x IV. 6. Maandag den 18 Jatmarij. GOESSCHE 1841. C O RANT. NIEUWSTIJDINGEN. V 59&iil0cïtCtnb. Berlijn, den n January. Sedert cenigen tijd loopt hier en elders het gerucht, dat onze regering een zoogenaamd religie-edict zou willen uitvaardigen, waarbij, onder andereneene strenge kerktucht inge voerd, nieuwe voorschriften omtrent de viering van den Zondag gegevenen aan 'de staatsdienaren en be ambten het geregeld bijwonen der godsdienstoefeningen voorgeschreven zou worden. Dit gerucht had eene algemeene bezorgdheid en zelfs misnoegen veroorzaakt dermate, dat men gemeend heeft, hetzelve van'hoo- gerhand te moeten tegenspreken. Ons regeringsblad verklaart hedendat hetzelve geheel én al 'ongegrond is. Een geacht Duitsch dagblad meldt het volgende uit Weenen, van den i dezer Van de zijde van den Franschen gezant, graaf de St. Aulairemoeten gunstige verzekeringen gegeven zijnonder anderen dat Z. M. Koning Lodemjk Philips de sterkte van het Fransche leger niet hooger dan 250,000 man zal opvoeren. In dit geval zou Frankrijkvan den kant der Mogendheden uitgenoodigd worden, om weder deel te nemen aan derzelver Conferentieen er zou dan gemeenschappelijk beraadslaagd worden over de beslechting van de hangende vraagstukken. Naar luid van een berigt uit Rome van den 31 December, was toen nog niets met cenige zekerheid bekend omtrent den uitslag der zending van den graaf von Brïthlbetreffende de beslechting van de kerkelij ke geschillen met Pruissen. In den avond van den 29 - had de Paus eene raadsvergadering met 12 kardinalen gehoudenen men gistedat deze bijeenkomst in ver band stond met de bedoelde onderhandelingen. De Koningin-weduwe van Spanje was door den Paus op eene zeer plegtige wijs ontvangen. Nadat Z. H. zich meer dan een half uur alleen met II. M.' had onderhoudenwerden ook de Fransche gezant en des- zelfs gemalin bij den Heiligen Stoel .toegelaten. Ten gevolge eener aanschrijving van den gouverneur, zal er eene algemeene volkstelling inde stad Rome endoor den gcheeien Kerkdijken Staat plaats hebben, Nopens den moord van den bisschop van Hat- ten zijn nadere berlgten. Ten huize van-den klccder- malcer Kuhnapfel heeft men het gdifeden horologiede gouden snuifdoos en 100 rijksd. aan geld van den grijsaard gevonden. Zijne ouders zijn ook gearresteerd 'êrt hebben reeds verscheidene gehooren ondergaan. Deze Kuhnapfel is 26 a 27 jaren oud, van de Room- sche godsdienst, heeft in Pommeren en Saksen als kleedermaker gewerkt en bij het 3. reg. inf. gediend. De reden van vermoeden op dezen persoon waren dat hij kortelings geld van den bisschop had gevorderd en in de nabijheid van het huis gezien was. (gttgclftttb. Londen den 11 January. Men leest in den Standard: Gisteren verkeerde men op het kasteel van Windsor in. de grootste ongerustheid. Een pak met belangrijke brieven aan den koning der Belgen, en c ne doos met jüweelentoebehoorde aan de hertogin yon Kentwaren door een' der bedienden verloren. Hij was belast die naar Londen over te brengen, doch voor dat-hij nog "te Slough was gekomen, bemerkte hijdat hem het pak onder het dragen was ontglipt. Dadelijk keerde hij naar Windsor terugom zijn on geluk aan de hertogin bekend te maken. Een groot aantal bedienden werd ter opsporing in alle rigtingen uitgezonden. H. K. H. was over hare- brieven zeer «^bezorgd; doch weldra meldde zich de bediende van kapitein Sichvcll van het iste regiment der lijfgarde aan, en bragt het verloren pak weder. De hertogin was daar over zeer tevredenen schonk den eerlijken knecht eene handvol guinjes ter bclooning. De thee in Groot-P>rittanjc voorhandenbedraagt 43,540,765 pondengenoeg voor achttien maanden binncnlandsch gebruik. Jxpanfccw&v ma vx» Parijs, den 11 Jan-rarij. Dcheeren Odil'on Bar- rot en Garmerondie door mevr. de- Fcucheres (erfgename van den hertog van Condé)tot hare executeurs waren benoemd, en