GOESSCHE Maandag dén S Maart. COÜRAN T. tS°. 30. §0Êm§ÊS. "i. - NIEUWSTIJDINGEN. iDuitr-chianb. Uit Rome wordt nu als officieel gemeld dat de Paus toegestaan heeft, om het aartsbisdom van Keulen door eenen stern-hebbenden wij bisschop te laten be sturen en dat Z. H. zelve den 'aartsbisschop geraden heeft, de waardigheid van kardinaal in Rome, of er gens anders eene kerkelijke bediening aan te nemen welke hem op eene eervolle wijze van zijnen bisschops zetel zou verwijderen. Behalve dit bewijs van opreg- te bereidwilligheid moet Z. H. de graaf" Brühi nog andere vriendelijke verzekeringen gegeven hebben en men -weet reeds',, dat de Pruissische regering daar mede ten volle tevreden gesteld is. Dat de aartsbis schop van Keulen het aan hem gedane aanbod zal aan nemenbetwijfelt niemand. Behalve de in de 17de eeuw door den kardinaal Be- vilacquater cere van den in 1595 te Rome overle den Tor qi. aio Tas saop deszelfs laatste rustplaats, op- gerigte grafzuilzal Weldra een veel prachtiger gedenk- teekenter eere van dien grootcil dichterin de nabij het Vatikaan liggende kerk van den heiligen Honufrius worden opgerigtvoor rekening van eenige aanzienlijke inwoners van Rome. Verder verneemt men uit Rome, dat de gewezen koningin-regentes van Spanje het voornemen heeft om een landgoedin de Sabina gelegenvoor den heer Munoz aan te koopen. Daar echter met het eigendom de titel van hertog verbonden is, heeft de regering, alvorens dezen koop toe te staanverlangddat de koningin bewijzen leveren zoudat Munoz door eenen priester met haar verbonden is. (gËttgglattb. Zaturdag is er. aan het ministerie van buitenlandsche zaken een kabinets-raad gehouden, waarbij al de minis ters tegenwoordig waren. Z. Èxc. don Gonzalezde nieuw benoemde Spaan- sche gezant, is zaturdag over Parijs alhier aangekomen. Tit Morning Post verzekert stelligdat Z. Exc. als gewoon ambassadeur, in de plaats van generaal Alava hier zal blijven. De Morning Chronicle handelende over een voorstel van den beer Pluttdoor hem tegen den 9 dezer in het lagerhuis aangekondigd, betrekkelijk den handel en de-scheepvaart in de Oostzeezegt", dat de mogend- heden in Europa: in hetalgemeen ep Groot-Brittanje in het bijzonderniet langer' dulden kunnendat De nemarken als eene mogendheid van den vijfden rang de scheepvaart in de Soni met tollen bezwaart, welke jaarlijks aan hetzelve aoo^ooo opbrengenen waarin •Engeland alleen 30,000 bet-aai 1zondér'daarvoor iets meerdan eenige zeebakens en lichttorens ju de plaats te geven. Over het geheel is 'net eéii vrij algemeen heerschend gevoelen, dat het'regt van Denemarken op den tol *in het Kattegat evenzeer als het regt van Ha nover op den tol te StadeSlechts steunt op oude trac- tatenwelke door vele veranderingen krachteloos ge worden, en bovendien niet meer bestaanbaar zijn met de tegenwoordig heerschende beginselen van vrije scheep vaart op zeeën en rivieren. "v Jwa'tt&riffr» De herstelling van het verouderde is in'o.izen leef tijd een noodlottig denkbeeldgeschikt om kiemen van tweedragt in het land te zaaijendie zich vroeg of laat zullen ontwikkelen. Ten allen tijde hebben de wetgevers zich getrof fen gevoeld door de gevarenwelke magtige corporation uit een staatkundig oogpunt doen ontstaan en door de schade, welke zij aan den Staat berokkenen, zoodra zij aanzienlijke kapitalen aan den omloop en aan den handel onttrekken. De pogingen in ons land zelf, meer dan drie eeu wen geledenaangewen.!om de uitbreiïing van het bezit van'goederen in'de dooie haïid tegen-te gaan, bewezen, dat zelfs in dien leeftijd, toen het go Isdicn- stig geloof voorzeker niet minder levendig hèersehte dan thans -, de hoofden der regering het als eenen pligt beschouwdenom den voortgang van eenen staat van zaken die eindelijk eene vreessclijke omwenteling heeft doen ontstaan, niet te begunstigen, maar tegen te houden. Vijftig jaren van strijd en inwendige scheuring hebben een stelsel