n T. F engeland, frankrijk. f -t- ró N°. 101 GOES SC IIE VRIJDAG DIK 18 EECEMBLR. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. ÖERtTjN, den 12 December. Men verzekert, dar, ren gei volue van de ontstane verpligting voor al de staccn van het poitsch veibond, om hunne militaire inrigtingen op den best mogelijken voet te brengenin Ptuissen verschillende maarrege len van gewigc aanstaande zijn- Naar de verslagen van den prnissischen kapitein Lauedie het Turksche contingent bij St, Jean d'Acre heeft aangevoerdis de spoedige val dier vesting cnkej toe te schrijven aan de vreesselijke werking van het reus achiige Engelsche Scheepsgeschut, De heer Laue, een zeer ervaren artillerist, heeft mitsdien het voorstel gedaan, om zoo danig geschut ook in te voeren bij onze hndurtilleri.een dit voorstel heeft zoo grooten bijval gevondendat men binnen kort proefnemingen daarmede te gefnoer mag zien De afstand op welken de kogels uit de Engelsche stukken werkten, was 4000 schtederl, Verder zal geheel hec Pruissische leger gewe ren bekomen ci percussionmaandelijks zullen tien duizend stuks zoodanige geweren in gereedheid gebragc worden. Ook is een nieuw remontestelsel in overweging, ten gevolge van hetwelk de Staat op bepaalde tijden jaarlijksgelijk chaos de manschappen, ook het benoodigde aantal paarden dienstpligtig zal stellen tegen betaling van eenen vasten prijs voor elk gevorderd en goedge keurd paard. Door dezen maatregel zal de Staat altijd zeker zijn van het bezit der vereischte paarden, zonderde betaling daar voor van eenen te hoogen prijs. Frankfort den 13 December. Z. M de Koning van jpruisseo heeft den aartshertog Frederïk van Oostenrijk tot er kentenis zijner dapperheid bij de krijgsoperarien in Syrië be toood, de ridder-orde van Verdiensten geschonken, - Men beeft bij herhaling gesproken van het springen van eene mijn te St. Jean d'Aere, na de verovering van die vesting door de bondgenooten, Men had de waarheid daarvan in twij fel getrokken; doch de jongste berigten van den 16, over Ma! ta ontvangen, laten hieromtrent geen twijfel meer over Dtie dagen na de verovering van Acre is de bedoelde mijn ge sprongen* Omstreeks goo Torken en Engeischen verloren daar door het leven behalve dat het getal gekwetsten zeer aanzien lijk schijnt, Onder de laatsten noemt men den generaal Smith opperbevelhebber der Turksche troepen, en de kapitein Collier. Deze uitbarsting heelt mede een aantal huizen vernield, zoodat de stad één groote puinhoop schijnt- Het fort is door Engel sche matrozen bezer2000 Turken legeren daarbuiten, Laatst gerrtelden moeten zich aan vele knevelarijen schuldig maken en daardoor de bevolking tegen zich irtnemen. Te Beyruth oe men zij «met geweld wat men hun nier zonder geld geven wil JVjen maakt in Acre eene expeditie gereed, ren einde Ibrahim des' noods in zijn kamp bij Zahié aan te tasten, füenkelyk zal dit» na den vredelievenden keer die de zaken te Alexandrie hebben genomen wel overbodig zijn Londen, den 11 DecemberNrdere brieven uit de chirtêsdhe wateren spreken van het plan van dert admiraal Elliot, om den brief' van lord Palmerston aan den Keizerdien de mandarijnen hem ongeopend hebben doen terug geworden in persoon naar Pee-chelee, in de nabijheid d.r hoofdstad Peking, te brengen, vergezeld van eene genoegzame krygsmagtooi de eischen der Engelsche Regering te doen eerbiedigen, of over de weigering wraak re nemen» De admiraal Stopjórdopperbevelhebber def etfpeditiö ift de Levant, is den 5 februarij 176J? geboren en dus bijna drie en zeventig jaren oud» Reeds zeer joog trad hij in de zeedienst brk waro in 1790 her commando over een fregathad deel aan ver schillende gevechten met fransche schepen tiUschen 1/^4 en 1^99,; werd in laatstgenoemd jaar tot bevelhebber over een linieschip bevorderd bevond zich in den beroemden zeeshg ven Trafalgar onder Nelsondiende vervolgens inde Westindffi was bij het bombardement van Kopenhagen in 1807 tegenwoor» dig; klom in 1808 rot den rang van schout-bij-nacht en na zich nog in verschillende zeetogten en expedition onderscheiden te hebben in 1812 tot dien van vice-admiraal op terwijl hij in commandeur der militaire Bathorde en admiraal van de blanuwe vlag geworden is. Brieven uit Mexico spreken van oen gesmeed ontwerp om de constitutie te veranderen, 'den monorchalen regeringsvotm jri te voeren tn een Europesc'neo Prins op der) fooh van dar Land te plaatsen» Maar de verspreiders van geschriften in weik dat plan"aangeprezen werd, waren In hechtenis genomen, Volgens statistieke opgaven in een geacht tijdschrift beloopt het getal mannen in Groor-Bnrtanjetusschcn de zestien en