Het kerkgebouw, hetwelk van binnen met de vaderlandsche kleuren en wapenschilden prachtig versierd en op het doeltref fendste was ingerigt met ampbitheaters-gewijze oploopende zit plaatsen die alle zoo veel mogelijk het gezigt op dén in 't mid den voor het koor.hek geplaatsten troon gaven, leverde een al lerfraaist en in de daad treffend geheel op. Nadat al de zitplaatsen door de toeschouwerswier aantal om streeks 4000 zal bedragen hebbenwaren ingenomenen ook het cofps diplomatique dat bijzonder talrijk en luisterrijk was, de voor hetzelve ingerigte plaats, nabij den troon, vulde, wer den de leden der Staten-generaal in de kerk binnengeleid, en hielden dezelveonder het voorzitterschap van den heer van Gen nep, eene korte zitting, om de commissie uit de beide Kamers te benoemendie den Koning in- en uitgeleide zou doen. Op bet bepaalde uur trad H M. de Koningin, gevolgd door HH. KK. HH» de prinses van Oranjeprinses Frederik en prinses Sophieallen in vorscelijken tooide kerk binnenen namen hoogstdezelven, de eerbiedige hegroetiogen van Hun Edel Mogenden de leden der Staten-generaal en van alle overige aanwezigen, op de minzaamste wijze beantwoordende, plaats op de voor hoogstdezelven ter regter zijde van den troon ingerigte zetels, terwijl de muziek der schutterij het bekende lied waar kan men beter zijn, enz." en daarna het volkslied deed hporem Weinige oogenblikken daarna verkondigden het luide -.vreugde gejuich der buiten de kerk verzamelde volksmen'grèhet" lossen van 't geschut en het gelui der klokken her vertrek van Z. M. den Koning van het paleis, entrad hoogstdezelvemet den ko ninklijken mantel omhangenvoorafgegaan door af de uiterlijke teekenen der koninklijke waardigheid, met MH. KK. HH. den prins van Oranjeprins Frederik der Nederlandenprins Alexander en Prins Hendriken met een luisterrijk gevolg, in het kerkgebouw binnen, en besteeg Z. M.door af de aan wezigen met geestdrift en eet bied begroet wordende, den troon. Daar gezeten zijnde, rigtte Z. M. zich tot de leden der Sta- ten.generaalen sprak met eene luide stem de volgende rede uit: Edel Mogende Heeren! De gewigtige dag 13 verschenen, waarop ik U Edel Mogendenvertegenwoordigers des Neder- landschen Volksmag begroeten om ons b(j eede wederkeerig re verbinden rot het in stand houdenmet vereenden wil en vereende krachten dier maatschappelijke waarborgen welke de grondslagen zijn der welvaair van het geliefde Vaderland. De getrouwe Hoofdsrad ziet ons hier bijeengekomen, om gevolg re geven aan het wijze voorschriftdatbij het aanvaar den der Regering de Koning zich aan zijn Volk coewLjde, en dat Volk hem als Koning huidige Ik ben bereid, om, voor het oog des Allerhoogsteti de heilige belofte af te leggen weike het tot de schoone taak mijns levens maakt de Grondwet te handhaven de onafhankelijkheid van het Rijk te verdedigen en te bewaren, de vrijheid en de regten van al mijne onderdanen te beschermene» de algemeene wel vaart door de middelenmij by de wetten gegeyen te be vorderen. (,{j' Uit den mond van U Edel Mogenden, als tolken van Ne derlandde verklaring te vernemen welke her onderpand bevat van deszelfs verknochtheid en trouwen van de gezindheid van U Edel Mogendenzal dierbaar zijn aan mijn hartvoor geene andere voldoening in gelijke mate geopendals voor het bezit der liefde en der achting van een regtschapen vrij en geluk kig Volk. - Zoo ergensdan ontmoeren zich hier regten en pligten in de wenschelijkste overeenstemming, en vinden zij eenen onwan- keibaren steuo in de edelste gevoelens en io eene volledige gelijk heid vr.n bedoelingen en belangen Moge deze verhevene plegsiheid eenen duurzamen indruk achterlaten, en moge deze dag, die getuige, hoe koning en Volk den regel hunner onderlinge betrekkingen eendragtelijk be zweren, onder Gods zegen de voorbode zijn van een tyd vak, waarin vrede en voorspoed op den geliefden geboortegrond heerschen en de uirstekende boedanigheden van het nederlandsch karakter zich meer en meer krachtvol ontwikkelen Na deze rede werd door den Secretaris van Staat, baron van Doornde geheele Grondwet voorgelezen. Onmiddelijk na deze voorlezing stond Z. M. op van den troon sprak met luider stemme, en met zigtbare aandoening, den b.ij de Grondwet voorgeschrevenen eed uit, en hief tot bevestiging daarvan de hand ten Hemel. Treffend was dit oogenblik en, gewis uit aller hart rees de kreet van Leve de Koning! welke van alle kanten door de kerk-gewelveo weergalmde De voorzitters der beide Kamerszich voor den troon ge plaatst hebbende, spraken vervolgens de insgelijks bij de Grond wei voorgeschrevene verklaring uitwelke mede door de overi ge leden der Kamers, de een na den ander voor den troon tre dende, hoofd voor hoofd, plegtig bezworen werd. De koningen van wapenen hieven daarop het leve de Koning! aan dat ir.ee uitbundige geestdrift door a! de aanwezigen werd herhaald, terwiji de muziek vaderlandsche liederen liet hooren.