Maandag den SO Augustus. GOESSCHE ir 'tJ IV A N T. Herinneringen 'N°. 70. ^0jcikjGiibmaku30. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES, kunnen met bijzonder genoegen ter ken nis van derzelver Ingezetenen brengendat Zijne Ma jesteit den Koningzijne hooge tevredenheid heeft be tuigd over de wijzewaarop Hoogstdezelvebene vens de Koninklijke Prinsen heden in deze Stad, is ontvangen, alsmede over de ondubbelzinnige blijken van vreugde, eerbied en liefde, door de goede Inge zetenen bij deze gelegenheidaan den dag gelegd. Betuigende Hun Ed. Achtb. tevens den welmee- nendsten dank, voor de gulle medewerkingen hulp, welke allerwegewaar zulks vereischt werdtmet de meeste bereidwilligheid is bewezen 'tgeen, even als de menigvuldige openbare vreugdeteekenenzoo veel heeft-toegëbragt, om dezen dag, welgevallig te doen zijn en langein gezegend aandenken te .houden. Gedaan ten Stadhuize van.Goes, den 16 Augustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. II. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. DE FOUW, Jz. Door het Overlijden van Cornelis ZittëRS va cant geworden zijnde de bediening van Stads-Bode alhier, worden degenen die genegen zijn naar die be trekking te solliciterenuitgenoodigdzich bij eigen handig geschreven biljetten daartoe bij Burgemeester, en Wethouders dezer Stad aantemelden, voor den elfden September eerstkomende. Zullende tot het ontvangen der sollicitatie-biljetten van heden af eene bus ter Stads-Griffie geplaatst Wezen. 'Goes, den 28 Augustus 1841. Burgemeester en Wethouders der Stad Goes, J. H. VERSCHOOR, van-Nisse, Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris, L. DE FOUW, Jz. De Koninklijke gunst welke zich in de decoratie met de Ridderorde kenmerkt, heeft zich bij Z. M. bezoek van Zeelandover die Provincie vrijgevig ge. openbaard. Zeeland't welk aan Oranje de schitte rendste herinneringen geeft, 'twelk zelfs boven Hol land aan de spitse trad, toen Neer land's vrijheid op bet spel stond in den worstelstrijd tegen Spanjeis dus nog eerwaardig in het oog des beminden en waar- digen afstammeling» van dien nooit genoeg geprezenen Willem die zeideop Zeeland komt het aan. Wij behooren wel niet tot dezulken, die op de lauweren der vaderen willen rusten, wij willen liever naar eigene verdiensten geschat wordenmaar als der latere Zeeuwen verdiensten zich openbaren in hetzelf de wat die vroegeren zoo hoog verhiefdan zijn zij nog eerwaardig. De benoemde Ridders, die eene meer burgerlijke be trekking vervullenzijn in hunnen kring geëerd. De burgerijen zijn in huil gedecoreerd. De kerkelijke vertegenwoordiging is gedecoreerd in 3 Geestelijken van verschillende geloofbelijdenis. Hierin is zekere verhou ding in 'toog gehouden. In verschillende districten zijn deze woonachtig. Twee hunner hekleeden. den hoogsten rang in de kerkelijke provinciale waardigheden verder willen vvij de verhouding niet trekken. Want dan staat één tegen één niet gelijk in Zeeland. Wij willen de verdiensten van den derden stil laten staan en die van de twee anderen niet vergelijkennoch de erkende verdiensten van niet gedecoreerden üït het kerk genootschap wier toevallige PraseS Ridder werd, (want alle verdienstelijke mannen kunnen geene Ridders worden) ophalen doch Wij mogen wel het onderscheid Opmerken in hetgeen buiten verdiensten ligt, en dus dan alleen iets ter zake doetals men de Ridderorde aan zekerè betrekkingen zou willen verbinden of ze bij deze gelegenheid meer bijzonder decoratief voor de Provincie beschouwt. Een der twee bedoelden elders weleer in gewigtige betrekkingen eervol Werkzaam heeft sedert 1831 hier burgerregt, doch bekleedt slechts 'sedert kort eene waardigheideervol neergelegd door eenen mandie nog leeft- De andere is eerst voor eenige weken uit eene andere provincie herwaarts ge komen, eenen man opvolgendedie na eenen onVermoei- den ijver