1 sUtó N°. 96. GOESSCHE MAANDAG 1840, OOÜRAN T. DEN 30 NOVEMBER. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort, den 22 November. Het dagblad van Augsburg deelt een bijzonderen brief uit Londen, 12 November, mede, waarin het volgende voorkomt: De verwachting, dat, na de nota van den heer Thiers van 8 October, het geschil over de oostersche zaak eene meer gunstige wending zou nemen, zal, naar alle waarschijnlijkheid, niet, ten minste niet dan met de grootste moeite verwezenlijkt worden want de nieuwe voor slagen, welke het tegenwoordige fransche ministerie hier heeft laten doen, en welke strekten om eenige inwilliging te erlangen, al ware het slechts om aan de kamers een bewijs te kunnen ge ven dat de conferentie welgezind is jegens het conservative mi fcisteriezijn op eene zeer vriendelijke maar revens zeer stellige wijze van de hand gewezen. Men kan ïntusschen veel verwach ten van het verschil van gevoelen, dat in het engelsche kabinet en tusschen de leden van de conferentie zelve bestaat. Terwijl Rusland en Engeland, ten minste een sterk gedeelte van het engelsche ministerie, op eene strenge, ja zelfs tot het uiterste gedrevene uitlegging van het tractaat van 15 juiy aandringen, verlangen Oostenrijk en Pruissen eene gematigde opvatting van hetzelve. De onlangs hier teruggekomen Pruissische gezant mo?c bepaalde voorschriften hebben, om het geschil op eene vreed zame wijze te doen beslechten, en men verwacht, dac de oos eennjksche gezant, wiens komst eerstdaags te gemoec gezien wordt in denzelfden geest zal moeten werken." ENGELAND. Londên, den 23 NovemberDe dagbladen zijn opgevuld jnec meerder of minder belangrijke bijzonderheden over de be valling der Koningin en de geboorte der jonge Prinses. De se dert die heugelijke gebenrtenis door de geneesheeren uitgegeven buil etins luiden alle hoogst voldoende, ten opzigce van moeder en kind Er zijn maatregelen genomen ten einde de omstreken van het paleis bevrijd worden gehouden van alle gedruisch het welk voor de kraamvrouw hinderlijk konde wezen. Vele hui zen zijn versierd ten teeken van blijdschap, Eene menigte lie den van hoogen rang begeven z'ch naar het paleis om zich te doen inschrijven. Londen, den 24 November. Een onzer dagbladen geeft de volgende beschrijving van de wieg der thans geborene Prinses: FRANKRIJK. Parijs den 26 November. De abt de Lammenais is door de regtbank alhier wegens zijn laatste oproerig geschrijf toe tweejarige gevangenis en 5000 franken geldboete veroordeeld. Gelijk vonr.is is tegen den uitgever gewezen. De schrijver zal er tegen in hooger beroep komen. Waarschijnlijk zal de abc die hij het uirspreken van dit vonnis niet tegenwoordig was, daarvan in hooger heroep komen. f '.:s\ 'l v:; *'4;'vf^ y-«n "if' In brieven van de poolsche grenzen wordt verzekerd, dat «en deel der russische oovlogs-vloot van Kronscadt naar Reval is gestevend, om aldaar te overwinteren, en om in 't voorjaar zoo het mogt gevorderd wordente spoediger te kunnen die nen. Voor het overige waren de berigcen uit Petersburg alle zins vredelievend, waartoe de verzoende staatkunde van Oosten rijk en Pruissen veel scheen te hebben medegewerkt. Men heeft te Triest berigeen uit Zante oncvangen, in wel ke gemeld wordt, dat die stad tusschen den 28 en 30occober, door eene aardbevingwelke zich tot acht en veerrigmaal toe herhaalde, zwaar geteisterd is Zeer vele gebouwen, waaronder het fort, zijn ingestort, en geen huis 19 onbeschadigd gebleven ruim 50 menschen hebben bij die ramp het leven verloren, De Observer van gisteren bevat een zeer vredelievend artikel waarin hij tracht aan te toonen, dat op dit oogenblik tusschen de kabmetten van Londen en Parijs de beste verstandhouding beerschr. De Russische gezantbaron von Brunowheeft Zaturdag aan verscheiden leden van het korps diplomatiek een prachtig feest gegeven op het einde van den maaltijd rees de baron op en stelde eenen dronk in op de gezondheid van de Koningin, de Kroonprinses en Prins Albert. Her ligchaam van de wieg stelt eene zeeschulp, de Nautilus geheeten voor; het is een zeer gelukkig denkbeeld van den ver vaardiger, dat de telg van de Koningin der zeeën den kinderlij ken slaap geniet in eene wieg, wier vorm het zinnebeeld van de kracht en de roem van Engeland is Het hout det wieg is van keurig Spaansch mahor.ijhoutwaarvan de zijden en de grond gecanneleerd zijn. Alles is overdekt met rijke groene stofFe waarop eene witte