N°. 43. GOESSCHE Maandag den 34 Mei. NIEUWSTIJDINGEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags namiddag derdags avonds. De prijs per Kwartaal is /"r.75 franco per BELANGRIJK BERIGT. Het Britsch en Buitenlandsch Genootschap ter af schaffing van de Slavernij aan het Nedcrlandsche en Jjeensche Volk. Onder dezen titel vei'scheeij onlangs in de kolommen van het Engelsch Tijdschrift The Antislaver ij Re-, porter een hoogst belangrijk stuk waarop wij verzocht zijn de aandacht van ons publiek te vestigenhetwelk wij mede doen door middel van dit Dagblad. Ingeno men met de zaak en de wijze waarop dezelve behan deld wordtaarzelden wij niet in onzen kring aan de pübliekmaking hiervan medetewerkenniet twijfelende of wij zullen hierdoor eene algemeene belangstelling opwekken. Reeds te lang toch was het Nedcrlandsche Volkin strijd met zijne Christelijke kennishierom trent onverschillig, daar het tegen die kennis dooreen verkeerd begrepen eigenbelang handeldeof door een onchristelijk rigorismus gedreven zijne handelwijze ver keerdelijk gewettigd achtte. Aan beide die bolvverken is eene bres geschoten. De stellingen zijn niet meer te houden. Geene redeneringenmaar daadzaken heb ben de overwinning behaald. Engeland dat zich op eene schrikkelijke wijze, zoo als in het genoemde stuk gezegd wordthad schul dig gemaakt aan het drijven van den onmenschelijken slavenhandel heeft zijn slaven vrij verklaard. De beweegredenen hiertoe worden opgegeven en de resul taten die Hieruit vloeideneenvoudig vermelden door berekeningen gestaafd. Deze voldingen alles. Men kan zich niet meer verschuilen achter de redenering als of de vrijverklaring den slaven zelve nadeelig zou zijnals hiertoe nog niet rijpevenmin als men kan beweren, dat hierdoor het algemeen of bijzonder belang lijden zou. De planters hadden luide voorspeld dat de dag der vrijverklaring 'van de slavenhet sein voor het vermoorden der blanken in de West Indien zou zijn. Hoe werd deze'voorspelling vervuld? Het gedrag der negers in al de voormalige slavenkolonienwas bij uit nemendheid vreedzaam op den gelukkigen dag, welke de hooggeprezen zegen der vrijheid onherroepelijk ver zekerde zijnde dezelve vrij algemeen als een dag van dankzegging en openbare hulde aan den Allerhoogste V" gevierd geworden. De Bisschop van Jdmaikaeen eiland dat bijkans een - derde der geheeleslavenbevolking in zich bevat, schreef in 1838 aan Lord Glenelg omtrent den afloop van dien dag." Zij hebben zich door hun gedrag betoond waardig te zijn de giftwelke zij ontvangen hebben en zij zijn voor dezelve veel beter voorbereiddan ik mij bijmogelijkheid had kunnen voorstellen. De stille wijze, waarop alles is geschied, heeft het alge meene gevoel niet weinig verhoogd en een' diepen in druk op aller gemoederen gemaakt. De braven zijn er door bemoedigd en de slechten beschaamd. „Ik houde er mij van overtuigd, dat niets anders dan deze gelukkige verandering in hunnen toestand ons immer hope kon geven om het volk werkelijk te ver beteren zoo lang eene schakel van deze hatelijke keten der slavernij overbleef, moest dit groote werk worden uitgesteld. Ik moet Uw BIoogEdele nogmaals herhalen dat het gedrag van al de volksklassen bij deze blijde gelegenheid boven mijnen lof verheven is geen dén geval van dron kenschap of al te luidruchtig vermaakzelfs niet in de groote steden van dezen omtrekis tot mijne kennis gekomen." Het gevolg beantwoordde verder hieraan. De krijgs- magtdie men te voren noodig hadom de slaven te bedwingenwerd op de helft verminderd. Men be hoefde de vrijen niet aizoo te bedwingen. Ook het materiëel belang won hierbij. Sedert de goedkeuring van het Britsche parlements besluit ter afschaffing der slavernijheeft eene groote vermeerdering in den uitvoer naar de voormalige slaven kolonien plaats gegrepen, hebbende dezelve in een tijd vak vandc vijf eerstvolgende jaren bedragen achttien mil lioenen ponden sterling in plaats van vijftien millioenen zoo als in een gelijk tijdvak vóór de vrijverklaring het geval was. Als een bewijs van den voorspoed der