N\ 8. Maandag den SS Januarijl GOESSCHE COURANT. ffV NIEU WSTIJDING EN. ZhiiterïtlAitb. De opstand in de vrije baljuwschappen kan als bevredigd worden aangemerkt. De oproerigen zijn. door Argausche troepen tot aan de andere zijde vaii het dorp" Vihnerghen teruggedreven. Men kent het verlies der opstandelingen in dit gevecht nietdat dei- troepen bepaalt zich tot één doode en twee gekwet sten. Den volgenden dag is het klooster "van Muri zonder tegenstand 'bezet. Met uitzondering van den abt, hebben al de monniken het klooster-,en het Ar- gansche grondgebied verlaten. De staatsraad JVcÊer en zijne medegevangenen hebben onverlet de vrijheid terug bekomen. De groote raad van het canton Argau is voltallig vergaderd en zal maatregelen tot heil van het land nemen." Den 13 dezer heeft gemeld bewind een nader bc- rigt uitgegevenvolgens hetwelk door den grooten raad van Argaumet 15 stemmentot de opheffing van al de kloosters in het canton is beslotenen den kleinen raad het doen van voorstéllen, tot uitvoering van dit besluit, opgedragen. Ook in Solothurn heeft de regering, ten opzigre van de herziening der staatsregelingde overhand be houden. - In brieven uit Athenevan het laatst van De cember, wordt gemeld, dat door de bevolking van het eiland Kreta stappen gedaanzijnom zich van Griekenland af te scheiden en, onder bestuur van een inlandsch opperhoofd,' onder de suprematie-der Porte te stellen. Reeds voor eenigen tijd is het be wind van Griekenland genoodzaakt geweest, om aan het eiland Samos oogluikend eenc zekere onafhankelijk heid te vergunnenwelke de Sanders meer en meer trachten te bevestigen en uit te breiden, en onlangs moet hetzelve ook aan (jlhios een afzonderlijk bestuur, onder de leiding van een' inlandschen gouverneur hebben toegestaan. In de bedoelde bricyenwelke echter niet geheel vrij schijnen te wezen van partijdig heid of ^overdrijvingwordt aangemerktdat deze loop van zaken een ongunstig voorteeken is voor de bevestiging der zelfstandigheid van het nog jeugdige Griekschc Koningrijkte meeromdatzoo als men er bijvoegtook in MacedoniëThessalië en Epirus de aanhankelijkheid' aan de bestaande orde van zaken meer en meer verraiildert, zoo zelfs, dat ook aldaar het denkbeeld eener afscheiding bij velen wortel ge schoten moet hebben. (Stogclattb. Men zal zich de gebeurtenissen herinneren, wélke bij de eerste verschijning van den veronderstelden her tog van Normandije hebben plaats gehad. Er stond voor het hof van assises te Parijs een valsche Dauphin te regt, die zich den naam van den hertog van Rich- inond .gaf, een verondersteld deelgenoot der gevangen schap van den ongelukkigen Silvio Pellicovan valsch- Iteid in geschriften beschuldigd; bij die gelegenheid vertoonde zich voor de regtbank een welgekleed heer met een gepoederd hoofd, en zoodanig gekapt, als tijdens Lodewjk XVI gebruikelijk wasen overhan digde aan den president van de regtbank een' brief, geteckendde hertog van Normandijewaarin deze pretendent zichmet al de kracht zijner verontwaar diging tegen de aanspraken van den beschuldigde ver zette v en verklaardedat hij zich des te beter kon verzekerd' houdendat deze niet de ware zoon van Lodewjk XVI was, daar hij zelfs dié ongelukkige prins was. Men sloeg weinig acht op deze verklaringdie ech ter 'door een zeer eerbiedwaardig persoon was ingediend en wiens bedoelingen 200 zedig mogelijk' waren. Hoe deze persoondie zich hertog van Normandije noem de te Parijs was gekomenwist men nietdoch men vernam'dat hij gedurende eenigc dagen geen ander verblijf haddan de scha luw der boomen van het Wester Kerkhofvervolgens een vlieringje in de straat Mènihnontanten toen zijn voorspoed nog meerdooi: liet aangroeijend getal zijner aanhangerswas toegeno men betrok hij een voegzaam logement in den omtrek, van de straat du Bac. Later gaven-de pogingen van den veronderstelden zoon van Lodemjk XVI om zich' door den staat te doen erkennen, en die, welke hij 'achtervolgelijk. bij de leden van het vroeger regerend huis deed om tot proeven van vergelijking'te worden toegelaten aanleiding tót zij ine verwijdering uit Frank rijk,-op last va;; het gouvernement. Ten gevolge van een n'aamvkcurig onderzoek heeft men eindelijk verno men dat deze prétendent zekere Karei IVillam Naun- dorff is, van Israëlitische afkomst, en in Pruissisch Poicn geboren. Sedert zijne verwijdering uit Frankrijk heeft hij zich in Engeland gevestigd, en zet aldaar zijne rol voort.