n&ioralër zullen zij zijnwant Zeeuwen doen niet als Hie vreemdendie onder weldaden rebelleerden. Die afscheidingslijn trekt ons nationaal karakter, ongeacht ligging ja zelfs belang. Wij willen in dat opzigt niet ge lijk staan met den Orangistischen Vlaming. MENGELINGEN. téxtrnctcuit bep gUfopiaan^tftcti iïltfïtiteutN Utopia denHet huishoudkundig genootschap alhier gevestigd onder de zinspreukMundus- vult decipidecipiatur ergozal eerstdaags eene openlijke zitting houden. -- Men zegt dat een geleerd staatkun dig lid alsdan zal redevoeren ten betooge dat een staats huishouding juist het opposite is van eene particuliere of burger-huishouding, en dat men dus bij deze ge heel andere beginselen moei volgen dan bij gene, wil men niet hals over hoofd in 't verderf loopen. In de particuliere huishouding, b. v. -- zoo zegt men zal die geleerde spreken „moeten zich de uitgaven naar de inkomsten schikken; bij den staat daarentegen heeft men slechts te bepalen hoeveel men uitgeven wil zonder zich te bekreunen of de middelen voorhanden zijn. De particulier moet zuinigheid en overleg be trachten niet alleen zorgvuldig het maken van schul den vermijdenmaar ook pogen iets ops te leggen voor den kwaden dag. De staat, ter contrarie, moet ruim en kwistig het geld om zich heen strooijenen zorgen dat er telken jare een respectabel deficit ontstahetwelk dan door creatie van schuld worde gedekt; want het maken van schuldenzoo verderfelijk voor den parti culier is de grootste zegen voor den staat- Elke ver- meerdering van schuld is hier vermeerdering van rijk dom. De schuldbrieven die men daarstelt worden be zittingen der natie. Een wijs regent zal dus trachten dag aan dag de schulden te vermeerderen en alzoo de natie rijk te maken. Wilt gij weten hoe rijk een staat is, tel de millioenen of milliarden die hij schuldig Is. Een staat zonder schulden is een dood arme staat. Het is waar, dat de natie de renten moet. betalen maar zulks is geen bezwaar, want hoe betaald men die renten Men doet nieuwe leeningen om die renten te dekken en verwerft alzoo nieuwen rijkdomwaaruit blijktdat eene handelwijze die eenen particulier on feilbaar tot bankroet voeren zou, voor den staat de heilrijkste uitkomsten oplevert. De particulier moge in zijnebekrompene huishouding rekenen: als ik 6 bezit en 10 moet of wil uitgeven, dan kom ik 4 te Itortdeze rekenwijze is geenszins die van den staat. De particulier rekent 6 van de 10 rest 4. De staat rekent 10 van de 6, rest 4. Zegt men, dat, door telkens de te-korten met nieuwe schuld-creatie te dek ken de rente-last weldra enorm wordt; geen nood men heeft niets anders te doen dan in evenredigheid ook enorme schulden te makenwaaruit volgen moet dat de natie enorm rijk wordt. Men zou kunnen zeggen dat zulk een stelsel op den duur, wanneer het krediet eens uitgeput raakt, verderfelijk worden kan.en moet; doch dat is posterioris curae'door zulke consideratiën moet de staatsman zich op zijn hoog standpunt niet laten afschrikken. Het krediet komt later terugen het evenwigt herstelt zich alle wcreldsche dingen her stellen zich. Maar" - kunnen enkele zwaarhoofden nog aanmerken -- als dan de schok, het staatsban kroet, duizenden ongelukkig maakt en eene geheele om keering van den staat na zich sleept!" -- Als, ja