N". Donderdag den 2 GOE8SCHE COURANT* NIEUWSTIJDINGEN» &cue stem uit foef 5e tratt Bcelattb. Mm De uitgave dezer Courant .geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds, De Prijs per Kwartaal is 1,75 franco per Post/" 1,90, Gewone Advertentieu worden a 20 ets, deregel geplaatst, Geboor- i xe~ Huweliïks- en Boodberigten van 1 - 6 regels |a I,2o. f- Frankfort, den'Augustus. De Kasseier Zei- iitrtg berigt het volgende uit Padevbovn De bisschop van Efchstadtgraaf von Reisach die reeds voor eenige maanden, als afgevaardigde van den Roomschen Stoel, met den aarts-bisschop van Keulen, over eene schikking van de kerkelijke geschil len persoonlijk onderhandeld heeft, is den 21 dezer andermaal tot dat einde hier aangekomen, en heeft terstond een zeer langdurig onderhoud met den aarts bisschop gehad, waarin hij dezelve het ultimatum van Z. Heiligheid den Paus mededeelde. Gisteren namid dag werden die onderhandelingen op eene wijze geëin digd waardoor zoowel aan de wenschen van Z. Ilei- Y ligheid als aan de vorderingen der Pruissische regering voldaan wordt. De aartsbisschop heeft zich, ten ge volge van de dringende, door den Heiligen 'Stoel aan hem gerigte vermaningenbereid verklaardom van z'jne kerkelijke waardigheid afstand te doen, met voor behoud van eenige voorwaardendie tot eene voldoe ning van den kant der wereldlijke overheid betrekking hebbenen waarvan de vervulling wel geene zwarigheid zal ontmoeten. Dit uit eene geloofwaardige bron ont leende berigt heeft hier bij het verlichte gedeelte der bevolking de grootste vreugde verwekt, lieden is de bisschop van Eichstiidt weder van hier vertrokken." Frankfort den 27 Augustus. De heer Thiers heeft onverwachts zijn reisplan veranderd. Naar men verneemt zal hij dit jaar niet, gelijk zijne-meening was de hoofdsteden van Oostenrijk bezoeken. Waarschijn lijk-bewoog hem niet zoo zeer de ongesteldheid, die zijne vrouw te Dresden overviel, als wel de omstan digheid dat HH. MM. de keizer en keizerin van Oos tenrijk hunne reis naar Ischl reeds aangevangen heb ben en dat ook de vorst van Metternich zich niet te Weenen bevindt, om zonder verdere uitstappen naar den Rijn terug te keeren. Gisteren ayond kwam hij met zijne vrouw alhier aan, doch vertrok reeds dezen morgen over den spoorweg naar Mainz. Naar men zegt zal hij nu eenigen tijd te Ems vertoeven. ineen berigt uit Athene van 12 Augustus wor den nog de volgende bijzonderheden medegedeeld, om trent de onlangs vermelde aankomst aldaar van de hoof den des opstands op Candia aan boord van een Britsch fregat. Dit vaartuig had, buiten 180 vlugtelingen, ook de leden van het opgeworpen bewind der opstan delingen -aan boord. De oorzaak van de laatste ramp spoeden der Kandioten wordt aan zekeren Roussos Bourdoumbqni toegeschreven, die over de Sphakioten bevel voerde en zich door de Turken had laten om- kóopenom hun de toegangen tot het gebergte over te leveren. Terwijl hierop een deel der Sphakioten naar de Engelsche schepen vlugtteverstrooiden de overigen zich in kleine benden, in de hoop dat zij zich op die wijze nog eenen tijd lang zouden kunnen staande houden. De voorzitter van even gemeld voor- loopig bewind heeft thans in cle bladen van Athene be lt end gemaakt, dat het geenszins, hun voornemen was geweest hunne christelijke broeders op Candia in die omstandigheden te verlaten; dat zij zich alleen inge scheept. haddenom naar een ander gedeelte van het eiland te varenmaar dat de Engelschcn hen tegen hunnen zin naar den Piraeus gebragt haddenna voor af verscheiden andere havenszoo als b. v. Syra aangedaan, te hebben, ten einde de mare van de ne derlaag der Candiotcn spoedig te verspreiden en de belangstelling in hunne zaak daardoor te doen verflaau- *Gven. Hier is dus eene tusschenkomst van Engeland niét te miskennen; en zoo zullen dan ook de Candio- ten hun oogmerk niet bereikenal mogtcn zij ook' de pogingen daartoe met vernieuwde krachten herhalen." Waadt, den go Augustus. Door'onderscheidene proeven heeft professor Colladon zich overtuigd dat het water de beste tot nog toe bekende klankleider is. Hij heeft dienvolgens een klank-tele'skoop uitgevonden ,1 doormiddel van welken hij klanken, onder water voort- gebragthoort, err die op den afstand van een uur in drie seconden gehoord worden. Aanvankelijk nam dc heer Colladon zijne proeven bij dc grootste breedte des meerstusschen Rolle en Thononeindelijk bevestigde zich de proef op de geheelc breedte van het meer. Daardoor is een nieuw middel van mededeeling gevon den hetwelk ten allen tijdebij dag en bij nachtin aanwending kan ivorden. gebra^,. .