Engelsche roos prachtig geborduurd is. De wieg beweegt zich tusschen twee mahor.ijhoucen zuilen die op plinten rusten welke door 4 uitnemend gebeeldhouwde en ver guide leeuwenklaauwen geschraagd worden. Het bovenstuk maakr een koepel uit, waarvan de zijden gordijnen van gelijke kleur als het overdek zyn. Het al is verguld en met de Koninklijke Kroon -ekroond; het maakt een uitmuntend geheel uit." Oe Times spreekt, bij herhaling, van de zending van den heer Mounierdoor hei i'ransch bewind, om lord Palmerston de moeijelijke gesteldheid van dat bewiud onder het oog te bren gen en hem de noodzakelijkheid te doen gevoelen om niet te gestreng tegen Mehemed-Ali te handelen. - Het oncwerp van adtes tot antwoord houdt aller aandacht bezig. De oppositieoladeo laren zich op de hevigste wijs tegen hetzelve uiten zeggen dat de eer en waardigheid van Frank* rijk daarbij verguisd worden. Ook op het publiek heeft dac ontwerp, over het algemeen, eenen onaangenamen indruk ge» maakr, en zelfs de voorstanders van he: tegenwoordige bewind kunnen niet ontkennen dac er bewoordingen in voorkomen welke het voorzigtiger ware geweest weg te laten. Bovenaf wordr der commissie ten kwade geduid de uitdrukking, dat indien ons grondgebied bedreigd wordtde Franschen alsdan als een eenig man zouden opstaan 1 Men vraagt, of men de vredelievenheid zoo verre uitstrekken wil dat men niet eerder naar de wapenen grijpen zal, dan wanneer onze vestingen in ge vaar zijn. Ut het een en ander laat het zich voorzien, dat de ducussie allerhevigst zal zyn. Reeds heeft een aanzienlijk getal leden der oppositie zich doen inschrijvenom tegen hec ont-» werp te spreken, Zij houden zich bezig te overleggenwelk stelsel men bij den tegenstand zal volgen Sommigen willen een geheel ander ontwerp a. nbieden anderen wiilen hec aange* boden adres ter verbetering aan de commissie terug zenden. Zoo men zich op de loopertde geruchten kan verlaten zouden onderscheidene leden van het ministerie zelve hec ontwerp in eenen te vredelievende!) geest gesteld vinden dit zou mee name hec geval zijn bij den maarschalk Soultdie deswege zoo mis* noegd zou zijn dat hi; zijne betrekking zou willen nederlegaen, inmiddels heeft men door eene telegnphische deptche uic Toulon het berigc ontvangen dat St Jean d' Acre door de bondgenooten ingenomen iswelk herige door de Engelsche stoomboot de Phoenixdeo 12 November te Malra aaogebragc is. Indien deze tyding, aan welker echtheid sommigen evenwel nog twijfelenomdat de regering daarvan nog geene offic.ëie kennis draagt, zich bevestigt, kan zulks eenen gewigtigen in vloed op de discjssie hebben, daar mee den val van die stad, ,voor welke Napoleon het hoofd stooite, de laatste en voornaam ste der zeehavens op de kust van Syrië, welke in de magt van Mehemed Ali waren, voor den Onderkoning is verloren gegaan en hij door dac verlies en door de verdere in het binnenland geledeoe nadeelen bezwaarlijk in staat zal zijnzijn gezig al daar te handhaven of te hersteilen. Natuurlijk zal hec belang der discussie over de Oostersche aangelegenheden nu de Bond genooten hun voornaam oogmerk reeds groorendeels bereikt hebben, en de vrees voor eene vredebreuk daarmede ophoudt; zeer verminderenen aan de oppositie hare grootste kracht ont nemen, - De tijdingen nopens de rivieren zijn gunstiger. De Rhono en de Saone zijn in de laatste dagen merkelijk gezakt. De telegraaf heeft berigten uit Algiers overgebragt, in» houdende, dat niet alleen Medeah maar ook Mdiana van leef. togt is voorzien, en dat den 15 op nieuw eene colonne van Bli- dah naar Medeah zoude vertrekken, om die plaats tot den r Mei van hec nnodige te verzorgen. - Gedurende de laatste blokka de van Medeah heeft de bezerting dier stad nogal veel geleden, en ook veel door zkkre verloren. Men meldt uic Toulon dat de vloot van den admiraal tlugonmet den eersten, aldaar ter reede zal komen, om zich hec noodige aanteschaflvnten einde in staat te zijn om on middelijk weder zee te kunnen kiezen. Vijf fregatten zullen versterking van troepen van Toulon naar de Senegal en Bourbon overbrengen; drie, fregaiten zullen al. mede versterking van 3rest naar Martinique en Guadeloupe overvoeren. Over 'c geheel wordt aan de waarheid van de tyding, bs» treffende het vermeesteren van Acreniet getwijfeld. Men is verlangend te vernemen op welke wijze deze sterkte in hanoen der Geallieerden is gevallen.

Goessche Courant | 1840 | | pagina 1