als! zegt dan de wijze staatsman wie kan zich om alle mogelijke droomcrijen bekommeren. Als de hemel in- stort breken alle potten en pannendixi Zoo zal die geleerde spreken en men zal verbluft staan over zijnedicpe wijsheid. Gelukkige Utopiat,en wier staats mannen een zoo heilrijk stelsel hebben uitgevonden, Hetwelk zoo ingenieus de staatshuishouding boven.de plat alledaagsche reken-methode van 2 maale2 is 4 verheft De magistraat van Utopia gedenkt eerstdaags pu bliek aan te besteden i. De leverantie van de noodige illuminatien met lampionschassinetten en deviesen voor alle volksfees ten, intogten, enz. gedurende een jaar aan de publieke gebouwen te Utopia. a. Het maken van nieuwe, en het repareren van oude gelegenheids verzen in Alexandrijnsche en andere 'maatten dienste der bedoelde feesten. (NB. De inschrijvingen te doen per Utopiaanschen voet.) (NB. De inschrijvingen te doen bij kavelingen van 50 welklinkende manstemmen. Jongenstem men 2 voor eene te tellen.) Zegt het voort. Utopiaansche Schouwburg. Aan het schouvvlustig publiek wordt berigtdat de gewone herfst- en winter- representatien in de aanstaande wijn- en baefsteak-maand zullen worden hervat. Men zal geven tot opening van het tooneel: de barende bergof de expectanten met lange neuzen.'''' Groot populairhistorisch, politlsch, poëtisch melodramain ettelijke bedrijven versierd met al deszelfs' toestelexpresscjijk daartoe vervaardigde machineriënoptogtenrecitativen en rhetorische agre- mentenkoren van ridders hovelingen raadsheeren en burgersklaagzangenlofliederenen verder groot - en amusant spectakel. Vertaald uit het Chaldeeuwsch van het genootschap onder de spreuk: Tout est au mieuxen reeds herhaaldelijk met groote toejuiching vertoond. NB. Het grootste gedeelte van het oude korps jaan- tomimisten en figurantenzal weer optreden. Sommige zijn voor de 3 eerstvolgende speel- saizoenen op nieuw geëngageerd. Voorts zullen eenige nieuwe sujetten in het vak der raison neurs debuteren. Daar de aanzienlijke kosten der -representatie niet dadelijk berekend kunnen wordenzoo heeft ieder vooreerst vrij entréedoch zuilen later de kosten gerepartiteerd worden. Bij daglicht op het tooneel, om de kosten der lampen uit te winnen. M!DDEPRJZE N VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. Van den 15 tot den 31 Augustus 1841. zonder de belasting. Tarwe 10,27. Rogge ƒ5,80. Vroege Gerst 4,48. Late Gerst 3,78. Boekweit 0,00. Haver 3,00. .Witte Boonen ƒ0,00. Witte Erwten 00. Groene Erwten 0,00. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe Meel 12,27. R°gge Meel 7,45. allen per Mudde. Boter ƒ98 er. Noord-Hollandsohe Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs. Witte Brood 29 cs. Tarwe Brood 15s cs. Rogge Brood 12 cs. Osse Vleesch 40 cs. Koei Vleesch 49 cs. Ivalfs Vleesch 40 cs. Schapen Vleesch 30 cs. Lams Vleesch 30 cs. Versch Varken Vleesch 50 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs. allen per Ned. Pond. Vroege Aardappelen 1,50. Late Aardappelen 0,00 de Mudde., Jenever 24,00 per Vat. IJpen Hout 7,00. Esschen Hout 7,00. per Wisse. Groote Takkebössen 11,00. Kleine Tak- kebossen ƒ7,00. de Honderd. Steen Kolen 1,60. de 100 Popden. Turf 60 cs. de dubb. Mudde. Kool Olie 42,00. Lijn Olie 44,00. het Vat. Kool Zaad 12,4.0. Lijn