N°. Sff. Donderdag den 184 GOESSCHE COÜEAN TV Het is algemeen bekend, dat in het begin van 1840, eene krachtige Unie tusschen de Dagbladen van ver schillende kleur en beginselen tegen de bestaande mis bruiken en onregtvaardighedendie onder het vorige Bestuur bijna dagelijks plaats vondenwas tot stand gebragt, eene Unie tusschen de catholijke en vrijzin- n'ge protestantsche organen, waarvan de omverwer ping van het gehate oude stelselhet gevolg is geweest. De verdwijning van den bezoldigden ministeriëlen Avondbodekan tot getuige hiervan strekken. Eene 'sprekende bevestiging van de leus onzer vaderen Eendragt maakt magt 1 III i=L*- Hf De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prijs per Kwartaal is ^75 franco per Post/1,90, Gewone Advertentien worden a 2 ets. deregel geplaatst. Gehoor» ie-, Huwelijks- en Doodberigtem van Iregels a1,30. tSlniott Toen wij'dit jaar inno. 4 van dit dagbladin eene vraag aan cle redactie der Vlissingsche Courantgeschreven haddenDat de Noord-Brabander de Catholijke Stemmende Arnhemsche Courant en hei Iiandëls- blad zoodanige gevoelens uiten is niet vreemdwant men weet immers, dat zij onder den invloed staan van eene gezindte, aan welke het nooit genoeg is gelijke regten met andere te hebbenmaar die de ïieerschende wil zijn. Volgt de Vlissinger almede die banier?" Toen betwijfelden velen, die nog al wel onderrigt meenden te zijnniét alleen de waarheid van onze bewering, dat de bedoelde partij op de dag bladen invloed uitoefendemaar sommigen weerspraken het zelfs stellig ten opzigte van de Arnhemsche Cou rant en het Handelsblad. Wij moeten ook erkennen den Arnhemmer en den Noord-brabander als strijders onder dezelfde banier voorgesteld te zienmoest vreemd voorkomen. Maar was het vreemder dan het verschijn sel hetgeen de jaren 1828 en 1829 hadden opgeleverd toen de Courier des Taijs Bas en cle Courier de la Meuse de Beige en de Catholique zich aaneensloten om ver- eenigd'onder dezelfde vaan op te trekken? Onze vraag aan de Vlissingsche redactie werd intusschen met bitterheid beantwoord. Zij luidde de alarmklok en weldra traden met haar de Catholieke Stemmen en de Noord-Brabander tegen ons te velde, terwijl de meeste andere zoogenoemde onafhankelijke dagbladen op hunne bijzondere wijze van dezen strijd melding .maakten, en aan onze Courant den eernaam van de onverdraagzame toekenden. Aan die overeenstemming ten dezen even als in andere gevallenen in de laatste weken weder in het geroep van gratie voor den schrij ver en uitgever van den Tolk der Vrijheid was het blijkbaar'dat een geheime band de dagbladen verbond die zich voor volksorganen bij uitnemendheid uitgeven ■ja onwillekeurig moest de opmerker denken aan eene "vernieuwing der Uni'oh Catholique liberale van 1828 enz. en dus ook aan een streven naar een soortgelijk doel 'als door de Belgische omwenteling bereikt is ge worden. De zaak vvas nogthans voor allen niet even zeer uitgemaakt. Thans echter is alle twijfel hierom - trent opgeheven. De Tolk der Vrijheid levert in zijn No. 79-den 9 Julij uitgegeven onder der vaderen spreuk ■Eendragt maakt magteen opmerkelijk artikelhet geen wij geheel willen overnemen omdat wij in het be lang des Vaderlands wenschen dat de inhoud zoo alge meen bekend zijals maar mogehjk is. EENDRAGT MAAKT MAGT. Meermalen heeft men verscheidene der vrijzinnige Bladenen laatstelijk met name de Vlissingsche Cou rant zien aandringen op meerdere eenheid en zamen- werking der periodieke persen den wensch hooren uiten0111 alle ondergeschikte punten van de kwestie ter zijde te stellen en gezamentlijk meer legale middelen aan te wendenter bekoming van een echt grondwet- tig bestuurwaarvan onze vrijzinnige Koning zelf' een voorstander isen ter verdrijving dier verkeer de raadslieden, die nog met hunnen vergiftigen raad den regtvaardigen vorst omringen, en hem steeds ver keerde denkbeelden omtrent de vvaarachtige behoef ten van het n'ederlandsche volk trachten in te boeze men, om aan hunne snoode eigenbaat den ruimen teugel te vieren. Diezelfde Unie bad zich destijds ook in onze Twee de Kamer der Staten Generaal, gevormd, en werd on dersteund door het grootste gedeelte der Natie. De volgende