N°. 83. Donderdag den 14 Oetober. 1841. GOESSCHE COURANT, .NIEUWSTIJDINGEN. fa- Qïxwm V, - '13 v.- it'?; K e ■nawi—n»i«—i1—nrw 1.11 m 11 ■■eaKMMPawwwwwwwwitfMWttMBMWWWBw—M—I—MM— DE BEHOUDENDE PARTTJ EN DIE VAN VOORUITGANG. Het Vaderland te beschermen is de pligt van een burger. Maar. waarin bestaat dat Vaderland In den grond alleen Of veel meer in den Vaderlandschen zin in zeden en gebruiken, in herinneringen en verwach tingen waardoor men eene eigene Natie vormt Onze nationaliteit te beschermen en te handhavenhaar te verdedigen tegen uitheemsche begrippen en beginselen, tegen Fransch liberalismustegen Duitsche theorien en Engelsche geestdrijverijin dit alles zullen wij tot de behoudende partij behooren maar wanneer men de opwekking van den publieken geest, de verlevendiging t van Vaderlandsliefde, levendige belangstelling in het heil van den staat en het bestrijden van onverschillig heid en lusteloosheid omtrent de bevordering van het goede de kenmerken noemt van de partij van den voor uitgang, dan wenschen wij tot die partij te behooren. Maar welk stelsel zullen wij omtrent de' Grondwet kiezen Zij bezit in onze oogen veel gebrekkigsveel onbepaaldsveel dat de huishouding van den staat te kostbaar maakt. Het verkiezingstelsel voor de Staten- Generaal is in onze oogen zoo wel gevaarlijk voor het Koningschap, als ongeschikt ombij het behartigen van het algemeen belangalle provinciale belangen te doen vc rgeten. Maar waartoe zou het leidenals men thans op veranderingen in de Grondwet aandrong Im mers tot niets dan onrust en ontevredenheid. Ook hier zullen wijtot de behoudende partij behooren omdat de partij der beweging ons hier geen heil voor het Va derland voorspelt. Wanneer ecp pleit in de wetgeven de Kamers is beslistschijnt het ons toe dat de pligt der welgezinden medebrengtaan datgene, wat tot wet gemaakt isal is het ook gebrekkig in de praktijk die ontwikkeling te gevenwelke het meest tot heil van het Vaderland kan strekken. De grondwet eene nationale kracht te doen wordendie én de Regering én de Burgers vereenigt en verbonden houdtdie in beiden een consti tutioneel leven verwekt, zal ook ons streven zijn. De grondwettige beginselen te verdedigendezelve voort durend in vergelijking te brengen uit hetgeen in onze gewone wetgeving bestaat en de overeenstemming tus- schen die beiden te bevorderen met terugzien op het geen Nationale belangen en tijdsomstandigheden schij nen te vorderen is in onze oogen vooruitgang, vooruitgang in betrekking tot hetgeen geschiedt en ge schieden moet. 'Tijdgenoot NB. De herziening der grondwet is echter volgens Luzac en anderen niet zoo gewaagd in deze oogenblikkenen eerst als de grondwet zoo goed mogelijk is, kan dezelve eene nationale kracht zijn. Pub liciteiL Tegenwoordig bezit de Staats-Courant geene belang- r jkheid hoegenaamddan alleen wegens de redevoe ringen die in de Staten Generaal gehouden worden. Hoe belangrijk daarentegen zou dat blad kunnen wor- -deu, wanneer het eene volledige publiciteit gaf aan al* les wat de regering doetwanneer het de gebeurtenis. s?ndie soms door de Dagbladen verdraaid 'worden deed kennen, gelijk zij werkelijk plaats hadden. Waar om de Staats-Courant niet ing'erigt als de Moniteur in Frankrijk? Eene constitutionele regering, die pu bliciteit op prijs stelt, moet een zoodanig blad bezit ten. Hoe is het mogelijk den Minister van Financien in zijn bestuur gade te slaanwanneer men ten eenen- male onbekend is met de maatregelendie hij neemt Honderden van aanschrijvingen zijn reeds door hem gedaan; vele dragen blijken van zijne zorg voor's lands welzijndoch waarom die aanschrijvingen aan het oog van het publiek onttrokken Zij Zouden hem gegron de aanspraak op achting en eerbied voor zijne kunde gegeven hebbenenindien al sommige zijner beschik kingen minder overeenkomstig met de grondwet zouden kunnen geacht worden hij magals Minister in eenen constitutionele!; Staat, dat aanzoek daaromtrent niet ontwijken. Bij eene welgezinde Natie behoeft de regering gt ei Bladdat uitsluitend, aan de verdediging van hare han delingen is toegewijd. Het goede verdedigt zich