N#. 73. Donderdag den 9 September. GOESSCHE COURANT. efe over ^aWlarttaftefW* NIEUWSTIJDINGEN. Deze woorden, die onze Vondel in zijnen Gijs- brecht van Aemstel heer Peter in den mónd legtbevatten eene waarheiddie mede een' grondslag van het afzonderlijk volkerenbestaan uitmaakt en daar door de wereld in stand houdt. Neem Vaderlandsliefde weg, laat allen wereldburgers zijn, en gij zult u ge makkelijk kunnen vereenigen met eene wereldmonarcbij welke echter hoe menigmaal beproefd opterigtenaltijd door de Voorzienigheid is vernietigd. Het afzonderlijk volkerenbestaan is noodig voor het geheel; en Vader landsliefde zonder welke volksbestaan op losse gron- den rust of ontbonden wordtis dus heilzaam in onze natuur ingeweven. Daartegen maakt men in den tegen- woordigen tijd nog al vele bedenkingen 'die onzes inziens echter 't meest tegen eene verkeerde Vader landsliefde of overdrijving daarvan gerigt kunnen zijn. Ook in die bedenkingen overdrijft menen is men soms zeer eenzijdig. Men breekt af en bouwt niet opgelijk door zoo vele der nieuwe theorien geschied. Men zegt: Vaderlandsliefde kweekt haat tegen andere volken, stelt vervreemding en verwijdering daar, terwijl door broe derschap en gemeenschap tusschen de volkeren eerst gróote dingen ten nutte van 't algemeen tot stand kunnen worden gebragt. Die redenering klinkt schoonmaar waar is het bewijs dat Vaderlandsliefde-altijd verderfc- 1 ijken haat tegen andere volken kweekt? Dit heeft wel eens plaats gehad en dan was het menigmaal gehci 1 verkeerde Vaderlandsliefde, .waardoor men-eigen groot heid in den ondergang van anderen zocht; maar aan de andere zijde was het soms natuurlijk en goed bij anderen,om diewerelddwingeren die ieders Vaderland belaagden, paal en perk te stellen. Zonder zulk eene Vaderlandsliefde waren Nederland en zoo vele andere' landen in de rei der volken reeds lang uitgewischt. Wij erkennen weldatals de verschillende volken eikan deren de hand boden tot het groote en goedehierdoor veel kwaads voorkomen zou worden: doch is dit mogr- l.jk in den tegenwoordigen toestand der wereld Zou daarbij ieders eigendbmmelijkhcidwaardoor het goede op verschillende wijzen bereikt wordtbewaard kunnen blijven Bovendien leert het niet de ervaringdat er in eenen edelen naijver een krachtige prikkel tot het groote ligt en dat daardoor meer groots is tot stand gekomen, dan immer uit zamenstemmen en verdragen, waarbij mén zoo ligtelijk lijdelijk wordt, zou ontstaan zijn? Ook dit kan onze geschiedenis staven. Wij klommen steeds bij het eerste en daalden bij het laatste*. Onze Vaderlandsliefde is bij'dat eerste niet schadelijk geweest voor 't algemeen. Wat de onzen in handel en scheepvaart, in kunsten en wetenschappen deden, -is niet alleen voor 't Vaderland nuttig geweest. Op het £rroote wcreldtooneel zijn hiervan vruchten geziendie nog niet verloren zijn evenmin als datgenewat uit Grieken vroegere Vaderlandsliefde voortvloeide. Doch zegt menDaarop rust her latere geslacht en het scelt Vaderlandsliefde alleen in den roem der vaderen zonder daarvoor zelve iets te doen. Omdat men eens zno hoog stondziet men niet in dat, men zich niet handhavende door vooruittcgaanmerkelijk gedaald is. Om dit te bemantelen keurt men alles van vreemden af, en houdt het verre weg minder inlandsche voor beter. In die redenering is veel waars en waar men zoo Va derlandsliefde bezitdaar is zij geheel verkeerd. Waar wire vooruitgang bij anderen isdaar moet een' iegelijk wW'-ik land hij bewone, daarvan partij zoeken te trekken, zoo' verre dit de toestand en omstandigheden des lands vorderen. Want hierin moet behoedzaamheid plaats hebben. Wat elders vooruitgang is, zou bij ande ren op dezelfde schaal achteruitgang kunnen worden. Doch ik geloof dat overdrevene vrees voor dit laatste velen terug houdt en tot schade bij het oude blijven dcret. Wel moet men hierbij in aanmerking nemen, dat bet langzaam gaat zeker in onzen landaard als in geschapen is, cn dat men hierdoor veelmalen bewaard is voor die ovërijlingendie