O'DONNELL. Gouverneur van de Provincie Zeelandvan den 2 October 1841, A. No. 9574, 4de afdeeüng (^Provin ciaal Blad No. 76.) Herinneren bij deze de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente aan de bepalingen van art. 27 en 42 der wet op de Personele Belasting van den 29 Maart 1833, betrekkelijk de belasting naar tijdsgelang' en de supple- toire aangifte, luidende als volgt: Bel|sting naar tijdsgelang Art. 27 1 Zoo wanneer een perceel, hetwelk op den 15 Mei niet in gebruik was, of ook een woonhuisop hetzelfde tijdstip enkel en op den voet bij de laatste zinsnede van Art 26 2 bepaalddoor eenen huisbewaarder bewoond zijnde gedurende den loop des dienstjaars betrokken, in gebruik genomen of van mobilair voorzien ivordt, zal de be lasting, volgens de vier eerste grondslagen naar de hierboven bepaalde regelen, deswege moeten worden voldaandoch slechts naar gelang van dat gedeelte des dienstjaarshetwelk op het tijdstip der ingebruikne ming betrekking of meubilering overig blijft. 2. Ingeval de belastingschuldige welke zoodanig perceel, als bij 1 bedoeld, aanvaard, in het dienstjaar bereids wegens een ander perceel., was aangeslagen, en hij dit tot dien tijd toe door hem gebruikte perceel verlaat met wegvoering van alle roerende goederen hoe ook. genaamd en zonder achterlating van huisbewaarder of van andere personen in zijne'dienst, zal het bedrag van den te zijnen name'', op het kohier gebragten aan slag voor al de vier bedoelde grondslagen gezamenlijk en in evenredigheid van het nog te verloopen tijdvak worden afgetrokken, van dat der op den voet als boven te doencn aanslags zonder datindien deze aanslag minder bedraagt dan den vroegerener eenige ontheffing zal kunnen worden gevorderd. 3. De uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of aanschaffing' van belasting voorwerpen der vier eerste grondslagen, ha 15 Mei, zal behalven in de gevallen bij 1 .en 2 hierboven vermeldgeen grond geven tot eenen nieuwen of verhoogden aanslag in den loop des dienstjaars. 4. Ter zake van zoodanige voorwerpen der vijfde en zesde grondslagen als na 15 Mei in dienst or in ge- Truik genomen of afgeschaft worden, zal de belasting naar gelang van den' nog overigen tijd des dienstjaars zijn verschuldigd, met dien verstande dat geene verwis seling van dienstboden of paarden met anderewaar voor geene hoogere regten verschuldigd zijn op zich zeiventot het nogmaals aanslaan van denzelfden be lastingschuldige zal kunnen aanleiding geven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOËS, zullen op Eaturdag den 23 October 1841 des voormiddags te elf urenten Stadhuize al daar, publiek en aan den minstaannemende trachten aan- tebesteden De leverantie van 170 Mudden STEENKOLEN, ten dienste van onderscheidene Stedelijke inrig- tingen gedurende, den aanstaanden winter Waarvan deconditiën ter Stads-Griffie ter lezing zuilen liggen van heden af tot den dag der besteding des voormiddags van tien tot twaalf uren. Gedaan ten Stadhuize van Goesden 16 October 13 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR van Nisse Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris L. DE POUW, Jz. MENGELINGEN. Wat zal er van dit geteisterde Land worden Zoo vroeg men reeds menigmaal en thans meer dan ooir. Zouden de Spanjaarden nog moeten boeten voor de gruwelen hunner voorvaderen Dan -is nog het einde niet daar. Maar als men slechts op het tegenwoordi ge het oog geslagen houdt zonder het verledene en toe komende in aanmerking te nemen wie ziet dan in Spanje niet reeds jammeren genoegom het diep on gelukkig te noemen Gedurige botsing van partijen burger-oorlog zonder einde, omdat de tcgenstrijdigste beginselen tegen elkander staanwoelen er: Waren die slechts van zuiver politieleen aard, er ware nog gelijk te treffenmaar thans is het onmogelijk. Bovendien het verval van wettig gezag, de grond des onheils 's In alles kennelijk, en van hier onder schijn van herstel ling daarvan gedurig nieuwe aanmatiging en ontaarding van Liberalisme in Despotisme en daarbij invloed van vreemden en .wel de -ongelijksoortigste. Thans speelt de Hiërarchie van Rome weder eene hoofdrol. .De Ier O' Donnell is een werktuig in de hand van die herlevende magt, welke door