G O E S S CII E C O IJ l\ A N T. Weenen, den 26 December. De per gewonen post uit Konstantinopel van 9 dezer ontvangen berigten mel den, dat de Porte bij, circulaire van den 2den aan de gezantschappen heeft te kennen gegevendatten ge volge van het bezetten der geheele Syrische kustdoor de Ottomannische troepen, de* blokkade der onder scheiden havens langs die kust als opgeheven is té be schouwen. Londen den 2 Januarij. H. M. zal zich waar schijnlijk den 23 dezer van Windsor naar Londen be geven om den 2d het parlement in persoon te openen. Men denkt dat het Hof ongeveer eene maand in de hoofdstad doorbrengen en dan naar Windsor wederkee- ren zal, om aldaar tot het laatst van april te blijven. Parijs dén 4 Januarij. Men verzekert dat de Prins de Joinviile heeft verzocht, dat aan het fregat Belle Poule .ie naam van Napoleon zou worden ge geven en naen voegt er bijdat dit verzoek hem zou zijn geweigerd. rlnon -*1 t"4 NIEUJVSTI JDING EN, SDmlsdilaub. Ineene uit Damaskus van 28 November te Konstan tinopel ontvangen brief, geschreven dooreenein Egyp- tische dienst staande vreemdelingkomt onder anderen het volgende voorHet leger keert naar Egypte terug want zoowel ten gevolge van het verlies van alle vaste plaatsen in Syrië, als de aanvallen der insurgerende bevolking en de veelvuldige ontberingen en ziekten is het voor onze hoogst genomen 20,000 man sterke armee niet mogelijk langer het veld te houden. Ter vermij ding van een sterk insurgenten-korps zullen wij mor gen, uit Damaskus vertrekkende,- eenen omweg maken en door de woestijn naar Gaza marcherendoch daar zullen wij ons vermoedelijk eenen doortogt moeten be vechten tenzij het ter onzer ondersteuning uit Egypte afgezonden korps van 4000 man niet tijdig genoeg aan- kome. Het is echter te vreezendat wijalvorens Gaza bereikt te hebbenhier en daar ons geschut en de zieken zullen moeten in den steek laten. Ibrahim- Pacha schijnt ongesteld en verward van geest te we zen want hij geeft dikwijls tegenstrijdige bevelen en dan nog om overgebragt te worden aan officieren die of doodof tot den vijand overgeloopen zijnenz. Frankfort, den 7 December. Luidens de nieuwste tijdingen uit Syrië stond Ibrahim-Pacha met 13,000 man in de nabijheid van Damaskus. De roode loop en .koortsen maakten vele slagtoffere onder zijne soldaten hij zelfs wordt gezegt bedenkelijk ziek te zijn. Op 28 November is Id amid- Bey, een officier van den Pacha, >»naar Beyrut vertrokken, ten einde aan Ibrahim het bevel over te brengen, om met het leger uit Syrië af j te trekken. Men schrijftuit Alexandrie van den x 1 dezerEergiste ren is er onder de bezetting van Abukir een opstand uitge barsten. De Turken overvielen de Arabische wachten bemagtigden eenige booten en bebben zich ten getale van 60 man naar de Engelsche schepen begeven. -- De Engelsche passagiers zoudenzegt menop hunne reis van Kairo naar Suéz geplunderd zijn. De stoomboot die depechês voor Ibrahim naar Syrië overbragt, is teruggekeerd met het berigtdat hij met zijn leger ner gens te vinden zou zijn. Den 7 is intusschen een koerier van Ibrahim alhier aangekomen, waarin hij zijn vader kennis geeft, dat hij met zijn leger den terugtogt heeft aangenomen. Hij wordt binnen weinige dagen alhier verwacht. Volgens de Malta Times van den 17 December, is men aldaar van meening, dat de Europcschc residen ten, die Alexandrie verlaten hebben, eerlang derwaarts zullen terugkeeren. Cf 110*1 Attb. Prins Albert en Hoogstdeszelfs gevolg hebben zich gedurende de vorst dagelijks met schaatsrijden te Frog- more vermaakt, van welke uitspanning Z. K. H. een ijverig en geoefend voorstander is. Ook de Koningin en de Hertogin van Kent hebben woensdagin nar rensleden, aan het ijsvermaak deel genomen. De Koningin en haar Gemaal leggen eene teedere zorg voor de Koninklijke Prinses aan den dag. Zoo dra H. M. des morgens is opgestaan, laat zij naar den welstand der Prinses vernemen., begeeft zich na het