N". 45. Donderdag den 3 .Tunij 1 *gsS*gri 1841. GOESSCHE COÜBANT. m- k-f uv.tts:-jspj-// De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddags en Don derdags avonds. De Prij s per Kwartaal is f 1,75 franco per Post/1,90, Gewone Advertentie» worden a 20 cts._deregel geplaatst, GeboOr te-. Hu welqli s- en Doodheriglen van t-6 regel* |a I,2oi LAGER ONDERWIJS. 'Op verzoek medegedeeld.} Terwijl 's Lands hooge regering zich met overwe gingen betreffende het Lager Onderwijs bezig houdt, gaat ook het schrijven over' dit onderwerp zijnen gang, en ontbreekt .het niet aan onbevoegden zoo wel als be voegden die hierover hunne stemmen laten hooren ofschoon weinigen den moed hebben dit alles te lezen. Er zijn er echter, die aan den steller dezes hun ver langen hebben te kennen gegeven om te wetenhoe het ten aanzien van het onderwijs- alhier voor vele jaren wasten einde dit te kunnen vergelijken met hetgeen er thans is; want, zeide men: aan de.vrucht moet de boom onderkend worden 1 - Zoodanige mede- deeling kan hare nuttigheid hebben'; hij heeft-ze daar om ook niet geheel willen weigeren maar in eenige hoofdtrekken te zamen gevat, zonder verder dan 25 jaren achteruit te treden opdat het geheel binnen den kring der herinnering van velen liggen mogt. Vóór 25 jaren waren er op geheel Zuidbc#eland 30 scholen. Velen van deze waren evenwel enkel win- -terscholendie des zomers van vier tot zes. maanden gesloten waren. Thans zijn er 34 in gcene van welke langer dan vier weken achtereen vacantie wordt gege ven. De nieuw opgerigtc zijn te Goes de Weezen en Armenschool en de -jonge Juf\>rouwenschuo!op het land de scholen teNieuw dorp gemeente V lieer Arcnds- kerliecn te Wilhelminddorp gemeente Kattendijkc Wie zal het wagen het belangrijke van deze aanwinsten te weerspreken Vóór 25 jaren waren de schoolvertrekken meestal of slecht of te klein, of hoogst ondoelmatig ingerigt. Gedurende dit tijdvak zijn er in de stad en op het land 15 nieuwe locaïcn aangeschaft; en een zestiende (te Bieselingtzal in dezen zomer gebouwd worden. Zeven andere scholendie goed te maken warenzijn tot zeer goede vertimmerd en laten weinig te wenschen over. De overigen zijn zoo veel mogelijk verbeterd sommige van deze zouden almede allezins voldoende zijn indien zij thans des winters niet te klein waren. Allen zijn zij van goede meubelen voorzien. Hetgeen er aan deze ontbreekt wordt dadelijk verholpen. Dui- zende guldens zijn voor dit alles uitgegeven. Vóór 25 jaren vond men op Zuidbcveland 30 on derwijzers van welke twee den se rang, 6 den 3e be zaten terwijl de overigen of den 4e of in hét geheel geenen hadden. Thans zijn er in de gezamenlijke scholen van het district behalve de kvveekelingen 47 onderwijzers met het geven van onderwijs on ledig. Van deze hebben 10 den 2e rang24 den 3e 5 den 4eslechts 2 zijn zonder rang. Vóór 25 jaren werd het eerste onderwijs in het lezen algemeen volgens de oude spelmethode gege ven. Thans isop ééne uitzondering naalom "de klankmethode ingevoerd. Wie kan twijfelen of zoo danige (veranderingen over het geheel verbeterin gen zijn En nog is hiermede niet alles gezegd, want ver zwegen mag het niet wordendat ook der onder- vijzeren bestaan over het algemeen is verbeterd, en dat veelzeer veel voor het onderwijs der minver mogenden is gedaan geworden en nog bij voortdu ring wordt gedaandaarin de zomermaanden ruim 400 in de wintermaanden bijna 900 kinderen om niet onderwijs ontvangen en gemiddeld bijna d der scholieren geacht kan worden voor rekening'van Pro vinciale, Gemeente of Arme fondsen ter schole te gaan.Wiedie de menschen lief heeftkan nala ten zich hierover te verblijden, vooral wanneer hij in het oog houdt, dat dergelijke kinderen voorheen grootendeels van alle onderwijs verstoken'bleven? Gewis het verschil tusschen voor 25 jaren en mi is in het oogvallend en groot. En van waar zijn die verbeteringen gekomen Zij zijn een ge volg van fdehoven oh zen lof verhevene en kracht dadig voortgezette bemoeijingen des gcwestelijkcn ttstuurs hetwelk zich de belangen van het opko- r (.nc geslacht