zes tig jaren in staar om de wapenen te dragen, 2 744,847, Het geral huwelijken is jaarlijks ongeveer 98-030, en men heeft be rekend dat van 63 daarvan niet meer dan 3 kinderloos blijven, riet aantal sterfgevallen is omtrent 332.700 jaarlijks, aizoo ra- genoeg 25592 per maand, 6,398 per week, 914 per dag tü 40 petr uur. Parijs den 2 December. Het lijk van Napoleon is eer gisteren te Rouaan aangekomen. Aldaar was in de Sein? een? eere-boog opgerigt, bij welke de lijkkist-is overgeplaatst in eert ander vaartuig waarmede het Verder herwaarts vervoerd zal wor den. Door den kardinaalaartsbisschop is daar eene oir vaarr- plegtigheid gevierd. De nationale garde der sradbenevens de militaire bezetting, en eene ontelbare volksmenigte. vV:!kc van alle kanten was zaamgestföomden op verschillende wijze var» hare geestdrift deed blijken, was daarbij tegenwoordig. Des avonds is de togc voorrgezer, en is hec lijk met de flotille, dia hetzelve begeleidt, tot eep half uur hovende stad aangekomen- Bij dezen doortogt is alles in behoorlijke orde afgeloopen. Dezer dagen zijn hief een drietal personen gearresteerd, naar men verneemtter zake van den aanslag van Dar mis waaromtrent het geregtelijk onderzoek nog altijd wordt voortgezet, De berigten uit Madrid van den 5 houden in, dit eeniga officieren van het legerverbitterd over de taalwelk? door sommige dagbladen gevoerd werd tegen de bestaande orde van zakenen bepaaldelijk ook tegen den generaal Esparterote rade zijd geworden, om de Uitgevers dier bladen met bedreigin gen en geweid te beteugelen. De officieren 2ijn in de werk plaatsen van sommige dagbladschrijvers binnengedrongen, en heb ben hier en daar, onder hec bedrijven van andere dergelijke ge weldenarijen, de drukpersen enz. vernield, en alzoo de uitgaaf dér bladen belet. Mee bclluip van leden /der nationale gard weike openlijk voor hen party trokken, hebbert hierop de dam» bladschryvecs toebereidselen gemaakt, om geweld met geweld- ce keeren. Het bewind is toen cusschenbeide getredener. heeft verdere botsingen verhinderd. Her programma is thans openbaar gemaakt betrekkelijk da piegtige overbrenging van Napoleons lijk van den oever der Seine nabij Courbevoye, naar het daarvoor gereed gemaakte gfat in de Domkerk tier Invaliden, Al de troepen der bezetting en en de geheele nationale garde zullen den 15 als wanrsner des morgens een 9 ure, de iiikstoe» van Courbevoye zal vernckktij onder de wapenen zijn. Tot dien lijkstoet zullen behalve vel® troepen en batterijen artillerie die van tijd tot tijd eereschcen zullen doenal de maarschalken van Frankrijk vele met her. eérekrUis versierde klijgSiieden a! de gewezen manschippen def Keizerlijke gardedie zich by tijds in uniform zullen aanmelden, 86 onderofficieren met de banieren der Fransche departementen en Veie burgerlijke overheden behooren. Da 500 zeelieden, die het lijk van St. Helena hebben afgehaald zullen den lijk wagen omringen. De slippen van het lijkkleed, of liever dsvf- aan Vastgehechte linten van het grootkruis van het legioen vin eer, zullen door twee maarschalken, een admiraal en den gene raal Eert randte paard gezeten gedragen worden. De true5 pen en nationale gardes, die te weerszijden van den weg ge. schaard staan zuilen zich aan den lijkstoet aansluiten. Al da trommels zullen met rouwfloers overdekt zijn en eene treurmuzyk zal zich gedurende den optogc doen hooren» In de kerk dia geheel met violetkleurig fluweel, met goud geborduurd bekleed is, zullen duizende lichten branden, Ter zijde van een in da kerk opgerigt altaar zijn zitplaatsen voor den Koning en zijn ge zin gereed gemaakt De lijkkist zal door 20 onderofficieren van re- regemefiten van iinie of van de nationale garde tot onder deA prachrigen katafalk gedragen worden die daar is opgengc. Als du heeft plaats gehad,, zal de lijkmis worden gevierd. —b De maarschalk Sóult heeft een order uitgevaardigd bij' welke de soldij der onderofficieren en soldaten van alle wapenen, met uitzondering dtr gendarmerie., van den i Januarij 1841 af, mer drie ceniimes per dag verhoogd wordt, voor den tijd dat zij werkelijk dienst doen. De oppositie schrijft zu.'ks aan de zucht der Regering toe, om zich in tegenwoordige omstandigheden, de militairen te vriend te houden, in wier rangen zich ve°l ge. mor over de laatstelijk gevolgde politiek zou heuben doen hooren, Hec gerucht da: een Fran-ch en Engelsch fregat in de Roode Zee zouden «daags geweest en het laatstgenoemde daar' ij gezonken zijn, heeft ter beurs eenigc ongerustheid veroorzaakt, maar yereiscbi nadere bevestiging» - ■*- l*'r

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1