Espartero zoo diep vernederd is én zich nu wreken zaldoor herstelling J cener beleedigde en door lijden opgewondene geestelijk- j held in het Vaderland der Inquisitie. De generaal O'Donnell is een man van 35 a.36 jaren rijzig van gestalte en heefteen krijgshaftigstreng aanzien. Hij is van aard koel, terughoudend,'maar- zeer gedecideerd. Het hoofddoel der burger-maatschappij is mede be scherming en beveiliging van elk individu en diens be zittingen. In staat van vrede behoort daartoe in de eerste plaats de veiligheid voor een'iegelijk tegen ge» weldige aanrandingen en beroovingen. Tot dat einde vooral ook worden belastingen opgebragt, en hoehoo- ger die zijn., des te meer mag men een krachtdadig te keer gaan van zoodanige euveldaden vorderen. Niettemin schijnt in Nederland het met de politie- inrigtingen al zeer ellendig gesteld. Het Handelsblad van 29 September jl. toont aan hoe het met de veilig heid in de hoofdstad des rijks is gesteld. Als het nut tig kan zijn, waaraan.men niet twijfelt, verkeerdheden aan den dag te brengenten einde verbetering -te ver werven dan zou het wenschelijk zijndat meer be kend wierden gemaakt die menigvuldige dieverijen, op het platte land gepleegden welke doorgaans onvqr- volgd blijven. Uit voorschreven hoofde voert men. als eene bijdrage tot de kennis onzer polieie-inrigting aan dat in som mige streken zelfs geen nachtwachten zijn ingesteld.--- In hét Land van Hulstbij voorbeeld hoort men te genwoordig dagelijks van het wegstelen van granen zelfs met braak en 'andere verzwarende omstandigheden en men verneemt nietdat eenige nasporing wordt gedaan. hetgeen niet naamvkeurigts) Er bestaat niets tot bescher mingder ingezetenen dan in elke gemeente één veldwach ter en eenige marechaussés, die zelden gezien worden en niet liefst des nachts te velde zijn. Waaraan is die on gunstige toestand te wijten Vroeger waren er geregesdie- naars en uit verkeerde zuinigheid welligt heeft men deze weggenomen. Wij gelooven dat het kwaad ergen meer der surveillance en nasporing hoog noodig is. Wij wil len niemand bepaaldelijk hete 11 Vel, of liever het niette keer gaan van het kwaadte laste loggen doch in ee nen de schuld te moeten leggen op de provinciale zoo wel als op de plaatselijke autoriteitendie met meer klein de behoefte aan meer personeel moesten voordragen op de belanghebbenden zeivendie veelal eene voor hen zeiven heillooze cn te laat betreurde onverschillig heid (ook in, verkeerde eigen veiligheids mid leien) aan den dag leggen; en op het Wetboek van Strafvorde ring dat- door de moeijelijkheid van het bewijs de dieven in de hand werkt en zelfs ten nadeele is van degenenwelke geneigd zijnverdachte personen te bewaken'en soms zeer gewenschte huiszoekingen-te doen. Wat hiervan ook zij, zoo veelis zeker, dat voorziening noodig wordt. O. „Een homogeen ministerie" zegt(volgens de Staals-Courant) de heer van Dam„werd algemeen door de volks stem verlangden hij acht het daarom dan pligt der Staten-Generaal dat zij dat verlangen ernstig bij de regering ordersteunen. Indien men van yolks-stem spreken wil, zoo zegt de Arnhemmer Courantdan verlangt de volks stem algemeen bezuiniging. .Deze begeert de volks stem algemeen en in de eerste plaats. Een 'homogeen ministerie begeert de volksstem niet. Het volk weet niet eens wat een homogeen ministerie is. Wie ZQodani0" ministerie hegeerendat zijn mannen van politische ken- nis doorzigt, Maar als men 'zich op de.y0//b. stem beroepen wilde als men meende dat wanneer de volks-stem iets verlangde het alsdan daarom de pligt der Staten-Generaal was zoodanig verlangen aan te dringendan. had men het verlangen naar bezuiniging moeten ondersteunendan had men de begrootingen moeten weigeren die men uit een financieel oogpunt verwerpelijk heeft gekeurd waarbij men vond dat geen enkele stap op den& weg dei- verbetering gedaan is. Stotiinfclbfcc üebc^ïanbeehc 29ste Lijst. No. —963 een Prijs van f 20,000. No. 8960 en 21703, ieder een Prijs van f 1000. 30ste Lijst. No. 17880, 131x6 en 517a 5 ieder een Prijs van f 1000. 31ste Lijst. No. 8612 en 13364, ieder een Prijs van f 1000. No. 16020, een Prijs van f5000 cn eene Premie van f 25,000. No. 10069 een Prijs van f 1000. 