van. uitzondering en privilegie dporeén stelsel van wijze en gemagtigde vrijheid doen vervangen. Onze grondwet waarborgt de vrijheid van onder wijs. Die vrijheid zou'weldra niets dan eene begoo cheling, niets dan eene ij Iele verklaring van beginse len, zonder mogelijkheid van toepassingzijn in Hen eene corporatie, met privilegiën begiftigd, 'in het gb- not der bevoegdheid tot het verwerven en bezitten van vaste goederen en. daardoor een karakter van vastheid en duurzaamheid bekomende, hetwelk aan mededingen de instellingen vreemd moet blijvenuit de wet z lve eene soort van bekrachtiging voor het on.lcrwijs, dat zij zou willen verspreidenerlangdezon Ier daarom in eenig ander opzigt aan den staat on ierworpen te zijn. De regering zou daarenboven langs-dezen weg in het wezen der zaak ontheven worden Van het haar toe komend regt. Zij zou de haar door de staatsregeling opgelegde verpligting om een openbaar onderwijs te vestigen en te' handhavenniet fcu'nneq. nakomen. De hoogescholen van den staat zouden binnen kort geheel vervallen." De stedelijke raad werkt dit laatste denkbeeld nog meer uitspreekt over de. groote opofferingendie hi) zich voor de Lniksche hoögeschool heeft getroost, over de schade,- die de stad Luik door den val dier instelling zou lijdenen komt dan terug op hetgeen de raad het in dit vraagstuk betrokken zedelijk belang noemt; waarna het vertoog met deze zinsneden eindigt Uit dit oogpunt beschouwd, is geheel het toekom stig lot van het hooger onderwijs in Belgie in deze zaak betrokken en voelt men zich'treurig aangedaan door het denkbeelddat in een tijdperkhetwelk wei- ligt niet ver meer verwijderd iste gelijk mét den val - der rijks-hoogescholenwaarop de tusschenkomst der regering alleen toegelaten wordt, alle;toezigt over de in de scholen onderwezene leerstellingenelke voor het heil der opkómende geslachten aan het- onderwijs te ge ven rigting zuilen ophouden, en. dat de huisvaders, en geheel de bevolking zelfs niet eens den waarborg meer zullen bezitten, die in de mededinging en het daaruit voortvloeijend onderling toezigt gelegen is. Maar. wij koesteren de vaste, hoop, dat gij, mijne heerenals getrouwe handhavers der beginselen waar-» op de staatkundige -orde berust het u aangeboden ont werp van wet zult afwijzen," iicbcFlaubcn. Dit artikel overnemende, achten wij gepast er bij te voegen, dat wij tot dus verre van de deswege op gegeven bijzonderheden gezwegen hebben, omdat ee- nigen daarvan nog niet tot de rijpheid zijn gekomen. Wij gelooven echter de mededeeling reeds nu in zoo verre belangrijk te kunnen verbeteren en aanvullen, als wij zeker zijndat de maatschappij door onteige ning thans in het bezit is van al het land en alle de getimmerten van de station bij Haarlem af, tot Haar lem en door Haarlem henen tot aan de Houtvaart, zoo dat de aanbesteding van de aardenbaan van dat -gedeel te wegs is bepaald op den 24 dezer,maand, in het locaalliet Amsterdamsche wapenbuiten de Willems poort. Alle de schikkingen, welke de maatschappij met de stedelijke regering van Haarlem te treffen had, zijn alreeds tot stand 'gekomen-en het publiek zoo wel als de maatschappij is dier regering dank schuldig voor den spoedwaarmede zij in dezen bet algemeen belang heeft ter harte genomen. In dat gedeelte wegs zal over het Spaarne de bedoelde brug worden aange legd, die een der grootste en kostbaarste werken zijn zal. Deze brug, geheel van ijzerzal voorde scheep vaart.'geopend worden door middel van eene dubbele draaiin evenwigt ru'steade op de middenzuil der brug en ook in het midden bewogen wordende. De beide vleugels der- draai,Hoor hetzelfde meehanismus geo pend zullen dus niet cerïmaar gelijktijdig twee bo gen voor de vaart ontsluiten. De fraaheid der gedaan te zal die brug tevens tot een nieuw sieraad maken voor de stad Haarlem en tot een der uitinuntendste werken van dén gehcelen weg. Goes,' den 8 Maart. Op gieteren werd in de naburige p]aats