\ya3.r..aitders het oog noch het oor op tot nog toe bekende wijze toereikend is. De heer Colladon meent dat het hem in gunstige gevallen gelukken zal op zee mededeelingen te doen 50 tot 60 uren ver. Zoo veel elasticiteit bezit het water. Parijs den 26 Augustus. Een der dagbladen spreekt een gisteren, verspreid gerucht, alsof Koningin Maria Christina zich naar het zuiden van Frankrijk zou bege ven tegen. Men verwacht intusschen dagelijks belang rijke berigten uit Spanje te zullen vernemenalwaar de ontevredenheid tegen Espartero toeneemt. Zijne vrien den vreezen dat hij geen weerstand, zal kunnen bieden aan de vereenigde pogingen van de voormalige Regen tes en van D. Carloste meer, daar hij zich in het belang der openbare aangelegenheden geen geld schijnt te kunnen verschaffen. Te Bayonne en Pau bevindt zich een aantal.jSpaanschepairs, die uit Spanje zijn geweken, in afwachting.der aanstaande gebeurtenissen. 'sGraveniiagé', den 23 Augustus. Men schrijft nit Kamenz, in Sijezie het buitenverblijf van HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert wan Pruissen, het volgendeónder dagteckening van 23 dezer Morgen zal hier de geboortedag van Z. M. Ko- n'ng Willem FrcderikGraaf van Nassau met luis ter gevierd worden. H, K. II. Prinses Albert heeft schikkingen gemaaktom op dien dag aan Hare onder danen te Kamenz een volksfeest te geven. Er zijn niet minder dan 250 personen genoodigddie op kos ten der Prinses zullen gespijzigd worden. Het feest zal door muzijk en zang opgeluisterd worden. Men schrijft uit Maastrichtvan deil 28 dezer Aan onze stad is van wege Z. M. den Koning eene vleijende onderscheiding ten deel gevallen in den persoon van een' hater ingezetenendie door zijne industriële kennis de eervolle achting verdient, waar van hij het voorwerp is. De heer Rcgoulwiens schoone inrigtihg door onzen Koning, tijdens Hoogstdeszelfs verblijf alhier in al dészelfs bijzonderheden bezigtigd werd stelde bij die gelegenheid aan Z. M. zijne kinderen yoor. De Koning, vermeenende dat dit talrijke gezin weldra met een nieuw lid vermeerderd zon worden, heeft wel doop getuige willen zijn van het kind. De plegtigheid va ia den H, Doop heeft eergisteren met allen luister, den Doorluchtigen getuige waardig, plaats gehad. Z. M. werd bij den II. Doop vertegenwoordigd door den heer Engelenschepen der stad, en jonkvrouwe' Ge- ricke van Herwijnenterwijl de heer Staatsraad Gou verneur van ons Hertogdom deszelfs equipagic gezon den had om den doopelingnaar.de kerk, over te brengen. Breda den 28 Augustus. Gisteren heeft alhier op het plein dqr Koninklijke militaire academie een assaut plaats gehad tiisschen de meesters" en leerlingen .in de zoogenaamde bajonet-schermkunst. Het onder, wijs daarin is den 15 Julij 11, alhieronder leiding van den heer kapitein van Muikenaangevangenen men verneemtdat door het departement van oorlog van elk bataillon van het wapen der infanterie een officier en twee onder-officieren herwaarts zijn gedetacheerd gewordenten einde in de bajonet-schermkunst nor maal onderwijs teontvangenen dezelve bij de on derscheidene corpsen' van het leger intèvoeren. Ge melde officieren en onder-officieren zullen met het einde dezer maand naar huftne corpsen kunnen terugkeeren. Goes den 1 September. .Uit Vlissingen wordt nader omtrent den eersten dag van het feest der ont- bloóting vaii de_ Ruiter's. standbeeld gemelddat die plegtigheid ook is bijgewoond door twee afstammelin gen van de vrouwelijke linie des onsterfelijken helds •de heeren Parker de Rug ter en de Wildtdoor'eene commissie uit hef Koninklijk Nederlandsch instituut, commissien uit andere wetenschappelijke instellingen, zee-en landofficierenkadetten