IV0. 65. Donderdag den 13 Ansü^bë GOESSCHE COURANT. M Jr-'ifc.. - ?v.-\ -"f'A ?'v- Va .•«k'^4 £iv ï&Üy .i* v- i-:i% \ïr WIE ZIJN DE TOLKEN DER OPENBARE MEENING? Ieder dagblad geeft zich voor eenen zoodanijfen uit maar de dagbladen weerspreken elkander.Ontvangt men heden eene Courant, waarin de door de wetge vende magt behandelde zaken-worden beoordeeldper sonen van rang en aanzien beschimpt, en over het algemeen pogingen in het werk gesteldom mannen van beproefde kunde en trouw in verdenking te bren genmorgen .^rengt de post ons eene andere, waar in, almede in naam van duizenden tegen al dit ge schrijf wordt geprotesteerd en verklaard, dat men vol- strektelijk niet instemt met die veroordeelende uitdruk kingen over zaken en personen. Zoo is het'overal doch nergens valt dit zoo sterk in het oog als in de meest noordelijke onzer provinciënGroningen. Roemt ddar de Tolk der Vrijheiddat hij de openbare mec- hning uitdrukt; de Provinciale Courant verklaart er daarentegen met ronde woorden dat die Tolk den naam van vrijheid schandelijk misbruikt, en eene pest der zamenlevinggencemd mag worden;" ja verzekert stellig, dat, in alle fatsoenlijke gezelschappen en op alle publieke plaatsen dikwijls luide eene hooge veront waardiging wordt te kennen gegeven over den onbeschof- ten toon, welke men zich vermeet in den Tolk aanté- slaan." Wij gelooven dit gaarnewant hetzelfde heeft ook overal plders plaats en dit niet alleen ten opzigte van den Tolkmaar zelfs ook ten opzigte van de, in beschaafde en talent verradende taal geschrevene Arnhemsche Courantwanneer deze dergelijke artikelen uit den Tolk overneemt. De schrijvers der zoogenoemde onafhankelijke bladen schijnen dit evenwel of niet te weten of het niet te willen weten. In het eerste ge val is het pligt er hun kennis van te geven. In het laatste geval zou men bijzondere oogmerken bij hen moeten vooronderstellen en wel oogmerken voor welke zij nog niet durven uitkomen. Men luistere intusschen met behoedzaamheid naar alle Sirenenzangen. Want er zijn er die zich voorstanders noemen van een mild vrijzinnig en vrijgevig stelseldoch slaat men bedaar- delijk de ontwikkeling hunner denkbeelden gade, clan vindt men zich in de toepassing der waarheid op het door hen beweerde niet zelden geweldig te leur gesteld. <Of is het mild en vrijgevig dat men anderen wil nood zaken in alles zijne denkbeelden en meeningen aante- kleven? is het vrijzinnig wanneer men den vrijen zin van anderen aan banden wil leggen? Wij erkennen gaarne Jiet gewigt van goed geschrevene oppositie bladen in eenen constitutionelen staatdoch het beste en meest beschaafde gedeelte des volks ziet met-afkeu ring neêr op kwaadaardige aanvallenwelke uit de duisternis der onbekendheid op openbare en bijzondere personen gedaan worden. Zij die zich hieraan schuldig maken zijnwat zij ook voorwendenniet de Tolken der meening van dat gedeelte des volkshetwelk veel eer met medelijden over hunne inbeelding en aanmati ging van hen zegt: sunt verbaet voces praetcrcaquc nihil (het zijn ijdele klanken). W I E W STIJ DIIV G E N. üQUtitsscfcgjmb. andere pecuniaire voordeelen in de zamenstclling der machine verhonden zijn. Deze uitvinding zoude der halve met bijzonder nut op kleine rivieren en zelfs op kanalen kunnen toegepast worden. Uit geheel Klein-Azië ontvangt.men de gunstig ste berigten betrekkelijk den oogstwelke dit jaar zoo voordeeïig uitviel, dat het aan magazijnen ontbreekt om de overvloedige gaven van Ceres te bergen. Dit is een groot geluk voor die arme provinciënin welke, wegens een driejarig misgewaseen vreesselijke hon gersnood dreigde uit re breken.. Het zal u misschien niet onaangenaam zijnbe trekkelijk het dezer dagen te Rome voorgevallene bij de terègtstelling op 20 Julijnadere en meer bijzonde re berigten te ontvangen te meer daar zij officieel zijn. Drie personen hieven er dood op de plaats (eene vrouw en twee kinderen)8 werden er doodelijk