ontbijt, gewoonlijk door den Prins vergezeld, gedu rende eenigen tijd, naar de kinderkamer, en'herhaalt dit bezoek eiken avond, alvorens zich ter rust te be geven. Men meent hier groote reden tot vrees té heb ben dat het Fransch Ministerie zich niet lang meer zal kunnen staande houden, en dat het door een Ka binet vervangen zal worden dat meer gehoor leent aan den eischen der oorlogzuchtige partij. Volgens berigten uit Wallisvreesde men aldaar voor nieuwe oproerige bewegingen der Chartistenen waren alle maatregelen ter voorkoming of beteugeling daarvan genomen. De aldaar uit Lissabon ontvangen berigten loo- pen tot den 23 December. Toch worden de maatre gelen tot afwering van een gèvreesden inval der Span jaarden nog ijverig voortgezet. Men vermoedde dat deze, bijaldien de bestaande hoop op minnelijke schik king', door tusschenkomst van Engéand mogt verij deld wordenhunnen aanval naar den kant van Bra- ganza doen en de provinciën Tralosmoates en Minho overmeesteren zoudenom dié in bezit te houden tot zoo lang aan de eischen van het Spaansch Regent schap voldaan zou wezen. De geesdrïft om zich tegen de Spanjaarden te verzetten werd het meest bij de oude aanhangers der Miguelisti- sche partij opgemerkt, sommigen van-wier hoofden, met name de graden de Barbacena Ponte eil St. Lau- rencoden minister van oorlog verzocht hadden in dienst gesteld te wórden. Naardien bij het leger groot gebrek aan paardenheerschtc had de regering* een contract tot levering van tweedui zend stuks gesloten. Men berekende dat-, ingeval van nood, eene magt van 'elf oorlogsvaartuigen binnen den tijd van veertien dagen, in staaf zon kunnen zijn zee te bouwen. Of schoon zich daaronder slechts een linieschip cn twee fregatten bevindenzou deze vloot het echter nog ver van de Spaansefie winnen, welke, naar men te Lis sabon zeidein alles uit een fregat en eene gewapende s.oomboot bestaat. JTr&nkvnk. Men zegt dat mad. Laffarge een verzoekschrift heeft ingediend, om in een gasthuis te mogen worden geplaatst; dit verzoekschrift is vergezeld van een aan tal certificaten,- door voorname doctoren onderteekend, waaruit blijktdat haar gezondheidstoestand zeer ge krenkt is. Men gelooftdat aan haar verzoek zal worden voldaan. De dépêchewaarvan de Courier Francais mel ding gemaakt heeftis werkelijk aan het fransche ka binet medegedeelden van zoodanigen aarddat z'j wel geschikt is in de geschiedfollen der diplomatie epoque te maken. Als wij wel zijn onderrigt, zegt de Pressedan heeft de heer van Nesselrodena vooraf gesproken tc hebben van onze staatkunde sinds den 1 Maart, daarin de denkbeelden en het gedrag van Rusland, betreflénde de zaken van het Oosten, ont wikkeld. Daar die zaken groótelijks beslist moésten worden in de Middellandsche Zee, had Rusland den voornaamsten invloed op derzelver afdoening aan de twee groote curopesche zeemogendhedenEngeland en Frankrijk, van den aanvang af, overgelaten. Met het levendigst en een ongeveinsd leedwezen had het Frankrijk daarop daarop zich zien terugtrekken, en de gewigtige rol zien weigerèndie aan hetzelvein hetgeen zich zoude opdoen-, was toegedacht. Maar Frankrijk dacht, ten onregiédat het ook maar een oogenblik in de gedachte van het rnssisshe kabinet 1 ware opgekomen in het minste" te kort te doen aan den hoogen invloeddien Frankrijk zoo -regtmadg heeft op de aangelegenheden der wereld. Integendeeldeze invloed is voor. hét evenwigt van Europa noodzakelijk en wel verre van-té pogen denzclven te verminderen zoude Rusland gereed zijn, 0111 Frankrijk in dëszelfs handhaving bij'te staanindien liet eene ernstige on gerustheid deswege mogte koesteren.' Bij deze bijzónderheden voegt dc Pr esse, dat-onze ambassadeur te Petersburg, sedert eenigen tijd door keizer Ni kol aas met eene bijzondere en ongewone voorkomenheid wordt behandeld. Het zou dus schij nen alsof, met der daad het russische kabinet sléchts naar eene gelegenheid zoekt, om zijne tegenwoordige