aatvbeleedjging van personen, welker naam aan den nationalen roem verbonden is; aan het zaaijen van tweedragt pp den akker van bloedverwantschap en onderlinge vriendschap, aan de zwartste ondankbaar heid jegens hendie alom weldadigheid betoond heb ben en der algemeene welvaart met raad en daad zijn bevorderlijk geweest. Zijdie zich door deze of der gelijke gezindheden doen kennenkunnen voorzeker geen aanspraak maken op een liberalenmildenvrij» gevigen en vrijzinnigen geest. Wanneer men nu aan deze ontwikkeling van libera- ItPeit y de gevoelens toetst .van dezen en genen schrij ver in de dagbladendan make men bij zich zeiven de slotsom opwat er te denken zij van de liberale mildevrijgevige en vrijzinnige gevoelens van hen die er onbewimpeld voor uit komendat de aangestelde magten slechts acht te geveji hebben op hunne aanwij zing en voorschriftenen dezelve met lijdelijke ge hoorzaamheid op te volgen. De ware liberaliteit welke aan elk lid der tweede kamer in zijne betrekking als zoodanig toekomt, is die, welke gelegen is in de woorden van den Heer Schooneveld Ik ben zoo j, zeer als iemand genegen om goed te keurenwat goed ismaar ik moet vrijmoedig kunnen afstemmen hetgeen verkeerd iszonder door iets anders te wor- den geleid of gedreven, dan door mijne innerlijke overtuiging." Die innerlijke overtuiging is het onvervreemdbaar eigendom van elk lid der tweede ka mer, hem bij art. 83 van de grondwet gewaarborgd, als voor zich zelveh stemmende. Hij laat zich der halve door niets anders leiden of drijven. Gelijk dan in het flandelsblad van 15 Julj 11., den heer Schoo neveld wordt toegewenschtHij keure in de ka- -mer goed wat goed ishij verwerpe wat hem kwaad of nadeelig mogt voorkomendatzelfde zij, van. roepassing voor elk lid der kamerals geenszins be- oogende de gunst van dagbladschrijvers te winnenen vit vices van niet herkozen te zullen worden(volgens - de bedreiging dier schrijvers), hunne innerlijke over tuiging geweld aan te doen. (Maar men venvarre die overtuiging niet met lijdelijke gemoedelijkheid en ver trouwen waardoor men meent anders te moeten stem men dan men waarlijk denkt. Dat heeft veel kwaads gedaan en men heeft uit zoogenaamde overtuiging zijne wezenlijke overtuiging opgeofferd.) zrr- - -f' ws NIEUWSTIJDINGEN. 3UdUi Dttitecfcfatib. De Duitsche dagbladen, die het antwoord van de Spaansche regering op de voor eenige, maanjen uit- gesprokene allocutie van den Paus, betreffende de ker kelijke aangelegenheden van Spanje, behelsden, zijn te Rome in beslag genomenalvorens dezelve van het postkantoor werden afgeleverd. Heden is alhier uit Berlijn de belangrijke tijding aangekomen, dat tusschen de Pru-issische en Luxem- burgsche kommissarissen het traktaat is geslotenwaar bij het Groothertogdom wordt opgenomen in de Duit sche Douane-vereeniging. Volgens berigten uit Konstantinopelis de zoon van den Egyptischen OnderkoningSaid-hoyden 24 Julij ter audiëntie bij den Sultan toegelatenen had toen de verzekering ontvangen dat de jaarlijksche schatting voor het vervolg op zestig duizend buidels is verminderd. JfrAtiftvgfc» Ofschoon een te Boulogne woonachtig Engelschman de vlag zijner natie had uitgestokenom van de her stelde eendragt tusschen de beide Volken te doen blij kenen talrijke Engelschen uit nieuwsgierigheid over gekomen warenontbreekt het toch in de Londensche dagbladen niet aan artikelenwelke de geheele plegtig- heiden "de aanleiding daartoe, in een meer of min belagchelijk daglicht plaatsen. Zoo zeggen zijonder anderen, dat de kolom daar staan zal als een gedenk- teeken der zedigheid van 'Napoleondat hij de Engel schen met zijn leger niet heeft willen lastig vallenof schoon hij de magt had zulks te doen, ea dat de Fran- schenuit beleefdheidthans bezweren dat de Keizer nooit een inval in Engeland beoogd heeftmaar zijne soldaten in 1804 slechts een zeeluchtjen heeft willen laten scheppen. het gouvernement heeft heden door den telegraaf ver nomen dat dc ingezetenen dier stud spoedig hun mis drijf hebben ingezien. Eene deputatie heeft zich naar den prefect begeven om de vergiffenis der autoriteiten af te smeeken. De barrikade is weggeruimd eu de gemeenschap weder vrij. Het koninklijke geregtshof van Agcn heeft de zaait aan zich getrokken. £>cbcrLit<bcu. 