koloniën dienL.de vermelding, dat de planraudjcn alleen thans over het algemeen eene waarde hebben, gelijk aan die, welke zij voorheen hadden met de slavenaan dezelve verbonden, en meermalen 'gelden.zij nog eene veel hoogere som. Wij mogen verder niet nalaten melding te maken van de groote milddadigheid, door de -onlangs vrijverklaarde negers betoond, en welke niet weinig afsteekt bij de baatzuchtigheid van de voorstanders der slavernij. Wij verblijden ons' daarom dat de welsprekende taal van Lord Stanley bij de voordragt van het Britsch besluit ter afschaffing der slavernijthans voor een groot gedeelte is verwezenlijkt geworden. Bij deze gelegenheid zeide hijIk stel dan voor dat ieder slaaf, na het geno- merse besluit, terstond de magt zal hebben 0111 in zulk een' stand geplaatst te worden., in welken hij al de voorregten van een' vrijen mensch zal genieten, in welken hij geenen vlek van zijpen slaafschen toestand zal gevoelenin welken hij van bet wreede stelsel van onverantwoordelijke ligebameiijke straf zal bevrijd zijn in. welken hij het volle genot van zijne huisselijke be trekkingen zal hebben, in welken hij niet blootge steld zal zijn om hendie hem de naasten en dier baarsten zijnop eene onteerende wijze te zien straf fen of zeiven vernederd te wordenin welken zijne verklaringen voos een geregtshof niet betwist zullen wordenin welken zijn regt op eigendom even onbetwist zal zijnal dat van elke andere klasse van 's Konings onderdanenin welken hij ieder regt en voorregt van een' vrijen mensch zal genieten." Engeland gaf alzoo een treffend proefhoudend voor beeld. Zal Nederland achterlijk blijven? In onze kolo niën is de toestand der slaven toch zeer bedroevend. Er is ons berigt, dat de slaven van Sarin aide in ecnen zeer verlaagden toestand verkeeren ,-a- dat derzei ver getal, op eene vrccssclijke wijze verminderd, waarschijn lijk van vier tot vijf op de honderd telken jare, —dat zij of> de plantaadjen over het algemeen van alle onder-' wijzing verstoken zijn, dat daar sedert meer dan hon-, derd jaren eene Moravische zending is werkzaam ge weest maar dat dezelve in de laatste jaren slechts tot veertien plantaadjen van de vieren vijfhonderd, welke de kolonie- in zich bevat, den toegang had; hebbende tegenwoordig alleenlijk gelegenheid, om niet meer dan v een vierde gedeelte der plantaadjen te kunnen bezoeken. Insgelijks vernamen wijdat het huwelijk onder de sla ven op eene schandelijke wijze is verwaarloosd gewor den en sedert, korten tijd door de wet wordt bekrach tigd. (r) Wel mogten dus de Engelschen zich tot ons wenden. Dat Nederland zich hierdoor niet vernederd gevoele maar inzie dat het zich vernederen zou, alshet geen gehoor gaf aan deze opwekking, welke aldus besloten wordt: Suriname en de andere koloniën van Nederland be loven in groote mate dezelfde uitkomsten welke Britsch Guinée en andere voormalige slavenkoloniën van Engelandsedert eenige jaren hebben opgeleverd. Vergunt ons ten slotte u te verzoeken u bekend te maken met de bijzondere wettengebruiken en ge volgen der slavernij in uwe onderscheidene landenen brengt de uitkomst uwer onderzoekingen ter kennis van het publiek. De eerste maatregel tot wegneming van een groot kwaad is de kennis van deszclfs aard de tweede is deszclfs tentoonstelling Ieder voor zich- zeiven wende pogingen aanen men doe het ook in vereeniging met anderenom door alle betamelijke middelen de dadelijke, afschaffing der slavernij te be vorderen De slavernij iszoo als wij gepoogd heb ben u aan te tooncn, de ellendigste staatwelken men zich, verbeelden kan. Laat het jubeljaar voor de slaven in uwe bijzondere landen aanbreken en aldus zal door uw voorbeeld de tijd bespoedigd wordenin welken de millioenen van ongelukkige wezensdie nu in' wreede slavernij wegkwijnen en sterven, ver lost zullen wordende onbarmhartige behandeling van ongevoelige aandrijvers zal ophouden en Afrika be vrijd van de rampwaaronder het zoo lang gebukt ging en welke zijne vordering in al wat groot en goed is verhinderde, zijne handen tot God zal uitstrekken." Onze