N°. 23. Donderdag den 18 Maart. I .'I GOES SC II E COURANT. r i èas» NIEUWSTIJDINGEN. Hhtiterftfatib» Dezer dagen heeft een jonge onbeleefde Fransch- mari, een attaché des Fransclien gezantschaps alhier, aanleiding tot onaangenaamheden gegeven. Het is ver boden op de straten sigaren te rooken, Ofschoon hem dit meermalen gezegd was, ging hij er mede voort. Een politiebediendedie aan een huis in de Ilerongas- sc voor hetwelkten behoeve van een zieke stroo gestrooid wasde wacht hieldwaarschuwde hem te vergeefs de sigaar af te leggen. Eenige schreden ver der, werd hij door den schildwacht voor het paleis van den prins Wasa andermaal gewaarschuwddoch dewijl hij zich er niet aan stoorde, nam de grenadier hem de sigaar af, waarop de Franschman zijn stok gebruikte. De grenadier greep stok en man en plaatste iaatstgemelde in zijn wachthuistot dat deze eenige minuten later door de politie werd medegenomen wel ke hem daarna, als tot het fransche gezantschap be- hoorendeheeft ontslagen. Uit eene zeer goede bron meld ik u, dat, volgens een heden per estafette hier aangebragt berigtde Bonds vergadering beslist heeft, dat de Groothertogelijke Hes- sische regering den op haren last in den Rijn opgewor pen stcenen dam weder moeten wegruimen entusschen heden en morgen cenen aanvang daarmede moet maken. De Nassausche regering heeft de ingezetenen van onze plaats en omstreken, aangemaandom zich bij de weg ruiming van dien dam, even rustig te gedragen alg bij deszelfs daarstellingmen wcnscht zelfs, dat geduren de dien tijdgeene groepen van menschen zich aan den oever vertooncn., en heeft daartoe de noodige po litiemaatregelen genomen. Wijmogen ons derhalve vleijendat binnen kort de scheepvaart langs den reg- ter Rijnoever weder mogelijk zal wezen. Dit berigt heeft zich bevestigd ,*en bereids zijn 300 pioniers, behoorende tot het Bondsgamizoen van Maintz naar Biberich vertrokkenom den steencn dam weg te nemen. Tot dus verre zouden zij- echter, door den hoogen Stand van het waterdaarin verhinderd zijn geworden. De beroemde duitsche dichter Christoph August Tiedgede Vriend van Gkim Mutphfcon en andere verdienstelijke mannen-welke hem reeds vroeger of ■later vooruit zijn gegaan, is den 8 dezer, t in den hoo gen ouderdom van ruim achtentachtig jaren, te Dres den kalm ontslapen, jfranfetölj. Bij de Gedeputeerden zal eerlang worden beraadslaagd over het handelstractaat't welkonder het bewind des heeren Thiersmet Nederland is gesloten, en als nog door de wetgevende vergadering moét worden ge ratificeerd. De organen van het tegenwoordige minis terie verklaren zich wel niet bepaaldelijk tegen hetzel ve -maar megnen nietcmin dat de belangen der zetels van onzen, grooten zeehandel, Havre en Marseille, gebiedend vorderen, dat hetzelve niet behoort te wor den goedgekeurd, dan in verband met andere maatre gelen, strekkende.,,om aam de genoemde havens den weg te "Openenten einde zich de schadewelke zij ten gevolge der bedoelde overeenkomst, moeten lijden, te vergoeden. Het ochtendblad.der bewindslieden er kent, dat de oostelijke departementen, aan den Rijn en den Moezelbij het 'tractaat zullen winnenhet erkent ook,, dat aan de fransche scheepvaart en nijver heid, zoo voor Nederland als in deszelfs koloniën, bij hetzelve meerdere - voordeden worden verzekerd maar het'meentdat Nederland zelf van de overeen komst de grootste voordeden zal trekken, zoo voor zijne scheepvaart, als voor zijnen kolonialen handel dat het voordeel aan de fransche zijde geenszins tegen het nadeel, 't welk Havre en Marseille zullen lijden kan opwegen dat Rotterdam eerlang Havre zal ver vangen voor het vervoer van koloniale waren naar den Elzas en Lotharingenen datzonder eene met de goedkeuring van het tractaat in verband staande bepa ling dat er ijzeren wegen zullen worden aangelegd welke de Seine en