's Gravenhage den 20 Augustus. Z. M. heeft eene aanschrijving van den directeur van het Kabinet doen uitgaan, waarbij bepaald wordtdat de verjaar dag van 's Konings hoogst geëerbiedigden vader voort aan zal gevierd worden op dezelfde wijze, als zulks gewoon is te geschieden met de prinsen van deu bloede. en Qlbministvutifn* f3.iMic«itk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES brengen ter kennis van een ieder die bet aangaat Dat uit hoofde van de op eerstkomende Donderdag Verwachte komst ,van Zijne Majesteit den Koning bin nen deze Stad, geene Kramen", Tenten of dergelijke voor de Jaarmarktop de Groote Marktnoch Kaai zullen mogen worden opgeslagendan na den afloop van deze gewenschte gebeurtenis. En zal hier aanop de gewone wijzepubliciteit worden gegeven. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 21 Augustus 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOORvan Nlssc Ter ordonnantie van dezclven De Stads-Secretaris L. DE FOUW, Jz. Qfeucvtcnticti. De ondergctcekende beeft, (in navolging van in andere Provinciën van ons Rijk reeds lang bestaande) een aanvang gemaakt met de oprigttng van eene FABRIJK van PAPIEREN ZAKKENin onder scheidene soorten en grootterecommandeert zich door deze bij alle Neringdoenden, tot de leverantie derzelve. -- Monsters en Prijs-Courant zijn op franco aanvrage te bekomen. -- Belooft eene prompte en zeer civiele bediening. Tholen18 Augustus 1841. C. A. E. van REE. A. 'VAN ROZENDAAL Hoeden Fabri- kant te Middelburgbeeft de eer, het geëerd Publiek te berigten, dat hij alhier gearriveerd,.met een groot Assortiment Mod'ische MANS-HOEDENzoo ook voor den Boerenstandalsriiede alle soorten van PETTENhij belast zich tevens met het opmaken van OUDE HÓEDEN; zal gedurende deze Kermis uit gepakt zijn in de Lange Kerkstraat, Wijk C. No. zi., Rome den 8 Augustus. Officiële mededeelingen uit Ancona berigtendat een van Malta komend En* gelsch schip, hetwelk granen in eene haveil laden zou de. op zijne reis vier matrozen aan e.ene ziekte die veel met de cholera overeenkomthad verloren en dat velen van de overige manschap dezelfde ziekteteekens vertoonden. De regering van Ancona had het vaartuig niet toegelaten ,'maar onder geleide van een wachtschip, naar de groote quarantaine van Venetie gezonden. Rome den 9 Augustus. Monsignor Cappacini wordt in de volgende maand uit 's Gravenhage terug verwacht. Naar wij vernemen, zijn de onderhandelin gen wegens de, kerkelijke aangelegenheden van Holland zoo ver gevorderd, dat er aan derzelver beëindiging niets meer in den weg staat. Men beweert, dat de Hollandsche regering in al de begeerten voor hare ka tholieke onderdanen heeft bewilligd en een vroeger ge rucht, volgens hetwelk in de Overzeesche koloniën, eyen als in het moederland, bisschoppenin plaats van enkel apostolische vicarissen benoemd zouden worden wordt volkomen bevestigd. (Allg. Zeit.j (Zou dit glles wel zoo zeker zijn Berlijn, den 13 Augustus. Met betrekking tot de booe-st verblijdende vordering, welke de uitgave der werken" van Frederik II maakt, is een brief uit Peters- burg, welke door het Russische gezantschap alhier dezer dagen aan de academie is gewordenvan- hoog belang. "Dezelve berigt der tot de uitgave ingestelde commissiedat Z. M". de Keizer alle papieren van frederik den Groote in de Petersburger archieven te hunner beschikking stelt; tevens geeft een bijgevoegde catalogus, een overzigt van dezelve. Op deze_ wijze zullen"wij door de algemeene deelneming der kabinetten en particulieren een wezenlijk nationaal werk zien ont staan waarvan de kennis en ijver der daarmede belaste «réieerden de grootste naauwkeurigheid verzekert. Frankfort, den 13 Augustus. Het schijnt dat de Poolsche Adel thans gunstiger dan vroeger jegens het Russisch gouvernement gezind issedert het de hoop voedt, dat de hertog van Leuchtenbergzoon van Eugenius van Beauhamaisen behuwdzoon van Kei- zev Nikolaastot de waardigheid van Onderkoning vah Polen zal worden verheven. Frankfort den 14 Augustus. Uit Posen wordt gemelddat de aartsbisschop van Dunin dezer dagen een rondgaanden brief aan zijne onderhoorigen hééft uitgevaardigd waarbij gelast wordtdat voortaan op de scholen geene leerboeken gebruikt zullen mogen wor den, die niet door hem goedgekeurd zijn. Londen, den 18 Augustus. Bij een uitstapjen laatstleden Zaturdag door het Hof gedaanis een dei- rijtuigen omgeslagen, in hetwelk de graaf-van Er roll en twee