zelf, of vindtiii Nederland althans genoegzame verdedi gers bij welgezinde beoordeelaars. Een welgezind be stuur mag niet wenschendat het mingoede of het verkeerde in deszelfs handelingen verdedigd worde. Maar al is er dan ook geen" Blad ter verdediging der regering noodig- bij een grondwettig bestuur is een officiéél dagblad dat volledig alle de handelingen van het gouvernement (voor zoo verre die geene bijzondere personen betreffenmaar beslis,singen omtrent punten van Administratie uitmaken) bekend maakt, eene we zenlijke behoefte. De burger heeft een regt om de denkwijze der regering te kennen. De' grondbeginselen van den heer Schimmelpen- ninck. omtrent de noodzakelijkheid der publiciteit zijn bekend. Zoo hij Zich gelijk blijftmag men verwachten, dat de Staats-Courant eene .andere inrigtingdan zij totnu toe had, bekome. Publiciteitis voordeelig, wanneer zij volledig plaats grijpt"ten halve verwekt zij slechts wantrouwen en ontevredenheid. 'Tijdgenoot C;vgcl,vtb. Nadat kapitein Elliot zich overtuigd had, dat de Chinezen voornemens waren den wapenstilstand niet te eerbiedigen, had hij den 15 mei bevolen dat de ex peditie de rivier van Canton niet verlatenmaar die den 18 verder opzeilen zou. Den 20 begon de vij and een algemeenen aanval op de meest vooraan lig gende schepenen trachtte die door middel van bran ders te vernielen. Het fort Shaming werd nu uit drie engelsche schepen beschoten en tot de overgave ge dwongenterwijl de stoomboot Nemesis inmiddels, met hare twee en dertig pondersniet minder dan veertig jonken in den grond boorde. Dit schip lever de toen een vreemd schouwspel op, daar het met al de vlaggen der vernielde jonken was behangen, en het scheepsvolk zich met de geroofde kleedingstuldcen dei- Chinezen had getooid. Daarna werd eene landing beraamd en den 26 des morgens met zoo gewenscht gevolg ten uitvoer gebragtdat de oostelijke en wes telijke fortendie de" stad dekkenspoedig in handen der Engelschen vielen, welke echter aan een gedurig en hevig vuur uit een versterkt kamp der Chinezen waren blootgesteld tot dat ook dit kamp werd veroverd. Nu was alles in gereedheid om de stad zelve doorstorm meester te worden, toen het bevel van kapitein Elliot aankwamom alle vijandelijkheden te stakennaar dien de inwoners van Canton een rantsoen van zes millioen dollars, tot behoud van hunne stad, hadden aangebodenwaarin hijop nog eenige Voorwaarden waaronder 'schadevergoeding voor door de Chinezen geplunderde factorijen behoordetoegestaan had. Den 28 werd aan de tartaarsche troepen de onbelemmerde uit logt vergunden. verlieten zijten getale van ruim zeventienduizend mande stadterwijl vijf millioen dollars aan de engelsche autoriteiten uitbetaald werden.. Nu werd de engelsche vlag" van de vier forten weder gestreken en keerde de. expeditie naar Tsing-hae terug. De verliezen door de Engelschen geledenzijn aan merkelijk. Behalve den luiteniint Foxdie gesneuveld is,'den majoor Beeckcren den luitenant Fleming welke door afmatting zijn bezwekenwaren nog vijf tien'officieren gewond, en onder het scheeps en krijgs volk telde men dertien dooden en zeven en negeiltig gekwetsten. Men betoond zich-hier zeer ontevreden over de in schikkelijkheid van kapitein. Elliot jegens de Chinezen en meent dat hij de verovering van Canton niet had moeten laten afkoop en. De admiraal én gevolmatigde sir H. Pot lingerwerd eerst tegen liet begin van au gustus in China verwacht. Onder de voorwaarden op welke hij vrede kan sluitenbehoort zegt mende betaling van vijftien millioen 'dollars en van al de oorlogskosten. De Directièn der Godshuizen en van het algemeen Armbestuur bewilligden hiertoe niet alleen door afstand van het schoollocaal voor dit doelmaar gaven bewijs- hunner ingenomenheid door eene geldelijke bijdrage ter tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs. Vele leden van het departement('t welk voor het vervolg op subsidie uit de daartoe bepaalde som bij het hoofd bestuur mag rekenen) droegen hiertoe vrijwillig bijen alzoo' was het mogelijk het voorgestelde doel te verwe zenlijken. Aan deii verdienstelijken onderwijzer