N°. 46. Maandag den 7 Junij. GOESSCHE LnanMfc 1841. COIJBAMT. NIEUWSTIJDINGEN. „UW ,<£&n M%f/êU) De Grieksche en Romeinsche Geschiedschrijvers van alle tijden' hebben vernielddat de Galliërs waren on standvastig, wuft, begeerig naar nieuwigheden, be- leedigend met een lagchcnd gelaat omvederstaanbaar in hunnen voorspoed, moeilijk staande te houden in hunnen tegenspoed gastvrij minzaam onderling hooghartig jegens vreemden, gereed om zich te wre ken over onregt, nog gereeder misschien, om onregt aan te doen, onstuimig en moeilijk te voldoen, hunne schoonste dadeii meer vervullende uit hartstogt, dan uit pligtalles doende voor den roem en uit ver achting der schande, weinig of niets voor de alge- meene zaak en het algemeen belang: voor het overige geestig beminnelijk ijdelsnapachtigvol van op- regtheid. Ziet daar de Galliërs. Dit zijn nog de Franschen. Galanterie én wellevendheid begonnen de Franschen te kenmerken onder Frans I. Hunne zeden werden wreed na den dood van Frans II. Maar te midden van gruwelen zelfs was er aan het hof eene bescha ving die Duitschers en Engelschen zochten natebootsen. Bij Shakespeare zegt te regt zeker persoonmen kan niet wellevend zijnzonder aan het Fransche hof geweest te zijn. Hetgeen in Frankrijk in alle vakken ontbreekt is het gevoel en de gewoonheid des eerbiedsmen gaat er zeer spoedig van het verlichtend onderzoek tot de alles vernielende bespotting over. Nimmer kan een Duitscher tot die schitterende vrijheid van spotternij geraken wijl de waarheid hem te sterk boeit en hij niet die wijsgeerigc ligtzinnigheid heeft,-welke bij de Franschen alles onverschillig maaktbehalve de sne dige manier om de loszinnigheid uittedruk-ken. In Frankrijk is.de verlichting tot een brand overge slagen en de wijsbegeerte heeft even als eene vergramde tooveres het paleis verteerdwaarin zij hare wonderen heeft ten toon gespreid. Men moet' erkennen dat door alle tijden heen de fransche natie is beschuldigd van uit haren aard opper vlakkig te zijn, en zich liever bezig te houden met de omtrekken der zaken en geschillen dan tot haar middenpunt doortedringen. Van hier vindt men in Frankrijk vooral thans in de letterkundeals zij nog dien naam verdientvele schitterende uiterlijke en wei nig innerlijke waardeveel stijl en weinig wetenschap. De prikkel tot het intellectuele is het genot en wel zinnelijk genot. Hoe waar zeide Bilderdijk dus van de Franschen zij hebben de vatbaarheid zoo om kleinigheden op eené niet ongevallige wijze uittedrukkenals om ledigheden van zin en gedachten onder de uitdrukking te verbergen." IIüsgenwordt bevestigd. Uit Rome wordt, van den 18' ten minste geschreven, dat de Pauselijke Stoel die verkiezing niet heeft goedgekeurd; dat de Paus inte gendeel het kapittel van Keulen herispt heeft wegens deze nieuwe met de kerkelijke voorschriften strijdige verkiezing, en den domkapittularis Ivenwelke ge protesteerd had tegen de gedragingen van het kapittel in het geschil wegens den aartsbisschop benoemd heeft tot apostolischen bestuurder van het aartsbisdom. J'Vattfetfgfe. De Koning, onze Heer, die de herinnering van al de door zijne getrouwe verdedigers bewezerte diensten van het door hen gestortte bloed en van de opofferin gen van allerlei aard, die zij voor de verdediging zijner wettige regten hebben gedaanin zijn hart ge grift houdt, thans het oogénblik ziende naderen, dat de Fransche regering hun de ondersteuning zal onthou den dié zij hun als uitgewekenen verleende, en niet willendedat zij van gebrek omkomenheeft mij be last u te zeggendat hij aan allen volkomene vrijheid laat om naar de ingeving van hun hart te handelen en dat zij middelen van bestaan moeten zoeken. Ik meld u dit op een bevel des Konings, opdat gij u daarnaar zoudt gedragenen ik noodig u uit daarvan kennis te geven aan al de Spanjaardendie zich in uwe stad be vinden. God neme u in zijne heilige hoede. De Engclsche bevelhebber Bremerwas- den 20 April te Calcutta aangekomen, om zich met den gou verneur-generaal te verstaanen om versterking van troepen aantevragen. Men verwachte twee Europescne regimenten om naar China te worden gezonden. ÜJcbcrlati&ew. 