* Ha gebulder van bet geschut verkondigde op dit oogenblik, den volke den afloop dezer plegrigheiden daarop weergalmde ook buiten het kerkgebouw het gejuich der zaamgestroomde volks* massaen werden onder deze door de koningen van wapenen gedenkpenningen uitgestrooid. Te midden der aandoeningen van liefde voor den Koning en het vaderland, die door dit alles in eene hooge mate bij al de aanwezigen waren opgewekt, beklom de oudste leeraar der neder- duicsche hervormde gemeente te Amsterdam, ds. IVolterbeek het preekgestoeite en wende de gemoederen tot Hem door wien de Kortingen regeren. De eerwaardige grijsaard sprak mee echr-christelijken zin van de hooge roeping de Vorsten, en van het geluk dergenendie met het woord der opperste wijsheid bühne Staats-maxinen trachten overeen te brengen. Toen hij ver volgens bad voor den Koning, die nu reeds de liefde zijner on* derdanen in zoo hooge mare genietvoor Koning Willem Fre derikwien geheel de Natie, na'zoo veel arbeid voor her heil van Nederland, een g^lpkkigeo tijd van rust toewenschrvoor de Koningin, die nu r&cj^s getoond beeft eene moeder barer on derdanen te willen zijn ;*ien voor bet heil en den bloei van ge heel herstamhuis van Oranje Nassau, baden alle aanwezigen yverig mede. De pfegtigheid werd l|jfrop besloten met het gezamenlijk zingen van bet; vers van,I*s£rjm 72, waaraan ook Z. M. deel nam. Bij verlaten der kerk werden HM, MM. op nieuw niet de levendigste geestdrile begroet. By alle aanwezigen zal de plegttgheid gewis een diepen indruk achterlaten. Dezelve werd, even als de intrede van HH. MM. door het schoonste wedermei helder en verlevendigend zonnelicht begunstigd. Omstreeks halt 4 ure werd de kerk ontruimd* Zoo binnen als -buiten dezelve is alles in de beste orde afgeloopeowaartoe ■niet weinig hebben bijgedragen de gepaste, door de burgerlijke en militaire overheden, genomene maatregelenen de door allen, die tpc de regeling en leiding van hetgeen tot deze plegtigheid "betrekking had, betoonde zorg. x Op het paleis teruggekeerd zyodezijn HH, MM. met de .prinsen en princessenterstond op het balkon verschenen, en met hec uitbundigste vreugde gejuich door de ontelbare volks menigte begroet geworden. De uitgestrooide gedenkpenningen zijn zilveren en koperen. Op dezelve ziet men aan de eene zijde het boek der Grondwet, met den schepter en het zwaard kruiselings daarover en de kroon op dezelve rustende Het randschrift is Ingehuldigd XXVIII November MDCCCXL. Op de andere zijde staat Willem II Koning der Nederlanden De algemeene illuminatie, die te Amsterdam in den avond den 28 November op het inhuldigings-feest des Konings is gevolgd is allerschitterendst geweest. De tooverachtige wer king die de van stadswege verlichte, naar he: paleis gekeerde zijde der hulpbeursde onderscheidene eerebogen en de verlich» tmg van de groote AmsreUluis dedengaat alle beschrijving te boven. Een aantal openbare gebouwen en bijzondere woningen waren mede allerprachtigst verlicht en versierd. Eene ontzetten de volksmenigte vulde de straten en liet hec levendigste vreug degejuich hoorentoen zij den Koning en de Koningindoor de eerewachten voorafgegaan en gevolgd, door die straten en langs de voornaamste grachten zag rijden. Ook dit echt volks feest is door.uitstekend; goed weder begunstigd. Gisteren hebben Hunne Majesteiten met de Prinsen en Prin sessen de godsdienstoefening in de Oude Kerk onder het gehoor van Ds. Riehm bijgewoonddienaar aanleiding van de woor den des profeten Nehemia II: 20, over de pligten van Koning en onderdanen op eene treffende wijze sprak, 782ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. ADVERTÈNTIEN» H, M. R/MP van Amsterdam. Uitgepakt bij den Heer Roelofsein de Lange Kerkstraat, ver wittigd zijne geëerde begunstigers dat hij niet langer zal uitgepakt zijn als uiterlijk tot en met den 5 dezer, en nu nog zoo veel mogelijk civiel verkoopen zalter voorkoming der Transport kosten zijner Goederenhoopt nog vereerd te worden met zijne begunstigers ter kwitering zijner nieuwe gesorteerde St. NICO» LAAS GESCHENKEN, en blijft intusschen dankbaar voor de genorene gunst met aanbeveling voor *t vervolg Ter Boekdrukkerij van F. KLEËUWENS ZOON. Amstérdam, den 28 November. Meden heeft in de Nieuwe kerk alhier, geheel in overeenkomst met hei deswege uicgegeve* ne programma, de plegtige inhuldiging van Z. M, Koning Wil' hm II plaats gehad. Prijzen van f t000 en daarboven Trekking der Eerste Klasse iste Lijst. N.° 9585 eene Premie van ƒ1000. N.° 16498 en 12854, ieder eeo Prijs van 1000, N.° 5781, een Prijs van 2500- ,i t 2de Lijst, N.° i5jp$r. 1529 en 1889, ieder een Prijs van f 1000. 3de Lijst, N,° 2234't een Prijs var. 1000. 4de Lysti N.° 23727 een Prijs van f 1000. 5de Lijst# N.° 10791een Prijs van f 7500. N 14107 een Prijs van f 1000, 6de Lijst. N.° 1 i8f5 en 20955, ieder een Prijs van f 1000, N.° 167 een Prijs f 20,000.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 2