anderen de zaken te hoog deden opvoeren, doch men kan ook het festina lente {haast u langzaamoverdrijven cn te laat komen. Eindelijk heeft men ook dit tegen Va ierlandsliefdedat de meesten dit slechts de leus noemen om verkeerde eigenliefde bot te vieren en zich ten koste van het Va derland met eer of vermogen tc overladenzoodat zij speculatienondernemingenhoöge posten alleen daar om bejagen. Van hier dat velen hun doel hebbende bereikt, of verder daarin niet kunnende slagenweinig meer voor het welzijn des Vaderlands doen en zelfs hunne enorme kapitalen voor der vreemden voorspoed, waarbij zij echter hopen wel te varenover hebben ja die' buiten 'slands verteeren. Ziet daar een wereldbur gerschap zonder Vaderlandsliefde. Bij Vaderlandsliefde boort men toch meest opoffering als in eenen adem noemencn het behoort er ook bij. Als men nu daar aan veler Vaderlandsliefde.toetst, dan zal men bevin den dat er veel aan ontbreekten zelfswaar men opofferingen ziet doenzal men ze niet altijd zuiver belangeloos kunnen noemen. Ik weet weldat het overdreven zou zijn belang hier geheel buiten te sluitenmaar het moet niet uit sluitend eigenbelang zijn, dat hier wérkt, het moet zucht voor algemeen belang zijnen dat worit hier door veelal vergeten ja tegengewerkt. Men vindt hier-' om bij dezulken, die vfreinig te verlïezan en te winnen hebbenwel eens de meeste en de. zuiverste Vader landsliefde. Waar' anderen slechts huil goud geven, om het gerust genot hunner schatten tc hebbengeven de laatsten hunne beste levenskrachten en hun leven zelfs. Ter- eere van ons volk heeft het nogthans de geschiedenis bewaard dat jn sommige omstandigheden allen voor 't Vaderland alles over hadden. Het Vader*, land bevat toch alwat ons dierbaar is. 'Het geluk des lands is dus het onze en dat der onzen. Dit der halve dpor regt en gcregtigheid te doendoor trouw aan pligt en vvet, te bevorderenzal Vaderlandsliefde ziin. Dan staat men den landgenoot bij in den nood en verdrijft men de zegeningen des .vredes niet door twisten. Dan ondersteunt men Vadérlandsche onder nemingen; niet die opgedrongen wordenmaar die zich 'zelve aanbevelen. Dan kweekt men op eigen bodem gcene vreemde snel grocijende plantenwier schoon schijnende vruchten schadelijk zijn, maar men zal boo- men plantendie aanhoudend zorg behoevenen niet dadelijk dragen doch eenmaalvolstandige vruchten geven. Zoo zal men kunnen zeggen: ISijüsïcitïiiaib. Sir R.. Reel is eerste ministerde hertog van Wel lington. hoofd der ministeriële partij in het Hoogerhuis 'zonder ambtsbediening: lord Lyndhurst lord kanse- 1 crde hertog van Buckingham lord geheimzegelbe- waarder; lord Wharnclijfc president van den Raad; lórd Haddington eerste lord van de Admiraliteit; lord Ellenborough voorzitter .van den Raad vanTndië; sir J. Graham secretaris van Staat voor binnénlandschc zaken; de graaf van Aberdeen voorbuitenlandsche za ken lord Stanley [voor koloniënde heer G. W. Hope ondersecretaris bij dat departement; de heer II. Gonl* burn kanselier van den Exchequerde graaf van Ri- pou president van den raad van koophandelsir IL Hardinge secretaris van Staat voor oorlogsir Ed ward Knatchbull betaalmeester bij het departement van oorlog; lord Lowtherpostmeester-generaalgraaf de Grey lord luitenant van Ierland; lord Elliot secretaris voor Ierlandburggraaf Canning ondersecretaris voor buitenlandsche zaken; lord Granville Somersetkan selier voor het hertogdom Lancaster. Ook het Huis der Koningin heeft groote verande ringen ondergaan. De hertog van Rutland is tot eer sten kamerheer benoemd. De meeste hofdames wor den insgelijks door anderen vervangen. Den vorigen dag had sir R. Reel al de leden van het nieuwe Ka binet bij zich ter maaltijd genoodigd. JTr&w&r Eenige dagen geleden is de aartsbisschop van Parijs uit -een groot levensgevaar gered. Terwijl hif van St. Flour naar'Aveyron reisde, is de bliksem in zijn rijtuig geslagenheeft hem de muts van het hoofd weggenomen en een' nevens hem zittend geestelijke ligt beschadigd. 