's Graveniiage den 1 Junij. Z. M. de Koning is heden morgen ten 11 ure naar Leiden vertrokken, om aldaar zijnen plegtigen intogt te doen. Buiten de Wittepoort is Z. M. door eene commissie uit het stedelijk Bestuur begroet gewordenalwaar ook de ecrewachtenuit de Burgerij en de Studenten, bene vens een gedeelte der Schutterij en van het garnizoen den Koning hebben opgewacht. Nog heden avond vertrekt Z. M. uit Leiden naar Soestdijk, alwaar Hoogstdezeive den nacht'zal doorbrengen. Men verneemt dat het gemeenclandshuis van Schie- landte Rotterdamdoor de stedelijk regering dier stad aangekocht, zaljngerigt worden voor prins Hende- rikdie aldaar met cenen stoet zich ter woon zal vestigen. heer II. de Bruijnbij drie personen met gunstig gevolg is verrigt. Deze operatiediebijna onpijnlijk binnen weinige seconden afloopt en een zoo lastig en onaangenaam gebrek herstelt, is wederom een nieitw, bewijs voor den bloei der Heelkunde in onzen tijd. Qltomw%stvztim> AGENTSCHAP MIDDELBURG. OPENBARE VERKOOPING. Op Woensdag den 16 Junij 1841des voormiddags ten elf uren, zal de Agent van het Domein te Middel burgten overstaan van den Notaris L. LANlI- IIORST residerende te Goesin het Gemeente-Pluis te Driewegen bij opbod en afslag Verkoopen: Een HUIS en TUIN staande en gelegen ter Gemeente Driewegen voornaan den Kadani Numero 41bij het Kadaster bekend Sectie B Numero 193 en 194, zijnde over den jare 1841 in de Grondbelasting aangeslagen voor ƒ6,71. De voorwaarden liggen ter lezing ten Kantore van den Agent en Notaris voornoemd, alsmede ten Gc- meente-Huize van Driewegen. Op Maandag te voren zal het te veilene gedurende des voormiddags voor een ieder te zien zijn. Bg&finbmfsfttrag* BURGEMEESTER en WETHOUDERS der- stad GOES en ressorte van dienverwittigen elk (Jer daarbij belanghebbenden: i.° Dat de Alphabetische Naamlijsten van alle de personen die aan de Loting van dit jaar voor de Schutterij dezer Gemeente, moeten deelnemen, ter inzage van een iegelijk zullen liggenop het Raadhuis dezer Stadvan Maandag deri 7 tot Maandag den 21 dezer loopende maand, des voormiddags van 10 tot 12 uren, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om ingeval hem op 'die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomen die op dezelve zouden behooren te worden aangcteckend of daarvan moeten worden weggelatenzulks bij demet het opzigt over de loting'belaste Commissieter kennis te brengen. 2.0 Dat de tijd tot de loting over den loopende jare, is bepaald op Donderdag den 24 dezer maand, des voormiddags te tien urenen de zelve zal plaats hebben ten Stadhuize alhier. Gedaan te Goes, den '5 Junij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. PI. VERSCHOOR, van Nisse Mij Bekend, De Stads-Secretaris L. D,E FOUW, Jz 'OÖRZAAIDDËR LONGZIÉKTE~VAN LIET RUNDVEE. Plet is eene bekende zaakdat alle nasporingenom de oorzaak der Longziekte onder het Rundvee te vin den tot hiertoe zonder gevolg zijn geblevendat ten dezen zoowel als in betrekking tot de geneeswijze der ziekte, de diepste duisternis blijft heerschenen dat de meeste Veeartsen het gevoelen hebben aangenomen dat die ziekte het bereik der kunst verre te boven gaat Voor mij zeiven beschouw ik de Longziekte onder het rundvee als eene besmettende ziektezonder echter te kunnen aanwijzenhoe de smetstof wordt verbreid en medegedeeld. Van deze