de Rhone dadelijk met den Rijn verbinden, de ratificatie kwal ijk 5 geraden zoude zijn. De waarschijnlijkheid van oorlog tusschen de Ver- eenigde Staten en Groot-Brittanie vermeerdert met iede- ren hier ontvangen wordende Engelschen brievenpost- Uit Liverpool-heeft men New-Yorksche dagbladen tot 20 Febr. ontvangen die - opgevuld zijn met oorlog zuchtige artikels en bijzonderheden wegens de door het congres beyojen krijgstoebcreidselen. liet is niet gemakkelijk te begrijpen hocTiet Noord-Amcrik. gou vernement hetwelk, zich reedsten gevolge van de faillissementen der bankenin zulke moeijelijke gelds- omstandighedan bevindtzoo onvoorzigtiglijk ecnen strijd met Gropt-Brittannie wil aangaan, Doch ver- mits de kracht-des gezags niet in de hoofdstad is ge centraliseerd en tfidci'e stak op zich zeiven en schier eigenmagtig handelt, kunnen eenige onberaden stappen van een dier staten toereikende zijnom de gansche natie in eenen oorlog mede te slepen. Van Algiers, wordt den 28 11. geschreven, dat de linie van defensie bij Blidah weldra voltóoid zou wezen. Door middel van Blokhuizenop kleinen afstand van elkander geplaatst zal een gering garnizoen de neder laag van den vijand kunnen beletten. Van regeringswege is een twintigtal jonge schilders naar Algiers en andere punten dér Fransche bezittingen t ia Afrika gezonden, om gezigten in die kolonie voor het mifseum te Versailles af te-malen. De afgetreden gouverneur yali Constantinegeneraal de Galboisheeft zijne reis. van Marseille naar Parijs voortgezet, na in eerstgemeld? stad mat vele eerbewij zen te zijn ontvangen. Ook de luitenant-generaal Schrammdiena het vertrek van den maarschalk Valéede functien van gouverneur-generaal in Afrika .bekleed heeftis té Toulon gearriveerd. In genoemde zeehaven loopt het geruchtdat- een frailsclieskaderuit een linieschip van 74 stukken en zes fregatten zamengesteldonder de bevelen van den contre-admiraal Lainénaar de Indische zeeën zal af- gezonden worden en dat de Prins de Joinvillemet het fregat la Belle Tonicdeel aan die expeditie moet nemen. Ülcbcvlanbcs?'» 's Graveniiage den 16 Maart. Dezer dagen moet de-organisatie der kavailërie eji artillerie door Z. M. zijn gearresteerd, en binnen kort de algemeene regeling der. onderscheidene wapenen' van het leger haar beklag erlangen. - Z. M. heeft het Depaffèmerit van Oorlog ge- magtigt, om zoodanige miliciens dei- bij de onderschei dene korpsen ingedeelde ligtinmn van £838 en 1839, diekrachtens speciale beschikkingenin het genot van bepaald verlof en nog ongekleed en ongeoefend zijn, op den 25 Maart aanstaandemitsgaders van de manschappen der ligting van 1840, in gelijk geval verkeerendeop den 1 Julij daaraanvolgende respecti- velijk, voorden tijd van drie maanden in werkelijke dienst te doen opkomen. 's Graveni-iage den 17 Maart. Z. M. heeft," bij onderscheidene in dén loop dezer maand genomene besluiteneene nieuwe organisatie op voet van vrede gearresteerd voor het wapen der infanterievoor dat der cavalïerievoor dat der artillerie en voor dat dei- genie mitsgaders voor' de geneeskundige dienst bij de landmagt. Tevens heeft Z. M. een besluit genomen, met op- zigt tot de regelen welkevan nu voortaanbij de bevorderingen van officieren zullen 'worden gevolgd. Omtrent de toebereidselen tot Zr. Ms. publieke ont vangst van stads wege wil" het geruchtdatbe halve de reeds vroeger vermelde ecrepoort aandeHeul- brugook nog eene andereaan het ivesteinde dei- Boompjes Zal opgevigt wordenals mede eene eere zuil op eene allergorisch voetstuken op wier top een leeuw zal prijkenwelke zuil op het Bolwerk, aan het oosteinde- der. Boompjes geplaatst en, even als de laatstgenoemde eerepoort en de voornaamste open bare gebouwendes avonds prachtig zou worden ge- illumuneejd. Eindelijk spreekt men van het plan, om de voorfacade der Vlasmarkt