heeft aangetrokken cn, door onder- standgelden van verschillenden naam ook de- vervvr- g. van zoo veel materieel goed heeft moge lijk gemaakt: een gevolg van de vaderlijke zorg der stads regering en der plaatselijke besturendie vrij algemeen gaarne medewerkten om het goede te be vorderen een gevolg van den verstandig werkza- men ijver dervroegere HH. schoolopzieners, (de beide HH. de Kanter en Mr. van der Meer Moi-ir) vap welke er nog twee in volle levens kracht in ons midden blijven medearbeiden aan de bevordering van waarachtig volksgeluk, terwijl de derde wel reeds van zijnen post is afgeroepen, maar toch nog in veler aandenken eene belangrijke plaats beslaat. Zij zijn een gevolg eindelijk van de vol harding ook van brave onderwijzersdie door zoo vele blijken van belangstelling en te gemoetkoming bij hun gewigtig werk 'tot getrouwe pligtsbetrachting werden opgewekt, eh bij dezelve aangemoedigd. Bij dit alles kan evenwel de geest van het onder wijs slecht zijn!" Het is zoo, het wordt beweerd ook, doch de bewijzen hiervoor worden niet geleverd, en beweeringen zonder bewijzen hebben eigenlijk geene waarde. Dat het geheel volmaakt zou zijn wil de steller dezer regelen geenszins voorwenden. Hij kent de eigenlijke gebreken en leemten welligt beter dan vele anderen. Hij weet dat er onder de onderwijzers men schen zijn, die hunne gewigtige betrekking enkel als broodwinning beschouwen; doch hij kent er ook., die van het belangrijke hunner roeping diep doordrongen geheel voor hunnen post leven. Het is met den on derwijzers §tand zoo als met alle andere standen in de maatschappij. Doch de som van het goede is toch hier waarlijk niet gering, en moge er al, daar niet ieder met even gelukkige vermogens is- toegerust, bij dezen of genen stof tot aanmerking zijn op de manier van onderwijs enz.tegen den geest van dat onderwijs zullen wel geene gevvigtige bedenkingen kunnen wor den ingebragtdaar die geest Christelijkis. Wel verre dat de Bijbel in do scholen een verboden boek zou zijn, gelijk door sommigenen nu onlangs ook we- der-door Mr. J. W. Gefken (in zijneop eenzij dige en gedeeltelijk onware beschouwingen rustende brochureover Christelijke volks-opvoeding en vrijheid van onderwijsbeweerd is gewordenwordt hij veel eer in de meeste scholen gebruikt, maar gebruikt met verstand, en op eenen tijd en eene wijze, dat dit ge bruik aan R, Cath. geene ergernis of 'redenen tot be zwaren kan geven. En waarom zou dit niet? In vele scholen worden volstrekt geene R. Cath. gevonden. In andere slechts 2 of 3. Alleen in een 6tal platte lands-scholen (welke uit dien hoofde dan ook tot de Uitzonderingen ten dezen behooren) is derzelver aantal meer belangrijk. Worden deze uitgezonderd dan kan het getal R. Cath. in al de overige te zamen slechts 50 beloopenterwijl hun vol getal van 500 van de 3000 of 5 van het geheel bedraagt. Daarenboven wordt dooi*' de verschillende Godsdienst leeraren ook nog eigen lijk Godsdienstig onderwijs gegeven. Waarlijkhet geen door Mr. Gefken en anderen als het ultimatum hunner wenschen wordt voorgestelddit bestaatwan neer meir niet willens de oogen sluit voor hetgeen er is, reeds voor het grootste gedeelte. Maar bestaat, hetgeen hier is aangevoerdwaarom zou men dan den krachtvollen en goede vruchten dragenden boom uitroei- jen op dat een jonge stam van onbekende, ten minste onbeproefde waarde zijne plaats kunne innemen? Neenmen kweeke hem liever zorgvuldig aanen neme de doode takken eil wilde loten meer en in eer weg, opdat het goede vruchthout des te meer voedsel erlange. Men rekene niet genoeg te hebben gedaan met hetgeen er is, maar men zette het begonnene voort* want is er reeds veel gedaan (waaronder men ook de oprigting v;in Zondagscholen, tellen mag) veel is er ork nog te doen. Er ontbreken in ons midden nog bewaarscho len voor de kleinste kinderen van minvermogenden en uit den burgerstand. Mogt men eindelijk van de dringende behoefte ten, dezen overtuigd de' handen in een slaan cnn ook in deze behoefte te voorzienDóch hierop komt de steller dezes wel eCns terugten