ziekte kan meneven als van de cholera asiaticamet PIufeland zeggen Spookaardig verdwijnt zij op de eene plaatsom op eene andere het rijk der schaduwen te verlaten en als geest des verder/s te voorschijn te treden.'''' Iedere omstandigheid die met de Longziekte in eenig verband staat of staan kan, schijnt mij derhalve der overweging waard, ten einde alzoo door voortgezette waarneming en waarheidlievend onderzoek welligt de oorzaak dier ziekte aan het daglicht te brengenhoe onwaarschijnlijk dit ook bij den eersten oogopslag zou de mogen voorkomen. Van dezen aard is de volgende medcdeeling, die ik hier ter overweging aan anderen overgeef, vooral aan henwelke zulk eenen belangrijken tak van volksbe- '•rr- l:tn/-'~.^._ _---: De ujtgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. DeiTijsper Kwartaal is f 1,75 franco per Post/1,90. Gewone Adverlentian worden a 20 ets, deregel geplaatst. Gehoor ie-, Huwelijks en Doodberigten van --* 6 regels Ja .f 1.20. DE FRANSCHEN DOOR FRANSCHEN GESCHETST. Le Sage. vóltaire. Madc. de Stael. r In Frankrijk verandert thans alles in eenige uren. Ieder schrijft en niemand leest regt ernstig. De schrij vers staan op en verschijnen, gelijk zij beroemde na men hebben verdrongen, in een oogénblik. Vaarwel langdurige roem zeggen daarom thans de Franschen. Wie zou dwaas genoeg wezen om zijn leven toetewij- den aan eene wetenschap't welk weleer daarna eerst roem gaf, maar waarop men thans niet meer rekenen kan Men leeft voor 't oogénblik en men wacht niet eens meer den laat'sten ademtogt des schrijvers af. Het óte toi que j'y m'y mette sta opopdat ik uwe plaats bezette') is thans de tijdgeest in Frankrijk. Wat is de reden van die dwaasheid? Het gemis van een contrc-poids De Godsdienst. de Chateaubriand. Eugène Pelletan. Frankfort, den 31 Mei. Het berigt, dat het geschil tusschen de Pruissische regering .en den Pausc- j ijk en Stoel op nieuw ingewikkelder is geworden door de jongste verkiezing van cenen bestuurder van het aartsbisdom Keulen, in plaats van wijlen den heer Londen den 2 Junij. Men begint thans aan de terugkomst van- den President te wanhopen. Er zijn heden berigten ontvangen uit Barbados van 5 April, St. Lucie en Martinique 6Dominica/, Guadeloupe 8, Antigua 9, Montserrat, Nevis en St. Kitts 10, Tor- tola 12, Jamaica 20, St. Thomas 21, Portorico 22, en" Kaap Henri van 27 April, doch ongelukkiglijk was op geene dier plaatsen iets omtrent het vermiste vaar tuig bekend. Parijs, den 31 Mei. Onze dagbladen deelen thans het volgende stuk mede, hetwelk van Don Carlos uit Bourges, waar die Vorst steeds gedwongen is te blijven, aan de hoofden der naar Frankrijk uitgewekene Spanjaardenonder dagteekening van den 16 Meiis .uitgegaan Parijs den Junij. Iietgeen men sedert eenigen tijd meende te kunnen verwachten, omtrent het op nieuw uitbreken der vijandelijkheden tusschen Engeland en Chinaheeft zich bevestigd. De regering heeft eene telegraphische depeche ontvangen uit Marseille, alwaar eene paketboot is aangekomenwelke berigten heeft medegebragt inhoudendedat de vijandelijkheden tusschen Engeland en China weder eenen aanvang heb ben genomen, en dat de Engelschen zich naar Canton begaven. Op den 25 Februarij hadden zij zich mees ter gemaakt van het fort Bogue 'en van de factorijen te' Canton. De keizer scheen echter geenszins geneigd om toetegevcn. Utrecht, den 2'. Junij. .Wij vernemen, dat de nieuwesedert korten tijd in Frankrijk en Duitschland aangewende kunstbewerkingom het stotteren en sta melen te genezennu ook voor het eerst slechts in deze' stadmaar zoo ver wij. weten voor de eerste maal in ons Vaderlanddoor onzen stadgenootden voor i-iet ritk. BEST U'U R DER DOMEINEN.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1