ge wond 40 bekwamen wonden door steken49 door snijdengekwetst werden er 587 en 10 braken een' arm of een been. Toen de volkshoop de plaats ge ruimd hadvond men daarop de volgende voorwerpen verward hier en daar verspreid liggen 380 hoedén van wereldlijken99 van geestelijken180 vrouwenhoeden en mutsen, 585 stokken, 89 manteljes, 2 monniks mantels en 10 gebreide geldbeurzen. Edict van den Keizer van China. De Engelsch'e rebellen, reeds dadelijk de forte ressen Shakuh en Tackuh veroverendeonze dappere officieren en soldaten wonden toebrengendehebben ons de tanden doen knarsen en in vervvenschingen doen uitbarsten. Daarom hebben wij Yshshan, Lungwan en Yangfang speciaal gelast in ieder ressort aanzienlijke troepen-massas te verzamelen en op te doen rukken ten ein :'e de vijanden uit te roeijen, Maar thans zijn zij de forteressen. Foomun (mond van den Tigris) ko men aanvallen en vernielen en hebben zij zelfs onbe- schaamdelijk tot zeer nabij de stad (Canton) durven naderenalzoo eene ontzettende opschudding veroor zakende. Van alle verstand beroofd en onze hemelsche dynastie met verachting" aanschouwende, hebben zij hunne hardnekkige rebellie tot dat uiterste gedreven en ik, de Keizer.zweer thans dat de twee mogend heden niet te. zamen zullen blijven levende eene of de andere moét overwinnen of sterven. Dat Yshshan Lungwan en Yangfang, met den noodigen tijd voor derzelver aankomstonzer vaderlandslievende soldaten in orde brengenendoor hunne vereenigde pogingen al de Engclsche barbaren in hunne magt nemen. Op deze wijze zal onze woedende verontwaardiging tot bedaren komen. Wanneer niet het geheele getal van die barbaren dusdoende wezen tl ijk wierd vernietigd, boe zoude dan ik, de Keizer,"de. Goden van hemel en aarde kunnen beantwoorden en de verwachtingen van mijn volk' regtvaardigen. Dat men, dit eerbiedige." Een brief uit Manchester hangt een akelig tafe reel op van de ellende, die aldaar onder de.vverklieden heerscht." Er zijn, „zegt die brief," „800 wevers in onze stad, en wij zeggen het met leedwezen het grootste deel hunner is zonder werk en aan al de ijss'o lijkheden van den hooger blootgesteld. Eenigen hun ner hebben zich bij ons om hulp vervoegd én eene hart- verscheurende beschrijving gegeven van de ellende waaraan zij en hun huisgezin blootgesteld zijn. Eene vereeniging van deze arme werklieden heeft gisteren avond plaats gehad ten einde de algemeene aandachten liefdadigheid op hunne ellende te vestigen. JTranfcvgfc,. Lj. JicbcvJAtibau 's Gravenhage den 10 Augustus. 7.. Exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft den heereil gouverneurs fier provinciën uitgenoodigdde gemeen te besturen te verzoeken, om wel te willen nagaan, en spoedig aan hem mede te deelen: i°. In hoe vele steden en gemeenten hunner provincie, de middelen tot ondersteuning der huiszittende armen uitsluitend bestaan in de kerkelijke -armbesturen of diaconien zonder dat er zich in dezelve burgerlijke of algemeene armbesturen bevinden; 20. In hoe vele steden en ge meenten er, behalve zoodanige kerkelijke armbesturen of diaconienook burgerlijke of algemeene armbestu ren aanwezig zijn, en 30. Indien ook dit geval ziek voordoetin hoe vele steden en gemeenten er uitslui tend burgerlijke of algemeene armbesturenen geene: kerkelijke armbesturen of diaconien bestaan. Voorts zou het den minister aangenaam zijn, een exemplaar of afschrift te ontvangen der van het openbaar gezag uitgegane bepalingen, welke in iedere provincie vóór 1795 in werking waren, tot regeling van het onder stands domicilie der behoeften, en van de verpligtir- ge.n der diaconien en andere armbesturen tot derzelver ondersteuning. Indien daarin voorliet tijdvak tusschen 1795 en 1813 veranderingen mogten gemaakt zijn, dan zou Z. Exc. ook gaarne van de toen gewerkt hebbende voorschriften ten deze, een exemplaar of afschrift bekomen. ïSesturjeu ctt Gtoministraticti. INSPECTIE van de VERLOFGANGERS NATIONALE MILITIE.. