N". Maandag den 6 September. 1841. GOESSCHE COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. JUIic. Napels den 18 Augustus. De dieverijen op straat, die in den laatsten tijd zoo zeef hadden toe genomenworden thans, dank zij de onvermoeide pogingen 'van onzen minister van policienadrukke lijk tegengegaan. Ook zijn reeds eenige voorbeelden gesteld die doel treffenen nog gisteren ontving een zakkeroller die een voorbijganger het horologie uit den zak trok op de plaats zelfs waar hij het misdrijf pleeg de hónderd stokslagenna alvorens in de naburige straten te zijn rondgeleid en als dief te zijn uitgeroe pen. Vroeger werden misdadigers van deze soort, verkeerd op een ezel zittende door de straten geleid, war thans niet meer geschiedt. Het volgende uittreksel- uit een handelsbrief uit Beyrut werpt een droevig licht oVer den toestand van Syrië. De Turksche regering alhier verkeert in de volslagenste magteloosheiden het ware geen wonder bijaldien zij binnen kort geheel verdween. Gansch Ne ler-Syrië verkeert in eene soort van woeste vrijheid. Derhalve zijn ook alle wegen onveiligen is geen ver keer bijna meer mogelijk. Iedereen, zelfs de vreed zame landmandraagt zijn geweer op den rugals hij zijn veld bebouwt. Dikwijls moet hij de vrucht afne men alvorens zij rijp is opdat het rondzwervende ge spms hem niet van de moeite des inzamalens ontheffe. Niet zelden heeft het eene dorp met het andere open baren oorlog. De regering wil niet tüsschen beide komen en kan het niet; want als zij het doet, zoo wordt zij slechts uitgelachengelijk onlangs in den omtrek van Jaffa geschiedde waar 30 gewapende Ara bieren twee hunner makkers met, geweld bevrijdden en aan wakers en regtei's hunne krachten lieten gevoelen. De militaire rnagt is in deze streken zeer. onbeduidend en bijzonder slecht gezind." Duttedil.iub. Frankfort den 31 Augustus. Volgens brieven uit Rome'worden daar groote toebereidselen gemaakt voor eene door den Paus voorgenomene reiswaarop Z. H. inzonderheid het heilige beeld te Lorettohet klooster van den H. Komodldus te Fabrianoen het graf .van den II. Franciscus te Assisi wenschte te be zoeken. De kosten van deze reis die tot in de maand October zoude duren, werden begroot op 100,000 scudi, doch zouden gedekt wórden door onderscheidene bij zondere kassenzonder merkelijk bezwaar van 's lands schatkist. Z. H. zou alleen in kloostersbij bisschop pen of bij de Legaten (gouverneurs) der te bezoekene gewestenverblijf houdenen had mitsdien voor alle uitnoodjgingen van bijzpndere personen bedankt. (Een en ander herinnert aan tijden die men dacht dat niet zouden wederkeeren^) Den t 9 dezer is te Gratzin tegenwoordigheid HH. MM. den Keizer en-de Keizerin van Oos tenrijk, het dakr opgerigte standbeeld, van wijlen Kei zer Frans I met veel plegtigheid ontbloot. Brieven van Smyrnavan den 9 dezergeven eene sombere schildering"van den troo&eloozen toestand, in welke de door den brand geteisterde familien verkee-' ren. Volgens geloofwaardige opgaven bedroeg het getal der afgebrande gebouwen 11,398, waaronder 4780 Turk sche, 1794 Joodsche, 273 Grieksche en 17 Armeni sche huizen, 22 kara vanserails2914 winkels in den bazar en 1504 in verschillende andere gedeelten der stad 10 groote en 29 kleine moskeën, 8 synagogen, 5bad plaatsen en 42 openbare scholen. Het in Smyrna ver schijnende Engelsche dagblad Manzari Shark zegt Wanneer wij dc waarde van ieder gebouw dooreen slechts matig op 20,000 piasters rekenen,, dan beloopt de geheele schade de 50111 van 227,960,000piasters ongeveer a mïllioen pond sterling." Meer 'en meer verzet zich een groot deel der be volking van het kanton- Aargau tégen dé -herstelling van al de kloosters en -overal wórden protesten tegen ge- dvvo gene verandering in het deswege door'den Gr 00- ten Raad eenmaal genomen besluit getcckend. Die uit de districten Aargau, Bi-ugg en Kulm telden den 25 dezer bereids elf duizend onderteekeningenen in dat vati Lenzburg hadden zich reeds meer dan vijftienuui- zend personen op gelijke wijze verklaard. In het kanton Zurich verzet men er zich