32ste Lijst. No. 10029 en 243 ieder, een Prijs van f 1000. 33ste Lijst. No. 21921, een Prijs van f ioco. en éene Premie van f 25,000. No. 3648 eene Pre- toi e van f 5000. y M11) DE N PRO ZE N VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Tarwe/9,73. Rogge ƒ5,38/ Vroege Gerst f 4,72. Late Gerst f 4,22. Boekweit 6,13. Haver/2,45. Witte Boonen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten f 7,20. Graauwe Erwten f 0,00. Tarwe Meel 11,73. Rogge Meel 7 03. allen per' Mudde. Boter f 93 cs Noord-HolJandsche Kaas 50 cs. Stolksci e Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 26 cs. Tarwe Brood 14 cs. Rogge Brood io5 cs. Osse Vleesch 40 cs. Koei Vleesch 40 cs. Kalft Vleesch 40 cs. Schapen Vleesch 30 cs. Lams Vleesch 30 cs. Verseh Varken Vleesch 50 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen f 1,20. Late Aardappelen f 2,00 de Mudde. Jenever f 2.1,00 per Vat. ifpep Hout f 7,00. E'sschèn Hout 7^00. per Wisse. Groote Takkébossen 11,00. Kleine Tak- kebossen 7,00.. de Honderd. Steen Kolen f x.50.. de 100 Ponden. Turf 60 cs. de dubb. Mudde. Kol. Olie ƒ48,00. Lijn Olie f 50,00. het Vat. Kool Zaad f 13,55. Lijn Zaad f 0,00. de Mudde. Kaarsen 62 s cs. het Ned. Pond. CtbücvicuUciu Mr. M. P. BLAAUBËEN. Ons Zoontje DIRK JOHANNES werd ons op den 13 dezer te Zierikzee door den. dood ontrukt hij mogt slechts den ouderdom van 3! jaren bereiken. Ónze vretigde over de geboorte eener Dochter op dien zelfden dag werd hierdoor in" leed veranderd. Goes, J. C. LABRANT, den 16 October 1841. E. J, LABRANT, Eenige Kennisgeving. Mejufvroüw VAN OPPENDames-Kapster heeft de eer door deze de Dames te. berigten dat zij alhier gearriveerd is met een fraai .Assortiment Dames TOEREN, BANDAUX en VLECHTEN, alsmede Losse TOEREN, vervaardigd door.EUgelsch Krulhaar hetwelk de eigenschap bezit van slechts om de 6" of 8 m landen opgemaakt te moeten worden heeft ook bij z'ch een extra fijn Assortiment PARfiUMÈRIEN uit de voor naamste Fabrieken van Parijsis uitgepakt in de ko renbeurs blijft uiterlijk tot Zaturdag den 23verzoekt een ieders gunst en belooft een exacte bediening. In lossing puike SCHAAL- en MEETKOLLN Voor rekening van DE JONGH PILAAR, Vervolg en. slot hierna.) SPANJE. Leopold O'Donnel heeft eerst bij Koninklijke garde gediendgedurende den jongsten oorlog werd hij voor namelijk in Biscaje en Guipuscoa gebruikt, waar hij eenen tamelijk goeden militairen naam heeft verworven. Verleden jaar, toen hij debeweging te Barcelona en het door Espartero jegens de Koningin gehouden gedrag vernam leverde hij terstond zijn ontslag inmaar de Koningin, die destijds al-haaf vertrouwen in hem steldé, nam dit ontslag niet aan en begaf zich daarna naar Va lencia om zich onder zijne bescherming te-plaatsen. De generaal O'Donnel bleef in die stad en was in aanhoudende worsteling tegen het oproer, hetwelk daar ter-plaatse trachtte vasten wortel te schieten ren be hield het bevel over de armee tot op het tijdstip dei- abdicatie van de Koningin. Sedert dien stond heeft 'hij eenigen tijd in Frankrijk doorgebragten na zijne terugkomst in Spanje verzocht hij te Bilbao afgezonderd te mogen gaan leven. Espartero die voor O'Donnels naam en invloed bij het legal bé .'uchtwas, wees hem Pam- peluna tot verblijfplaats aan. De regent schijnt sints eenigen tijd bezorgdheid wegens het garnizoen van Pam- peluna te hebben opgevaten uit vreès 'voor eenen op stand deed hij troepen uit Ka stilte dervvra ts komen. Het zijn juist deze troepen, die zich het eerst met den generaal O'Donnell hebben vereenigd. De na tionale garde van Pampelunadie aan het Gouverne ment getrouw is geblevenis slechts eenige honderd man sterkalle behoorende tot de geëxalteerde partij. Men weet, dat de inrigting der nationale garde nimmer goeden wil heeft ontmoet in Navarre en de Baskische gewestendie zulks strijdig met hunne privilegiën be schouwen. VEILIGHEID. ArnhCourant!) -i 1 VOLK S'S T E M. prijzen van f iooo en daarboven. Trekking der Vijfde en laatste Klasse. Van den 1 tot-den> 15 October 1801. zonder de belasting. Goes den 16 October 1841. Heden beviel voor- s'poe lig van eenen welgeschapen ZOONJ. A. A, BURGER, geliefde Echtgenoot van de Lepelaar. Te Goes bi F, Kleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 2