m 4. GO S S CHE don ff Januat* COURANT. NIEUWSTIJDINGEN» Bij ördórinantië yan 30. Üecémber is bepaald, dat het vreemdenlegioen voortaan in twee regementen ver deeld zal zijn, ieder zamengesteld uit een generalen staf, eene compagnie Buiten rang en drie bataillons. Alle vreemdelingen 4 welke in deze regementen worden opgenomenzullen zich voor den tijcf van vijf jaren moeten verbinden. JDutfsciiLnub. Frankfort den 3 Jannarij. Men schrijft uit Rbtistantinopeldat de veranderingen in het Ministe riewelke men algemeen na den afloop van het Bai-, ramsfeest vèrwacht had achterwegen gebleven waren en alles bij het oude gebleven was. De oorzaak hier van •schijnt daarïn te liggendat de aandacht der Re gering nog uitsluitend op de Egyptische zaken gerigt is zijn deze eenmaal vereffenddan zal denkelijk door eene der beide partijen een beslissenden slag beproefd wordenwaarbij dan vermoedeli jk de partij der her vorming, onder bescherming van Engeland en Oosten rijk de zege zal behalen. Dagelijks toch nam de in-' vloetf dezer beide Staten op Turkije toe, terwijl die van Frankrijk in gelijke mate afneemt. Nadat Reschid- Mchemed-Pacha van het commando over de artillerie is ontslagen, is het fransche reglement bij dat wapen afgeschaft en het Pruïssische weder ingevoerd. In de overtuiging dat hetzoowel in het'burgerlijke als militaire.inzonderheid aan bekwame mannen ont breekt, die aan het hoofd der verschillende inrigtingen staan kunnënheeft de Türksche Regering al diege nen harer onderdanenwelke hunne studiën in. Europa volbragt hebbeiiteruggeroepen. Reeds waren ver scheiden der zoodanigen uit Weenen aangekomen van welke men voor de tóekomst veel goeds schijnt te ver wachten. Het OostenrijksCh eskader op dc Syrische kust hééft, zegt men, bevel ohtvdngên óm in de havens derAdria- tische Zee te overwinteren. Z. M. de Keizer van Rusland heeft den Engelschen admiraal Stopford tot'ridder van de tweede klasse der orde van St. Georgius bénoemd, ten bewijze van Hoogstdèszclfs tevredenheid over de wapenfeiten en buitengent eene verdienstendóór vVelke de admiraal- zijnen Ijver ten voordeele van des Keizers bondgenoot schap met den Sultan'aan den dag heeft gelegd. Ge lijktijdig zijn de commodore Napier en de oostenrijk- sche contre-admiraal Bandier a tot ridders van de der de klasse der genoemde orde benoemd geworden. - Te Rome houdt men de onderhanaelingén tus- schen de Portugesche Regering en don Miguel voor reeds zoo ver gevorderddat die Vorst eerlang van alle aanspraken op den troon' afstand zal doenen' zich verbinden 0111 voortdurend zijn verblijf in genoemde hoofdstad te houdenmet den titel van. Z. M. Prins yan Braganza. De inkomsten zijner bijzondere eigen dommen ip Portugal zouden hem verzekerd maar het jegtstreeksch beheer daarover hem niet vergund worden. rankvïjfc». Parijs den 5 Januarij. Bij koninklijke ordonnan tiën van den Ji December is de contre-admiraal baron Jlugoh tot vicé-admiraal benoemdter vervanging van den baron Roussindie tot den rang van admiraal is verhevenen de scheepskapitein Dumont Urville tót contre-admiraalter vervanging van den baron.Mugon. Den contre-admiraal Casy is een commando bij het eskader in de Middellandschezeeonder de bevelen van den vicc-admiiraal Ifugonopgedrageneil einde lijk de contre-admiraal DticJibne tot generaal-majoor der marine te Toulon benoemd, inde plaats van den con tre-admiraal Casy. Volgens berigt van Toulon heeft de admiraal La- landebevelhebber over het reserve-eskader in Me Middellandsche Zee, zijne vlag in die betrekking ge- Streken. Het is nog niet bekend wie .zijn opvolger wezen zal, maar dè vice-admiraal Hugon ial voofloo- pig het bevel over de tWee vereenigde eskaders voeren welke te zamen achttien linieschepen bevatten. p— De Moniieur van .3. Januarij deelt het koninklijk bevelschrift médewaarbij' de "generaal Bug'edudin plaats van den maarschalk Falietot Gouverneur-Ge neraal van Algeria benoemd wordt. De revolutionaire bladen