insgelijks tegen, dat de kantons-regering ophet besluit van Aar gau inspraak maakt, en de herstelling der kloosters gewapenderhand zou willen ondersteunen. Maagdenburg, den 26 Augustus. De uitvinding der waterschoenen is ook bij ons reeds beproefd en schijnt werkelijk bruikbaar te zullen zijn. De alhier garnizoen houdende afdeeiing pionniers heeftdoor het aanschaffen van zoodanige schoenen,, aan eenen harer onderwijzers in de zwemkunst gelegenheid gegeven, zich in het gebruik dier schoenen te oefenen en hij heeft het daarin reeds ver gebragt. Niet alleen stroom afwaarts wandelt hij met volkomene veiligheid op het water, maar ook dwars over de rivier; om. hein bij dien gang het behouden van het evenwigt gemakkelijker te maken, bedient hij zich van een' balanceerstok, die hem tevens tot riem dientdoch onmisbaar is het be zigen daarvan in geenen deele. Reeds meermalen is hij in volle uniform en met pakkaadje een eind weegs van meer dan een kwartier uur ver de rivier afgegaan heeft onderweg Zijn geweer geladen en gelest, endaar- door het bewijs geleverd, dat uit een militair oogpunt die uitvinding ten minste in zoodanige gevallen van waarde is, waar het er slechts op aan komt, dat en kele personen snel, zonder schuiten op te moeten zoe ken of zichten einde te kunnen zwemmenvan hunne wapenen te moeten ontdoenaan den tegenover liggenden oever geraken. Naar men verneemtzal een deel der hier litgende pionniers opzettelijk in het ge bruik der waterschoenen geoefend wordenen men hoopt ook nog eenige verbetering in de uitvinding, zoo als zij thans iste kunnen aanbrengen. Londen, den 1 September. Hetgeen na de jongste gevvigtige stemmingen in het Parlement te verwachten wasis geschiedde aftreding van het ministerie Melbourne en het roepen der Tories inden raad Zaturdag 11. kwamen de ministers onder lord Mel bourne tot het besluitom hun ontslag aan H. M. aan te biedenomdat zij het vertrouwen van het Par lement niet langer bezaten. De Koningin nam dit ont slag aanen ontbood sir Robert Feel op het kasteel vair Windsor, ten einde denzclven de zamenstelling van een nieuw bestuur op te dragen. Sir R. Peel nam zulks op zich. Na met onder scheidene der. voornaamste leden van zijne partij in onderhandeling tc zijn getredenis gisteren de lijst van nieuwe ministers opgestelddie aan H. Maj. zal on derworpen worden. De Koningin had op. het adres van het Lagerhuis geantwoord Het strekt mij- tot groote voldoeningte onder vinden, dat het Huis der Gemeenten het gewigt innig beseft van die aangelegenhedenwaarop ik de?zelfs aandacht gevestigd hebmet betrekking tot den han del en de inkomsten des landsen tot de wetten welke den korpnhandel regelenen dat ?bij de beslis sing welken weg het raadzaam zal zijn in te slaan het ernstige verlangen van het Huis isom de belan- gen tc raadplegen en het welzijn te bevorderen van alle klassen mijner onderdanen. Altijd begeerig aan den raad van mijn Parlement gchoör te leënerizoo zal ik onmiddèlijk maatregelen nemen ter zamenstelling van een nieuw bestuur." JTrcttfctftjlG Parijs, den 30 Augustus. .Van het ministerie van oorlog is eer. Adjudant vaii dén maarschalk Soult af gezondenmet nieuwe instrii'ctieh voor den Genpi'aal Bugeaud. Men beweert, dat,de Gouverneur-Generaal het voornemen hebbende om in September 'eene4nieuwe algcrhcenc excleditic op Mascara te doenverzocht had oin nieuwe versterkingen van troepenen onder-anderen om de bataillons tirailleurs van Vincennes. «De Minis ter van oorlog moet daarop geantwoord hebben, dat hij op dit oogenblik alle troepen in Frankrijk noodig had om de bevolking in toom te houden en de woel geesten te beletten zich van .de nieuwe opschrijvingen té bedienen om onrust te stoken. Wel wilde hij eer- ge regementen tegen, die in Afrika ruilen en daaronder de tirailleurs van Vincennes. Parijs den 1 September. Het is thans -mogelijk zich een vrij naauwkeurig denkbeeld van den staat "van den tegenvvoordigen oogst te vormen. De voornaamste graansoorten zijn bijna overal binnengebragt men heeft kwaliteit en kwantiteit thans kunnen onderzoeken ca daaruit