GOESSCHE W?y N\ 18. Maandag den 1 Maart. salsa» 'i#5*"?P\ COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. 1 ^htifscïilnub. Berlijn den 24 February. Te Rome is een nieuwe gcvolmagtigde agent van den Russischen Kejzer aange komen, die met het uit den weg ruimen der kerkelijke geschillen tusschen liet Hof van St. Petersburg en de Pauselijke Regering belast zou wezen. €Ng&Iattb. Londen den 23 February. Een Ameriltaansch schip Governor Pennergevoerd door kapitein An drews dat 11. vrijdag van Liverpool naar New-York vertrokken was,.is den volgenden morgen, bij mistig weder, op de kust van Wallis tegen de stoomboot Nottingham aangezeild, met het verschrikkelijk gevolg dat eerstgenoemd schip dadelijk is gezonken, en hon derd en zestien passagiersmeestal engelsche en icrsche landverhuizers, benevens zestien man der equipage, hun graf in de golven gevonden hebben. Alleen de kapitein en stuurman hebben hun leven kunnen redden; de eerste door een touw van de stoomboot aan' te grij pen de laatste door van de boeg 'van het schip daar op over te springen. Ook de Nottingham heeft be duidende schade geleden. Het gebeurde met het schip Governor Fermer dat 'nabij Liverpoolten gevolge" van het aar, stoot en eener stoomboot, is verongelukt, heeft in Engeland diepen indruk gemaakt. De 122 menschel!die zich op dat schip bevonden en den dood in de-golven ge vonden hebben, waren meerendeelslandverhuizers naar Noord-Amcrika. Het schip moet zeer oud en slecht geweest zijn, en.men ziet in het gcheele voorval een nieuw bewijs hoe onverantwoordelijk sommige scheeps- Tccders zich jegens de landverhuizers, die zich hun toevertrouwen handelen. Ofschoon het voorval 'snachts heeft plaats gehadop een oógenblikdat al de pas sagiers sliepenacht men het onverklaarbaardat wel de kapitein en zijn stuurmanmaar geen enkele dier reizigers zich op'de stoomboot heeft kunnen redden. --- Van de Kaap de Goede Hoop is berigtdat de opperhoofden der Kaffers van de Gaikafstammen in al P- de veranderingen hadden bewilligd, door de koloniale autoriteiten in de met hen gesloten verdragen voorge steld zoodat de ontstane geschillen in zoo verre bijge legd waren. Parijs, den 21 February. Den 11 dezer, heeft een landmim te Mareignij (Saóne et Loire) een' groo- tcn arend geschoten. De vogel nog niet dood zijnde wilde hij denzelven aangrijpen, doch het dier vloog hem aan, sloeg zijne klaauwenjn de dijen van den landman en poogde nu het aangezigt van zijnen vijand te verscheuren.De spoedige hulp ontsloeg den land man van hét kwaadaardig roofdier. Eene der correspondentiën zegt; Wij vernemen de volgende belangrijke tijdingDe kadtolijke fransche Zwitzcrs, bij de laatste voorvallen een' zoo ruwen schok ondergaan hebbendewillen hun vaderland ver laten de meeste familien wcrschten naar America over te stekendoch men heeft hun te kennen gege ven dat de overtoet alle hunne hulpbronnen zou uit putten, en, na in America voet aan wal gezet te heb ben, zij nog vcrpligt zouden, zijn 200 mijlen landwaarts in af te leggenalvorens de te verkrijgen gronden te bereikenmen schijnt hen te hebben overreed zich te Algiers te vestigen. Het is dus. zeer waarschijnlijk dat.de .eerste gehuchten of dorpen in de Mitidja ,aan Ate leggen,) door 3 4,000 Zwitzers zullen bewoond wordenmeest allen zeer goede landbouwers en be zitters van eenig fondsom zich voegzaam te kun nen vestigen, jiierbij mag men wel zeggen hoe zon derling kan iets nog 'ten goede werken 1 maar tot ge heel andere einden. jScïgtc. Brussel den 26 February. De Indépcndant be vat eci cl brief uit Frankfortvty) den 21 dezer, waar in onder anderenhet volgende voorkomtUit goede bron vernemen wij de tijding uit Munster, datdeaange- k.cöptc onderhandelingen met den aartsbisschop Droste ÜicbcrUnbctf. Amsterdam den 24 February. Het belangrijke werk der zoogenaamde door-ïjzing, van het Nieuwe Diep tot Amsterdamheeftondanks al de zwarighe den die