op de zangschool der Afdeeling van Toonkunst alhierden heer J.C.JLa brani werd volgens de reglementen der maatschappij, dit onderwijs opgedragenterwijl eene bijzondere com missie uit de Leden des departements zich gaarne met het toezigt belaste. Voor een 5otal kinderen, boven de 10 jaren, door den geachten onderwijzer op de ge. noemde school aangewezenis op gisteren het onder wijs begonnen, hetwelk driemaal 's weeks op uren bui ten den gewonen schooltijd zal gegeven worden. Wan neer dezen op de hoogte zijn eene tweede klasse te kun nen vormen,1 zal er ook weder eene eerste worden aan genomen ten einde zoo velen mogelijk in dit voorregt te doen deelen en het onderwijs van uitgebréiden invloed te doen zijn. Wanneer nu slechts velendie daartoe vermogen bezittenvan de andere bestaande gelegenheid gebruik makenom hunnen kinderen dit onderwijs te doen geven, dan mag men hopen dat hier een voor treffelijk doel zal worden bereikt, dat er een volksge zang zal ontstaan, dat dien naam dragen mag, 'twellc van invloed zal zijn op beschaving en zedelijkheidheil zaam in het huisselijke en maatschappelijke leven zco wel als bij de openbare godsdienstoefeningen, waarvan het gezang dan eerst een waardig deel uitmaakt, als het melodieus mag genoemd worden. Een iegelijk zal alzoo erkennen dat dit middel van beschaving en vereen'ging y van nut en zielsgcnotgoéd De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is Tl,75 franco per Post/1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. deregel geplaatst. Gobooi; Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels '[ja I,2o. Kempeu zegt (verhandeling enz. D III bl. 102), dat het zenden van afgevaardigden uit de Proviuciale Sta ten onbestaanbaar is met het aangenomene beginsel van Souvereiniteiten dat men bij.de ontwerping der Consti tutie meer' bedacht is geweest, om de klippen omtezeilen dan vvegtenemen. 1 1 - -1' -■ r TT 'i~ 1 1 iT Londen, den 10 OctoberEene menigte alhier ontvangen brieven en officiële stukken bevestigt ten volle Jden inhoud der te Parijs publiek gemaakte de pêche wegens de gewigtige gebeurtenfssen in China. Middelburg, den 13 October. Heden in den vroegen morgen, tusschen 3 en 4 ure, na dat een zware onweersbui over dit eiland was heengetrokken vertoonde zich aan de lucht een verschrikkelijke gloed, die dadelijk aan een zwaren brand deed denkenzoo als dan ook nader bleek dat dezelve plaats had in een' der grootste molens van de sociëteit der zaagmolens, buiten deze stadwelke door den bliksem getroffen was. Niettegenstaande de spoedig toegesnelde hulp heeft men niet kunnen voorkomen dat deze molen ge heel is afgebrand en eene daar bij staande loods aan merkelijk schade heeft bekomen. Gelukkig zijn de andere vijf molens en verdere gebouwen bewaard ge bleven. Zoo wij vernemen zijn deze panden voor brand verzekerd. Goes, den 1.4: October. Het bestuur van het De partement Goes van de Maatschappij tot Nat van 't Al gemeen de pogingen; en aanmoedigingen tot verbetering eri hervorming van het volksgezang in ons Vaderland d >or het oprigten van Völks-Zangscholën door lie t hoofdbestuur der maatschappij voorgeslagentoejui chende, was dadelijk bedacht om zulk eene heilzame inrigting ook alhier tot stand te brengen. Dewijl men t jch door de alhier nu drie jaren bestaande afdeeling- van Toonkunst overtuigd was geworden van het nut en de mogelijkheid van het onderwijs in den zang, meende hetzelve dat de gelegenheid tot meerdere uit breiding daarvan welkom zou zijnen het heeft zich in die verwachting-, (bij de feestviering van het 25 jarig bestaan des Departements in April 11. geuit,) niet be drogen. Eene algemeene welwillendheid ondersteunde de pogingen Om' minvermogenden kosteloos dit onder wijs te doen genieten.Als van zelve werd men heen gewezen tot de leerlingen op de Stads Wees- en Arm school tot welks oprigting dit Departement het eerst werkzaam was geweest en tot welke hoezeer eene' geheel stedelijke inrigting geworden, hetzelve nog steeds betrekking hield en dit jaarlijks door eene prijsuitdeeling toonde. -

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1