blijktdat wij een gewoon jaar hebben en dat de graanprijzen niet van dien aard zullen zijndat zij op de behoeften der lagere klassen nadeelig zuilen werken. De onveiligheid der straten van Parijs wordt'.ver regaande; niet alleen wemelt het er van zakkenrolders, maar men wordt er, zelfs bij nog klaarlichten dag-, gewelddadig aangerand; nog eergisteren zijn een heef- en eene damete zeven uren des avondsin de straat. St. Denisdoor eene bende van zeven of acht afzet ters aangevallen; terwijl de heer, met name Sottas. zich zoo goed hem mogelijk waste weer had gesteld is een der afzetters hem naar den kraag gesprongen om hem zijn horlogie te ontnemen, maar heeft niec anders dan den gouden sleutel kunnen vermeesteren, Ofschoon de straat op dat oogenblik vol menschen was is niet een dier afzetters gegrepen geworden. In een ander wijk, maar later in den avond, is gisteren eene madame Londeene'stille reeds bejaarde rentenierster, in het naar huis gaan, aangerand geworden door drie mannendie begonnen zijn met haar den mond met eenen doek te stoppenen voorts overgegaan zijn tot het uit plunderen een der dieven had haar reeds haren omslag doek afgerukttoen het naderen der policiewacht de. afzetters gedwongen heeft de vlügt te nemen. Ook van deze hoosdoeners is er niet een gearresteerd. Dc ongelukkige mishandelde vrouw is in eenen wanhopigen toestand. Als een blijk, dat Frankrijk aan de wenschen der mogendheden aangaande eene ontwapening zooveel mogelijk tracht te voldoen, wordt aangehaalddat, zoodra de ligting van het jaar 1840 behoorlijk in den wapenhandel'zal zijn geoefend, die vat#T835, en waarschijnlijk ook die van 1836, ontslagen zal worden. Een gedeelte der arbeiders, welke aan den aar den wal rondom de hoofdstad werkenheeft die werk zaamheden gestaakt, naar men zegtuithoofde der mocijelijkheden aangaande de betaling. De meeste dier arbeiders zouden zich bereids verbonden hebben, om te werken aan de ijzeren spoorwegen, welke tegen woordig van hier naar Orleans en Rouaan worden aan gelegd. De oppositie-bladenwelke steeds hebben volgehouden dat dé vestingwerken om Parijs meer zullen moeten dienen, om de bevolking van de hoofd stad te bedwingen, dan wel om dezelve te verdedigen tegen eenen buitenlandschen vijand, maken de aanmer king, dat het vreemd is, dat juist de werklieden be last met het oprigten van den aarden walgedurig der gelijke moeijclijkheden,ontmoeten, terwijl men nimmer iets dergelijks verneemt van" die, welke aan de afzon derlijke forten arbeiden. - Fra'nkrijks houding tegenover Spanje heeft in den laatsten tijd bijzonder de aandacht bezig gehouden. Wij zijn niet in oorlog met het Schiereiland, maar men zal ligt beseffen dat wij met het bewind, hetwelk het heden tot, hoofd heeft, niet in betrekkingen van zeer levendige e 1 innige vriendschap 'verkeeren. Ten aanzien des bc- stuurs van Esparterobevinden wij ons op eenen voet van koude terughouding. Wij wachten, wij slaan gade.. Echter hebben wij niet afgezien van de pogingen om Iter bestuur van den regent, door onze raadgevingen, te weerhouden op de helling to( reactiewaaraan het zich dagelijks meer overgeeft. De hertog der Overwinning; heeft sinds eenigen tijd alle briefwisseling onderschept tüsschen de koningin Christinade koningin Isabella en hare zuster de infante. De twee jonge prinsessen mogen geehe tijding van hare moeder ontvangen noch haar schrijven. Gekrenkt in haar gevoel van moe der en vorstin lieeftde koningin Maria Christine zich aan den koning /gewend en hem gesmeekt door zijne tusschenkomst een einde te maken aan zoodani- gen staat van zaken. De koning heeft gehoor gege ven 'aan-deze regtmatige bede, en op dit oogenblik onderhandelt' de Fransché regering met'den hertog der Overwinning om te verkrijgen dat epee moederende De uitgave dezer Courantgeschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is F 1,75 franco per Post/1,90. Gewone Adverlentien worden a 20-ets, de 1 egel geplaatst. Gebeor- ie-Huwelijks- en Doodberigten van J---• 6 regels a 1,20. - -

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1