I - N°. 28. 1841. t: den 5 A GOES8CHE COURANT, flflEU WSTIJDI \G EN. Dutir.cfdtinb. Men heeft brieven uit Konstantinopel', van den 10 dezer. 4 Men had aldaar de eerste berigten van den Turk- schen commissaris te Alexandria ontvangen. Uit dezelve blijkt, dat ten dage van zijne aankomst te Alexandria, al de daar aanwezige oorlogsschepen op last van Mc- hemed-Ali hem met eereschoten begroetten en hunne vlaggen heschen, teneinde zoo doende den gemagtigde des Sultans die den firman van installatie o verb ragt op de schitterendste wijs te ontvangen. De Pacha van Egypte betoonde zich bijzonder dankbaar voor de hem verleende genade en gaf dit gevoel te kennen in ecnen brief, dien hij tot dat einde aan den Grootvizierrigtte en die bereids te Konstantinopel ontvangen is. In dezen brief doet Mehemed tevens op eerbiedigen loon, eenige voorstellen aangaande sommige in des Sultans firman aangeroerde pup ten en verontschuldigt zich dat hij om die reden voor als nog heeft vermeend den firman niet te moeten afkondigen. Bij ukasa van den 2 dezerheeft Z. M. de Kerzer van Rusland gelast, dat de Russische zilveren roebel ook in het koningrijk Polen als munt eenheid in gevoerd zal worden. Alle rekeningen der overheden en tusschen bijzondere personen zullen mitsdien in 't ver volg in roebels opgemaakt moeten wordenmet uitzon dering van de 'reeds bestaande leeningen des koningrijks. Alle munten van het Koningrijk, welke niet met den Russischen stempel geslagen zijnmoeten worden in getrokken en vermunt. Insgelijks zullen de Poplsche bank-biljettcn tegen anderen verwisseld worden die het bedrag in Russische zilveren' roebels zullen vermelden en in het Russisch en'Boolsch opgesteld zullen .zijn. 1841 Aan volksscholen waren er van 6 klassen 5 •>i 5- 1 11 4 V) *9 3 37 5 2 112, 1 1464 dus' 30 klassen. 60 15 55 5*5 -44 1464- 1659' scholen, met 1985 klassen. In het begin van 1840 bezochten 122,513 kinderen die volksscholen; in het begin vair 1828 slechts 110,516. Het getal scholieren is dus met 11,997 kinderen ver meerderd. Het getal onderwijze; s en onderwijstere bedroeg, in bc-t begin van 1840: 1986; in het begin van 1828 slechts 1561. Dezer dagen 'is er weder eene belangrijke kabi- A- netsorder verschenen, die op nieuw getuigd hoeveel op merkzaamheid de koning aan de verschillende takken van bestuur wijdt. Het regt. des ministers van justitie om rcgterlijke ambtenaren, ook tegen hun wil, te ver plaatsen, is afgeschaft. Voortaan zuilen zij slechts op regterlijk vonnis kunnen, worden verplaatst of afgezet. I-Iunne onafhankelijkheid erlangt hierdoor een grooten waarborg. Van de Russische grens den 11 Maart. Ook hier houdt men zich overtuigd van eene vreedzame bijligging des gcschils met Frankrijk, hetwelk dooi- de Oostersche aar gelegenheid zoo al niet veroorzaakt dan toch gewekt werd. Een lange duur vail ongc- s oordc rust voor Europa 'wórdt echter door de min- san verspild. Hoe zeer de Russische regering meen de, dat het verbond der vier mogendgeden ten gunste der Pofte werkelijk tot een' oorlog met Frankrijk lei den zou, blijkt uit de'aanzienlijke,voor zoodanig ge val berekende toerustingen, die..des, krijgsmaati'cgclen van voorzorgdoor Engeland', Oostenrijk en Putrissen 'genomen, verre overtreffen. De daartoe bestede,som men veroorzaken geen gering financieel verlies, dat dan slechts ligter tedragen zijn zou, wanneer Rus land evenzeer wezenlijk belang had bij het behoud dce algemeenen vredes, als Oostenrijk en Pruissen. Het getal der troepen die- voor een oorlog met Frankrijk uitgerust waren en gereed staanbedraagtnaar het zeggen van welondcrrigte .personen200,000. Daar van liggen er 70,00b in het koningrijk Polen60,000 om Wilna, en nog 60 ft 70,000 in' het binnenland. (SHtgclanb. Zatimlag is in het koffijhuis van Lloyds eene be kendmaking van gouvcrnem'entsvvege aangeplakt, waarbij de rceders