N°. 64. Maandag den 9 Augustus. GOESSCHE COURANT. De Tolk der Vrijheid -ï ;v m r /(Vfe r,» Onder al de schrijvers die zich in de tegenwoordige dagen geroepen achtenom hunne gedachten vrijmoe dig onder de oogen der regering te brengen, aangaan- - de 'slands belangen, aangaande liet talloos hèir van misslagen door de regering, sedert jaren begaarige volgen onzer uiterst gebrekkige en onvrijzinnige staats-*- instellingen: onder al die punten die den volke wer den aangewezenals verderfelijk te zijn voor 's lands algemeen welzijn en'ter verwijdering of verbetering waarvanzoo herhaaldelijkzoo ernstigzoo warm als waarbij het gouvernement is en wordt aange drongen, vondt, men helaas! nimmer of althans zeer zelden iets, aangaande Neêrlandsch geneeskundige Staatsregeling vermeld. Van waar dit verschijnsel? Is het toe te schrijven aan de volmaaktheid dier instellingen? Of ligt er onzen staat aan eene welgeordende uitoefening der genees kunde niets gelegen Of heeft men dit stilzwijgen toe te schrijven aan gebrek van mannen van. doorzigt en karakter omtrent dezen tak van staatsregeling Mijn antwoord op deze drie laatste bedenkingen is, nernWant vraagtom van de onvolmaaktheid on zer geneeskundige instellingen overtuigd te worden de geachtsten der geneeskundigenzoo wel de docto ren als heelmeesterszoo wel de denkbeelden hier omtrent van de bestaande Provinciale, als Stedelijke en Plaatselijke commissiën, zoo wel de burgerlijke als militaire corporatiën,ja vraagt om alle bedenkin gen ten dezen weg te nemen, desaangaande Neêr landsch volks-vertegenwoordigend ligchaam vraagt het zelfs het geëerbiedigd hoofd van den Staat; en allen en een iegelijk zullen u betuigen j Neêrlandsch genees kundige staatsregeling is uiterst gebrekkigis physiek slechtwant zij is zonder veerkracht en eenheidhet zal eenstemmig erkend wordenhet is meer dan tijd dat dezelve herzien en verbeterd worde. Of er nu den staat aan eene welgeordende uitoefening der ge neeskundeal dan niet gelegen ligt, hierop zal men wel niet noodig hebben te antwoorden. Ontbreekt het Nederland dan aan mannendoorzigt en karakter genoeg bezittende, om de hier bestaande feilen te kunnen en durven aanwijzenom het Gou vernement in dezen uit deszelfs dwaling te wekken Want, wat helpen ons gouvernementale beloften en toezeggingen, wanneer die onvervuld blijven? Hoe veel jaren zijn er bereids niet verloopen, dat het gou vernement zelve erkend heeft, datNeêilahdsch genees kundige Staatsregeling, behoefte aan eene algeheele herziening gevoelde, dat men zich omtrent dit punt dan ook alzoo onledig hieldweshalve de heer Luyben ook vermeende zijne goedkeuring niet te mogen ont houden, aan de voorgedragene en toen aangenomene wet van den 27 Maart 1838, ofschoon dezelve naar ZEd. gevoelen, geenzins die verbetering met zich zoude voerenals wel de aard der zaak dit vorderde. Ofschoon het schijnt, dat Nederland onder deszelfs geneeskundigengoede mannen bezitdie de waarheid kunnen of durven huldigen, zoo vermeen ik echter het tegendeel te. mogen aannemenalhoewel bijna o-oenen0, tot dus verre hunne stemmen tegen het kwaad op en tl ijlt verheven hebben de redenen hiervan mogen hoofdzakelijk de volgende zijn. De geneeskundigen der steden verheften hunne stemmen tegen de bestaande gebreken niet, aangezien hen van aanbelangaan het zijn of niet zijnvan ge neeskundige wettelijke bepalingenniet gelegen ligt. Uit het land worden niet algemeen ldagten ingeleverd omdat men voor de ongenade van het algemeen gou vernement bevreesd iscn men derhalve nimmer op eenwe ambtsbekleeding aanspraak heeft; terwijl daar- enteren weder anderen zich door eene kwalijke terug werking der geneeskundige Commissie laten afschrik- 1 ken, en eene onvergeefelijke onverschilligheid, om trent-het bestaan van goede of slechte wettenmoge eene derde rede zijn, waarom men tot dus verre bij- lia niets ten nadeele onzer geneeskundige staatsrege ling vindt aangeteekend. Welaan! dan kunstbroeders verheft uwe'Stemmen luide tegen de zware en bijna onuitvoerbare instel lingen,'want denkt-slechts