van 20 jaren in de ruste was ingegaan. Hij bekleedt dus zeer kortelings deze eerwaardige betrekking Wij verheugen ons échter over de hem deel gevallene onderscheiding'wanneer aan Zijn Eerw. in Zeeuw- 'sehen geest (dat is goed rondhandelende, de ver dienste van een verlicht vredelievend en vaderlandmin- nend geestelijke toekomt. Zoo doe hij de Ridderorde eere aan. Zoo zij hij hier 'geëerd nevens 200 vele an dere geestelijken van elke geloofsbelijdenisdie deze heilige regelen des Evangeliuras volgen en den Volke inscherpen. Geeft een iegelijk de verschuldigde eere Vreest GodEert den KoningHebt de algemeene broederschap lief. Dat mogen alle de Ridders doen en alzoo met hun ne eer met hunnen invloed, met hun geld en talenten winste doen voor 't Vaderland. Bij den terugblik op deze decoratien moeten zeker de meesten over 't algemeen de gedane keuzen billijken, en dit doet een iegelijk goeddie het Wel met Vorst en. Vaderland meent. Ook de Zeeuwen mogen er bij zonder vrede mede hebbenwant Zeeland is goed bedacht. Mogten anderen meenen dat het in verhouding te veel bevoorregt iszoo bedenke mendat Zeeland het in andere opzigten niet is, en als het nu dit eenè vergoeding noemt, dan zal het wel niet zeer baatzuch tig kunnen genoemd wordenwant het srek zich dan te vrede met eer, met eer aan enkele-individu's te beurt gevallen. Doch dit achten die Zee it W e n niet gering, die er hunne eer in stellen, dat.velen hunner landgenooten eere verdienen voor hetgeen waarlijk eer waardig is. SDttiterftfottb» Uit Bessarabie schrijft, uien van den 6 Augustus: „De krachtsinspanning .van Rusland tot bestrijding der bergvólkeren van den Ivaukasusduurt steeds Viort, Dezer dagen h-eft. eene inspectie over het in ois gewest gecanronneerde 4de Russische legerkorps plaats gehaden men verzekert dat een gedeelte van dit korps eer1 ang naar den Eaukasus zal trekken. In- tusschen luiden de berigten van daar zoo wel als uit Grusie geenszins gunstig voor de Russische wapenen. De vijand strijdt wanhopig entot algemeene verba zingmet steeds vernieuwde krachten, Weshalve de door de Russische overmagt behaalde lauweren niet zeer menigvuldig zijn en met gevoelige offers gekocht worden. Daarbij komt de grqote moeijelijkheid van de proviandering der troepen die doorgaans slechts eti somtijds dagen achter elkander geen voedsel ontvangen hetgeengepaard aan het ongezonde luchtgesteleene aanmerkelijke sterfte in de Russische gelederen ver oorzaakt." In het dagblad van Marseille vindt men den vol genden brief uit Kons'antinopcl van den 7 Augustus waarin blijkbaar de zaken aldaar uit het oogpunt der Fransche belangen beschouwd worden Sedert Satd-Bsy en Sami-Beyde afgezanten vatt den E.gyptischen Onderkoningzich alhier bevinden Schijnt het vertrouwen te herleven. Het is waardat zij eenig geld medegebragt hebbennamelijk 41,000 beurzen of 5I millioen piasters als schattingen 7000 beurzen of 3! millioen piasters aan geschenken. De Sultan heeft deze laatste som niet dan op rekening van het verschuldigde willen aannemen. De Egyptische gezanten hebben bij herhaling den Sultan en de voor naamste rijks-ambtenaren bezocht. Zij zijn overal met achting en welwillendheid ontvangen. Lord P.onsonby had der regering afgeradenom aan den zoon van eenen eenvoucligen Pachazoo als hij den zoon van Mehemed-Alieen der gezanten noemdegrootc eer te bewijzenvermits daardoor de waardigheid der Porte zou worden gekrenkt, Men heeftom den oil leii lord niet in het harnas te jagen, in schijn aan de gezanten eene minder schitterende ontvangst verleenddan waar op zij anders zouden hebben mogen rekenenmaar dit door minder in het oog vallende beleefdheden goed gemaakt. De Suban wenscht opregtelijk eene toenade ring tot den Onderkoning. De hooge toon der Ëngel- sche officieren in Syrië, de eischen van den ouden lordde schokdien het rijk ten gevolge van