IN". 2. Maandag den 4 Jannarij. 1841. GOESSCHE C O u H A N T. WMfM 0i-lf '''kèsfft'dkf *SSd5r'. A De uitgave dezer Courant geschiedt Maandags middags en Donderdags avonds. De Prijs per Kwartaal is f A,75 franco per Post f d,90 gewone Adver ten tien worden d 20 ets. de regel geplaatstGeboorte- Huwelijksen Doodberig ten van d 6 regels a f d,20. alles behalve het Zegelregt d 35 ets., hetwelk voor iedere Advertentie moet worden betaald KIEUWSTIJDINGEN* Hhttterklatib. Men meent zich overtuigd te mogen houden, dat alle militaire inrigtingen der verschillende Satcn bene den den voet van vrede gebleven warenop welken zij gebragt hadden moeten worden. Volgens de jongste berigten uit het Oosten blijkt het nog niet, dat de nadere instrüctien der Engelsche regering tot vereffening van het Egyptische vraagstuk bij den admiraal Stopford reeds ontvangen warenof schoon het berigt daarvan dagelijks te gemoet gezien werd. Intusschen wordt in brieven uit Konstantino- pelvan den 8 Decembergemelddat de door den commodore Napier geslotene overeenkomst door den Divan en de Ulema's ganschelijk afgekeurd en voor nul en van geene waarde verklaard isen datdien ten gevolgedoor de Porte eehè officiële nota aan cle vertegenwoordigers der vier verbonden Mogendheden was ingediendwaarbij zij had betuigddat -Zij niets van de erfelijke opdragt van Egypte aan Mehemcd-AU wilde weten, en dat Zij ten sterkste afkeurde de wijs, waarop het al dan niet teruggeven der Turksche vloot aan den Onderkoning was overgelaten. Kbit daarop had er eene vergadering op het ministerie van buite'r- landsche zaken plaats11a afloop van welkeTahiti Bart met depeches naar Syrië en Egypte werd afge zonden welke naar men verzekerdeeene af keuring inhielden van de afgebroken vijandelijkheden tegen Mc- hemed-AHalsmede een hernieuwd bevel tot Wedcr- opvatting der dwangmaatregelen tegen den oprocrigen Pacha, evenzeer als het bevel aan dezen, zich onvoor waardelijk aan de genade des Sultans te onderwerpen zoo hij deze niet voor altijd verliezen wilde. Verder verzekerde men te Konstantinopeldat lord Stopford en de generaal Smith mede de door den com modore Napier met Boghos-bey gesloten overeenkomst verworpenen het gansche gedrag van Napier Voor Alcxandrië zeer berispelijk verklaard had. De generaal Smithy die, naar het schijnt, zijn commando nog niét heeft overgegevenhad de linie van de zee tot aan de Doode zee bezet, zoodanig, dat een terogtogt aan Ibrahim-Pacha. Onmogelijk geworden was zoodat men vermoedde dat, bij eene hervatting der vijandelijkhe den het leger van dien veldheer geheel vernietigd en hij zelf gevangen genomen zou worden. Cfrngtfanb. De leening bedraagt'twee millioen tegen pari en 4 pCt. interest; voor dezelve zijn verbonden, behalve het eigendom van de rijke corporatie de tollen en an dere opbrengsten van de bakens en. vuurtorenswel- ke voor het geld gelegd en opgerigt zullen worden. De stukken z-ijn aan toonder, voorzien van coupons, en ofschoon door de regering nietgewaarborgd ech ter door eene commissie van vvege het gouvernement gecontrasigneerd. Men kan voor .elk- bedrag inschrij ven; ook.zegt men, dat het geld opzegbaar zal zijn, na eene waarschuwing zes maanden te vorenen dat er na eenige jaren eene gedwongen aflossing zal plaats hebben. Den 6den Januarij zal.er eene algemeene vergadering van alle portugcsche schuldhouders alhier plaats heb-, benom het laatste decreet der portugesche regering betrekkelijk' 'die schuld in overweging te nemen. Bijzondere brievenvan Parijs alhier ontvangen spreken op nieuw van eene verandering in het minis terie aldaar. Graaf Mold en de heeren Passy en Du- fan re zouden GuizotHumann en Duchdtel vervan- 'genook spreken zij bij herhaling van eene fransche alliante -met