onafhankelijke mi geachte organenhadden zich aan de,Unie aangesloten; als: r.) Arnhemsche Cou'rant2.) Noord-Brabander 3.) Catholijke Ne- derlandsche Stemmen4.) Vlissingsche Courant5.) Tolk der Vrijheid6.) JVeekblacl van Kegt7.) de ,s Gravenhaagsche Nieuwsbode8..) Kamper Cou rant 9.) de Gidss 10.) de Meppeler Courant11.) Onpartijdige en 12.) Handelsblad. Bij de Troonsbestijging van willem II en het daarstellen eener nieuwe regering, is die heilzame Unie echter eenigermate verbroken De rede hier van moet vooral worden gezocht in de te berde bren ging van godsdienstige geschilpunten waarover de mee ning der unioncle bladensomwijlen uit een liepen moeijelijk was alzoo het gesloten verbondin allen op zigte vol te houden; te meer nog,'daar men zich aan s de zoete hoop overgaf, dat alles spoedig eene andere wending zou nemenen men waarlijkonder eene nieuwe regering zou levenDoch helaasDe onder vinding heeft geleerddat men zich jammerlijk vergist heeftGehate mannen als eenen van maanen (zoo geestig en teregt door een onzer bladen het Juweel genoemd)alsmede een verstolk van soelen (bij genaamd de Hertog der Volharding)bleven den góéden vorst met hunne verkeerde raadgevingen om ringen Het juweel ging voort met de vrijheid der drukpers te vervolgenwaar het slechts konen zal zoo voortgaandewederom den Engel van Nederland worden; de man aan wien men voor het grootste gedeelte den afval onzer zuidelijke broeders (Belgen) te danken heefthijmet het volste regtde kwade genius van Nederland genoemd. Hij de voormalige voprstander der volks-souvereiniteit en vervolger van al degenen, die den naam van Oranje durfden noe men; thans de gezworen vijand van alle grondwettige vrijheiddoch reeds genoegalle constitutio- neïen zijn doordrongen van de noodzakelijkheid dat de goede Vorst die gehate mannenvan zijnen troon verwijdere, en door vrijzinnigemet de behoeften van onzen tijd bekende mannendoe vervangen. Om hiertoe nu te gerakenis het noodigdat de geheele periodieke pers alle middelen legale te baat nemewelke de grondwet haar veroorlooft, en dusdoende' de han den in één slaandeniet ruste voor en aleer zij hierin geslaagd zijAlle ondergeschikte kwestieuse puntenmoet zij thans laten varenen alleen slechts op de volgende hoofdpunten met alle onder haar be reik staande grondwettige middelen, blijven aandrin gen, en wel 1.) Verwijdering der oudegehateim populaire Ministers 2.) Het invoeren van regtstreek- sche, verkiezingen3.) Vrijheid van onderwijs en 4.) Vermindering der Belastingen! Onder dit 'Vaandel trekke men dan ten strijdemen late alle onderlinge twisten varen want een algemeen gevaar bedreigt het vaderland; de Volks-organen verheffen dan luider dan ooit hunne stemmenmen teckenè petitiën aan den Koning en de Stat en-Genera al en protesteertplegtig tegen alle-daden van willekeur en geweld Dit zal, dit moet uitwerking doende vijanden der vrijheid leeren onze krachten kennen en sidderen Dat dan alle vrijzinnigeProtestantsche en Catholijke dagbla den dit artikel overnemen en verspreiden ten teeke'n hunner goedkeuring en toetreding, tot deze herstel de Unie! L' UNION FAIT LA FORCE J Dit artikel uit den Tolk geeft veel stof tot nadenken en opmerken. Wij lezen in hetzelve met duidelijke woorden dat er in liet begin- van 1840 eene krachtige Unie was gesloten tusschen de Catholieke ep vrijzin nige Protestantsche organenwaarvan de omverwerping van het gehate oude stelsel het gevolg is geweest. Wij leeren er uit, dat sommige Leden van de Tweede Kamer deelgenooten dier Unie waren en zijn.' Het zegt ons welke onafhankelijk geachte organen zich al verder aan die Unie hadden aangesloten. Het verspreidt, licht over de verdeeldheid welke er thans tusschen sommige der onafhankelijke bladen bestaat, men denke aan de met talent gedrevene Arnhemsche Courant die de hand der Vlissingsche ter verzoening aangeboden heeft terug gestootenen almede met den Noorcl-Bra- bander geene verdere gemeenschap wil hebben. Het leert ons dat de te berde brenging van Godsdienstige geschilpuntenwaarvóór de jneening der unioncle bla- 1 den uit een liepde oorzaak is geweest van deze be staande verwijdering., (waardoor misschien de VUssi; - ger voor eene