om onze gebrekkige ge- xegtëlijke geneeskundewant volgens' een Kon. be sluit van den 15 Julij 1818 Stbl. no, 30, moeten er beëedigde geregtelijke arrondissements geneeskundi gen aangesteld worden, aan wie derhalven alleen ge- regtelijke schouwingen kunnen opgedragen worden en vraagt menbestaan er zulke geneeskundigen in ons -land immers neen. Wat nut nu hebben Kon. be sluiten wanneer ze niet opgevolgd en gehandhaafd wor den wanneer er misschien nimmer aan gedacht is immer of ooit aan dezelve eenig gevolg te willen of kunnen geven Ligt er Neêrlands maatschappij aan •eene rigtige uitoefening van geregtelijke geneeskunde dan weinig of niets gelegen? Misschien is het van te weinig aanbelang hoe en 'door wiengeregtelijkeschou- wingen, ten gevolge van manslag of vergiftiging ge schied worden gedaan'om daarom alleen bezoldigde geneeskundigen aan te stellenterwijl het land reeds onder eene zware schuldenlast gebukt gaat, en men ten faveure van geregtelijke geneeskundigen toch niet gaarne deze of gene onnutte ambtsbediening (die er voorzeker al te overvloedig aanwezig zijn) zou willen Opofferen. (Tolk der Vrijheid (Ook zonder luide stemverheffing, maar door bedaar de, op daadzaken gegronde aanwijzing der gebreken d&itr,- waar 't behoortverkrijge men eene betere ge neeskundige inrigting.) heeft in zijn No. 87 van Vrijdag den 7 dezer een ar tikel opgenomengetiteldde Goessche Courant waar in ons, dagbladin echte straattaalgehavend wordt en van hetzelve gezegd dat het alle door het gou vernement bezoldigde sehandbladen in bitterheid en ministeriammus verre overtreftja zelfs den ónder de leiding van den gewezen geleiboef Librij Bagnano geschreven zijnde National van Brussel." Het wordt besloten met de verklaring voor ditmaal zullen wij hiermede eindigen en het antwoord der Goessche Cou rant afwachten." Voor schrijvers van dien stempel heeft de Goessche Courant geen antwoord. Hare Redactie wil aan die van den Tolk alleenlijk berigten dat noch zij zelvenoch hare medewerkers op eenjge wijze door het Gouvernement of door iemandwie het ook zijvoor hunne werkzaamheden ten dezen betaald worden. Er zijn daarenboven even zoo min ambtena ren onder hen als tot galei- of tuchthuisstraf veroor deelden. Als vrije en onafhankelijke mannendie niets van de Regering te duchten hebbenvermits zij in geene rcgtstreekschc betrekking tot haar staandrukken zij hunne meening uit, die, wat de Tolk èn anderen ook beweren mogenbij zeer velen meer bijval vindt dan 4hun woest aanranden van ieder die op een eenigzins verheven standpunt staat. Wat den raad betreft om op den ingeslagen yveg nier verder voort te gaan maar „ons aan de zijde dér Vlissingsche zuster te scharen" wij willen gelooven dat hij goed gemeend isdoch gewoon zoo als wij zijn om zelfstandig te handelen kunnen wij den zei ven niet opvolgenten ware onze genoemde zuster mogt willen verklaren zoo min op regtstreeksche verkiezingen als op onbepaalde vrijheid van onderwijs te zullen aandringen. Vermindering van belastingen achten wij trouwens zeer wenschelijk en het personeel der Heeren Ministers is ons vrij onver schillig indien slechts de wet gehandhaafd worde. NIEUWSTIJDINGEN» op de markt tot rust, en kwam dus grooter wanorde voor. De troependie op het kasteel St. Angelo ge stationeerd zijnmeenden dat Rome reeds in opstand was, en hadden de kanonnen geladen. Negen perso nen zijn bij die opschudding gedoodeenige zijn van de balustraden in den Tiber gevallen en in die rivier omgekomen. Het getal der gewonden die in de hos pitalen zijn opgenomen, is belangrijk. De aanleiding dezer oproerige beweging schijnt nog niet met zeker heid bekend. Sommige willendat men met steenen wierp op.de afgehouwene hoofden der 3 misdadigers welke .op lange stokken waren geplaatstanderen ver zekeren dat men zich van de lijken der misdadigers wilden meester makenom langs de straten te slepen. De zakkerolders waren in het gedrang ook werkzaam vijf hunner heeft men gevat. In Algiers was niets bijzonders bekend. Buiten de poort Bad-a-Zoun werden de materialen