N\ 31. Donderdag den IS April. tr- "MJ? 1841. GOESSCHE C OÜ R A S T. NIEUWSTIJDINGEN. ij V„.tr Alexandra den 17 Maart. Het vaste en ener- gische gedrag van Mchcmed AH ónder de laatste om standigheden is niet vruchteloos geweest ofschoon de Porte aan Mehemed 's verlangen nog niet heeft vol daan zoo weten wij tochdat zij verklaard heeft zich met de gezanten te zullen verstaan en zoo doende wint men een wéinig tijds. Alles maakt zich tot den krijg gereed j en' de vijandelijkheden, zullen zonder twijfel binnen kort weder beginnenals de grootè heer zijne ware belangen niet beter begrijpt. Zijne H. is gisteren van Cairo naar herwaarts terug gekeerd hij werd door de artillerie van de forten en de vloot verwelkomd. De consuls vervoegden zich da delijk bij Zijne Hoogheid, .en werden zeer goéd-ont vangen vermits de door de Erotas aangebragte depêches bevredigend waren. De onderkoning was zeer opge ruimd, en de reis had hem hrhet geheel niet vermoeid- ïBmtscfoifttib. - Frankfort den ix April. Met twaalf tegen nc- gen stemmen is beslist, dat de Zwitsersche Landdag slechts verdaagd en niet ontbonden zal worden. Die van Aargau hebben protest doen aanteekenen tegen het hekend besluit van den 2 dezer; hetzelfde isdooi de afgevaardigden van onderscheidene cantons, ten op- zigte der bemoeijingen van den Pauselijken nuntius gedaan. -— Er zijn berigten uit Rome, tot den 30 Maart. De onderhandelingen met Pruissen stonden weder op eenen beteren voetja men zag zelfs binnen kort' een' gnnstigen uitslag daarvan te gemoet. Monsignore Cappaccini zou tegen de helft van April naar 'sGraverihage vertrekken., om de onderhandelin gen te voeren over de wijzigingen, die, bij de veran derde staatkundige gesteldheid van Nederlandin het Concordaat van 1S27 zouden moeten gebragt worden. Deze prelaat zou tevens in last hebbenom te dezer gelegenheid met den aartsbisschop van Keulen over de keus van eenen hulpbisschop te handelen. 'De zaak van Dom Miguel stondondanks de be middeling van Oostenrijkniét goed. Men wilde te Rome, dat, nadat Mgr. Capparrini zijne zending in de Nederlanden zou volbr-agt hebben, Zijne Emin. naar Lissabon zou vertrekken, om de zaak der kerk in Portugal te regelen. De Keizerin van Rusland wordt in Julij te Ems verwachtom' de baden te gebruiken. Uit Triest schrijftm'rt van den 2 April: Volgens berigten gisteren met eene stoomboot uit Dalmatië medegebragt, zou het tusschen de Montene- grijncn en, de Oostenrijksclje, grensjagers tot een bloe dig gevecht gekomen zijn, waarbij, een Oostenrijksch hoofd-officier doödelijk zou gewond zijn. ■Keulen den 10 April: Onze Zeitung meldt uit 's Gravefiba'ge Het dagblad dc Avondbode het orgaan onzer ultra monarchale!) die meer koninklijk gezind zijn, dan de Koning zelf, -verschijnt niet meer. Men kan dit als eene nederlaag van het oude stelsel aanzien. Het was niet te miskennendat de Avondbode door cenige mi nisters bezoldigd werd, en het was dus. ergerlijkdat dit orgaan elke uitdrukking van een onafhankelijk ge voelen zelfs in de -kamerbestreeden zich van zijn ontstaan af ten oogmerk had gèsteldom de ophooping van een rijksschuld als eene zaak van de minste beden kelijkheid Voor te stellen. Dc uitkomst heeft het te gendeel van de sophisterijen bewezenwant dc besten dige vermeerdering van rente is het gevolg van al de verwarringen, waarin teen sedert twee jaren verkeerde en dit nu zoo mocijelijk te ontwikkelen zijn. Het dagblad Van Keulen vêrzêkm-stelligdat M ue Koning vajf Pruissen het besluit heeft ge nomen om met julij'aanstaatïde'het'handdsmetaat-met de N herlanden optezesvendo hetzelve -al-zoo met januarij 1842 buiten werking te Stellen. Bij twee dezer dagen te Hannover uitgevaardigde besluiten, wordt den officieren der armee verboden lang j hoofdhaar te dragenen gelast den baard naar zeker bepaald voorschrift te scheren. Ook mogen de schako's en policie-mutsen niet schuins op het hoofd zitten. Na