Zaad 0,00. de Mudde. Kaarsen 62 s cs. het Ned. Pond. Qlhtxrtcntmt, (6cvc0fcl»fic QUtt&cm bigtstg- Bij behoorlijk geregistreerd exploit van heden den tweeden September 1841door den Deurwaarder Johan Lodemjk Jongenzoo bij aanplakking aan de hoofddeur van de gehoorzaal der Arrondissements Regt- bank te Goesals bij overgifte van afschriften aan den Heer Officier bij dezelve Regtbankdie het oorspron kelijke met gezien heeft geteekend, is ten verzoeke van de Heeren Mr. JOHANNES ISAAC BEN- TEIJN en Compagnie, Grondeigenaren, wier sociale huis is gevestigd op de markt te IJzendijkeaan de welke krachtens Koninklijk Besluit van den 9 Januarij 1831bij Acte gepasseerd voor den Notaris JAN LOEFF te Koudekerke den 24 Januarij 1831behoor lijk geregistreerd en-getranscribeerdzijn afgestaan en in vollen eigendom overgedragen de GRONDEN gelegen in de Provincie Zeelanden begrepen in de «concessie toegestaan bij Arrêté van den Prefect van het Depar tement der Schelde van den 29 Thermidor van het 12de jaar of den 27. Augustus 1804-aan de Sociëteit be kend onder den naam van BLEMONTen Compagnie, verkiezing van woonplaats doende bij Mr. MARTÏ- NUS PIETER BLAAUBEENAdvokaat Pro cureur, wonende in de Keizerstraat te Goesdie in laatstgemelde betrekking voor him zal occuperenaan de Heeren BLEMONT en Compagnieconcessiona rissen bij opgemeld Arrêté ter Bedijking van den Pol der van Saftingen* Gemeente Clingewier tegen woordige woon- of werkelijke verblijfplaats, is onbe kend, beteekend eene ordonnantie van den Edel Acht baren Heer President der Arrondissements Regtbank te Goesvan den 19 Augustus 11.behoorlijk geregis treerd, alsmede een exploit van den Deurwaarder de Ridder van den 28 Augustus 11.behoorlijk geregis treerd, houdende Significatie van evengenoemde Ordor- nantierelaas van niet-bevinding van in pand beslag te hemen VELDVRUCHTEN in den Saftingen-Poldtr - voornoemd, en dagvaarding der opgemelde Compagnie- BLEMONT voor de Arrondissements-Regtbank te Goestegen den dertienden dezer maand ten fine als daarbij is vermeld, en zijn bij datzelfde exploit van heden uit krachte der beteekende Ordonnantie voor zooveel aangaat de vergunning, om op korten termijn te agerengenoemde Heeren BLEMONT en Compag nie voor zoo veel nood gedagvaard, om per Procureur te compareren ter rolle der voormelde Arrondissements Regtbank te Goeszitting houdende ten Stadhuize al daar, op Maandag den. 13 September 1.841des voor- middags ten tien urenof alsdan geenc zitting zijnde ter eerstvolgendcn Regtdageten einde te zien en hoo- ren regtspreken op de ten vermelden dage te nemen conclusie, daartoe strekkende, dat de Compagnie BLEMONT gecondcmncerd worde aan de Eisschers te betalen. i°. 2664,70 over 2 Jaren Retributie van den Saf- tingen-Polderberekend op eene grootte van 234 Bunders 98 Roeden 37 Ellen, zoo veel volgens Kadaster bedraagt de Bebouwbare Opper vlakte van-'het Zeeuwsch gedeelte van denzelven Polder, welke 2 Jaren zijn vervallen den 22 September 1835 en 1836. 20. 