bewerkt voor blokhuizen, die tusschen Blidah en Coleah zouden moeten worden geplaatst, ten einde de gracht te be schermen welke de vlakte van Mitidja tegen de in vallen der stroopende Arabieren zouden moeten vrij waren. - De bisschop van Algiers was zeer onge steld en zoude naar Frankrijk terugkeerenten einde de wateren te gebruikenen inmidddels het geestelijk beheer aan zijnen vicaris overdragen. Er bestaat eene overeenkomst tusschen de groote mogendheden, waarbij 'bepaald wordt, daj sommige der belgische vestingen op de fransche grenzen zullen worden gesloopt. Engeland vordert, dat aan deze overeenkomst alsnu gevolg zal worden gegeven. Ko ning Leopold verlangt zulks geenszins, en schijnt"zich tot het bewind van Frankrijk te hebben gewend, ten einde van dien kant ondersteuning te erlangen. Naar men verzekert, zoude de Koning der Franschen niet ongenegen zijnom den tegenstand van Belgie in dat opzigt te ondersteunen. Door de liberalen'wordt er weinig geloof aan geslagen. De Koning stelt er steeds groot belang in dat de ves tingwerken om Parijsen inzonderheid de afgezonde de fortenmet den meesten spoed worden gereed gemaakt" Dezer dagen zijn er zeer vele soldaten van de be zetting van Parijs gearresteerd. Of die maatregel is te weeg gebragt door wederspannigheidter zake van d :n arbeid aan de vestingwerkenof uit eenige andere oorzaakis niet gebleken. jfc- .''B-jr ,- v., .-v>-yr J.#] I - ./.!,.5 i"'" i De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag» namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is F 1,75 franco per Post/" 1,90, - Gewone Advertentien worden a 20 ets. deregel geplaatst. Gehoor* te-, Huwelijks- en Dpodberigten van 1 - 6 repels a f 1,20. GENEESKUNDIGE STAATSREGELING VAN 'NEDERLAND. Rome den 22 Julij. Men heeft nader verslag van de onlusten, die gisteren hebben plaats gehad bij de teregtstelling van 3 moordenaars. Het was eene op schudding onder het volkde menigte drong op de soldaten in, welke het schavot omringden, endoorbrak het carré. De jagers, die op den anderen vleugel stonden, wierpen.zich met de bajonet op het volk en drong het terug. De gendarmerie schijnt hét meest bijgedragen te hebben om de orde te herstellen. Door het,afsluiten der toegangen der gtraten belette zij den. aandrang der menigtebragt het in gisting zijnde volk Rome, den 23 Julij. De Frankische Courier deelt het volgende mede: Uit eene geloofwaardige bron verneem ikdat de Kerkelijke zaken in de Nederlanden zoo wat op den ouden voet zullen blijven. Iedere kerk-provincie zal een van de Propaganda Fide af hankelijke aartspriester hebbende geestelijke Semina- rien en R. Scholen zullen geheel onafhankelijk van de regering zijncn over het algemeen zal de Ned. rege ring zich weinig met de R. C. religie-zaken te bemoeijen hebben. Noord-Braband, Limburg en Luxemburg zul len onder drie van de Propaganda Fide afhankelijke Apostolische vicarien staan, en de zaakgelastigde van den Paus in den Haag zal superior der missie of zen ding zijn. De wij-bisschopdie de Sacramenten der vorming en de priesterwijding te verrigten heeft, zal in Amsterdam wonen, en de aartspriesters zullen on der dé leiding van den superior staan." Parijs den 4 Augustus. De berigten uit Algiers van den 27 meldendat op de Oostkust van Algerie als te BoneBougie en Philippevilleeene wensche- lijke rust heerscht; maar dat het leger in dat oord vele zieken telt. Abd-el-Kadcr bevindt zich in de provincie van Oran. Mascara is van eene bezetting van 2000 man en van leeftogt tot October voorzien. De generaal Lamoricibre isin vijf dagmarschenvan daar naar Mostageném teruggekeerd. - Op dezen terugtogt is hij meermalen door de Arabieren verontrust die echter telleen reize zijn afgewezen gewordenterwijl de Fran- schen 65 man aan dooden en gekwetsten hebben ver loren. Abd-el-Kader bevond zich laatstelijk bij den stam der Hachemsdié hem allezins genegen bleven zoo dat de generaal Lamoricibre eerlang weder zoude moeten opbrekenom hem van daar te verdrijven.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1