- Om het getal zijner aanhangers te doen toenemenheelt hijnaar men zegtuitgedacht een' geheimen omgang met hemelsche geesten voor te wendenen zich tot opperhoofd van eene nieuwe sec te tc verklaren. De instructie omtrent deze zaak heeft inderdaad ongelopfêlijke bewijzen van ligtgeloo- vigheid opgeleverd'cirgetoond, hoeverre een der eer- biedwaardigste personen der stad Versailles dezelve heeft gedreven. Over de beweegredenen ondervraagd wordende, die hem 'bewogen' hadden om aan de be weringen vah" den veronderstelden zoon - van Lodewjk XVI geloof te slaan'heeft hij'geantwoord Dat in déze'zaak, uit een" menschel ijk oogpunt be schouwd,"' meer dPnkerhëitl dan onwaarschijnlijkheid bestond; doch ik.geloof, dat de vinger Góds hierbij zigtbaar is. Hoe Zou men kunnen twijfelen,, dat het Lodewjk XVII ware, daar Martin hem met dien naam heeft begroet. - Deze Martin nu is een landman uit la Beaucedie voor een profeet wordt gehoudenen ook in die hoe danigheid zijn tijdperk van beruchtheid had. Van uit zijn tegenwoordig verblijf in Cómberweli- Green-street tc Londen heeft de hertog van Nor man dje nog van tijd tot'tijd van zich doen hooren, en .zijne aanhangers door het uitgeven van brochures van zijn bestaan kennis dóen dragen. Eenige jaren geleden heeft hij een dagblad, voor- zijné rekening- doen uitge ven dat echter slechts eenige maanden heeft bestaan onder den titel van het Regt; later verscheen onder zijne leiding een maandschrift, getiteld: De stem van den banneling. Onder alle de warme vriendendie deze hertog van Normandije aan zijne zaak wis,tAc verbinden is' voor zeker de heer Gruau de la Barreadvocaat en -pro cureur des konings te Main?een der cerbiedwaar lig- sten. Niet tevreden zijn' ■'postzijn vaderland, zijne familie-betrekkingen aan' heht* te hebben opgeofferd, in wicn hij, ter goeder trouw en met volkomen over tuiging, zijnen meester, den zo.on zijner wettige vor sten aan welken hij steads gehecht bleef, ziet, is de heer Gruau'de la Barre den pretendent naar En geland gevolgd, na alle zijne goederen te hebben ver kocht waarvan het bedrag in de schatkist des hertogs is .gestort. Thans doet de meergezegde pretendent weder vart zich spreken. De Capitole voer krachtig uit tegen den LIertog van Normandije cn de maaildelijksche geschrif ten die hij steeds in Frankrijk laat verspreiden, en dien ten gevolge hebben de' hertog cn de heer Gruau de la Ba-rre een proces van injuria tegen den verant woordelijken redacteur 'van het genoemde dagblad inge steld hetwelk in weerwildat het dagblad reeds had opgehouden te bestaannog werd voortgezet.; het hof heeft echter de klagers in hunnen eisch niet ontvanke lijk verklaard. Men heeft berigten uit Algiers, dat onze troe pen in de laatste dagen van Decemberweder een' strooptogt tegen de Arabieren gedaan hebbenuit hoofde van den aan den kapitein 'Saget geplccgden moord. De daders daarvan zijn gedood of overgeleverd. Niet min der dan 60 Arabieren zijn afgemaakt en veel vee en graan buit gemaakt. Door den staathuishoudkundigen Blanquidis reeds meermalen zijne denkbeelden over den staat van zaken in het noorden van Afrika heeft bekend gemaakt, is op nieuw een artikel aan een der dagbladen toegezon denwaarin hij berekent, dat van de zeventig duizend man, welke het bezettingsleger aldaar uitmaken, naauwe- lijks vijftien duizend voor den activcn dienst te velde beschikbaar zijnnaardien men negen duizend zieken acht duizend herstellendenacht duizend welke geene wapenen voeren en drie en dertig duizend die voor den garnizoensdienst gebezigd wordendaar af moet rekenen. Hij eindigt met den vvensch te uiten, dat men zich niet langer bij halve maatregelen bepale maar van de kamers een genoegzaam crediet vrageom spoedig en zeker een Fransch etablissement in Afrika te vestigen, dat met de,eer der natie strookt.