hofdames gezeten warenen de postillon in het water gestort en gekwetst. Het gelukte den Graaf uit het rijtuig te springen en de beide dames te redden terwijl ook prins Albertdoor het helpen voorkomen van verdere.ongelukken, groote tegenwoordigheid van geest aan den dag heeft gelegd. H. M. heeft terstond een heelmeester doen ontbieden en andere maatregelen bèvolen, om den gewonden postillon bij te staan. Hoogstwaarschijnlijk zal de Koningin het Parlement niet in persoon openenmaar zal zulks door Com missarissen geschieden. De gezegende toestand in welke H. M. zich bevindt schijnt het ongeraden te maken dat zij zich aan de vermoeijenissen bloot stek, met een openlijken optogt verbonden. Londen, den 19 Augustus. Het stoomschip the Great-Westerndat ditmaal de reis van New-York naar Engeland in 12 dagen en .eenige urenheeft afgelegd j heeft tijdingen uit de Vereenigde Staten tot den 7 Au gustus aangebragt. Daaruit -blijktdat Mac-Ltod thans op nieuw op den 19 September, en wel voor een geregtshof te Uticazal worden te regt gesteld. Men is nog altijd beducht, dat deze zaak met een doodvonnis zal eindigenhetgeen voor de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Engeland en de Vereenig de Staten van zeer nadeelige gevolgen zou zijn. De behoudende partij in Engeland beschuldigd de minister Palmerston thans dat'deze tegenover de republiek der Vereenigde Staten geenszins zulk eene krachtige taal heeft gevoerd, als hij beloofd had. Parijs den 17 Augustus. Het feest te Boulogne ter inwijding der kolom voor het groote leger, en van het daarop geplaatst standbeeld van Napoleonis in de beste orde afgeloopen. De maarschalk Soult is daarbij niet, gelijk verwacht was, tegenwoordig geweest, maar had deze eer .aan den luitenant-generaal Corbineau over gedragen dieop verzoek van den Mairede lauwer kroon aan den voet der-kolom heeft nedergelegdyvelke door de stad Boulogne aan de nagedachtenis des Keizers gewijd is. Parijs, den 18 Augustus. Ten gevolge van eenige onlustendie te Saint Livradein het departement van Lot de Garonnehebben plaats géhadis te Vijleneuve d' Agen insgelijks'eene soort van oproer opstaan, het welk tot ernstige wanordelijkheden aanleiding heefr ge geven. De brievenmaal is onder anderen aangehouden èn geplunderd geworden. De onder-prefect, geene. andere troepen dan de gendarmerie ter zijner beschik king hebbende., is gevlugt. Op de brug over de rivier de Lot is eene barrikade opgeworpen en in een oogen- blik was de gemeenschap tusschen de beide oevers afgebroken. Er werden aanstonds bevelen gegeven om de noodige strijdkrachten opVilleneuve te rigten, maar Arnhem den 21 Augustus. Wij vernemen dat de baron van den Bcgaerde gouverneur van Noord- Brabandtot andere functiën is geroepenen dat aan den graaf van Rechterenlid van tweede Kamer voorgeslagen is hem te vervangen, waarop door Zijn Hoog Geb. zou zijn te kennen gegevendat hij niet wenschte tot gouverneur benoemd te worden dan van de provinciën Gelderland of Overijssel. Iiierop zou 'den graaf het lidmaatschap der Eerste Kamer aangebo den zijndan Zijn Hoog Geb. zou verzocht hebben ook van deze benoeming verschoond te blijvendaar hij vermeende als lid der Tweede Kamer meerder nut te kunnen stichten. Wij zouden hem gaarne gouver neur van N. Braband zien. Hij is in die betrekking beproefd bevonden. Rotterdam, den 16 Augustus. De Engelsche kolonel Carmiehael Smijth verspreidt uit Boppard aan den Rijn eene circulaire in onderscheidene talenwaarbij hoofdzakelijk verlangd wordt, dat de Christenen in .alle landen van elke geloofsbelijdenis zich vereenigen mogen, om bil hunne regeringen daarop aan te dringendat zij de Verhevene Porte tot de vergunning bewegenom Palestina en al de overigedeelen van Syrië, gewoonlijk .onder den naam van het Heilige Land begrepenonder de bescherming der Christenvorsten van Europa en Azië, tot een afzonderlijk en onafhankelijk Christenrijk te verheffendat eene eigene regering hebben en aan zoodanigen Vorst onderworpen wezen zoudeals wel ken de Christen natiën, met eenstemmige inwilliging, tot de koninklijke waardigheid verheffen zouden. (Men zou Lamartine hiertoe kunnen gebruiken, die met dit - denkbeeld dweept en Oostersch genoeg is (in den zin van dichterlijk overdreven) om die rol te vervullen.) Te Goes bij F. Iyleeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 2