gaan voort met deze benoeming als een bewijs te beschouwen dat de regering het grondbezit in Noord- Afrika wil inkrimpen en zich tot het bezetten van het kustenland bepalenhetgeen dan wedei1 als. eene toe gevendheid vopr de vorderingen vaiiEngeland wordt voorgesteld. Een telegraphische depêche uit Algiers van 22 December maakt melding van verschillende al daar tegen inlandschè stammen door de, Fransche troe pen ondernomen roöf- of kastijdings-togtendie men in Frankrijk thans onder den verzachtenden vreemden naam van razia 'r omschrijft. Den aden heeft we der eene bende werklieden en nationale gardes zich naar de woning-van'den abt de Lamennais begeven, om hem ter gelegenheid van zijne veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf voor de uitgave van een op roerig geschrifteen blijk van belangstelling te geven. De kreet vanWeg met Guizotheeft zich bij die gelegenheid doen hooien. De regering schijnt deze vertooningen te willen beletten. Over diezelfde benoeming, drukt de,Revue de Paris zich in een' geheel anderen zin uit. Zij zegt: De ge neraal Bugeaiid kent Afrikahij heeft er overwonnen, hij is er in diplomatique onderhandelingen geweest, hij zal er ongetwijfeld komen met wijze denkbeeldenmet zaakkundige ontwerpen. Eene der beweegredenen die afgescheiden van de mili- litaife bekwaamheden van den géneraal de keuze van het ministerie kan hebben bepaald, is het vertrouwen dat vele leden dér kamer in den generaal Bugêaud stel len. Hij.heeft dikwijls gelegenheid gehad over Algiers te sprekenzoo op de tribune als óp de bureauxen steeds heeft hij daarover in dier voege gesprokendat hij velen- voldaan heeft. Zijne wijze van zien komt .ge noegzaam overeen met die van hen, welke geene te grootc uitbreidingdoch' evenmin het verlaten van Afrika begeeren.De generaal Bugéaud heeft echter te veel ondervinding om deze zienswijze tot een beginsel te verheffen: -- wat hét tractaat van de Tafna aangaat, de' treurige herinnering moet geenszins hernieuwd wor- 3en. Abd-el-llader zelf heeft het tractaat van de Tafna verscheurdde overwinningen van Frankrijk hebben hetgeèn daarvan overschoot vernietigd, en geen Fransch generaal zal' het doen hérleven. Van de zijde dér oppositie beweert men, dat de uit- drukkinge'n van het antwoord des Koning op d'e aan spraak van dén voorzitter, van de kamer der afgevaar digden Zoo als dié door den Moniteur zijn publiek ge maakt, niét getrouwelijk zijn overgebragt. Ten bewijze, dat de inlanders, die bij het le- gi&en- étrahgère in Afrika dienen, niet te vertrouwen zijn, strekt, dat men den 12., Dec. te Cherchel een Koinplöt heeft ontdekt van 30 Moorendie naar Abd- el-Kader wilden deserteren. .Zij werden gevat op het oogenblikdat zij zouden ontvlugten. Vijf hunner is het echter gelukt, weg te komen. - De dagbladen van Madrid behelzen dit zondèr- llng geval, hetwelk den 19. Dec. te Corogne plaats heeft gehadTe 4 ure des morgens liep alhier dG haven binnen een brandend Engelsch stoomschip. De kapitein van.dit schip weigerde de hulp, welke men hem aanbood, tic vlammen hadden hierdoor het schip schielijk vernieldén men zagom vijf ure des na middags nog rook uit het schip stijgen. Zoo als rpen zegtlleeft de consul dien kapitein doen arresteren en zou er een procés verbaal tegen hem worden opge maakt." Het Café Tor tonidat sedert twintig jaren in de beurs-spëculaiiënnevens de, beurs steeds is genoemd, en dat als zoodanig eene soort van vermaardheid had verkregenheeft die vermaardheid eensklapste gelijk met het gewoel der speculanten verloren. De eigenaar Vin hét Café de Paris eene gröote zaalden speculan ten hebbende gereed gemaaktzoo hebben zij daarvan sedert den Januarij, bezit genomep. Niet overal wordt dus de beurs alleen als handelplaatsen beschouwd en de -Panjsche is toch niet donker en tochtig. Sedert dingsdag heeft men een' aanvang gemaakt met •de versierselen van de,.kerk der Invalides weder op te ruimen; Odk de uitwendige versierselen van het