worden uitgenoodigd om in te schrijven voor het overbrengen van 4000 man troepen naar Kanada. Deze bekendmaking heeft minder sensatie verwekt dan men had kunnen vermoeden, omdat men buitendien weet dat ons gouvernement al zijne pogingen aanwend om onze strijdkrachten in Noord-Amerika te verster ken. In de city wordt die maatregel dan ook algemeen .toegejuicht en de fondsen hebben daardoor volstrekt niet geleden. Op het kasteel van Windsor is dezer dagen een diefstal van zilverwerk ontdekt, die denkelijk reeds ecnigen tijd geledenen wel met behulp van valsche Sleutelsplaats heeft gehad. Daaronder behooren het blad en de pooren van eene zilvere tafeluit Hanover ter bewaring herwaarts gezondentijdens dat rijk met ccnen inval der Franschen, onder den maarschalk Mor tier bedreigd werd; voortsjeene zilveren kroon, die keurig bewerkt wasen reeds van den tijd van koning Karei II heugt; engelen-beelden en andere figuren van masief zilvefenz. Een portier van het- paleisdie öntvlugt is, wordt als de dader aangemerkten men heeft weinig hoop' om de ontvreemde kostbaarheden terug te erlangendaar zij denkelijk reeds voor lang in de smeltkroes zijn verdwenen. -- Als een bewijs hoe zeer de vermindering van belasting „voordeelig op de opbrengst kan werkenkan men de belasting op de koffij in de laatste 40 jaren bijbrengen. Officiële bescheiden wijzen aan,- dat in 1801 toen het regt van Brïrsche plantaadje koffij 1 s. 5t p. t endat op de Oostindische koffij 2 s. 7 p. per*pond was, voor 750,861 ponden 106,076 p. st. betaald werddat in 1821, toen het regt 1 s. en'is. 6 p. beliepvoor 7,327,283 ponden 371,242 p. s. in de schatkist vloeiden: en-dat in 1841, na de vermindering van het-regt tot 6 p.*eri 9 p.de hoeveel heid aangevoerde koffij vermeerderde'tot 29,723,735 ponden, waarvoor 922,862 p. st. Werden betaald, 'zijn de alzoo de inkomsten trapsgewijs, vermeerderd naar gelang de regtén afnamen. Jfratrïstrwïf. De hertog van Ntmours zal zich, in het begin der volgende maand-, mede naar Algiers begeven. •- Voor de plegtigheid van den Doop van' den graaf van Parijsop den 1 of 2 Mei aanstaande, werden ten hove reeds groote toebereidselen gemaakt. Gisteren mórgen hebben" ongeveer tweehonderd personenmeestal kleedermakers-gezellen uit de hoofd stad, in het naburig dorp Montroage oproerige kreten aangeheven, maar zijn weldra uiteen gejaagd. Bij eenigen hunnerdie in handen der policie geraakt zijnheeft men exemplaren van een blaauwbockje gevonden, dat .ten titel voert: Geenc fortificatiën Weg met de Bas- tillcs Uit Tulle schrijft mendat mevrouw Laffarge .tegen 29 April is geciteerd voor de regtbank van cor rectionele policie, daar ter.stede, als wanneer de zaak .wegens de diamanten zal worden hervat en de dag be paald tot het hooren der getuigen. Mevrouw Laffarge- zegt men, is Voornemens in persoon te verschijnen en verlangt vurig die zaak te zien afhandelen. Bclgic» Ten gevolge van het frauduleus bankroet van den gewezen notaris Lehonhoudt de minister van justitie naar men verzekert, zich bezig met het ontwerpen eener wet tot het aanmerkelijk wijzigen van het nota riaat, waarinonder anderenonder straffe van afzet ting aan de notarissen zal verboden worden het koo- pen van effecten anders dan contant; het onderteeke nen van handelspapierdeelneming aan industriële on dernemingen het in bewaring nemen van gelden andets dan onder.het zegel der eigenaars, enz. - De BrusseTsche correspondent van het Parijsche dagblad Ie Journal des Débats spreekt van eene preek door een jex 11 it; vader Bartieuxin de vasten voor I het -hof gehouden, waarin hij zich met staatkundige I onderwerpen had ingelatende wijsheid van den senaat geroemd en onder anderen gezegd, dat Belgie gevaar liep van door goddeloozën te worden bestuurd terwijl hij de koningindie tegenwoordig wasberispt had dat zij den schouwburg bezocht, hetgeen de vorstin tranen had doen storten. (Er is wel meer geschreid al was het niet onder de preek van een Jezuit, en men toch aan Jezuïtisme den ken kon.) Jlebcvlanbetf. 