slaven liebhèn echter thans reeds hoven de voormalige Engelsche dit vooruitdat zij voor de wet telijke Justitie te regt staan. :C OU RA NT. Advertenlien wordou a 20 cis, deregel geplaatstGeboor- 1 i"|lis- en Doodberiglen -van I 6 regels (h J,20., Wij hebben alzoo iets van dit belangrijk stuk doen bennen. Wij twijfelen niet, of het zal velen, die hei- lazen ter harte gaan. Reeds zijn vele aanzienlijken in ons' Vaderland bedacht, om de 'hand aan 'twerk te slaan en zij mogen rekenen, even als dit de particulieren ut Engeland deden, op de ondersteuning der regering, welke m dez-e zaak dan haar gezag zeker zal doen gel den als hierdoor aan het verlangen der natie vol iaa en geene inbreuk op regfmatige belangen gemaakt vvor It. Ieder Nederlander moet dus de zaak ter harte neme; De Engelschen hebben hierdoor de goede zaak tot stand gebragt. Daarom worden allen uitgenoodigd tot de lezing van het genoeihde stuk, hetwelk in onze taal is overgezet, en waarvan de exemplaren bij de uitge vers dezer Courant gratis worden uitgereikt aan een iegelijkdie slechts de moeite wil nemen dezelve aan- tevragen. Weldra zal men van de zaak, welks bedoeling hier door bekend wordt, meer vernemen, en zullen de mi i- delcn hiertoe aangewezen worden. Nederland kan indemneren en emanciperen. 'in. 29uitsclflaub. Frankfort, den 19' Mei. Alle berigten van de Turksche grenzen komen daarop neder, dat de toe stand der Christenbevolking, waarvan duizenden ten gevolge der overwinning van de Turken bij-Nissa zijn gevlugtallerellendigst isen de overwinnaars op He- gruwzaamste woeden. In den omtrek van Nissa moe ten omstreeks 21 dorpen afgebrand en de ingezetenen, waaronder de vrouwen en kinderen, jammerlijk ver moord zijn. liet overschot van 700 huisgezinnen is in de Servische quarantain van Alexinezze als vlugte lingen aangekomenen wordt nu door den Pacha van Nisse opgeëischt; maar Vorst Michael weigert die uitlevering zoo lang daartoe geene stellige bevelen uif Konstantinopel zijn ontvangen. In Servië wordt meer en meer belangstelling in het lot der ongelukkigen aan den dag gelegden ook in andere gewesten openbaart zich eene vijandige stemming tegen de Turken. Laatst- gemelden verklaren den opstand nu wel voor geëindig d doch hierop is geen staat te makenja men mag aan nemen, dat de door de Turken gepleegde gruweldaden den haat en wraaklust tegen hen algemeen heeft doen worden. Op Kandia blijft het bij het oude. De Turksche troepen wagen geen aanval op de vaste stellingen der insurgenten. Hetblijktdat alle voorzorgen der Grieksche regering onvoldoende zijn0111 de oversche ping van manschap en krijgsbehoeften uit Griekenland te verhoeden. Jfraiifc* Parijs den 8 Mei. De graaf van Parijs is ge doopt in de Vont, die gediend heeft voor de doop- plcgtighcid der drie kinderen van Hendrik IVden 14 Scptemb. 1606. Deze vont is een koperen bek ken.., met zilveren platen overdekt, waarop kleine fraaije beeldjes gedreven zijn, een werkstuk van het jaar 897', op het einde der regering van Etideszoon van Robert den Sterkebijgenaamd Graaf van Parijs. Ter gelegenheid van de laatst door Bodewijk Philips gehouden wapenschouwingis 's konings hoed afgewaaid Bij de laatste kamer-opening vóór de Revolutie van 1830 viel de hoed van Karei X en werd door den hertog van Orleans (nu Loaemjk Phi lips') opgenomenen den op zijnen troon stijgen Tn koning vveêr ter hand gesteld. Deze twee omstandig heden worden thans zamengenomenom er eene over eenstemming uit af te leiden, die spoedig welligteenig gevolg zou kunnen hebben? Parijs, den 18 Mei. Met den telegraaf heeft men berigt bekomen dat het expeditieleger den 9 te Al giers is teruggekeerd; de gouverneur en Mgr. de her tog van Nemours zijn den 10 aldaar aangekomenra Medeah en Miliana van leeftogt voorzien te hebben. - Den 3 had de vijand op het gebergte boven Miliar,a 5 tot 6000 Kabailcn en zijne geregelde infanteriedie omstreeks 15,000 ruiters in de vlakte moesten onder steunen.. Na eenen geveinsden afcogt, werd langs de

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1