- Brieven .uit Bern van den 15 geven de vrees te kennendat het besluit der afschaffing van de kloos ters in het kanton "Argau tot nieuwe verwikkelingen aanleiding zal geven. Zij beweren, dat het besluit eene inbreuk is op het artikel 12 van het bondsverdrag van 1815, waarbij het bestaan der kloosters wordt ge waarborgd en datindien deze questie bij de bonds vergadering zal worden behandeldertusschende katho- lijke en protestantsche kantons nieuwe oneenigheden zul len ontstaan. Men verzekert nu reedsdat 5 kantons eene buitengewone zitting vah de bondsvergadering vorderen. Het dagblad Observateur Suisse 'bevat een artikel uit Bern gedagteekend den 16 dezer, waarin gezegd wordtdat het gouvernement van Zurich zijn leedwe zen heeft tekennen gegevendat het Verort in de aangelegenheden van Solothurn en Argau niet, heeft willen interveniëren. De uitvoerende magt van Tessiiïo heeft aan hare medc-stenden het nieuwe tarief medegedeeld. De bonds- krijgsraad is op den 19 dezer Bijeengeroepen. - "2? Frankfort, den 16 januarij. Het uitvoerend bewind van Bern heeft omtrent de gebeurtenissen te Argau een bulletin uitgegevenwaarvan de aanhef dus luidt Londen den 18 Januarij. Onder alle de valsche Dauphins, zoogenaamde zonen van Lodewjk XVI op eene wonderlijke wijze uit de gevangenis du Tem ple ontsnapten diesedert Mathurin Bruneau den schoenlapper, van tijd tot tijd de algemeene aandacht hebben tot zich getrokken is de merkwaardigste voor- -zeker diewelke zich thans in Engeland "ophoudt alwaar hij den titel van hertog van Normandije blijft voerenterwijl de fransche politie hem als een vreem deling,, en wiens eigenlijke naam Na undo rff is, van het fransche grondgebied verwijderd hondt. Mathurin Bruneaude schoenlapperhad zijne proseliten. Er ^Js geen kwakzalvervan welken aard ook, of hij vindt aanhangersdie gereed zijngeloof aan zijne verhalen - te hechtenen de merkwaardigheden van zijne aankon digingen te verspreiden. De verklaringen van den her tog van Normandije hebben zich tot nu toebepaald tot gewone uitdrukkingen. Verin ecnende rijp in jaren te zijnen wars van de grootheden van deze aarde beoogt hij sleehts eene zaaknamelijkzijn stand aan een ieder bekend te makenzonder zijne regten te willen uitoefenen. Intusschen leeft hij tamelijk wel te .Londenonder een klein getal 'aanhangersdie hem Prins noemen, hem in zijne werkzaamheden, het tui- nieren, lychulpzaam zijn en zijne huishouding bezorgen, j Parijs den ï8 Januarij. Dezer dagen is in vijf en tachtigjarigen ouderdom overleden de uit de eerste tijden .der Fransche omwenteling beruchte Barrère Als voorzitter der Nationale Conventie, deed hij een Verhoor aan Lodewjk XVI ondergaanals lid van het befaamd comité voor het algemeen welzijnschraagde hij Robespierre, en het schrikbewind. Later sloot hij zich aan Napoleon aan. Na 1.815 vond hij eene schuilplaats in het Koningrijk der Nederlandenenkeerde na 1830 naar zijn vaderland terug. Men verzekert, dat hij belangrijke gedenkschriften nalaat. Brussel den 22 Januari). De heer de Ridder heeft eene nieuwe locomotief uitgevondenwelke be stemd schijnt te zijn, iri de geschiedenis der spoorwe gen, een nieuw tijdvak daar te stellen. Eene kleine locomotief heeft dezer dagen den afstand van 4,500 meters, (drie kwartier' uurs,) in 6\ minuut afgelegd, met 80 reizigers beladen. De uitvinder berekent, dat zijne locomotief, met' de gewone snelheid der thans gebruikte locomotievendie ruim eens zoo groot zijn en met een vervoer van 80 reizigers, niet meer claa

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1