van die dame ieder een legaat van 100,000 Fr. hadden ontvangen hebben hunne legaten aan de administratie der parijssche gast huizen geschonken. - De heer Ar ago heeft aan de akademic van weten- schappen medegedeeld, dat liet den heer Daguerre gelukt is: de moeijelijkheden weg te ruimen, die tot beden de Daguerreotype in den weg stondenom zulke gunstige gevolgen te 'hebben als men daarvan reeds bij de uitvinding verwachte* Vroeger gebeurde het maar al te dikwerf, dat. bij de geringste bewe- g ng het voorwerphetwelk men poogde te malen scheef of onnaauwkeurig werd overgebragt. Thans geschiedt de bewerking in minder 'dan, eene seconde waardoor het beletsel der beweging;-is opgeheven zoodat men de uitvinding zoo goed als volmaakt kan beschouwen.. De heer van Hu fellid van verschillende geleerde genootschappenheeftdezer dagen uitgegeven een werk', dat over het tijdvak der regering van Lodewjk XIV zeer belangrijke daadzaken behelst, welke men aan zijn geduld en vlnng nasporingen alleen te danken heeft. -Dit werk Doet uncus iné/lits. conccrnant His- toire de Franceetc.heeft inzonderheid veel licht over de administratie' van den kardinaal Mazarin alsmede over de pogingen door Lodewyk XIV in het werk gesteldom de protestantsche godsdienst in -den Elzasin weerwil der bepalingen van den westfaal- schen vrede,-te onderdrukken. Dit werk beveelt zich dus bijzondef den geschiedvorscher aan. Het is-der justitie eindelijk gelukt de voornaamste hoofden van cer.c bende dieven magtig te worden welke in onderscheidene' departementen hare medepligti- gen en bondgenooten heeft. Twee ontslagen galciboc- o o o ven zijn de eigenlijke opperhoofden; en de autoriteiten zijn ook in de departementen werkzaamom het ge- hee'le weefsel te ontdekken. De meeste roovcrijen dier bende zijn door middel van valscbe sleutels ten uitvoer gebragten daardoor is het haar zoo veel te gemakkelijker gevallen, in hare misdadige'oogmerken te slagen. Parijs den 12 January. De Messager bevat de volgende telegraphische depêches Brest 1,1 Jan.ten 8 ure des morgens. De marine prefect aait den minister van marine! De vrede mét Buenos-Ayres is gesloten (Afgebroken door de niet mededeeling tusschen Brest en Avranches uithoofde van het on gunstige' weder.) Toulon 11 Januarij. Algiers 5 Januarij. De maarschalk Valee aan den minister'van oorlog! De provincie 'Algiers is volmaakt rustig. Het on gunstige' weder belet alle gemeenschap met Medeah. Tc Móstaganem heeft een klein gevecht' plaats gehad de Arabieren hebben daarbij de nederlaag geleden. De post van Konstantmopel is niet aangekomen. De prins de Joiwille staat op zijn vertrek naar Brus sel waar hij cenige dagen bij zijne koninklijke zuster gaat daarbrengen. Eergisteren zijn do ministers in kabinetsraad verga derd geweest, wélke zitting tot 5 ure des namiddags heeft geduurd. Men gelooft, .dat er voornamelijk is gehandeld over dé versterking der hoofdstad, en over het gedragdat de ministers zouden' houdenbij de discussiën der kamer, over dat belangrijke vraagpunt, Heden, en niet gisteren; zoo als verzejeerd was, heeft dè heer Thiers het rapportten aanzien van het voorstel van wet over de fortificatie van Parijs der commissie voorgelezen. Ten 2 ure had hij reeds 117 bladzijden afgelezen, en was nog geenszins ten einde. Het ministerie en de commissie voor de fortificatiën zijn het eens géworden, 'en'de' vólgende grondslagen zijn gezamenlijk'vastgesteld:' 1. Het ministerie ziet af'van h'ct 'gemaakte onder scheid tusschen dé werkzaamheden aan de forten en den ringmuur. 2. Het stemt tere in de gelijktijdige uitvoering van dé forten en den ringmuhr. 3. De uitvoering van deii omringenden'wal zal door een bepaald- artikel wórden verzekerd. 