zich hadden opgedaan, binnen den tijd van 10 dagen zijn beslag erlangd, zoo dat de zeeschepen heden in de dokken zijn aangekomen, en eenige bo dems, benevens een vijftigtal ligtersnaar het Nieuwe Diep zijn vertrokken. Men verheugt zich zeer over het Volbrengen van dezen arbeid, daar de,gemeenschap anderzins ligt nog een geruimen tijd gestremd had kun nen blijven. Goes den 1 Maart. Gisteren" is alhier de 44ste verjaardag van Z. IC. H. Prins Willem Frederik Karei der Nederlandenop de gewone wijze gevierd. ~^rrr- zet den strijd op eenc vrij scherpe wijze tegen ons voort. In weerwil van de betuiging van haar schrijver, dat die strijd weinig of geen 'algemeen nut zal kunnen aanbrengenblijft' hij hare kolommen vullen onder het opschrift: de Goessche Courant, enwj mop- teil er ons natuurlijk daarmede vereerd rekenen, dat Zeel ara d s vrijzinnig en krachtig publiek orgaan zich zóó veel moeite geeft ter,wederlegging van ons bladhetwelk nog niet eens in den rei der hulp orga nen is opgenomen. Er moet daarvoor eenc goede reden bestaanwantdat dit zonder bepaald doel zou plaats hebbenmógen wij0111 Vele redenenniet vooronder stellen en te minder mogen wij dit, omdat er in deze handelwijze iets is hetwelk van de gewone manier des V. afwijkt. Wij hebben reeds den 28 Januarij aan de Vlissing-* sche Courant verklaarddat wij in meerdere opzigten met haar instemdenwaarom heeft zij hiervan geene nota genomen? Waarom zouden wij niet op sommige punten onze eigene inzigten mogen hebben en daarvoor uitkomen? ij"// .vordert dit wel van hare waarde Arnhemsche Zuster voor zich zelvemaar heeft eene andere niet ook gelijke regten? Den 18 '.February verklaarde.' zij j jons op om woord te willen gelooyèndat wij de Gatholieken niet in het algemeen'bedoeld hadden; den 20Fcbruarij maakte zij zich van die verklaring eene verdienste en beriep zij er zich op, als ten bewijze strekkende voor hare ver draagzaamheid maar waarom gelooft zij ons in andere opzigten dan niet op ons woor.1 en ziet zij voorbij, dat wij als onze leuzehebben opgegeven Vreest Godeert den Koning! hebt de Broederen lief! waarom komt zij gedurig terug op, de beschuldiging niet alleen van onverdraagzaamheid sast. onze zijdemaar zelfs van pngéiiom haat tegen andere, in het rjk bestaande Godsdienstige gezindheden op te-wekken?' Waarom stelt zij juist onze beschouwingswijze voorais van zóó érgen aarddat door dezelve niet.maar aan ééne m'aar aan nteerdere zijden gevaar zou kunnen- ontstaan,; en eenc aan banden legging der anders vrije pers uit dien hoofde wenschelijk ware Waarom dringt zij ons ge durig al meer en meer op een terrein van het eigenlijke ka:npvcM onderscheiden zoo dat wijter afwering van hart slagenwel bijzonderheden moeien aanvoeren welkermedcdeeling in dagbladen voor zekere partij hoogst'onaangenaam moet zijn? Wij zullen op deze. en dergelijke vragen geen antwoord geven. Wij laten het oordeel er over aan de verstandiger,daar ernaar wij vertrouwentoch ook wel zoodanige onder onze lezers zullen zijnen Wij gaarne den» "Vlissingschen schrijver toegeven, dat de goedkeuring van eenige weinige yerstandigen meerdere waarde heeft dan die van den grooten hoopwelke het oordeel des on- derschcids in politieke (en soortgelijke) zaken mistri' De zoodanigen verzoeken wij dat zij onze meeningeit gestrengelijk gelieven te toetsen en met die van dén Vlissingschen schrijver te vergelijkenvermits het. ons niet te doen is om zegepraalmaar om waarheid in het belang des volks. Wij willen daarom ook alle bijzaken ter zijde laten liggen en - ons enkel bij dc hoofdzaak bepalen. Wij zullen ditmaal ja snaren moeten aanroeren, welke men gaarne onaangeroerd zoude hebbengezienmaar men wijte dit niet aan ons die het tot dus vox met op zet vermeden hebben, maar aan den Vlis singerdie er ons toe genoodzaakt heeft, om der waarheid wil. Wij zullen echter, ook nu nog niet verdergaan dan vol strekt noodig is. De