N°. 85. Donderdag den SI October GOESSCHE C OU R A N T. 11^ DE MINISTERS NIEUWSTIJDINGEN. i 3 I De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Dou-' derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is [,75 franco per Post/" 1,90 'V% Gewone Advertentien worden a 2ó ets, de regel geplaatst, Gébeor- te-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 re els a /'t.?o. met name die van Firiantien Marine en Koloniën Binnenlandse/ie Zaken en van Oorloghebben in de laatste zitting der Staten-Generaal eene moeilijke taak te vervullen gehadin de verdediging van het budget tegen den algemeenen aandrang op bezuinigingen ver mindering van de begrooting. Zij hebben begrepen daaraan niet te kunnen of. te mogen toegeven. Zij heb ben eenstemmig zoeken te-bewijzendat de begrootirlg in de tegenwoordige omstandigheden niet Ion vermin derd worden, dat een iegelijk voor zijn departement de ïngetrokkene sommen roodig had, ten einde 's lands welzijn te kunnen behartigen. Wij voor ons wensch- ten het, dat ^ls het budget er doorging, het volk de innige overtuiging mogt bekomendat dit noodzakelijk was. De meerderheid van de leden der Staten-Generaal schijnt die overtuiging gehad te hebbenen op één na zijn alle de artikelen aangenomen. Velen deden dit na de ophelderingen der Ministersdie, men moge van' hen verschillen krachtig en zoo mogelijk overtuigend gesproken hebben. Op die redevoeringen mag een iege lijk wel eens het oog slaan en ze ten minste niet be- oordeelen naar de recensicn van sommige dagbladen die er 'zich op toeleggen alles bespottelijk te maken en hierdoor op zonderlinge wijze 'slands welzijn willen voorstaan. Wij willen hicv in geenc beschouwing of kritiek dier redevoeringen treden, noch bcoordeelen of zij bewezen hebben dat er niet bezuinigd kan worden, maar uit dezelve een en ander herinnerendat wij vertrouwende door eerlijke mannen gesproken te zijn behartigingsvvaardig vinden hierbij minder lettende op dé .zakenals op de beginselen. Van de woorden des Ministers van Finantien hebben Wij reeds een en ander medegedeeld. Wij halen dus hier aan die van den Minis ter van Marine en Koloniën Zoo de omstandigheden waarlijk regtvaardigendat de Nederlandsche Staat ver geleken worde bij een zinkend schip (dit 'zijn de woor den van een der sprekershet uitzlgt óm dat schip boven water te houden- kan niet worden bevorderd wanneer de stuurlieden wantrouwen prediken aan dc manschap wanneer-zij in het openbaar die manschap bejammeren en beklagenter zake van de lastendie .juj tc torscben heeftwanneer zij die manschap trach ten te overredendat het roer is in handen van onbe kwame schippers. Zoo er iets isEdel Mogende Hceren hetwelk, het zinken des schips kan bespoedigen het is, het openbaren van zulke meeningenhet ishet pre diken van zulke leerstellingen." Wij deelen, vervolgens mede deze woorden van den Minister van Binnenlandsche Zakendie bevond dat bij zijne komst aan het ministerie het totaal der begroo ting 2 millioenen meer bedroeg dan voor 1840 en daarop zcidev Was men voornemens zoo veel meer dan vroeger 'uit te géven Was het niet eene bespotting met de prangende behoefte der schatkist met den druk'der belastingenmet bet regtmatig verlangen naar bespa ring en vereenvoudiging Zou hij<jie zoo dikwijls tegen geldverkvvisting ijverdemi zelf met eene rbe- kèloozc hand «de moeijelijk bijeengegaarde gelden in weelde' of althans nopdeloos gaan uitgeven Voorwaar, Edel mogende Hceren, zeide hij, bij vele' gebreken en misgrepen klopt mij bet hart te warm voor het vaderlanden voor het geluk mijner mrdemensclienom zoo gewetenloos te handelen. In- titsschen heb ik mij bij het aanvaarden der ministeriele betrekking in één opzigt' vergist. Ik meende mij alle daarmede verbondene uioeijelijkheden voorgespiegeld te hebben. Maar ik had niet gedacht, dat men"op Cijfers zoude lettenzonder door te dringen tot den .schakel van omstandighedendie dezelve "zoo hoog deden rijzen. Ik had niet gedacht dat men op deze re gering, -dat men op mijn ministerie zou verhalen, "wat eer. uitvteetsel van vroegere tijden en gebeurtenissen was. Met hét érnstig verlangenöm de administratie niet anders dan ten voordeelc van