en de brug in, de Wes- tewagenstraataan ]ict zoogenaamde Franschewater sierlijk te draperen. ÜÖcshtrea at OPROEPING van VERLOFGANGERS BURGEMEESTER en WETHOUDERS der. stad GOES en ressorte van dienbrengen bij deze ter kennis van een ieder die het aangaat, dat overeen komstig de daartoe door Z. M. den Koning gegevene bevelen, de Miliciens der ligtingen van 1838 en 1839, die krachtens speciale beschikkingenin het genot van bepaald verlof en nog ongekleed en ongeoefend zijn, tegen den 25 Maart aanstaande moeten opkomenom gedurende drie maanden in werkelijke dienst te blijven. Dat volgens bij Hun Ed. Achtb. ontvangene aan schrijving, van Zijne Excell. den Staatsraad, Gouver neur dezer Provincie, van den 8 dezer maand', A. No. 23541 Provinciaal Blad No. 25) en de daarne vens gevoegde lijst, tot de alzoo opgeroepenenuit deze Stad, behooren, de Miliciens der ligting van I839 Jan de Jonge en Guiljaam Legerstee beide van de zesde afdeeling Infanteriedewelke op den bepaal-' den 25 Maart eerstkomende, des morgens te half ze ven urenzich zullen moeten bevinden aan het veer yarf SloeZuid-Bevelandsche zijdeten einde van daar naar de hoofdplaats dezer Provincie geleid en in wer kelijke'dienst gesteld te worden. Én opdat men geene onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal hiervan openbare afkondiging geschie den zoo als te doen gebruikelijk is. Gedaen ten Stadhuizè van Goes, den 13 Maart 184K Burgemeester en Wethouders der Stad Goes J. H. VERSCHOOR van Nisse Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris L. DE FOUW, Jz. BckatbrnaKauv BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad GOES en ressorte van dien, verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan —rr- -*i* i Frankfort, den 13 Maart'. Uit Zwitserland schrijft men, dat de Fransche Gezant te Bern bevel gekregen zou hebbenzich niet in de geschillen we gens de Aargausche kloosters te mengen. Reeds zijn de instructien bekend, door de Groote Raden van ee- nige kantons aan hunne afgevaardigden op den buiten gewonen Landdag gegeven. Die van Schwijz, Schaf- hausen enNeufchatel moeten er allen op aandringen dal het besluit omtrent de genoemde kloosters herroepen worde, terwijl ook Lucerne verlangt, dat de deswege genomen maatregelen vooreerst niet verder ten uitvoer zullen worden gebragt. Thürgau daarentegen billijkt ten hoogste wat door de Regering van Aargau te dezen opzigte verrigt is Frankfort, den 14 Maart. De Köllnische Zci- tung behelst het volgende berigt uit Biberichvan den 10 dezer: Parijs den 13 Maart. Men wacht dingsdag het rapport'ovar de bevestigings-wet in de Kamer der Pairs. Aan den heer Mo Ié is, naar men verzekert, eene lijst van loo Gedeputeerden medegedeeld welke zich zou- A den willen verbinden om voor het amendement te stemmen't vvelk de Pairsingevolge de voordragt hunner commissieten aanzien dezer wet zouden aan nemen; doch,'ook in de veronderstelling, dat men op dergelijk eene toezegging genocgzamen staat konde ma ken, wordt het aantal nog als te gering aangemerkt, om er het wel of kwalijk gelukken van het voorname oogmerk, namelijk het door blijvende vestingwerken omgeven van Parijsaan te wagenen bevindt zich een groot gedeelte der behoudende partij in de Kamers der Pairs m geene geringe verlegenheid wat haar in dezen te doen zal staan. Rotterdam den 15 Maart.'- Omtrent het bezoek vanZ. M. den Koning aan deze Stadop den 24 dezer, verneemt men thans nader, dat Hoogstdezelve daarbij door HH. KK. HH. de prinsen Alexander en Hendrik vergezeld zal worden, terwijl Z. K. H. de Kroonprins vermoedelijk vóór dien tijd naar Wurtem- berg zal zijn, vertrokken. Het schijnt .zekerdat des avonds van genoemden -dag eene gala-representatie in dén schouwburg zal gegeven worden. der NATIONALE MILITIE. I

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1