het ver drag van 15 Julij 1840 geleden heeft: alles overtuigt hem van de noodzakelijkheid om eenen steun te zoe ken. De Porte 1 leeft dan ook 'aan de vertoogen van Mehemed-Ali gehoor gegeven en de schattingdie op 40 millioen piasters 'sjaars bepaald Was, tot 30 ver minderd. Daar alzoo het Voorname doel der zending Van Said-Bey en Sami-Bey bereikt iszullen zij Wel dra van hier vertrekken." In de golf van Volo zijnin het laatst der vo rige maandeen drie honderdtal oproerige Hellenen bij Armirau aan land gestapt, in de hoop, dat de Grie ken van Thessalie met hen tegen de Turksche overheid zouden opstaan. Dit echter niet gebeurende, zijn de aangekomenen tot het wanhopig besluit gekomenom op Larissa den zetel van den Turkschen Pachalos te trekken doch door de Turksche troepen voorgeko men die hen na korten tegenstandgeheel verstrooi- den. Dit Voorvalhoewel op zichzelve van weinig beteeken isvreesde toch de Grieksche regering, dat, bij de bestaande achterdocht der Porte jegens haar, nadeefige gevolgen voor haar hebben kon. <3htgef«tn3). JfVattfetfölL De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds De Prijs per Kwartaal is C 1,75 franco per Post/"I,go. T1.V \V, fË&r 'r*. .- Gewone Advertfcntiju vvuruen a 20 ets, deregel geplaatst. Geboor te-, Huwelijks»- en Doodlierigten van j 6 t-e.-eis a f 1,20, y&cstuvcu en 3bmiwi0trat«w. De Ridderorden, door Z. M. thans geschonkenschij nen vooral het loon voor vroegere verdiensten te zijn. De vraag dus: waarom zijn dezen, thans Ridders ge worden, wordt best beantwoord met de wedervraag, waarom werden zij zulks reeds vroeger niet? op al len willen wij het nogthans niet toepasselijk maken. Er zijn in de Provincie 18 tot Ridders verheven. De regteriijke magtwaartoe er hiervan de helft behoort is dus bijzonder gedecoreerd. Dit getuigt van eene voorliefde voor regt en geregtigheidwelke de grond zuilen van den staat zijn en wier onafhankelijke uitoe fening in deze Provincie boven onzen 'lof verheven is. Al hechteden wij dus niet op het Personeel, wij zou den het radicaal billijken: maar wie kent bovendien niet de waarachtige letterkundige verdiensten van den eenenen de vaderlandslievende opofferingen en volstan- dïgen ijver van den anderen Wij behoeven geene namen te noemen. Zij zijn buiten Zeeland bekend, NIE WSTIJ Dl NGÊN7 KeüLèN, den 25 AugustusDe spoorweg tus- Schen deze stad en Aken is thans geheel voltooid en den 22 is op denzelven een proefïid gedaandie in allen deele gelukkig is' uitgevallen. De plegtige ope ning van dezen Weg zal op den 1 September geschie den waarna hij den <5 dezer maand voor het publiek zal worden opengesteld. Voorloopig zullen er echter tusschen de beide steden dagelijks slechts twee heen- en terugreizen plaats hebben en ook nog geene goede ren vervoerd worlen. Aan het gedeelte Van dezen spoorweg tusschen Aken en de Belgische granzen wordt met ijver voortgewerkten men vleit zichdat het zelve 'binnen 18 maanden voltooid zal wezen. Londën, den 23 Augustus. De Keizer vatt het Hemelsche rijk (China) heeft andermaal plegtig beslo ten en dit besluit aan ai zijne onderdanen bekend doen maken dat hij de Engelschen zal laten uftroeijen. Wer kelijk heeft hij een Engelsch zeeofficier en 2 matrozen laten vermoorden, ParIjs, den 23 Augustus. De dagbladen def on derscheidene partijen houden zich onledig met de be- oordecling Van hef dezer dagen medegedeelde berigt betreffende het intrekken der fiscale Verordeningen en het vermoedelijke ontslag van den minister Humann. Sommige bladen spreken dit berigt tegenals geheel bezijden de waarheid op gronddat overal de doof den minister beVolene maatregelen ten uitvoer wordeft gebfagt, en dat de zwarigheden, welke Zich aanvan kelijk daartegen hebben opgedaan, steeds verminderen, dat te Toulouze, alwaar zich de meeste tegenstand

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1