5329,40 voor 4 Jaren Retributie als boven over de Jaren vervallen 22 September 1837 1838 1839 en 1840. Verder, om redenen en middelen bij dat exploit ge- libcllecrd ten einde zich te zien en hooren comden- nerenden Saft in gen-P older met de voorliggende Schor ren te verlaten met den 22 September eerstkomende immers dadelijk na het te intervenieren vonnis en den zelven aan de rekwiranten over te leveren in behoorlij ken staat: -- eindelijk te hooren verklaren, dat het bezit en genot der Saf tingen-P older en Schorren sinds 22 September 1836 is geweest wedérregtelijk en zich t mitsdien te hooren condemnerenaan de eisschers te betalen ƒ18800, voor schadevergoeding-berekend 1 ad ƒ20. -- per Bunder, wegens gemis van genot over de vermelde vier jarenonverminderd de som van ƒ6344,55 voor Rétributic en Schadevergoeding aan de rekwiranten over het genot van 1840 k 1841alsmede zao veel voor Grondlastenals dezelve over dat jaar zullen bedragenalles met condemnatie in de kosten en verklaringdat het te intervenieren vonnis zal we zen uitvoerbaar bij voorraad, niettegenstaande verzet of hooger beroep en zonder cautiegeschiedende deze aankondiging ter voldoening aan Art. 4 7 3e. Lid van het Wetboek van Burgerlijke Regtsvor- dering. M. P. BLAAUBEEN. Advokaat Procureur. Op Donderdag den 9 September 1841 's mor gens 9 uren preciesbinnen de StadGoesin het Logement de Oude Zoutkeetbij de heer Cornells de Jongezullen Regenten van de Godshuizen der Stad Goesonder nadere goedkeuring van Z. E. dc Staats raad Gouverneur van Zeelanddoor het ministèr e van den Notaris L. DE FOU'IV, Jz. residerende te Goespubliek trachten te verpachten, voor den tijd van zeven Jaren vijftig Perceelcn LANDS gelegen in de Gemeentens van Goes's Heer Abtskerkec. a. Nisse'r Heer HendrikskinderenOvezand*s Heer y A rends kerkeHoedekenskerke's GravenpolderKloe- tingeICappelleKattcndijkcIJerseke, Waardin en Kr abb end ij kealles breeder bij uitgezette billettui vermeld. De ondergeteekende maakt bekend dat hij van den vierden tot den achtsten dezer zal uitgepakt zijn met een assortiment ZADELMAKERS-GÓEDEREN en meer Artikelen, die tot het monteren van Paarden behooren. P. J. van de VELDE. ten huize van J. Proosop den Aprcl. De ondergeteekende Directeurs van het THEA TRE DE LA GAITÉ et DE VARIÉTÉstaan de met hunne Schouwburg Tent op de Beestenmarkt, zullen de eer hebben op Vrijdag avond, door hunne Jonge Tooneellisten ten Tooncele te doen voeren de JAGER, de HUZAAR en het OESTER MEISJE, Vrolijk Blijspel met Zang, in één Bedrijf, nooit alhier vertoond. Op Zaturdagop veler verzoek eene tweede voorstelling van de LOTELING, Vrolijk Blijspel met Zangvoorafgegaan van MECHANI SCHE Vermakelijkheden, TOURS D'ADRESSE, MIMISCHE en PLASTISCHE Voorstellingen, er.z, enz.nooit alhier vertoond'aanvang des avonds tc n acht ure- y Zes Kaarten te gelijk nemendezullèh dezelve a zes Gulden op den Eersten Rang gangbaar zijn. D.'L. BAMBERG, Mechanicus aan het Hof van Z. Mi den Koning Willem II en van Z. K. II. clen' Prins van Oranje. Geassocieerd met MAJU KINSBERGEN. 3. Het roepen en schreeuwen op 's heeren straten van hoezeeleve die en dieten dienste der bedoelde Lesten. 3°. 1248,12 zoo veelde Rekwiranten verpligt zul len wezen aan den Staat meer uittekeeren voor de Renten over 1837 1840, dan de Rente der Compagnie Blemont rot 1836 bedraagt. 40. Alle de Grondlasten en Subsidien over dezelve Jaren op den voet als de Compagnie Benteijn dezelve is verschuldigd of worden zal. Te Goesbij F. Kleëuwens- Zoon.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 2