hotel der Invaliden zijn reeds weggenomen zoodat weldra 1 alles zal verdwenen zijnwat voor de plegtige ont vangst van hét gebeente van Napoleonin en aan'het hótel der Invaliden, was daargesteld. - Men is begon nen met de vervaar .liging der verlichte kapelwelke bestemd is om in'de kapel, van Saint Jerome de over blijfselen des keizers te ontvangen in afwachting van het gedenkteekendat onder den koepel der kerk zal opgérigt worden. -- Volgens gemaakte berekeningen, heeft het fransch leger in het noorden van Afrika in 'den tijd van slechts dertien maanden namelijk tusschen 1 November en 1 December 1840 niet minder dan zeventiendui zend man verloren, van de zeventigduizend, waaruit hetde inlandschè soldaten mede gerekendbij het ope nen van denveldtogt Was zamengesteld. Slechts onge veer vijftienhonderd dezer manschappen zijn door het vijandelijk vuur, de overigen meest allén door ziekten omgekomenin welk lot dé'helft der muilezels en ove rige lastdieren gedeeld heeft. Tegenwoordig zouden zich niet minder dan elfduizend zieken bij het leger in Afrika bevinden. Deze omstandigheden worden door sommigen als be wijs voor de noodzakelijkheid bijgebragt-, om de bezetting tot 'een minder uitgestrekt grondgebied te beperken terwijl anderen zeggen dat zij alleen de verpligtingder. Regering bewijzen, om meerdere maatregelen van voor zorg voor denwelstand der troepen'in de Kolonie te verordenen. 1 De volgende telegrafische.depêche, den 28 laatst leden door den 'Franschen Consul te Malta aan den Mi nister van Buitenlandsche Zaken afgezonden, is giste ren alhier ontvangen Kurruck-Sing'koning van Lahore, is den5No vember overleden. Gedurende zijne begrafenis is zijn- opvolger Now-Nahal-Singdoor eeii toeval omgeko men. Sherc-Sing moet den troon beklimmen. De zaken van China zijn op het punt van ver effend te worden. De Engelschen zullen drie millioe- nen ponden sterling voor schadevergoeding verkrijgen» Dost-Mohamed heeft zich onvoorwaardelijk aan d'e Engelschen overgegeven." ttclgic. Brussel den 7 Januarij. UObservateur bevat het volgendeEen onzer dagbladen van den 3.déa dezer, deelde als eene stellige daadzaak de tijding mede dat het Fransche gouvernement 80,000 man had ont slagen. Die tijding heeft zich niet bevestigd. Men heeft gemelddat er in Luxemburg bevel zoude gegeven zijnom die vesting te wapenen-, en dat.de bewoners vermaand zouden zijn geworden 'o.n zich voor zes maanden van leeftogt.te voorzien. Dit een en ander wordt in berigtqi van, daar van den 2 Januarijtegengesprokenmet. bijvoeging,, dat 'er alleen maatregelen zjjn genomen om den verbruikten voorraad voor de bezetting weder aantevullenen in den staat te brengenwaarin die gedurende het jaar 1831 gehouden is. Men schrijft uit Epinal ?(Vosges)dat men in de rigting naar het zuid-westen zulk een groot getal vinken uit het bosch van Ardenne heeft geziendat de lucht er geheel van verdonkerd was. Een persoon uit Bruijèredie bemerkt hadwaar zij zich hadden neergezetheeft des avondsterwijl zij sliepener meer dan 900 met de hand in het riet gevangen. iDUbivlattbitt. - 's Gravenhage den 5 Januarij. Heden is alhier overleden de minister van staat J. G. baron de Meij van Streefkerkeen man, die, zoolang zijne gezondheid hem dit toelietin hooge ambtsbetrekkingen den Koning en het Vaderland met onbezweken ijver heeft gediend. Arnhem, den 5 Januarij. 'Eergisteren overleed alhierin den gezegenden ouderdom van 84 jarende hooggeleerde heer W. Kistin 1757, zoo wij meenen te Woerden geboren. Door zijne veelvuldige roman tische en letterkundige werkenonder anderen' zijn' Ring van Gij gesen zijne hoogstbelangrijke brochure over Lucas II, ter grondige wederlegging der laster lijke aantijging van Voltairesedert eene reeks van jaren in ons Vaderland'met roem bekend, kenmerkte hij zich mede in zijne onderscheidene maatschappelijke betrek kingen en als een man van groote talenten en uitge-

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1