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van diengezien de Circu laire aanschrijving van Zijne Excellentie den Heore Staatsraad Gouverneur dezer Provincievan den 1 October 1840 A. no. 98447 iste Afdeeling (Provin~ ciaal Blad no. 101) brengen bij deze ter bennisse van degenen die het aangaatdat de Inspectie van Ce De uitgave dezer Courant -geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/" 1,90. Gewone Adverlentiau worden a 20 ets, deregei geplaatst, Geboor» ie-Huwelijks- en Doodberi«ten van 1 6 regels a 1,20, Keulen, den 29 Julij. Onlangs heeft alhier een Zwitser eene uitvindinggedaanvan gelijken aard, als vóór eenigen tijd insgelijks de hecren Dr. CorLhe en iste luitenant Beyze hier hebben publiek gemaakt namelijk om door middel' van naruurlijke meteoren sche pen voort te bewegen. Ten einde voor deze uitvin ding een patent of octrooi te verkrijgenheeft de uit vinder zich met eenen zeer bekwamen werktuigkun dige vereenigd, die reeds met de zamenstclling dei- machine bezig isen zal eerstgemelde terstond na der- zelver voltooijing, deswege nader aan het publiek bc- rigt geven. Volgens deze methode zoude ook de ge ringste schokking of stooting van het sc.uip-, en de zoo zeer de oevers beschadigende golfslag ot deining geheel vermeden wordenuitwijkingen cn wendingen veel- sneller dan bij de tegenwoordige stoombooten ge schieden met opzigt tot de snelheid der vaart een zeer gunstig resultaat oplever, n. en buitendien nog met Maricnwerder den 27 Jul?/. Er wordt reeds weder gesproken van eenen moord die aan eenen grij zen katholieken geestelijken uit Polenop Pruissisch grondgebied, nabij de grenzen moet gepleegd zijn. Deze man had een onlangs gehouden kerkfeest in het kloos ter' Lonk bij Löbau bezochten deze plaats met een huurrijtuig verlaten, om naar zijn kerspel in Polen terug te keerennabij de grensop eene eenzame plaats scheurde hem de voerman van den wagensloeg hem ter néder en beroofde hem Jaarna van al zijn geld hetwelk in nagenoeg 80 thalers moet bestaan hebben en meer dingen van waardedie de geestelijke heer bij zich droeg. De volgens de meening van den moorden naar gedoodc kwam van de hevige flaauwte, waarin hij gelegen hadbijwaggelde met moeite naar het naastbij gelegen dpvp gaf den gepleegden aanslag aanen stierf. Of men den moordenaar gekregen heeft, wordt nietbe- rigt; dezelve is denkelijk uit Polen geweest en daar heen ook ontvlugt. Londen, den 5 Augustus. Het bevestigt zich, dat de Keizer van China liet ter dood brengen van Keshenzijnen stedehouder te Cantonheeft bevolen omdat hij den aanval der Engelschen tegen den ingang der rivier, van Canton nipt heeft weten te beletten. De monarch wil den barbaren eenen verdelgingsoorlog aandoengelijk men zien kan uit het onderstaande document Londen den 7 Augustus. Volgens den Globe van 6 dezer zijn de prijzen der Thee, ten gevolge,d.-r jongste berigten uit Chinawederom hoogeren diur de handelaars aanzienlijke orders hebben voor btunen- Lindsch verbruik gelooft mendat de prijzen nog Eer dere rijzing zullen ondervinden. Parijs, den 7 Augustus. Ten processe van Mevr. Lafarge is geblekendat de diefstalwaarvan deze vrouw thans is beschuldigd, bestaat uit eene menigte edelgesteenten, als: 122 losse diamanten; eene ster, twaalf verschillende kostbare sieraden, een doosje met eenen ringwelke allen met edelgesteenten en briljanten zijn bezet; eene gouden ketting4 kostbare peervormige paarlencn 10 dito rondeeen langwerpig doosje met 4 kostbare paarlen en twee gouden speldeneen doosje niet een blaauwering, omzetmet kostbare edelgesteenten'; een 11 uwé el en juweelkistje in een wit satijnen few® raai, inhoudende zes gouden doekspeldenhetwelk zich alles in eene doos bevond. Goes den 12 Augustus. Door Z. M. is bij be sluit van 6 dezer benoemd tot Griffier van het Kan- ton-Gèregt alhier, Mr. P. J. A. van Dam. der.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1