NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Franfort, den 5 DecemberTe Berlijn wilde men den 1 dezer van goederhand onderrigc wezendat hec Russisch Gou vernementovertuigd dat Frankrijk zich niet tegen de gedane stappen ten opzigte van den Egyptischen Onderkoning verzetten zalorders gegeven beeft om de troepen welke in de zuidelijke provinciën des Rijks geconcentreerd warenalsmede de oorlog schepen in de noordelijke zeehavens, de winterquartieren te doen betrekken» ENGELAND. FRANKRIJK. Parijs den 5 DecemberMen zegt dat de heuogen vari Orleans en Nemours binnen weinige dagen naar Cherbourg zul len vertrekken, en aan het hoofd van den lykstoec van Napo leon mede terugkeeren. Men schrijft uit Konstantinopelden ir dezer, dat de engel- sche gezantlord Ponsonby in de toen verloopen week niet minder dan drie couriers uit Londen had ontvangen, den inhoud van wier depêches niet stellig bekend wasofschoon men zeide dat zij zeer vernederende voorwaarden inhield op weik Mehe<* tned'Ali in het Pachalik van Egypte hersteld zou kunnen werden De Snltan heeft een besluit Uitgevaardigd, waarbij niet alleen de IsraëÜten te Damaskus volkomen gezuiverd worden van de aantijding, dat zij zich aan hec vergieten van menschenbloed zou den hebben schuldig gemaakt, maar tevens gezegd dat bevelen gegeven zijn om te zorgen, dat de leden der Joodsche natie, in al de deelen van hec Turksche Rijk, gelijke, bescherming als de overige onderdanen der Verheven Porre genietenen op geenerlei wijze in de onbelemmerde uitoefening van hunne eere- diensc of burgerlijke regten worden verhinderd, ten zij daarvoor gegronde redenen mogten bestaan. Omtrent de ontruiming van Damascus had de Porte, tot op dien tijd nog geene mededeeliogen ontvangenzoodar men deze gebeurtenis sterk in twijfel trok. Naar men uit Konstantinopel meldt, is Mehemed Ali dezer dagen van wege de verbondene mogendheden voor 't iaatsr aan gemaand om zich aan den Sultan te onderwerpeuen komen de hem gestelde voorwaarden hoofdzakelijk hierop neder dat de betrekkingen, waarin hij zijne nakomelingschap voortaan tot de Porte zal staan, zullen wezen die van onderdanen en afhan kelijke stedehouders dat hy mitsdien eene schatting aan de Porre zal betalenen alle titels en reekenen welke ook zelfs slechts in de verte onafhankelijkheid zoudeu kunnen aanduiden, zal afleggen dat derhalve onverwijld ook de egypnscbe uni form en de door den Onder Koning gebruikte vlag afgeschaft, en door de turksche sniform en vlag vervangen zullen worden; dat al de nog m Syrië, Arabie en andere landen, behalve Egypre, aanwezige egyptische troepen, onwijid teruggeroepen en de turk sche vloot teruggegeven zullen worden, Ezzct-Mehemed-Bassawelke door de Porte voorioopig als stedehouder van Egypte benoemd is, is uit Syrië, alwaar hij het bevel voert over de turksche krijgsmagc, naar Konstantinopel teruggeroepennaar het heetter zake van zijne bij de bestor» ming van Saida bekomene wonden, doch, naar men verzekert, eigenlijk uithoofde van aanhoudend geschil tusschen hem en de bricsche er, oostenrijksche bevelhebbers. Vermits nog geen op* volger in zijne betrekking van stedehouder van Egypte benoemd is, ziet men iu zijne terugroeping tevens een bewijs, dst de Porte gezind is om de vervallen verklaring van Mehemed-Ali indien deze zich aan [de hem gestelde voorwaarden onderwerpt inte- trekken, Londen, den 7 December, fn berigren uit Woolwich van het begin van December wordt van nieuwe bezendingen van krijgsbehoeften en vooral ook van geschut, uit tuighuizen aldaar naar de Middellandsche zee gesproken, Men voegt er de op* merkelijke omstandigheid bijdatniettegenstaande de belang rijke afzendingen van oorlogsmarrieeidie in den loop dezes jaars voor de ondernemingen naar China en Syrië hebben plaats gehad, ce tuighuizen te Woolwich nog beter voorzien zijn, dan in het begin van dit jaar; liggende da3r onder anderen thans 28,000 zware stukken geschut in voorraad. Ook op de Koninklijke scheepstimmerwerven Scheercess, Chatham en elders heerscht bij voortduring groote bedrijvigheid. Nog drie of vier linie schepen worden daar uitgerustom de vloot in de Middelland sche zee ce gaan versterken. Eergisteren nacht heefc men in het paleis van Buckingham ip eene kamer, welke grenst aan de vertrekken, waarin H M. haar verblijt houdt, een knaap ontdekt, die zich, na in het pa leis