langdurige beraadslagingen is den 4 dezer te Bremen door den burgerraad besloten tot de invoering der conscriptie. De burgersdie over het algemeen zeer tegen den soldatenstand ingenomen 'zijnhadden, weliswaar, liever hun geld dan hünne zonen afgestaan, doch zullen zich desniettemin toch gewillig naar deze nieuwigheid voegen. - ©mjeïfttib- Londen, den 10 April. Men- heeft over Frank rijk de tijding ontvangen, dat de Chinesche aangelegen heden geregeld zijn. Het dralen inde onderhandelingen moedeheeft de bevelhebber onzer expeditieden 7 Januarij'jl.de uiterste Chinesche posten bij Bogu te 'land en te water doen aantasten. Eene magt van 700 cipaijers200 Europesche soldaten en 400 matrozen werden daatoe gebezigd, met zulk een gelukkig gevolg dat de Chinezendie zich echter dapper verdedigden maar wier middelen bij de Europesche wapenen te kort schoteneen gevoelig verlies ledenin verwar ring op de vlugt gingen en het fort van Bogu den Engelschen in handen lieten. Den volgenden dag wa ren laatstgenoemden voornemens, de behaalde voor dcelen voort te zettendoch hun bevelhebber ontving alstoen eene kennisgeving van den Chineschen gezag voerder, dat deze aan billijke vredesvoorslagen gehoor zou verleen en. De onderhandelingen werden nu her vat en den ao Januari] werd over en weder van het treffen der schikkingen van vrede kennis gegeven. Die schikkingen komen hierop nederdat de Chi nezen aan de Engelschen afstaan het eiland Ilong -Kong dat zij hun zullen betalen zes millioen dollars, te we ten zes jaren lang één millioenen de handelsvrijheid voor alle volken zal bestaan. Het Britsch eskader heeft hierop de rivier Bogu verlaten om het eiland Hong-Kong in bezit te nemen, Chuenpee is ontruimden de Chinezen hebben van hunne zijde de Engelsche krijgsgevangenen ontslagen. De kapitein Elliot heeft van een en ander op eene bezadigde wijs kennis gegevenen in algemeene be woordingen ider expeditie dank gezegd voor hare be toonde dapperheid én volharding. De Chinesche ge zagvoerder heeft daarentegen zijnen landlieden de zege der Britten voorgedragenalseene onderwerping van de barbaren aan 's Keizers bevelenhetgeen voor zeker niet strekken zal om het nu gesloten verbond te versterken. Den handel hier te lande -behagen de voorwaarden van vrede met China niet. Deze had ten minste 36 millioen dollars voor geledene schade van opium enz. verlangd. Andéren meenendat ons bewind wijsselijk een einde aan den Chineschen oor log gemaakt heeft, daar, indien dezelve sjepende was geblevenontzaggelijke inspanning en zeer aanzienlijke geldsommen daartoe vereischt zouden worden. Noch tot de eene noch tot de andere opoffering voelt het bewind zich zeer geroepenals het de oogen naar de Levant en Amerika wendt waar de zaken wel eene vredelievende houding hebben aangenomenmaar toch mede buitengewone krachtsinspanning vorderen. Van het vaste land van Indië is insgelijks belang rijk nieuws. Shere-Singh heeft de weduwe van Khitr- ruck-Singh verdreven en bezit van Lahore genomen waarop genoemde vorstin den bijstand der Engelschen ingeroepen had, welke'dien ten gevolge, troepen aan de grenzen van Punjaub hebben bijeengetrokken. Uit Seinde had men voldoende berigten, daar al de berg stammen verdragen teet de Engelschen hadden gesloten welke ook in Afghanistan voordeden hadden behaald. Volgens brieven uit Alexandriëhad men aldaar beirigt, dat in Yemen gvoote beweging heerschte, naar dien zeker priester, die zich den voorloop ervan Mehdi noemdereeds meer dan vijf en dertig duizend aanhan gers telde. De MeJtdi is een gewaand prefect, wiens verschijning door Mahomed en zijne eerste opvolgers voorspeld isals die van een man diena groote oor logen en wonderende gehcele wereld tot het geloof aan den Koran brengen en liet duizendjarig rijk stichten zal. In afwachting hiervanzouden de pogingen, van zijnen zoogenaamden voorlooper ,den grijzen paeha wel eens in nieuwe