den landeom dezelve zooveel immer mogelijk in overeenstemming met de wènschen der ingezetenen te voerenovertuigd, dar de Ulagten tegen mijn departement niet zoo zeer op de hoofdsommen, als op het gebrek aan vaste goede be ginselen aan waarheidaan volledigheid en aan het opruimen van het noodeloozc bestondwierp ik mij met de borst op het werk, en zocht zelfvoldoening in Ae gedachte dat ik -iets tot het algemeen welvaren kon "bijdragen. Had ik daarbij op effect willen werken had ik door oogblindende middelen, hier en ginds-wat afgebrokeno'f half volbragte contracten willen ver werpenniets ware gemakkelijker geweest dan langs dien weg van slooping en kwade trouwden naam van een zuinigik had bijna gezegd van een populair administrateur te erlangen. Zoo iets liet ik echter aan degenen over, die de belangen des lands aan eene zelfzuchtige populariteit ondergeschikt maken. Verbe terd moest er wordenmaar het moest bezadigdzon der schokken, trapsgewijze plaats vinden. Grondwet tig moest, ik handelen, maar dit zoo wel door de be langen van den'geheelen Staat, als van de onderdeelen voor te staan. Herzien moest ik vele zaken, maar het oude niet afbreken, alvorens er iets beters in de- plaats was te stellen. Als-jeen gebouw mishaagtkan „men er den brand in stekenen eenige uren zijn vol doende om hét in rook 4e doen opgaanmaar als men dan niet onder den blooten hemel wil slapenzal dé gedachte weêrhoudendat er langen 'tijd tot den op bouw eener meer wenschelijke woning noodig is." Ten slotte dient de opmerking, dat men bij eene begrootingdie zoo veel bevatover enkele speciali teiten van gevoelen kan verschillenmaar dat wanneer de voorn'ame onderdeelen op zich zeiven beschouwd, de goedkeuring wegdragenzulks eveneens wel het geval met het geheel dient te zijn. Men wijze mij de middelen van besparing aan en ik zal er gretig gebruik van •makenals zij de bronnen welke de moraliteit voeden de,, nijverheid doen bloei- jen, den regelmatigen gang van zaken verzekeren niet stoppen. Wildé men onvoorwaardelijk een lager cijfer- najagenbij geen departement ware zulks gemakkelij ker; met éé/ie, pennestreek ware er wel een millioen te schrappenmaar dan zullen westenwaterenge vangenissen onderwijs enz. tot onberekenbaar nadeel in verval gerakenniemand uwer kan liet willen." Eindelijk plaatsen wij die van den Directeur van Oorlog.. Eene hooge geestdrift, een heilige roepstem ont waakte bij mij, toen ik mijne liefde tot het Vaderland raadpleegdetoen ik het waagde eenen blik te werpen in de toekomsttoen mijne innige overtuiging gebood de hand uit te strekken naar het wankelend palladium van o;is onafhankelijk volksbestaan - tóen mijn pligt dreigde zich van mijn geweten los te scheuren. Die geestdriftdie roepstem wil ik niet verzakenen met het onfeilbaar vertrouwen op de vers tandel ijke scherp zinnigheid van U Edel Mogendenzal ik beproeven U Edel Mogenden op het standpunt tc brengenvan waar ik vermeen, dat.de onderhavige'quaestien moeten worden voorzien,. Het schijnt mij zelfs toe, dat het overbodig zal wezen, te treden, in een diepzinnig krijgs kundig onderzoek, en dat liet voldoende kan geacht worden in het domein der algemeene beschouwingen te blijven. Met zucht naar waarheid en naar overtuiging in den, boezem heb ik mij onbevreesd op het stanlpupt ge plaatst, waarop ik. het verlcdene en de toekomst kon .overzienvan waar ik kon doordringen tot den bodem der behoeften voor de rigtigé uitvoering van het 8ste hoofdstuk onzer grondwetin verband met art. 52 van het 6de hoofdstukén art. 75 dierzelfde staatsregeling." Zoo had de ondervinding maar al te zeer doen zien dat het eigenlijke beheer van Oorlog nog voortleefde onder de leemten en gebreken,- ufelke in bet woeligé tijdvak van het herstel onzer' onafhanke lijkheid, er bij waren ingeslopen. Men moet in en door den krijg zijn opgevoed, om hier ten volle in mijne overtuiging en in die van de meeste chefs van ons leger te kunnen dcclendat de vorige zamenstel- ling van het Departement van Oorlog geenszins beant woordde aan het doelwaartoe hetzelve geroepen wordt. Het was 'niet geïdentificcrd met de behoefte van het krijgswezen. En hoe komt dit anders Bijna op den zelfden