Vlissingsche. Courant zegt: vorderde de R. C. Kerk oppennagtig (iets waarvan wij (let op lezers!) nog niet geheel en al [dus toch reeds gedeeltelijk overtuigd zijn) dat die haat (t. w. Godsdiensthaat moet worden geleeraardmen leerare dezelve dan al- leen aan volwassenendie het oordeel des onder-" scheids bezitten." -- En verder Toen wij dat woord (t. av. leerstelligweglieten, waren wij ge- dachtig aan den Godsdienstigen p.ligt van alle in ons rijk bestaande gezindhedenom ook in hetleer- stellig Godsdienstige onderwijs, de liefde tot den naasten als een der eerste en hoofd .gebodendoor „God aan den mensch gegeven, aan de leerlingen in- tepreuten.** Wij lazen dit met genoegen omdat wij de opregt- hcid des schrijvers niet betwijfelen mogenen het ons hoop geeft, dat hij, beter ingelichttot volle overtui ging zal komen en dien' ten gevolge ook aan onze be schouwingswijze meer regt zal laten wedervaren. Wij hebben gezegd dat wij Kerkgenootschappeljke Scholenin welke het leerstellige Godsdienstige 'on derwijs door dc Schoolonderwijzers gegeven wordtals Sectenmakerij beschouwden, vermits iedere gezind- te in deze scherp zou doen uitkomen wat haar van anderen scheidt, en aan de jeugdige gemoederen in- prenten wat haar van de anderen verwijderd moet houden," en later: men rakele'het Catechismus- leeren in de scholen wederom op., en hetgeen ge- weest is zal terugkeeren." Onze tègenschrijvcr schijnt met de leerstellige on der wijsboeken, Catechismen, of hoe men ze noemen wilminder bekend te zijndan ter beoordeeling van de zaak in questie noodig gerekend, kan worden. Wij willen hem dit in geenen deele aanrekenen, mits hij zich maar niet voordoe als bekend daarmede", want ieder heeft eenen kringdien hij niet overschrijden mag. Zij leggen.nogtans in onzen kring (want de Protestan ten en dat karakter hebben wij niet verlochend, zijn geestelijken of leken, waarheidvorschers) enter staving van het door ons gesteldeter volle overtuiging van onze tegenpartijen ter voorlichting van het Zeeuw- sche Volk, hetwelk wel niet meer zal weten dan des- zelfs orgaan, de Vlissingsche Redactie, willen wij thans eene proeve leveren van hetgeenonzes inziens, in het geval der schenking van vrijheid tot het oprig- ten van Kerkgenootschappeljke scholenaan Nederland te wachten staat. -- Wij moeten om den Vlissinger onze proeve ontleenen uit een R. C. onderwijsboek en kiezen een klein gedeelte uit de 7e. les van den Ca- thdlijke Pedagogeof de Christelijken Onderwijzer in de Catechismus enz. door Pater Petrus van den Bossche Pradicator Generalis enz.waarvan de 8e. druk, met zes verschillende approbatien voorzien reeds voor 20 jaren in het Koningrijk der Nederlanden werd uitgegeven dewijl Zoodanig geykt stuk toch wel de door den Vlissinger aangevoerdeC. N. Stemmen zal kunnen opwegen. Aangehaalde les handelt: van der ketterye 'en onge loof. Nadat in dezelve gezegd is, dat de Ketters zijn; de liefste en noeste kinderen des Duyvelsvinden wij onder anderen de volgende vragen en antwoorden: F. Is het ook wijzelijk gedacndat een ieder met zulke Kcttersche menschen omgaet, en met hun .disputeert om hun te bekeeren? - JZmLs A\ von Visscheringom hem over te halen van zijne aarts bisschoppelijke waard gheid afstand te doen, niet dien gunstigen uitslag hebben e lan'gdwelke men zich daarvan voorstelde: De aartsbisschop zou herhaalde malen op de stclhgste -wijze- gevvelgerd-Jiebhen van zijn aartsbis dom af te- treden verklarende' niet eerder in onderhall- deling te zullen komendan na dat bij te Keulen zal zijn teruggebragt en zijn aartsbisschoppelijkcn zetel zou hebben ingenomen. Brieven uit Munster en Keulenin het Frankfurter Journalbevestigen bovenstaande tijding. - - DÈ FLISSINGSCHE COURANT A. Neenwant dit is een iders werk nietniaer dat gaet de Pistors en andere geestelijke leeraers aen, die het verstaen en gestudeerd hebben.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1