binnengeslopen of ingeklommen te zijn, daar onder eene sofa verborgen had. Het oogmerk van dezen persoon is geheel on bekend en geeft aanleiding tor vele gissingen uit zijne ant woorden rnoet men opmaken dar hij alleen door nieuwsgierigheid tot zijne hoogst onbetamelijke onderneming gedreven is. Ziin naam is Edmund Jonas en hg behoort toe de geringste volks* klasse volgens sommigen oefent hij hec bedrijf van schoorsteen veger uit, Deze zelfde knaap was ook voor omstreeks 3 jaren, nagenoeg onder gelijke omstandigheden in het paleis gevonden, Bg voorraad is hij, als eeo vagabondin verzekerde bewaring gesteld. - Sedert de meerderjarig verklaring van den jongen Keizer van Brazilië is de roestand van dat Rijk, door de meerdere veer#' kracht welke de nieuwe M ulsters aan den dag leggm, aanmer kelijk verbeterd, blijkens de jongste berigcen die deswege hier ontvangen zijn, De Hertogin van Kent heeft last gegeven tot de vervaar diging eener prachtige spreivoor de koninklijke prinses wel ke sprei op den doopdag aan H. M» zal worden aangeboden. Zij moet van het kostbaarst groen saryn wezen, omzoomd mee witte zijde, met bloemen besrikc en op eene geheel bijzondere wLjze geoorduurd A! de stol rot dit een en ander gebezigd is uit engelsche fabrykenen de versierselen worden door voor name engelscne kunstenaars bewerkt. De luitenant generaal Schneideris tot bevelhebber der troe pen benoemd welke rondom Parijs vereenigd zijnom aan de vestingwerken te arbeiden, Gieceren is de Kamer der Gedeputeerden eindelijk begonneu met de behandeling der afzonderlijke zinsneden van het adres van antwoord, nadat daarin door de Commissie zelve belangrijke wijzingen waren gemaakt, inzonderheid in de tweede, waaruit nu de uitdrukkingen geiigr waren die de Oppositie het meest ge hinderd hadden, terwijl de Commissie nu die zinsnede dus wil* de gelezen hebben SireFrankrijk is diep getroffen geworden door de gebeur* tenissen die in het Oosten hebben plaats gehad. Uwe Majes teit heefc moeten wapenen die wapeningen zullen worden ge« handhaafd. Buitengewone credieten zijn tot bestrijding der kosten daarvan, geopend. Wij zullen her gebruik dezer gel den onderzoeken. Frankrijk zaiin een staat van gewapenden vrede van het gevoel zijner kracht vervuld voor de handhaving van het evenwigt van Europa waken, en niet dulden dat daarop inbreuk worde gemaakthec is dit verschuldigd aan den rang welken het onder de natiën bekleed, en de rust der wereld heeft daarbij geen minder belang dan zijne eigene waardigheid. Indien de verdediging van zijne regten of van zijnen invloed zulks vorderde, spreek dan, Sire, en de Franschen zouden op uwe roepstem opstaan. Het geheele Jand zou dan voor geenerlei opoffering terugdeinzen. De medewerking der natie is u verzekerd- Ofschoon de heeren O dillon-Barrat en anderen nog geen vol komen genoegen met deze verandering namen, en verlangden dac men zeide de wapenen te zuilen uitbreiden heefc de Kamer mee eene groote meerdeiueid de opgegeven zinsnede goedgekeurd, en daarop verscheiden der volgende, Nogcans beweert men dac de heer Guizot zich niet staande zal kunnen houden en terstond na den afloop der stemming als ambassadeur naar Londen terug wil keeren in welk geval bij in het ministerie van buicenlandsche zaken door den heer Passy zon worden opgevolgd. Heden is de zitting weder zeer onstuimig geweestten gevol ge eener redevoering van den heer de Givréwaarin hij over het ongeoorloofd beursspel onder hec afgetreden Ministerie uit weidde. De ministeriële bladen ontkennen het bestaan van een brief dien lord Melbournevoor eenigen tijd aan den Koning der Belgen zou gerigc hebben, en welke door dezen, naar de ver» zekering der Opposiiie, aan de Fransche Regering was mede» gedeeld, In dezen brief had, zeide men, zijn Lordschap ge dreigd datwanneer Frankrijk in de wapening zijner zeemagc volhardde, Engeland de hare ook uitbreiden en de zee var, fran sche oorlogschepen schoonvegen zou, Men zegt dat de Engehchendie ce Parijs verblijf houden» bevel van hunne regering oncvangen hebbenom hunne wo ningen niet te verlaten op den dag der begrafenis van hec gebeen. ce van Napoleon. Onder de geruchten van den dag behoort, dat aanprins Louis Bonapartebij gelegenheid van genoemde plegtige ter aarde be stelling, de vrijheid zal worden hergeven,

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1