poos als in 'tniet verzonk), het poogt die breuk te heelende verwijderden te vereenigen en door voor het oogenblik alle ondergeschikte punten te laten, varenen zich tot zekere hoofdpunten te be palen eene kracht daar te stellendie door petitiën versterktvoldoende zal zijn om het bestaande omver - te werpen. De Koning wordt in dit artikel gevleid cn zijn bestuur gehoond, waartegen men zich verzetten" wilzoodat men den Koning de wet zal stellen. Men schermt met constitutionele grondwettige beginselen en schendt ze. Wij hebben voldaan aan het verlangen van den Tolk en zijn artikel overgenomendoch waariijk niet ten teelten van onze goedkeuring en toetreding tot die her stelde Unie. Wij zouden tot (haar niet toetreden al ware het zelfs dat wij omtrent al de genoemde hoofd punten met de voorstanders der Unie in meening over eenstemden, hetgeen gelijk men weet het geval niet is want hetgeen cle Tolk thans tot de ondergeschikte f punten brengen zoubehoort in ons oog wel degelijk tot-de hoofdzakenen wij zijn nog niet vergeten wat der Belgische omwenteling is voorafgegaan. Het op schrift ""'der Belgische Centen, union fait la force waarmede de Tolk eindigt, roept ons hetgeen die om wenteling voorafging als van zelve in gedachte: wij willen onze lezers hierbij te hulp komen. De Pausgezinden (le parti-prêtre) onder de Belgen die eene heerschende, alle anderen uitsluitende eere- dienst verlangden en het onderwijs geheel aan zich wilden onderwerpen, moesten aanvankelijk de aanval len verduren der zoogenaamde liberalendie zich aan de regering hadden aangeslotentoen de staatkunde der BOURBpNS en der Jxzmten hun Vrees inboezemde voor den invloed der Congregatie ook in België. Zij juich ten dus het Collegium Philosophicum toemaar de verdeeling der ambten (waarvan zij het grootste deel begeerden) wekte tevens hunnen naijver en haat tegen de noordelijke Nederlanders. Le Beigele Courier des Taijs Basenz. voerden 0111 laatstgenoemde oorzaak wel eene hevige taal tegen de.regering, pi aar stelden toch ook de gebreken en heerschzucht der Geestelijken naakt genoeg ten toon. Dit verdroot dezen. Rome- besloot een stap tot toenadering te doenen hen zoo mogelijk onder zijne vanen te brengen. De Priester partij reikte in 1828 de hand van broederschap aan de Vrijgeesten. De Courier de la Meuse gaf dit het eerst uit Luik te kennen, en de Courier des Pairs Bas beantwoordde het uit Brussel; want' beiden ge- voelden dat zijalleen staandeniet sterk genoeg wa ren de gehate regering te doen vallen. Zóó ontstond van toen af de Union Catholique Liberale; een ver bond vail priesterlijke heerschzucht en lust tot vernie ling der altarenvan bijgeloof cn vrijgeesterijvar* uiterlijke vroomheid en schaamtclooze losbandigheid eerp verbond waarvan de geschiedenis schaars een vroe ger voorbeeld weet aantewijzen. Ten gevolge van die verbond werden nu de misbruiken der Roomsche kerk door'de liberalen niet meer gegispt, en hielden weder- keerig de Courier de la Meusede Courier des Flan el r es en de Catholique op met het verdoemen der libe ralen. Met vercenigde krachten stond men de regering tegen en het petitioneren nam een begin. In. den aan vang was ér echter nog weinig eenstemmigheid in de verzoekschriften. Brussel wilde vrijheid van Drukpers. Genei vrijheid van Onderwijs Spoedig evenwel ver stond men elkander beter. De Catholieken stemden de burgerlijke vrijheid van denken en schrijven toe de liberalen daarentegen waarborgden de eischen der godsdienstige regtzinnigheid. Door zorgvuldige staatkundige verdraagzaamheid va.it leerstellige onverschilligheid te onderscheidenstelde men de schroomvalligste gemoederen gerust. Alzoo vermeerderde de wederzijdsche toetredingsloeg alle petitiezucht sedert Januarij 1829, ook naar de Noor delijke Provinciën over; en, ofschoon de Koning toe gaf aait alle eenigzins voldoenbarc wenschen en weg nam hetgeen tot verwijdering der Staten-Generaal van zijne regering strekken konofschoon er Bisschoppen benoemd en merkwaardige veranderingen in de Mi'niste- rien gemaakt werdende Unie werkte voort 'tot 'dat z'fj in de omwenteling van Bclgic haar doel had bereikt.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1