's Gravenhage den 1 April. Z. M. heeft eer vol ontslag verleend aan A. J. Boessesontvangen den in- en uit gaande regten en accijnsen te middelburg en in diens plaats benoemd Mr. G. van der Mieden van Opmeeragent van het domein te Middelburg. Sedert eenige dagen hebben in den Haag tusschen Grenadiers en Lanciers van het garnizoen bloedige vechtpartijen plaats gehadwaarbijnaar men verneemt verscheidene militairen van beide wapenen dopr sabel houwen ërnstig verwond geraakt en naar de Garnizoejis- ZiekenzaaUzijn vervoerd. Verscheidene dagen zijn de lanciers en Grenadiers in de kazernen geconsigneerd geweest en hebben er dagelijks straf-excercïtien plaats gehad. Zoo wij vernemen heeft er Zaturdag ochtend 11. op het' binnenplein van de kazerne eene treffende verzoening, onder het oog der hoofd officierentusschen de twee korpsen plaats gehad/-waarbij door den gene- neraal Evers eene indrukwekkende aanspraak is 'ge houden. Z. M. willende, in afwachting der algemeens' regeling van de pensioenen der emeritus-verklaarde pre dikanten van de Hervormde Kerkvoorzien in de bezwaren der Hervormde predikanten ten-platten lande der provincie Groningenweikef pensioenen tot r<rr toe op slechts f 250 bepaald, én dus op een veel vVVhv Frankfort, den 09 Maart. Te Dresden is eene inschrijving geopend, om liet.stoffelijk overschot van den beroemden Carl Maria von IFcber hetwelk in Londen-Tegraven ligtvan daar in zijn vaderland terug te brengenen hem in hetzelve eene rustplaats te be reiden. Naar.de reeds ingeteekende som te oordeelen, geloofde men spoedig-het lioodige tot bestrijding der hiervoor te doene uitgaven te hebben. Koningsberg, den 28 Maart. - Bij vergelijking van het volkschoolwezen in dit regeringsdistricttusschen de jaren 1528 en 1.840erlangt men de volgende uit komsten Bij den aanvang van 1828 bedroeg het getal der volles-schoolklassen 1584 daarbij waren tot in het begin van 1840, bijgekomen: 401. In liet begin van 1840 telde men gevolgelijk 1985 volksschoolklassen. 55 51 51 iii 11 55 55 1 Londen den 29 Maartl Men is nog steeds zon der berigt uit de Vereenigde Staten en gelooft, dat de stoomboot dc President op de eerie of andere wijze .zal zijn opgehouden. Morgen intusschen worden tij dingen verwacht,, hetzij met deze stoomboot, hetzij met de postmaal -van Halifax. Parijs den 30 Maart. De beroemde tooneelkun- stenaressc Rachel is op nieuw aan het groot Frarisch toonecl alhier verbonden. Al liarë vorderingen zijn haar toegestaan. Men was, namelijk; beducht geworden voor de schitterende aanbiedingen, die haar uit Rusland ge daan zijn. Brussel," 30 Maart. Ten aanzien van dé zoogenaamdeministeriële crisis is nog niets beslist. Men verneemt thans, dat de ministers na reeds ver leden donderdag gezamenlijk hun ontslag aangeboden te hebben, ten wjjre de Koning mogt bewilligen in het ontbinden der Kamers, of ten minste van den Se- naatzatuvdag dit aanbod elk afzonderlijk hebben her haald! Sommigen willen het uitstel van 's Konings» beslissing toeschrijven aan het verlangenomalvo rens tot een besluit te komen, den afloop der beraad slaging. van de fransche Pairs over de.fortificatie-wet die mogelijk tot eene verandering van het frahschc ministerie zou kunnen leidenaftewachten. Voor 't overige houdt men het voor waarschijnlijk, dat, in dien tot het aannemen van het ontslag der ministère besloten wordtslechts een .zoogenaamd tijdelijk be wind benoemd zal worden0111 vooreersttot na de gedeeltelijke vernieuwing van de Kamer der Gedepu teerden den zaken aan den gang te houden. Aan het hoofd van zoodanig provisioneel ministerie zon dan welligt de heer Nothómb gesteld worden.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1