betrekkingen met Engeland te verbrekenaangezien eene nadere aansluiting aan Frankrijk thans voor Rus land eene eerste noodzakelijkheid is gewordenen dat keizer Nikolaas in allen gevalle vroeg of laat tot eehe gedragslijn zou moeten overgaanwelke hij thans reeds is begonnen te volgen. Dit dagbladwelks strekking wel niet twijfelachtig is, laat overigens niets onbe proefd om zijne lezers te overreden: dat dé stappen van den heer van Nesselrode jegens onzen ambassa deur allezins vriendschappelijk en ernstig gemeend zijn* De oppositie heeft natuurlijk hare aanmerkingen hieromtrent geenszins achtergehouden, en eene dep gewolie correspondentien schrijft daarover in dezer voege In de meeste dagbladen wordt heden gesproken van 'de pogingen, welke door het hof van St. Petersburg zijn gedaanom de alliantie met Engeland op te ge ven, en doof eene alliantie met Frankrijk te doen ver vangen. Het ministerie van 29 October kan zijne vreugde niet bc hvingenwelke het ondervindt over de nota die het weinige dagen geleden van den heer Pahlen heeft ontvangenen het verbeeldt zich be reids eene alliantie van de groote mogendheden van Europa tegen Engeland te hebben tot stand gebragt. Inderdaad, wij gelooven, dat de staatkunde van het petersburgsche hof thans er op uit behoort te zijn, om de magt van Groot Brittanjete fnuiken, daar toch deze zich sedert een jaar boven mate heeft verheven, Toen keizer Nikolaas zich enger aan het kabinet van Londen aansloothad hij tot oogmerk het ottomani- v schc rijk te verzwakken en Frankrijk in eene geïso leerde spelling te bréngen. Thans zou het 's keizers bedoeling zijn, om eenen oorlog tusschen Frankrijk x 11 mum]ic en Engeland te doen ontstaan, terwijl Rusland zelf onzijdig bijven zou, in afwachting, dat de beide na buren elkander wederkeerig zouden verzwakt hebben. Ook moet men de moeijelijkheid in geenen deelè' als geheel vereffend beschouwenomdat Rusland ons' eenigen goeden wil toont. Wij gelooven echter niét zoo als door verscheiden bladen wordt beweerddat men den stap tot toenadering, welke door Rusland is gedaaii onbeantwoord behoort te latenof zelfs met hooghar tigheid behoort terug te wijzen. In dit oogenblik toch staan wij geheel op ons zei ven en temidden van Eu ropa aan onze eigene krachten overgelaten; en derhalve zou éene nadere alliantie met Ruslandhoe kort ze ook moge durenvan zeer veel Waarde voor Frank rijk zijn. Het gerucht loopt, dat, ten gevolge van de alge- meene besproken toenadering, welke tusschen Rusland en Frankrijk zoude plaats gegrepen hebben, lord Granville gisteren avond eene conferentie met graaf1 Pahlen heeft gehad. In die conferentie zou, zoo als beweerd wordt, eene zeer levendige woordenwisseling tusschen de beide ambassadeurs hebben plaats gehad. Overigens schijnt de toenadering van den russischen ambassadeur bereids eenige ongerustheid bij het kabinet van Londen te hebben opgewekt, en de Engelsche bladen kunnen hunnen wrevel deswege niet verbergen. De heer Bellingvoormalig gezantschaps-secreta- risis tot commissaris van het Fransch gouvernement' benoemdten einde als arbiter op te treden tusschen1 dc beide commissarissendoor het Engelsche en Na-" pelsche gouvernement benoemd, de geschillen, betrek kelijk de zwavel-questiete regelen. In de aanspraak van den baron P as q uierkan selier van Frankrijk, als president van de kamer der pairsmerkt men de volgende zinsnede op Eeré zij dert Koning, die, wetende, dat de natiën niet en kel leven door materiëlen welstand en voorspoed, maar ook door groote voorbeelden en verheven herinnering^ de g 'ootsche gedachte heeft opgevat en verwezentlijkt om aan Frankrijk terug te geven het roemrijke overschot van Napoleondie door de plegtige inhuldiging van een nationaal grafgesteentedoor openlijke hulde daar aan toe te brengenen die in dier voege ook aan zij né eeuw eene gedenkzuil voor den eeuwigen roem van

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1