I34. Maandag den 20 April. .1841, GOESSCHE COURANT. KIEl" WSTIJDING E N. SHiitecïtïaitb. Frankfort, den 19 April. Te Weimar heeft' het in hechtenis nemen van een fatsoenlijk burger jon geling veel opziens gebaarddaar sedert vele jaren al daar geene gevangenneming wegens staatkunde aange legenheden had plaats gehad. Deze jongeling is sedert twëe jaren uit Parijs, waar hij zich eenen geruimen tijd opgehouden hadteruggekeerden men brengt zijne in hechtenisneming in verband met revolutionaire betrekkingen, welke hij aldaar onderhield. Men mejdt uit Konstantinopelvan den 31 Maart dat de reeds bekende verandering van ministeriealdaar I een' diepen indruk gemaakt had en het onderwerp van •A- alle gesprekken uitmaakte. Bij de deswege reeds be kende berigten kan men nog bijvoegendat in plaats van den tot minister van buitenlandsche' zaken benoem den Rifaat-pzDna.tot Musteschar bij den Grootvizier en!/- Bei, oom van Rifaat-Pacha is aangesteld, Bo vengenoemde berigten bevestigendat de hoofden der Druziërs en Maronitendie Mehemed gevankelijk had laten wegvoeren, inBeyruth aangekomen, en met veel vreugde ontvangen zijn. De tot 30,000 man aange groeide Turksche krijgsmagt was in Gaza Jeruzalem enz. verdeeld. Plet hoofdkwartier bevond zich te Bey- ruth. Plet overlijden aan.de pest van den Oostenrijk- schen graaf, den ritmeester Szechinijhad in Syrië veel leed gedaan;, hij was een wakker officierdie zich uitmuntend bij de jongste krijgsbedrijven had gedragen.. Met groote belangstelling heeft menuit geloof waardige brieven, regtstreeks van Petersburg, de me- dedeeling vernomen, dat Z. Mi de Keizer besloten heeft de Joden in zijn rijk ie emanciperenzoodra geest vorming en beschaving onder hen zoo verre zul len gevorderd zijndat dit groote geschenk hun zel- vcn lot nut en heil kunne gedijen. In Petersburg zijnsedert het begin van Februarij jl.beraadslagin gen gevoerd gewordendie ter bereiking dezer uit komst op eene verstandelijkeen burgerlijke verbete ring doelen, 200 scholen zullen thans nieuw ingesteld Y ea geopend wordenen de jeugdwelke uit deze scholen voortkomt, als ook de ouden, die zich aan deze poging aansluitenzullenzonder beperking met alle overige onderdanen dezelfde regten hebben. Tegenwoordig houdt men zich bezigde mannen die als gouvernements-schoolopzienershoofdonderwij zer leermeesters enz. de onderscheidene primaire en vclcerde scholen zullen besturenvan buitenlands inzonderheid uit Duitschland, naar Rusland te trek ken, vermits zoodanige bekwame personen voor als nog onder de Joden in dit rijk niet gevonden worden. Piet getal der Joden in Rusland en Polen bedraagt cir ca 2 millioenZij smachten (dus spreekt een brief van Dr. LilienthalJoodsch prediker te Riga, die aan de beraadslagingen in St Petersburg deel neemt) in eene ellende, die ons in Duitschland onbekend is; zuchten in eene armoede, van welke wij Duitschers volstrekt geen denkbeeld hebbengaan gebukt onder het morsige juk van den midden eeuwschen tijdzon der eene radikalc en algemeen omvattende hervorming te wenschcnen zijn aldus het gruwzame karikatuur van- alle onze edele en grootsche bemoeijingen in Duitschland. Maar deze. boeijen (zoo is des Kei zers grootmoedige bedoeling) moeten verbroken Wor den." De minister der volksverlichtingAwaroffbe hartigt krachtdadiglijk deze aangelegenheid, in welke ieder menschenvriend het hoogste belang moeten stellen. Berlijn den 16 April. Plet volgende volkomen ware geval is misschien eenig in zijn soort. Een officier van ons garnizoen wordt door een burger beleedigd. Laatstgenoemde onttrekt zich aan ©ogenblikkelijke ge noeg:loening en verwijderd zich naar Koningsbergvan daar neemt hij de uitdagingdoch bepaald zich als ren dezvous St. Petersburgwerwaarts hem zijne zaken roe pen. De beleedigde vergezeld van eenen secondant, ijlt zijnen vijand onverwijld derwaarts na, en eerst na lang zoeken verneemt men er zijn vertrek naar Moskau. Rusteloos wordt de jagt voortgezet, doch ook te