's Graveniiage den 6 September. Men verneemt dat op de laatste aJgemeene vergadering der maatschap- De uitgave 'dezer Courant geschiedt Maandags' namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/1,90. Gewone Advertentien worden a 20 ets. deregel geplaatstGeboor- 'A ,e_ Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels a/jl,20. De tiefd& tot zijn lant is yeder aengeboren. Oost West. 't Huis best. - I IMI— Berlijn den 4: September. Uit Petersburg wordt gemeld'dat in den nacht van den 22 Augustus de groote Georgezaal van het voor anderhalf jaar nicüw gebouwde winterpaleis is ingestortwaardoor eene menigte kostbare schilderijen, beelden en andere ver sierselen vernield .zijn. De overige deelen van hef pa leis schenen niet geleden te hebben. Den vorigen dag was het kapittel der ord,e in die zaal nog vergaderd geweest. Gelukkig heeft niemand bij dit ongeval •waarvan de [schade'öp eenige millioenen roebels geschat wordt het leven verloren. Londen,,t&vz 4 September. Gisteren is door de Koningin een Geheimen Raad gehouden, in [welken" de aftrédende Ministersmet uitzondering van lord Melbournedie afwezig en wiens tegenwoordigheid ook niet onvermijdelijk wasde teekehen hunner waar digheid in hare handen hebben nedergelegdterwijl daarop verscheiden der nieuw benoemde Ministers in hunne posten zijn bevestigd. Londen den 5 September. De tijdingen uit China hebben onder allendie bij den handel met dat land belang hebben, groote sensatie verwekt. De theeprij- zen zijn daardoor gevoelig aangedaan, en ernstige ge volgen mag men als Onvermijdelijk te gember zien door de reactie in die prijzen welke in den loop eeneu week ongeveer 7 p. per pond gedaald zijnzijnde com- pagnies-congo tot 1 sh. 9 p. gevallen. Het berigt, dat men, ondanks de aldaar plaats hebbende vijandelijk heden desniettemin voor dit jaar reeds eene hoeveel heid van 20,000,000 ponden thee is meester geworden en dat den 18 Mei bereids 11,000,000 ponden waren verzondenheeft zekeren schrik gejaagd onder' de hou ders, die van dit artikel tot, hooge prijzen gekocht hadden ofschoon van den anderen kant moet opgemerkt worden'dat dit vermoedelijk de laatste aanvoer is dien wij voor langen tijd mogen te gemoet zien. Parijs den 4 September. Men is voor weinige dagen op het spoor gekomen van fabrijkeurs van val» sche bankbriefjes. Een persoon in eene blaauwe kiel hebbende een zweep in de hand, vervoegde zich bif een bankier in dc straat St. Honoré en verzocht heni een bankbriefje van 500 ff. te wisselen. De bankier meende, dat het briefje niet in orde was, en zonder zulks te zeggenverzocht hij den houder met hem naar de bank te gaan. Deze maakte geene zw arigheid en volgde naar het hotel in Rue de la Vaillêrcbif den directeur graaf d, Argoutalwaar spoedig de com missaris van politie tegenwoordig was. Deze onder vroeg den houderdie zeide te heeten Adelaine en het bankbriefje te hebben van den heer G.enz.- Hif werd aangehouden, en bij nader onderzoek bleek, dat de heer G. er geen kennis van droeg, dat Adelai ne een boekbinder was' geweest, die zijne zaken had verwaarloosd en thans woonde in rue, des Cannes 16 vierde verdieping van een huisgeheel door werk lieden bewoond wordende. Op zijne kamer vónd men eene rijke garderobe diamanten.voorwerpen van kunsteenen briefwisseling met spelers te Baden-Baden en eindelijk de werktuigen voor het fabrijceran van .valsche bankbriefjes. Parijs den 5 September. Men maakt op het ka steel van Neuilly groote toebereidselen f tot de luister rijke ontvangst van den hertog van Aumale en het met hem uit Afrika wedergekeerde 17 regement. Er zal bij die gelegenheid een banket gegeven worden van niet minder dan 4000 couvertswaartoe onder ande ren genoodigd zijn een groot aantal officieren en 20 man van elk regementhetwelk zich in en rondom Parijs bevindt. De Koning, de Koninklijke familie de ministers en de hooge geconstitueerde magten zul len aan eene bijzondere tafel gezetendat feest bij wonen.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1