ware een ander lust mogt gevoelen deze snaar aanteroerengelijk et, tot zijne blijdschap, in dit dagblad reeds een en andermaal over dit tot nog toe te weinig behartigd onderwerp met nadruk is gesproken geworden. NIEUWSTIJDINGEN. JO-oithrnk. Parijs den 30 Mei. Sedert een' geruimen tijd heeft men weinig of niets van Prins Lodcwijk Napo- kon Buonaparte hooren sprekendie steeds in het ka - teel van Ham gevangen wordt gehoudenen welken deze gevangeniszoo het schijntbegint te verdrie ten. Dezer dagen heeft hij middel weten te vinden om de aandacht der'menigte weder eenigzins op zij nen persoon te vestigendoor een protest tegen de wijs op welke hij in deze gevangenis wordt behan deld. Hij beweert daarindatdaar men de wettig heid van het bewind van zijnen joorn en van zijnen vader heeft erkendhij niet anders dan als een Prins kan behandeld worden en dien volgens moet worden ont heven van die kleingeestige kwellingenaan welke hij bij voortduring van de zijde zijner bewaarders is blootgesteld. De militairen, welke het kasteel bewaken, hebben zeer scherpe bevelen bekomen, om nimmer met dien gevan gene in eenig gesprek te treden. Eergisteren heeft de artesiaansche put, in de vlakte van Grenellctot grooten schrik der onderne mers op eens opgehouden te vloeijendoch na vei loop van eenigen tijd is het water weder opgekomen eene menigte vuilnis en klei met zich voerende. Men meentdat dit kortstondig oponthoud aan het verloop dér gronden aan het benedeneinde van den put moet worden toegeschreven, en dat, zoolang die gronden geene vaste gedaante hebben aangenomen, dergelijk verschijnsel nog meermalen zal kunnen plaats hebben. Eergisteren hééft er op de Place Royale, die van la Concorde,en in de straat St. Honoré een hevige schrik en verwarring geheerscht door eenen zeer groo ten dollen |honddie niet alleen alle honden welke hij ontmoettebeetmaar ook zeven of acht perso nen ligter of zwaarder gewond heeften op een dei- paarden van eene calèche woedende is aangevallen tot hij,eindelijk door een' der voorbijgangers met een' dolk doorstoken werd. JE en kind is door het genoem de rijtuigwaarvan de paarden op den loop waren ge gaan verpletterd. De generaal A lav aSpaansche gezant te Lon den, is alhier aangekomen. Men zegt, dat hij dooi de Spaansche regering belast' isom de voor eenigen tijd afgebroken finantiële -onderhandelingen wederom aan te knoopen. In Londen schijnen de onderhande lingen deswege mislukt te zijn. -- Het bof der Pairs heeft gisteren avond deszelfk arrest gewezen, Darmes is veroordeeld tot de straf van vader-moordenaar, dat is dat hij op de strafplaats zal gebragt worden met ontbloote,voeten en het hoofd meteen' zwarten sluijcr bedekt; dat hij óp het schavot te pronk zal staanzoo lang een deurwaarder het von nis voorleest, en vervolgens onmiddelijk ter dood wordt g-bragr. - De beschuldigde Duclos is naar den gewonen reg- regter verwezenwegens onwettig verbergen vari krijgsbehoeften. Consldère is vrijgesproken, en on middellijk op vrije voeten gesteld. Men zegt, dat de advocaat van Darmès morgen eei.gehoor bij den Koning, zal hebben, om eene ver mindering van straf te erlangen. Darmès zelf schijnt echter geene gratie fe willen vragen. Parijs den 1 Junij. Het doodvonnis tegen den konings'moorder Darmès is den 31 Mei, den tweeden dag na het uitspreken daarvan voltrokken. De gewone bijzondere correspondentie uit Parijs van den 3i"behelst daaromtrent het volgende Dc heef Pinèdede ad volta at van Darmèsheeft te vergeefs een gehoor bij den Koning gevraagdom eene verzachting van straf voor dien veroordeelde af te smccken. Men heeft hem, bij het afslaan van het verzoek om gehoor, geantwoord, dat dc Koning zich met het gevoelen der meerderheid van zijnen raad had vereen :gd en cr beslist wasdat de geregtigheid haren loop zou hebben. Eerst gisteren avond is Darmès te weten geko men dat hij niets meer te hopen haen een uitr i.a het bezoek van zijnen advoka-it,. is de griffier der ge vangenis hem komen aanzeggen, dat hij den volgenden

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1