Wilhelmina Dorpwelke door Z. M. besluit tot eenê afzonderlijke Hervormde Kerkelijke Ge meente waartoe alle de inwoners dier 'plaats bèhoq- re.iwas. verklaardde nieuw gebouwde Kerk ingewijd. De plegtighëid wérd bestuurd door den Wet Èer'w. Z ^er Gel. Heer J. ab Utrecht Dresselhüis Pre dikant te Wolphaartsdijkdie op eene waardige wijze de gemeente bij het verkregen voorregt bepaalde en de'zel ve tot aanbidding tan het Opperwezen in geest en- in waarheid ook in dit bedehuis opleidde. Aan al datgenewat tot verwezenlijking van den lang. gokoesterden wensch geleid had werd treffend herinnerd. - - - Frankfort-, i Maan. Van de Rhijngrenzen schrijft mendat de smokkelaars aldaar hun handwerk met veel stoutheid uitvoeren. Onlangs trok eene ge- heele bende, gewapend», met cenen aanvoerder aan het hoofddoor de Untera1phenbedreigende de inwoners met hunne woningen in brand te zullen 'steken indien zij hen verraadden. In den nacht van den 21 op den 22. dezer werden bij Kadelburg een uur boven Wald- shuteene schuit met smokkelgoederen door a perso nen gevoerd, door een grenswachter ontdekt. Deze sprong in dezelve en de smokkelaars staken van land. Hij wierp een hunner in het water, doch stortte erbij in, wist echter-weder inde schuit te komen en dwong den anderen smokkelaar naar land te varen. Op eenen klei nen afstand van land sprong de smokkelaar er uit en ontkwam. De schuit met 13 pakken goederen, ter waaide van 10,000 fl.werd in beslag genomen. In. denzelfden nacht werden bij Hauenstein ook smokke laars ontdekthet kwarn aldaar tot een gevechtwaarbij een grenswachter door de hand werd geschoten een der smokkelaars werd ook gewond. De goederen vie len den grenswachters in handen. Londen den 1 Maart. Prins Albert, tot broeder opziener in Trinity-house verkozen zijnde, heeft zich verleden Zaturdag als zóódanig in eene plegtige verga dering onder het bestuur van den hertog van Welling ton als grootmeester laten aannemen, en heeft daarna deel genomen aan een grooten maaltijdin het gebouw der vereenigingwaarbij ook de kabinets-ministers en vele voorname kooplieden uit de City hebben aange zeten. Parijs den 1 Maart. Dé maarschalk Victor hertog 'van Bellunois gisteren bezweken. 1 Hij was in 1766 geboren^ en heeft dus den ouderdom van - 75 jaren bereikt. Reeds op zijn i 5 do jaar in dienst getre den, heeft hij zich gedurende zijne lange militaire loop baan steeds roem verworven. Hij heeft de meeste groote veldslagen in het laatst der vorige en het begin dezer eeuw bijgewoond. Na dien van Marengo ont ving hij een' ëeresabel vaii den eersten consul. Hij vol voerde later den veldtogc. in de Nederlanden, alwaar hijte 's Gravenhageinliet huwelijk is getreden met de freule de Vos van Avesaet. In. den veldslag van Friedland werd hij dóór den" Keizer op het slagveld zelve tot maarschalk verheven. 'Naden eersten val van Na poleon verliet hij deszelfs partij en ontweekbij de terugkomst des Keizersmede naar Gent'. Hij sloot zich verder aan de Bourbons, werd in 1821 minister van oorlog, en twee jaren later „gezant te Weenen. Na de omwenteling van 1830heeft de maarschalk zich buiten alle staatkundige betrekkingen gehouden. Brussel den 6 Maart. Het thans in de kamer der vertegenwoordigers aanhangige voorstel van de hce- ren Brabant en Dub usom aan de kathol ijke univer siteit te Leuven de„ regten van •een burgerlijke persoon toe te kennen, heeft den stedelijkcn raad van Luik den 27sten Februari) doen besluitenom tegen dien maatregel een krachtig vertoog in te dienen. De voor naamste zinsneden van dit vertoog luiden aldus Haarlem den 3 Maart. Men verneemtdat eerlang eert begin zal worden gemaakt ihet den aanleg der werken, ten einde den. ijzeren weg door deze stad, naar Leyden en 's Gravenhage te vervolgenen met het leggen van de daartoe véreisehte, kostbare draai brug overliet Spaarne, in de nabijheid van den Noor derboom.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1