Moskau komt men te laat aannaardien de beleediger zichter vervulling van eene gouvernements-plaats bij eenen rij ken grondbezittervier honderd wersten verder had begeven. Ook dit ontmoedigt de bewonderenswaardige volharding niet, en het spoor wordt verder en verder vervolgdtot dat het eindelijk gelukt den vlugteling in te halendie plotseling op zijne kamer verrastniet weinig verbaasd en verschrikt is500 mijlen ver van de plaatsder beleedigingvoor dezelve te moeten boe ten. Om een duel op leven en dood te ontgaanbe sluit hij eene zeer voldoende schriftelijke verklaring te gevenwaarmede thans de officier en zijn begeleider na eene reis van ongeveer 1000 mijlen hier gelukkig teruggekomen zijn. Parijs den 20 April. De Moniteur deelt een overzigt rqede van den toestand der inlandsche suiker fabrieken en het verbruik' van derzelver voortbrengse len van Maart 1840 tot ultimo'Maart 1841. Daar uit blijkt, dat het getal dier fabrieken in dit Rijk 389 iswaarvan 30 stil gestaan hebbenhet departement van het Noorden bezit er alleen 155. Deze 389 fa brieken hadden'in Maart 1840 in voorraad 4,102,656 kilo's suiker; dezelve hebben binnen genoemd tijdvak 25,302,588 kilo's suiker gemaakt; 18,187,915ten ge- bruike afgeleverd; 11,217,329 kilo's blijven inde ma gazijnen. De.regten, in 1841 door de regering van de inlandsche suiker ontvangen bedragen 2,136,504 franken. - Z. M. is gisterep naar Fontainebleau vertrokken en heeft zich op zijnen weg te Alfort opgehouden ten einde het fort van Charenton waarvan de voor bereidende werkzaamheden reeds verre gevorderd zijn, te bezigtigen. Na den eersten steen van de muurwer ken gelegd te hebben heeft Z. M. de reis voortgezet. Binnen drie dagen zal alles over de gehecle uitgestrekt heid van Auteuil en de brug van Vlaanderen georga niseerd zijnom met kracht de versterkingswerken door te zetten. Ruim 15,000 werklieden zullen als dan op dat punt vereenigd zijn. Men houdt zich bij voortduring bezig met het waarderen der landenwel ke voor die werken zullen moeten gebruikt worden. ücberlftn&aL Goes den 24 April. Men bérigt ons van de Oude- Tonge (Flakkée) dat de epidemische zenuwzinking- ziekte die aldaar in den laatsten tijd zoo woeddedat zij op enkele dagen meer dan 20 personen ten grave deed dalenthans tot staan is. De beide aldaar wo- iv nde geneesheeren zijn mede voor hare kracht bezwe ken. De Geneeskundige Commissie van Dordrecht had bereids naar omstandighedèn in den nood voorzien. Welke zou de reden kunnen zijndat deze ziekte aldaar zoo bijzonder gewoed heeft? Goes den 26 April. Niettegenstaande door Z. M. onzen foiling aan de afgescheidene Christenen alhier, vergunning is verleend tot het houden hunner Gods dienst-oefeningen in daartoe aangewezene lokalenvindt de heer Buddingweleer Predikant bij de Hervormde Gemeente te Bekerkq(doch die deze verlaten en zich bij de Afgescheidenen gevoegd had) goed, in een ander lokaal openbare Godsdienst-oefeningen te houdenwaar toe inzonderheid de landlieden uit- dit eiland zamen vlocijen. Zich niet meer vereenigende met de genen die thans als eene gezindheid door den Staat zijn erkend, meent hij geene vergunning tot zijne openbare Gods dienst-oefeningen te moeten vragen. Wij willen de beweegredenen dezer handelwijze, welke intusschen niet zeergeschikt is om stichting te bevorderenmaar veel eer verwarring en nieuwe verdeeldheid kweektniet beoordeelendoch kunnen vermeldendat hij bij von nis der Arrondissements Regtbank alhier, van 21 dezer om onderscheidene gchoudene Godsdienst-oefeningen voor ieder derzelve veroordeeld is in de boete bij de wét bepaald. Bij de oude Gereformeerde Gemeente alhierwelke reeds in dc eerste roemrijke dagen der vestiging onzer Godsdienstige erf burgerlijke vrijheid is gevestigd, heerscht intusschen eene gemeenschappelijke Godsdienst zin welke haar als Gemeente van den Heer desvre- des kenmerk". Goes den 26 April. Heden werd de diep bekla genswaardige persoonJ. Baartschuldig aan den dubbelen