Rusland. Men zegt, dat er verleden week een koerier uit St. Petersburg te Parijs is aan gekomenmet dépêches van bijzonder vriendschappe- 1 ijken aard. Het russische kabinet betreurde zeer den veriateil staat, waarin Frankrijk tegenwoordig geplaatst ■is, cn hoopte, dat het weldra zijnen vorigen invloed op de kabinetten van Europa zoude herwinnen Dc Morning fer-ald spreekt de tijding, door een ministerieel avondblad medegedeeld, dat de mogendhe den de conventie tusschen den commodore Napier en Mchemcd-Alf zouden hebben goedgekeurdtegenop gronddat dezelve baar nog niet op eene officiële wij ze door sir Robert Stopford was medegedeeld. De zwavel questie met Napels schijnt nog ver van geschikt te zijn. Om dezelve af te doenis er eene gemengde commissie benoemdbestaande uit twee Eh- gelschen en twee Napoiitanenmet eencn Franschman aan het hoofd, om in zoodanige gevallen, waarin de commissie hc-t niet eens kan wordeneene beslissende stem te géven. De persoon echterdie in Frankrijk voor dit presidentschap bestemd isisals een vriend van den heer Thiersaan het engelsche gouvernement niet aangenaam eli reeds zijnnaar men zegtvan deze zijde' te Parijs vertoogen tegen zijne benoeming gedaan. De Morning Chronicle gelooft nietdat het de be- 1 doeling van Espartero i'som zijne eerzucht en die van zijn leger door dé verovering van Portugal te voe den. Ofschoon eeil dapper generaal, is hij voor zulk eene ontijdige onderneming te wijs en te voorzigtis;. Zijn ultimatum is zeker ruw, en zijne bedreigingen zijn stout; maar het eindeloos dnflen van Portugal om een verdrag te ratificeren, dat slechts 25 jaren kracht zal hebben, en waarvan reeds 5 jaren vcrioo- pen zijnheeft de spaansche regering genoodzaakt eene-ernstige houding aan te nemen. Het is zeker niet aangenaam vóór Portugal, om de spaansche wij nen op de markt te Oporto te ontvangen, om de cas- tiliaansche vruchten langs den Douro regelregt naar zee te zien stevenenof het aan te ziendat Castil- lië van alleswat het lroödig heeftuit zee voorzien wordezonder dat de portugcsche koopman et zijne winsten van trekk-e; dóch het wordt tijd, dat ook Portugal lecre zich in dit ópzigt naar den geest des tijds te schikken. iSUbetlftitbcu. Van wegë Z. Èxc. den minister van Finantièn zijn de ambtenaren indachtig gemaakt óp het door den Hoogen Raad aangenomen beginsel, dat geene andere wettige feestdagen in dit Rijk bekend zijn dan de Zon dagen en dat alzoo de tweede Paasch- en Pinkster* dagen en mitsdien ook de beide Kersdagen zoo verre die niet op Zondag invallen-, geen wettige feestdagen zijn. Men schrijft uit Berlijn van den 28 December. Het kersfeest is dit jaar door het schoonste weder begunstigd geweesthoewel de koude -gestreng was. De openbare plaatsen warén drok bezocht en het de biet aan kersgeschenken mag gerust op 2 millioen rijks daalders begroot wor len. De koning cn de koninklijke familie hebben elkander Wederkéérig geschenken geven de dit feestnaar het gebruik des overleden konings in het paleis gevierd, en buiten hetzelve menigvuldige bewijzen van hunne weldadigheid doen ondervinden.; Zoo verscheen bij voorbeeld H. K. H. prinses Albert onverwacht in eene bewaarschool, waarvan zij dc be schermster isen verdeelde daar onder de aanwezige kinderen eene menigte van allerlei geschenkjesonder welke zich ook een groot aantal boezelaartjes beyond,, die door haar eigen dochtertje waren genaaid. Tóen Z. M. koning Willet» F reder ikgraaf van Nassau vernamwaarheen de prinsesdie te midden van het dinér was opgestaanzich begeven hadzond Z. M. haar dadelijk zijnen secretaris na, met een geschenk van 50 daalders om mede onder de kinderen verdeeld te worden. Mogtcn de gegoeden dit inzien en de handen in één slaande zulks verhelpenen daardoor voor