moeijelijkhëden. kunnen wikkelen. Men is nog altijd zonder bcrigt nopens de stoom boot President. Men had 'gemeld dat den 6 dezer des avonds een groof stoomschip vermoedelijk wel de Pre sident ter hoogte van Cork gezien wasdoch thans twijfelt men zeer of dit wel genoemd vaartuig was. Bijaldien het te Bermudaribinnengeloopen of naar Ncw- York teruggekeerd is, kan het nog naauwelijks op .dit oogenblik aangekomen zijn. Parijs, den 8 April. Het Journal de 11 Ave. her haalt dè volgende, daadzaak, betrekkelijk de zaak van den heer Lehon; Men verhaalt een zonderling voorvalaan Mevr. de C,, welke Chaussée d'Antin woontoverkomen. Acht dagen voor de ontdekkingverneemt zij dat haat; notaris zich in eenige geldelijke verlegenheid bevindt en oogenblikkelijk begeeft zij zich naar hem toe., om eêne som jan honderd vijftig duizend franken terug te vorderendie zij voor eenige weken bijhem geplaatst' had. De heer Lehondoor deze vraag getroffen ont stelt evenwel piethij opent zijne kas, neemt met de grootste koelbloedigheid honderd vijftig bankbriefjes uit dezelve en geeft die aan zijne cliente over, Mevr. dc C.keert naar hare.woning terug, maar naauwelijks is zij te huis gekomen of dit geld brengt haar in ver legenheid. Zij verwijt zich zelye haar wantrouwen zij herinnert zich zijne bedaardheid, den spoed, waar mede hij haar het geld heeft uitbetaald, en, door be rouw gedrevenzend zij hem de honderd vijftig duizend franken met een' brief van verontschuldigingterug. Indien dezedame zich thans in verlegenheid bevindt door het gebeurde met den heer Lehondan is-.het waarlijk hare eigene schuld." Parijs, den 10 April: Al de commanderende offi cieren van de corpsen, de bezetting der hoofdstad uit makende, hebben last bekomen, om den Goeden Vrijdag- door hunne onderhebbende manschappen godsdienstig te doen vieren. Het is de eerste reizesedert de omwenteling van 1830, dat dergelijk bevel is gegeven. Dc kamer der gedeputeerden heeft dien dag geene -zit ting gehouden. v' Biet water in de artesiaansche put verschilt van. den eenen tot den anderen dagveel in helderheid. Som wijlen is het bijna geheel zuiver; maar kort daarop zoo zwart, als dat der Parijschc rioolen. De heer de Bonaldkardinaal aartsbisschop van Lyon, is in stilte binnen die stad wedergekeerd, ten einde zich van de feestelijke en plegtige inhalingdie men hem aldaar voorbereid hadte verschoonen. Hier in vindt men een nieuw bewijs voor het nederig ka rakter van dezen Prelaat. De Gazette de Tribumux behelst het volgende Op eene der dagen van de vorige week, des avonds: omstreeks 9 ure, kwam een fatsoenlijk gekleedbejaard heer in den winkel eens juweliersrue St. Martin, en verlangde eenige' goude hemdsksnoopen te koopen welke hij dan ook, zonder verder daarover te handelen, terstond betaalde. Bij het heengaan zich weder orakee- rende, zeide hijLaat eèns zien of gij zegelringen hebt welke mij bevallen." Dadelijk werden hem de sierlijkste en kostbaarste ringen getoond; bij paste de zelve achtereenvolgend aan de vingers verlangde de; prijs te weten en haalde reeds zijne beurs Uit, om voor eenen derzelve het geld neder te tellen toen de. door gaslicht als op helderen dag schitterende winkel eensklaps stik donker werd; alle gaspitten waren op eenmaal uitgegaan. De juwelier verschrikteriep in- tusschen oogenblikkelijk om eene brandende kaars en verontschuldigde zich bij denzoo hij meende, ma altijd voor de toonbank staande heerzoo goed hij kon- de. Eindelijk bragt men lichtdoch 'de kooper bad zich met acht der duurste zegelringen uit de voeten gemaakt. Een naderhand begonnen onderzoek -gaf-de zeke'rheiddat, Qnder het bezigtigen,der ringen, ent handlanger van den bedriegelijken kooperdoor middel van eenen valsüien sleutel tie buiten 'sbnis zich be vindende gaskraan had toegedraaid. De winkelierscfe gazlMit bezigen, kunnen dus-, in een dergelijk-gevr-

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1