moord te Hoedekenskerke23 Dec. 11. ge pleegd, na afloop der geregteiijké onderzoekingen en verhooren door de Arrondissements regtbank alhier, naar Middelburg vervoerd, om aldaar door het Hof gevonnisd te worden. Zijne vrouwwelke hem he den nog bezocht, bevindt zich met hare 6 kinderen in hoogst kommerlijken toestand zonder vooruitzigt op genoegzaam levensonderhoud. Mogten menschlievendheid en mededoogen haar en haar gezin thans in den langen nood datgene verstrek-- kenwat de ongelukkige radelooze man en vader door oogenblikkelijken nood gedrongen trachtte te verkrijgen doch daartoe helaas! ontzind het pad der misdaad is ingeslagen en zich erf de zijnen in het verderf stortte. Die hiertoe eenige bijdrage aan de uitgevers dezer Courant bezorgen wilkan verzekerd zijndat zijne gift op eene doelmatige wijzedoor iemand met de omstandigheden bekend en die zich het lot dezer on- gelukkigen aantrekt, zal besteed worden. TeGorinchem houdr men zich sedert 1836 bezig met het boren eener artesiaansche puten had ment laatstelijk, na vele vertragingen, eene diepte van ruini 182?. nederl.'ellen bereikt. .Deze belangrijke onderne ming welke reeds zeer merkwaardige bijzonderheden omtrent de geologische vorming van onzen bodem moet hebben opgeleverdwordt steeds voortgezet. Het Wa ter is tot 3 ellen beneden den beganen grond in de buis opgestegen, maar, na eene putting van omtrent 100 emmers, gedaald tot 14 ellen, 'en daarna onbewegelijk op die hoogte gebleven. Tilburg, den 21 April. De komst van Z. M. den koning wordt niet ongeduld te gemoet gezienme nigvuldige voorbereidingen zijn en worden er nog da gelijks alhier bewerkstelligd, 0111 hoogstdenzelven op eene luisterrijke wijze té ontvangenmen weet niet dat er immer pogingen zijn gedaan tot eene 400 schitteren de illuminatie, als men thans daartoe ziet aanwenden, zullende het resultaat daarvan later worden medegedeeld. cn Qtbrnittigtratlen.. HERIJK DER MATEN EN GE WIGTEN. (Vervolg van ons vorig Nommer. Art. 10. Het wordt aan alle op publiek gezag aan gestelde of beëedigde landmeterswegers en meters verbodeneenige certificatenweeg- of meetbrieven af te gevenwaarin de maat of het gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uitgedrukt en zullen door dezelve geene andere dan de wettig er kende maten en gewigtén mogen worden gebezigd. Art. 11. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Bestu ren Godshuizen of Armbesturen en aan alle Ambte naren en publieke administratien verbodeneenige ac- ten, plans, bestekken\of beramingen te doen opma ken aan te nemen of daarop regard te slaan in welke de hoeveelheden en afmetingen niet in dc nieuwe ma ten of gewigten zijn opgegeven. Art. 12.1 Aan alle Ambtenarenpublieke adminis tratien en ingezetenen binnen deze provincie, wordt bij deze derzelver verpligting herinnerd, om de door hen gebezigd wordende maten en gewigten binnen den in art. 1 bepaalden termijn te doen herijkenbij gemis van welke formaliteitde door hen gebezigd wordende of in derzelver opene werkplaatsenmagazijnen of win kels bevonden wordende maten en gewigten in beslag; kunnen worden genomencn degenen die bevonden wor den dezelve te hebben gebruiktof in hunne opene werk plaatsen, magazijnen of winkels voorhanden te hebben, volgens de bepalingen van het Koninklijk"besluit van den 30 Maart 1827 (Staatsblad 110. 13), zullen wor den verwezen in eene boete van f 10 tot f 100. Aan dezelve worden tevens herinnerd de bepalingen van art. 14 van het Koninklijk besluit van den 18 De cember 1819 (Staatsblad no.- 57)volgens wélke alles wat met de maten voor droogê waren in dat besluit opgegeven, wordt gemeten, met. den strijkel behoorlijk moet worden afgestrekenen dus allendie van zoo danige maten gebruik makenook van strijkels voor dezelve behooren te zijn voorzien, van welke die v >or dc halve en voor de quart mudde ook moeten worden geijkt cn geverifieerdwordende dc Plaatselijke

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1