4. De vraag wegéns deh militairen, omkridg zal af zonderlijk worden geregeld. De commissie heeft ten aanzien run den tijd toege geven. Zij begeerde de vóltooijing van alle 'dc 'werken binnen drie jaren het ministerie vroeg een langer tijd verloop dat op vier of Wijf jaren zal bepaald worden. De meerderheid der commissie heeft gemeend', dat 'hét, beginsel eens door de kamer aangenomen zijndehet. gemakkelijk zou vallenbij ordonnantie een supplemen tair credict vast te stillenzoodra 'dé omstandigheden van dien aard wierdendat de voltooijing dier werken behoorde verhaast te worden. De generaal Tl ui in is dezer dagen in dén ouder dom van 82 jaren, na gedurende een' geruimen tijd stekeblind tc zijn geweest, overleden. Van geringe ouders in Geneve geboren, is hij, -in zijne jeugd, uit hoofde van zijn gunstig voorkomen als jager van den hertog dc Conflans aangenomen. Bij het uitbreken van de omwenteling, heeft hij zich dadelijk op den voorgrond gestelden een werkzaam aandeel genomen in de vermeestering der Bastille. Hij was degene die, het eerst in dezelve binnendringende, den gou verneur dc Launaij heeft gegrepenWélke naderhand zoo men zegtondanks de pogingen van ïir/lindoor het graauw zoo jammerlijk is vermóórd. Sedert in militairen dienst gebleven, was hij voorzitter van de commissie, die in 1804 den hertog van Enghien ter dood heeft veroordeeld. 'Nog tijdens den aanslag van den generaal Malletin 1812, was hij' plaatscommar-- dant van Parijsen is hem bij die gelegenheiddoor den laatstgenoemde de onderkaak aan stilkkén geschoten, ïn 1814 verbannen zijnde, heeft hij zich een' gerui men tijd, ónder de bescherming van. den Koning der Nederlanden in België opgehouden. Het regtsgeding van Darmèsdie den jongsten aanslag op het leven van den Koning heeft gedaan zal denkelijk niet voor in het laatst van Februarij vóór het.hof der pairs kunnen dienen, dewijl de instructie nog op Verre 11a niet geëindigd is. Onze dagbladen declen een brief van de weduwe Lafarge aan dc Koningin medeuit dankbaarheid ge schreven aan II. M.welke door hare bemiddeling bewerkt heeftdat dc veroordeelde van de schavotstraf zal bevrijd blijven. In dieh brief geeft zij nog hoog op van hare onschuld', welke haar bovennatuurlijke kracht verleent, 0111 hare smarten te verduren. Zij bidt, voor het welzijn van PI. M.en geeft de hoop te kennen eens op aarde die genade te zullen Vinden welke zij zegt, zeker in den Hémel te" zullen Ver werven. j&sbevlémbctf. Amsterdam den 14 Junt/dry. Hit Maastfiélit wordt van den 11 gemeld, dat dezer dagen een gedeelte van den bergaan dc zijde van Castermet groot ge- druisch naar beneden is gestorten -gelukkig, geene woningen heeft getroffen; maar dat verschillende huizen van Klein-Lanaije fiög;door een dcrgelijken bergval wor den bedreigd. j Nog meldt men van den 12: Wij worden niet ,eene herhaling bedreigd van het voorgevallene te Pctit- Lanaije, nu de dooi den grond gaat week'maken. Het ware te wenschcildat het béstuur zich met de mxg belastte om in den tegenvvoordigen staat van zaken de ongelukken, die anders bijna onvermijdelijk zijn, té voorkomen. Van Slavahte af tpt aan het bureau dér douane, hangen verschrikkelijke massa's rots- en zand steendoor-het water ondermijnd over den weg en dé woningen heenzoodanigdat de geringste afbrok keling in staat isgeweldige stukken' gfonds te doeft ncderploffen en geheele huisgezinnen te bedelven. Bij den tegenwoordigen toestand van dén St. Pietersberg is het allernoodzakelijkstde uitstekende hoeken tot eérie zachte glooijing af te graven, zoo als'reeds op som mige plaatsen is bewerkstelligd; dit is het eeiiige öiïddcl om onherstelbare schade te voorkomen. In een der Engelsche dagbladen leest meh hét volgende: Een voorval, dat geluikiglijk vrij wel afliep, doch zeer ernstige gevolgen had kunnen hebbenbejegende dings lag II. M. de Koningin en Z. K. H. prins Albert. H. M. bevond zich sedert eenige oog-enblikken te Trog.

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1