leest geschoeid als elke andere tak van algemeen bestuur, koude het, het is waar, goede administra tive diensten bewijzen; maar voor de leiding der zaken van Oorlog wordt meer dan administrative kennis ge vorderd. De wel doorgronde belangen van het rijk rie pen hier wijzigingen indiewanneer zij slechts eene Cl. besparing -van f 8,668,60 (zoo als in de schriftelijke antwoorden aangetoond isen niet den schijn van vereenvoudiging dragen, echter met der daad en in hét vervolg van tijd langs indirecte wegende gewensch- te vruchten zullen opleveren." --- Het is nog slechts kort geledendat ik uit liét midden des legers geroepen werd om mij op het hooge standpunt te plaatsen waarop ik dc eer l^pb thans voor U Edel Mogenden te staan. Wanneer ik in deze In trekking raar vermogen heb moeten pleiten in het waarachtig belang van den^staat, dan heb ik tevens aan de inspraak van mijn hart voldaandoor te pleiten in het belang van het leger, aan welks welzijn ik se dert 27 jaren de bloei van mijne ligchaams- en ziels krachten met wellust heb ten offer gebragt. Ik om- veins het nietEdel Mogende Heerenvoor dat leger geldt het hier eene beslissing van te zijn of idet zijn want ik herhaal het zoo even door mij geopperde ver moeden datwanneer de breekbcitel aan de stutten van het krijgsgebouw aangebragt wordt men al spoedig de hoeksteenen van dat gebouw zal zien wankelend, nederploffen en tot stof vernietigenonder de wrijving van niet doordachte en in hunne uitwerking en gevol gen schroomelijke begrippen. Grondwettig en waarheidlievend blijf ikmet bij herhaling te verklaren, dat die raming.en begrooting der uitgaven voor Oorlog gegrond zijn op de 'wet der noodzakelijkheid, en dat zij niets anders beoogen; dan" het heil des vaderlands.".— - 1 1 - - 1 -r-to M 1 11 iwiw—ewnaa——n UttitecftlAttb.. Berlijn, den 16 October. De dagbladen van War schau verkondigen weder tweedoor den Keizer van Rusland, tijdens zijn laatste verblijf in die stad, geno mic besluiten, die de strekking hebben, om de uiter lijke vormen van zelfstandigheid van het Koningrijk Polen verder allengs te,doen verdwijnen, en hetzelve meer en meer de gedaante te geven van een onderdeel des Russischen Rijks. Dc bedoelde besluiten houden in dat voortaan het Russische pond en de zilveren roebel, tot eenheden voor alle. gewigten en munten in het Ko ningrijk aangenomen zullen moeten wordenen dat-alle rekeningen van het bestuurof van onder de bescher ming der regering staande instellingen alsmede alle in authentieken vorm'aangegane contracten, in de genoemde Russische munt opgemaakt moeten worden, Den laatsten der vorige maand is in de Russische akadétnie te St. Petersburg brand uitgebarstendoor welken de drukkerij dier inrigting en verscheidene aan grenzende gebouwen en woningen vernield zijn, Londen den 17 October. Uit Portsmouth wordt van den 13 dezer geschreven. De grootste bedrijvig'-- beid heersclit in deze havenoveral is de bekendma king eener groote werving van matrozen aangeplakt en aan de uitrusting der navolgende schepen wordt onver poosd gearbeid, als: Dc Illustrcvan 72 stukken, kapitein Erskinehet vlaggeschip van Jden Vice-Ad miraal Sir Charles Adambevelhebber van het Rrit- sche station in de West-Indien; de Koninginvan. 110 stukken, kapitein Richvlaggeschip van den Vice-Admiraal Sir Edoitdrd Owenopperbevelhebber in de Middellandsche zee de Watspite van 50 stuk ken kapitein Lord John. Ilay de Vindicti'ce vait 80 stukken., kapiten To up Nichols de Madagascari van 47 stukken kapitein John Toole; de Noordster-, van 28 stukken, kapitein Sir Everhad Hove; de B vedercvan 24 stukken, kapitein S. Grey; de Dri ver, stoom fregat, bevelhebber Har man; dc Hazard, van 18 stukken bevelhebber C. Bel. De Admiraliteit heeft bevel gegeven om 100 sterke' boeren, tusschen 20 en 25 jaren oud, voor dc zee dienst aan tc nemen. Eenige leden der admiraliteit zijn reeds hier aangekomen, die in last hebben om al.' de linieschepen in de zeehavens te inspecteren. De jongste tijdingen uit New-York zijn van den 28 September. Zij zijn verre van dc ongerustheid wei- tenemen die alhier wegens cenc mogelijke botsing me

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1