de armen meer ten zegen zijn. Men zou hiertegen in kunnen brengen, dat de armen ook wel eenmaal 'sjaars vrij heid hebben mogtcnom naar verkiezing zich te ver kwikken of te vervrolijken. Maar. dat mag men alleen aan hen gunnenvan wie men veronderstellen mag dat zij het 'zonder uitspatting zuilen doen. Men zou hiertegen in kunnen brengendat dit schaden zou aan de buitengewone Collecten die omstreeks denzelfden tijd worden gehouden. Dit zouden de armen kunnen vreezen maar de rijken nieten dus is die vrees on gegrond. Bij Zr. Ms. besluit van den 21 dezer, is be noemd tot griffier van het kantongeregt te Cortgene de heer K. J. van den Bussche alhier. Frankfort, den 28 December-. Naar verzekerd wordtzijn de antwoorden der Fransche regering op de ernstige vertoogen van Oostenrijk en Pruissenbe treffende de in het oog vallende en voortdurende krijgs toerustingen in Frankrijk, reeds.bekend, en luiden zij tamelijk bevredigend. De heer Guizot zou daarin de stelligste verzekering geven van zijnen opregten wil, tot het behoud van den vredeen alleen wènschcn dat de Mogendheden hem tijd gunnen 4 dewijl hij thans onder den invloed der kamer staat, en hem daardoor de handen gebonden zijn. Vérder moet hij doen opmer ken, dat, tegen over de bekende vreedzame stemming van Koning Lodewijk-Philipsvan het vredelievend ministerie van den. 29 October, van de meerderheid der kamers en der bevolkingde Duitsche nieuwspa pieren een zeer in het oog loopend contrast daarstellen waardoor het Fransch kabinet zich in groote moeije- lijkheden gebragt zietdewijl zij vol zijn van berigtcn omtrent oorlogstoerustingen in de Bondsstatenen vooral in Oostenrijk en Pruissenal hetwelk bij den bekenden nationalen trots en öörlogzuchtigen géést der Franschcn tot niets dan nadcclige gevolgen leiden kan. Londen, den 28 December. De nieuwe Trinity schuldbrieven worden uitgegeven op gezag van eene acte van het parlementzijnde 6 en 7 van Willem IV. CJ 'sGravenhage dch 31 December. Men ver neemt, dat Z. M. de ontwerpen van wet, die in de laatste dagen door de beide kamers der Staten-Generaal zijn aangenomenreeds als wecten onderteekend en als zoodanig uitgevaar ügd heeft. Goes den 4 Januari/. Men verneemt van goeder hand dat op vele plaatsen van ons Vaderland het be delend ronHoppen der armen of die zich als armen voordoen, óp Nieuwjaarsdag is verboden, niet om de armen hierdoor van ecnig voordcel te berooven, maar om het hen wezenlijk aantebrengen. In die plaatsen namelijk wordt den volgenden dag eene Collecte gedaan aan de huizen der Ingezetenendie verzocht, zijn ge worden hetgeen- zij zelve anders uitdeeldendaarin te stortenhetwelk voor hen gemakkelijkeren tevens aangenamer is. Eene opzettelijk daartoe benoemde Commissie reikt op de doelmatigste wijze deze aan- zienclijke som aan de armen uit en bezorgt hen uit dezelve eene verkwikkingwelke zij ook wel eenmaal 'sjaars mogen hebben, maar die hen beter voor het zelfde geld gegeven wor.lt, dan zij die zich zeiven kunnen verschaffen.' Zoo -worden zij ook gevrijwaard voor het uitschudden der schaamte bij het ontvangen en v.mhet slecht gebruik daarvan na het ontvangen der grifte. Het beeld van ellende, dat zij openbaar vertoonden, wordt door dat slecht gebruik menigmaal verwezenlijkt. Ook kinderen worden alzoo voor menig kwaad be waard, waarmede zij thans het nieuwe jaar inwijden. Vele kinderen besteden hunne centen niet slechts aan lekkernij maar zelfs aan sEcrkendranken bedriegen daartoe hunne oudersterwijl de bij hen opgewekte geldzucht hen tot het spel drijft. Die eerste dag des jaars be Ier ft zoo veelenjvelen iaden zoo veel vloek op zich. Hoe benevelt zulks niet de hoop op zegen, die de weldenkende ook voor den armen afbidt

Goessche Courant | 1841 | | pagina 1