van -'s.rijks kweekschool- te Medembükenz, datna de ontblooting van liet standbeeld, door de commissie voor de feestviering aan Z. M. en de Prinsen de ter vereeuwiging dier plegtigheid door den stempelsnijder van der Keilen vervaardigde gedenkpenning,is aangeboden; dat Z. M. kort na de overreiking dier medaille een feestdronk heeft ingesteld ter eere van de Nederlandsche marine dat het den Koning behaagd heeftde door den Zeeuvv- schen kunstschilderWulffacrt'("een Goessenaar van geboorte) ten toongestelde schilderijvoorstellendede Heldendood van de Rugtervoor Hoogstdeszelfs kabinet aan te koopenen dat Z. M. aan de maritime eere wacht van Vlissingen vergund heefthaar vaandel voor Hoogst- dmzelven naar 'sGravenhageopte zendenbenevens eene Ijst, denamen der leden van die eerewacht bevattendi Wij hebben de Javasche Couranten ontvangen van den 5 tot den 12. Mei. Daarin komen eenige benoemingen vooronder anderenvan den heer P. G. S. Eeyerinck tot ingenieur der derde klasse van den waterstaat en 's lands gebouwenmet bepaling dat hij zal blijven ter beschikking van den hoofdinge nieur te Batavia.- Verder vindt men in die Couranten een uitvoerig verslag nopens den jongsten opstand op Sumatra, waarvan het hoofdzakelijke echter reeds hier te lande bekend is. Het bevestigt zich daaruit-, dat de Nederlandsche officieren en troepen zichover het algemeen, bij die gelegenheid wederom uitnemend van hunnen pligt hebben gekwetendat vooral de luite nant Banzer en zijne lötgenootenkloekmoedig eene sterkte, Goegoe Mal'entang geheetfen, hebben verde digd en datnadat de overige manschappendoor hongersnood gedrevendezelve hadden verlaten drie achtergeblevene gekwetsten het kruid in de sterkte hebben in brand gestokenliever verkiezende den bei dend >od te sterven, dan den hun toevertrouwden post 'de aanwezige magazijnen en zich zelve aan den vij. and over te geven. De namen dezer drie helden zijn G. Schellingsergant-'geweërmakerF. Maericn Europeesch fuselier en Sosmitoinlander. Ten ge volge van zijn kloek gedrag, is de luitenant Banzer buitengewoon bevorderd, gelijk mede de onder hem staande serjant van Iiolg. In genoemd berigt wordt bovenal geroemd het gedrag van den kolonel Michiels civiel en militair gouverneur ter westkust van Suma tra, aan wiens doeltreffende en snel werkende maatre gelen de spoedige demping van dezen opstandwelke .zeer gevaarlijke-gevolgen had kunnen hebben, wordt toegeschreven. Zeeland is door Z. M. onzen Koning met een be zoek vereerd. Twee districten hebben nogthans in dit voorregt niet gedeeld. Zeeuwsch Vlaanderen mogt zijnen Koning niet op zijnen grond aanschouwen. Doch wij denken aan de afgelegenheid onzer districten en wetendat wij niet geheel vergeten worden. Wanneet- het noodig is, dan is ook Oranje hier, gelijk weleer. - Wij billijken de vermoedelijke redenen waarom Z. M. thans deze oorden niet bezocht. Wij kwamen daarom derwaartswaar wij den Vorst op Zeeuwschen grond mogten zien en dit was onsals Zeeuwen genoeg. Wij bragten aan Z. M. onze hulde en hopen dit ten allen tijde te doen en ook daarvan blijken tè geven als de Koning eens in vredetijd Zeeland aan de linkcrboor- den der Sclfblde bezoekt. Hoewel ook wij nu niet vergeten zijnwaarvan de benoeming "van twee Ridders in onze districten getuigtzoo zou gewis de Konink lijke goedwilligheidwelke in gelijke zorg voor al de bewoners des Rijks zich openbaart, ook"hier een en ander vindenWaarop zij weldadig werken kon. Dc bewoners dezer oordendie in den jongsten oorlog niet op den achtergrond stondenverheugen zich een deel uittemaken van dat Nederland, 'twelk getrouw aan Oranje zijne onafhankelijkheid bewaarde', en zij willen daarom wel geene bijzondere voorregtenmaar stellen er hoogen prijs op met hunne landgenooten gelijk ge schat te worden. Zij trekken de verhouding niet te verre, evenmin als het de Regtbank vgn het ic. Ar rondissement van Zeeland doet; zij beschouwen zelfs den voorspoed van het Vaderland en de Provincie als de hunnedoch hoe meer. zij er in dèelen mogendes te krachtiger bolwerk kan hun land wezen en des' te ■"n

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1