den duur enzoo veel mogelijkonafhankelijk te maken van den wisse lenden loop der tijden en de beschouwingen der men- schenen die altijd den meest hechten grondslag' van deze mcnschlievende instelling gezocht heeft in de bijzondere godsdienstig-weldadige gezindheid des Nc- derlandschen volkswaarop zijgelooven wijdan ook bij voortduringmet vertrouwen zal mogen blij ven rekenen. Moge dit onheilaan den Bloeijendén toestand en de goede vooruitzigten van dit Instituut zoo onverwacht toegevoegdtoch alle onze stad-en landgenooten ijverig aansporenom deze stichting nu met Verdubbelde krachten te schragen De verdienstelijke kolonel Le Bron de Vexcla dietijdens den Belgischen opstandzulke gewigtigc diensten in Staats-Vlaanderen aan den lande heeft be wezen is voor eenige dagen alhier uit Oost Indië terug gekomen. Men ziet van Zijn H. Edel Gestr. eene wederlegging te gemoét van de door de dagbladen bekend gemaakte dagorderwaarbij zijne onverwachte pensió., nering aldaar is geschied. Iets hetgeen een ieder, die 'smans roemvol gedrag, ook in de Overzeesche bezit tingen kentten uiterste bevreemd heeft. En waarop worden deze f 600© bezuinigd"? Óp een budget van 71 millioenen, op welks te hoog cij fer vele aanmerkingen werden gemaakt dóór de Staten Generaal. En als antwoord daarop .vond men éene bezuiniging van f 50,000 door de opheffing der paar- denstoeterij te, Borculoover welker doelmatigheid wij niet kunnen oordeelenen eene bezuiniging van f 11,000 op kunstep en wetenschappen. Het wasalsof men eene satire maakte, toen men zeide, dat op 71 millioe nen 61 duizend guldens waren bezuinigd dat is, eene halve boon op een' brouwketelEn eene zeer bit tere satiredat die bezuiniging ten deèle was gevon den door de zoo beknibbelde kunsten en wetenschap pen nog meer te beknibbelen. De minister van bin nenlandsche zaken heeft buitendien oók, reeds plegiig verklaarddat hij. voord'e opheffing van eene der Hoogescholen niet zoude terug deinzenen wel onder- rigte lieden verzekeren, dat Z. Exc. daarmede niet Utrechtmaar Groningen op het oog had. Zoo zou den dan de f 6000, aan óns.Instituut ontnomen nog maar ceh voorspel zijn van 'tgene ons verder te wach ten staat, Dat zoude eerst eene bezuiniging geven I IS'- fg De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don-- derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f f,75 franco per Post/-1,90. Gëwone Advertentie!» worden a 20 ets, ue reuêl geniaals ie-, Huwelijks en Doodheritden van revels a 1 laatst, Gehoor- 20. Parijs den ao OctoberDe tijdingen uit Algerye blijven zoo gunstig luiden, dat men hoop voedt, den oorlog aldaar weldra geëindigd te zien. Terwijl de ge neraal Bugeaud in het voorjaar eene aanzienlijke magt behoefde om de plaatsen in de Provincie Tittery te provianderenIjeeft de generaal Baraguay d> tlillièrs daartoe thans niet meer dan vijf of zes duizend man noodig gehaden nergens beduidenden wederstand on dervonden. Parijs den 21 October. 'Gisteren zijn weder ver scheidene telegraphische depeches ontvangen. Uit den inhoud blijkt, dat de opstand der Christino's in de baskische provinciën bijval vindt en veld wint, en het schijntdat de Constitutionelen daar te lande nog niet niagtig genoeg zijnom den opstandelingen het hoofd te bieden. De.laatste tot dus verre bekende berigten uit Bajonue zijn van den 201. Als toen had men daar t'jdingdat er, wel is waar, troepen uit Pampeluno waren gezonden om O' Donnell te volgendoch dat de generaal Ayerbedie met al wat hij bijeen had kun nen brengen-, uit Arragon was aangerukt, voor zijnen persoon in de genoemde stad was geblevenen dat de uitgerukte troepen O' Donnell niet hadden verhinderd om zicli ook van Estella meester te makenen Ur~ bwndo de hand te reiken. Deze laatste stond den 18 te Tolosa,, en de generaal Alcalawelke aan dien ka t de constitutionele troepen commandeerde, was te r idc geworden om tot Hernamdigt aan de fransche grenzen, terug te trekken. - Ten aanzien van het Amsterdam, den ai October. Behalve aan ópen- bare werken van minder aanbelang, wordt thans met ijver gearbeid aan de verbreeding van de kaai van bet Rokinaan de vestiging der nieuwe koopmansbeurs op het Damrak, cn aan het inrigteil van de plaats.der oude fteurs tot een open pleinmet eene breede brug over het Rokin voor hetzelve. Zoo gemeld wordt is men er steeds op bedacht, om op dit plein het Standbeeld opterigtcn var. den grooten Rembrandt welke in 1674 hier ter stede is overleden. Groningen, den 18 October. Men heeft hier met geene geringe bevreemdinguit de redevoering van Z. E. den minister vaii binnenlandsche zaken', ge plaatst in de Staats-Courant van den 14 dezer, ver nomen datter bezuiniging van 's Rijks uitgaven het subsidie van f 6000tot dus verre jaarlijks door het Instituut voor Doofstommen genoten-over 1842 en 1843 niet meer zal worden verleend. Groningen, den 20 October. Het berigt, in de vorige Courant gegeven, dat de f 6000, die zelfs de dwingelandij van Napoleon aan ons Instituut van Doofstommen niet had ontnomennu door onze va- derlandsche Regering zijn ingetrokken, heeft onze In gezetenen met diepe droefheid en smart vervuld. Daar op wordt dus bezuinigdOp eene instelling van wel dadigheid, die zelfs financiëel hare goede renten ople vert daar men de doofstommen tGch niet' kan laten omkomenen het financiëel ook voordccliger isdat men hen tot menschen opleidt', die zich zeiven kunnen, helpen, dan dat men hen aan de armkassen laat verval len door hen te verwaarloozen. Wij willen daarbij wel niet verzwijgen, dat de inkomsten van het Instituut op dezen oogenblik zoo goed zijn, dat het zich ook zonder die f 6000 kan reddendoch die inkomsten zijn toch onzeker, en als de ingezetenen, die nu hunne f 5,00 contribuereneens begrependat zij het voor beeld der Regering mogten volgen (en wie zoude niet wenschen eene Regering te hebben, welker voorbeeld men mag volgen?), dan ware ons nu zoo bloeijend Instituut weldra weder tot eene kleine, weinig bedui dende schoolgelijk vóór 40 jarenterug, gezonken. Allerzonderlingst rijmt deze intrekking ook met de belangstelling, zoo als wij meenden, waarmede HIJ. MM. de Koning en Koningin ons Instituut onlangs bezochten, cn de Ridderordes aan de twee heeren Güyot Schonken. Wie had nu zoo iets, kunnen ver wachten

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1